poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Jędrzej Kuzyn
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Ostrzeszów
Data rejestracji: 25.01.09
Dodane dnia 16.07.2015 14:37
Bo wiersz bez tytułu, moim zdaniem jest jak niedosolona zupa. Wiem, że Ci co przyjęli manierę publikowania wierszy bez tytułu mogą mieć do mnie pretensja. ale ja wyrażam swoje zdanie. co nie znaczy, że mam rację. Znaczy, że mam zdanie. I gdyby mnie ktoś radził publikować wiersz bez tytuły obruszyłbym się podobnie do Ciebie Irgo.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 16.07.2015 13:50
Jędrzeju, ogarnęło mnie zdumienie. Wiersz musi mieć tytuł, bo w przeciwnym razie jest niezrozumiały?! Uważasz, że jeśli nie ma tytułu, to autor nie wie o czym pisze?! Oczywiście, że nie odbieram Ci prawa do własnego zdania, ale to całe Twoje uzasadnienie jest dla mnie , mówiąc najdelikatniej, nieco... karkołomne, a na pewno krzywdzące. I wiesz? Nadal będę wstawiała tytuły jedynie wtedy, gdy uznam to za stosowne. A Ty możesz moje pisanie wrzucić do kosza- takie Twoje czytelnicze prawo.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Jędrzej Kuzyn
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Ostrzeszów
Data rejestracji: 25.01.09
Dodane dnia 16.07.2015 13:33
Moim zdanie oczywiście, wiersz powinien posiadać tytuł. Tyle wierszy jest niezrozumiałych i wielu piszących oczekuje od czytelnika rozwiązania łamigłówki. Wiersze to nie zagadki. to wiedza, wrażliwość, potrzeba dzielenia się wieloma emocjami. ale te emocje należy zamykać w pewien rygor, i takim rygorem i jednocześnie drogowskazem jest tytuł. Ja osobiście zawsze staram się powiązać tytuł z pentą. Co moim zdaniem podwaja przekaz.
Bez tytułu to takie myślenie, napisałam wiersz, sama dobrze nie wiem o czym jest, niech inni się męczą. Po co ja mam się męczyć. rzeczywiście po co?


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Jędrzej Kuzyn
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Ostrzeszów
Data rejestracji: 25.01.09
Dodane dnia 16.07.2015 13:26
Moim zdanie oczywiście, wiersz powinien posiadać tytuł. Tyle wierszy jest niezrozumiałych i wielu piszących oczekuje od czytelnika rozwiązania łamigłówki. Wiersze to nie zagadki. to wiedza, wrażliwość, potrzeba dzielenia się wieloma emocjami. ale te emocje należy zamykać w pewien rygor, i takim rygorem i jednocześnie drogowskazem jest tytuł. Ja osobiście zawsze staram się powiązać tytuł z pentą. Co moim zdaniem podwaja przekaz.
Bez tytułu to takie myślenie, napisałam wiersz, sama dobrze nie wiem o czym jest, niech inni się męczą.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 15.07.2015 21:00
Edyto, a ja posiadam w swoich zbiorach tomiki, w których ani jeden wiersz nie posiada tytułu. I zapewniam Cię, nie przeszkodziło mi to ani w odbiorze tekstu, ani w lokalizacji konkretnego utworu. Każdy tomik posiada bowiem odpowiedni SPIS RZECZY.
Pozdrawiam :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 15.07.2015 18:15
Irgo i jeszcze jedno.
Masz rację, decyduje Autor.
Ja jednak dawałam i będę dawać swoim wierszom tytuł.

Pozdrawiam:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 15.07.2015 18:11
Irgo, tak się składa, że mam w swoich zbiorach wiele tomików poetyckich i zeszytów literackich i wyobraź sobie, że wiersz z gwiazdkami, lub całkiem bez tytułu to margines, dosłownie jedna sztuka góra dwie i wtedy nie ma problemu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 15.07.2015 16:41
Ubawiłam się. Wygląda na to, że niektórzy z komentujących nie mieli w ręku tomiku wierszy, ani pism literackich. Wystarczy przecież zajrzeć, żeby zobaczyć w jaki sposób oznaczone są wiersze bez tytułu i jak wygląda spis rzeczy. Zapewniam, że można znaleźć określony utwór właśnie wg tego spisu. I jeszcze jedno. Moje wiersze zostały zamieszczone w "Zeszytach Literackich" (nie zabiegałam o to, napisała do mnie w tej sprawie red. naczelna, pani Barbara Toruńczyk). Były w zespole red. takie sławy jak: Stanisław Barańczak, Ewa Bieńkowska, Marek Zagańczyk, Tomas Venclowa, Adam Zagajewski. I proszę sobie wyobrazić, że wśród utworów są dwa (o, zgrozo!) bez tytułu. No i jak to jest, portalowi wszechwiedzący? Pisać tytuły, czy nie? A może pozwolić jednak, że będzie o tym decydował wyłącznie autor?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Akinom
Użytkownik

Postów: 18
Miejscowość: Gryfice
Data rejestracji: 24.06.15
Dodane dnia 14.07.2015 18:24
adaszewski napisał/a:
zaraz wrogowie gwiazdek powiedzą, że cytowanie pierwszego wersu jest protezą tytułu
może być proteza, może być jeno numer strony, może być tytuł - byleby myśl jakaś za tym stała, a jak nie stoi, to zakaz gwiazdek może wiele zmienić, bo wymusi formułowanie tytułu. wychowawczo jestem za wrogami gwiazdek.


Pan jesteś profeta ! ;-)
Edytowane przez Akinom dnia 14.07.2015 18:24
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 14.07.2015 17:54
Ad, z szacunkiem do Ciebie:)
Przykładowo: wydaję tomik wierszy, jest ich tam np. pięćdziesiąt. Wszystkie są cacy, opiniowane przez krytyków, dosłownie mucha nie siada. Ale właśnie, ale żaden nie ma tytułu. Właśnie mają gwiazdki. I co? Opcja pierwsza. Każdy z nich ma po trzy gwiazdki w tzw. tytule. Opcja druga: pierwszy wiersz w spisie ma jedną gwiazdkę, ostatni pięćdziesiąt:) Czy to nie chore?
Recytuję wiersze na wieczorku literackim i mówię: " wiersz trzy gwiazdki", wiersz następny: osiemnaście gwiazdek, itd. Czy ludzie nie będą się śmiać i nie powiedzą po prostu: "panie daj pan tytuł, to będę wiedział gdzie szukać i jak szukać:)

Pozdrawiam:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
konto zablokowane nr 2 z 2023
Użytkownik

Postów: 789
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 03.11.10
Dodane dnia 14.07.2015 17:44
zaraz wrogowie gwiazdek powiedzą, że cytowanie pierwszego wersu jest protezą tytułu
może być proteza, może być jeno numer strony, może być tytuł - byleby myśl jakaś za tym stała, a jak nie stoi, to zakaz gwiazdek może wiele zmienić, bo wymusi formułowanie tytułu. wychowawczo jestem za wrogami gwiazdek.


adaszewski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 14.07.2015 08:56
mastermood napisał/a:
Ciekawi mnie tylko jak zidentyfikować jakiś wiersz z tomika, w którym jest kilka wierszy bez tytułu.


Bywają wiersze bez tytułu; np. u Wojciecha Bąka
Przy spisie treści podaje się oczywiście owe gwiazdki, w nawiasie natomiast początek pierwszego wersu:
Przykładowo *** (Śpiew ponad obłędem) ............... 152

itd.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
konto zablokowane nr 2 z 2023
Użytkownik

Postów: 789
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 03.11.10
Dodane dnia 14.07.2015 06:09
na przykład wiersz ze strony 9


adaszewski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 13.07.2015 23:33
Ciekawi mnie tylko jak zidentyfikować jakiś wiersz z tomika, w którym jest kilka wierszy bez tytułu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Akinom
Użytkownik

Postów: 18
Miejscowość: Gryfice
Data rejestracji: 24.06.15
Dodane dnia 13.07.2015 19:46
Wszystkim , którzy poświęcili chwilę, żeby zabrać głos w tym wątku-serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Akinom
Użytkownik

Postów: 18
Miejscowość: Gryfice
Data rejestracji: 24.06.15
Dodane dnia 13.07.2015 19:44
Krzysztof R Marciniak napisał/a:
Mam przed sobą "Poezje zebrane" Poświatowskiej, gdzie pełno jest wierszy bez tytułów. Nie przeszkadza mi to w odbiorze, co najwyżej zmusza do myślenia. A to nie boli.
Nie ma o co kruszyć kopii bo i tak autor będzie mieć ostatnie zdanie.
Pozdrawiam.


Jako miłośniczka poezji (a i prozy poetyckiej) Haliny Poświatowskiej od czasów podstawówki do końca świata już, bardzo dziękuję za tę wypowiedź! :-)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Bogdan Piątek
Użytkownik

Postów: 79
Miejscowość: Gliwice
Data rejestracji: 24.08.08
Dodane dnia 13.07.2015 16:06
Lepiej, gdy ma, choć nie jest to jednak konieczność, autor decyduje.


Albowiem istnieje tylko jedna wielka przygoda, mianowicie wyprawa w głąb siebie, gdzie nie liczą się ani czas, ani przestrzeń, ani nawet czyny.

Henry Miller
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Krzysztof R Marciniak
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 36
Miejscowość: Kingston upon Hull
Data rejestracji: 12.07.14
Dodane dnia 13.07.2015 14:39
Mam przed sobą "Poezje zebrane" Poświatowskiej, gdzie pełno jest wierszy bez tytułów. Nie przeszkadza mi to w odbiorze, co najwyżej zmusza do myślenia. A to nie boli.
Nie ma o co kruszyć kopii bo i tak autor będzie mieć ostatnie zdanie.
Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
Akinom
Użytkownik

Postów: 18
Miejscowość: Gryfice
Data rejestracji: 24.06.15
Dodane dnia 12.07.2015 13:17
adaszewski napisał/a:
brak tytułu jest decyzją znaczącą, są zbiory wierszy (np.: "Dwa akty życia" Gołaszewskiej), w których wiersz nie zaczyna się nawet gwiazdkami (o ile mieści się na stronie). to jedna strona medalu, druga jest taka, że trzeba tą decyzję podejmować świadomie i po coś - i z tym jest tak duży problem, że nie dziwi (przynajmniej mnie) sprzeciw wobec gwiazdek w miejscu tytułu

I tu pełna zgoda z mojej strony.
Oczywiście, że Odbiorcę w przypadku niektórych wierszy brak tytułu ma prawo "zniesmaczać", natomiast stwierdzenie, że wiersz musi mieć tytuł, podobnie jak człowiek imię i nazwisko, jest dla mnie nie do przyjęcia.
Przeca niektórzy, naprawdę wiele znaczący poeci, którzy już odeszli, poprzewracaliby się w grobach na taki imperatyw.
A Panu Adaszewskiemu dziękuję za zachowanie tzw. "klasy" w dyskusji.Wiadomym jest przecież, że wszystko można wyrazić w sposób do przyjęcia.
(znowu będzie, że pochlebstwa :D
Edytowane przez Akinom dnia 12.07.2015 13:20
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Czy wiersz powinien posiadać TYTUŁ?
konto zablokowane nr 2 z 2023
Użytkownik

Postów: 789
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 03.11.10
Dodane dnia 12.07.2015 11:57
brak tytułu jest decyzją znaczącą, są zbiory wierszy (np.: "Dwa akty życia" Gołaszewskiej), w których wiersz nie zaczyna się nawet gwiazdkami (o ile mieści się na stronie). to jedna strona medalu, druga jest taka, że trzeba tą decyzję podejmować świadomie i po coś - i z tym jest tak duży problem, że nie dziwi (przynajmniej mnie) sprzeciw wobec gwiazdek w miejscu tytułu


adaszewski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66804368 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005