poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 6 z 13 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Autor RE: Kolaboranci
Henryk Owsianko
Użytkownik

Postów: 156
Miejscowość: Gent(Gandawa)
Data rejestracji: 30.05.07
Dodane dnia 03.05.2008 16:50
gracjana, powiedz mi, czy nie możesz tego samego robić, widząc czyjegoś nicka ?

Ućko, czy brak ci jeszcze anonimowości?

O tym pisałem przed chwilą, że brak nam profesjonalizmu.
Jest zacietrzewienie i obrażanie. Brak dystansu i obiektywizmu.
Tymczasem łącząc autora z jego pracą, powstaje wrażenie estetyczne.
W zależności od jego skali chętniej wracam do autora. Nie muszę (a nawet nie powinienem) zawiązywać z nim akurat koalicji, ponieważ wiem, że koalicje sa budowane przeciw komuś lub czemuś.
Wszędzie tam, gdzie są zbiorowiska, jak tu, muszą obowiązywać zasady. Tyle, że w naszej naturze(znów uogólnię) jest "po to sa zasady, żeby je lamać). To powoduje, że żle pojmujemy wolności. W tym słowa. Tworzy się chaos. W tym brylujemy.

paweł,
aż mnie ciarki przeszły jak napisałeś o tym fundamencie. Przeczytaj pod nickiem gdzie miałby niby być ten fundament.
Nie, nie miałem na myśl podwójnego obywatelstwa, tylko podwójną moralność. Wielu o tym mówi , a ja uważam, że tak jest.
Jeśli uogólniam, to nie po to, żeby się znów ktoś obrażał a dla podkreślenia zjawiska. Nie mam zamiaru mówić nazwiskami, ani podawać danych procentowych dotyczących tej przywary. I tak nikt jej sobie nie przypisze :)

pozdrawiam pogodnie z Gent


Prawda i kłamstwo różnią się tylko biegunami.
henryk.owsianko www.owsianko.netgaleria.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Ućko
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 41
Miejscowość: Świrwice Stare
Data rejestracji: 03.04.08
Dodane dnia 03.05.2008 15:42
W samej rzeczy, propozycja Gracjany REWELACYJNA !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
gracjana
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 84
Miejscowość: Kraśnik
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 03.05.2008 15:31
u mnie leje. brrr
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
gracjana
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 84
Miejscowość: Kraśnik
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 03.05.2008 15:29

chyba wręcz odwrotnie. wchodzę na stronę pp - widzę wiersz. nie widzę autora, ani komentarzy, które mogłyby coś sugerować. wypowiadam się o tekście. wrażenia, podobnia-nie podobania, grafomania-cud miód, co widzę-słyszę-czuję, teksty-podteksty-interpretacje. i wychodzę. wchodzę znowu i widzę autora i jakie zebrał opinie i jak się mają do moich. wtedy ewentualnie dyskutujemy - autor broni tekstu, obraża się na nas, lub my na niego. bo bez tego to ani rusz. w końcu "polski my naród - polski ród;) sprawiedliwie? sprawiedliwie! znika cała otoczka - lubienia się nicków/ bądż nie. całego lizydupstwa lub glebienia takich co to nie z mojej parafii;) znika właśnie przyczyna: nie mam powodu myśleć, że zły komentarz pod moim wierszem zostawił ten - którego dzień wcześniej zjechałam. czysto i przejrzysto i niezwykle interesująco. już to widzę. i aż ciekawa jestem tego eksperymentu i różnorodności komentarzy pod wierszami. kiedy nic nas nie rozprasza i nic nie ukierunkowuje;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 03.05.2008 15:24
HenrykO - "Brak nam (Polakom) profesjonalizmu. W każdej dziedzinie." Myślę, że bu tu niejeden profesjinalista, z dziedzin przeróżnych, mógłby się obrazić.
"wrodzona podwojna moralność" - można sie z czymś takim urodzić??
Mniejsza z tym.

Spodobała mi się propozycja Gracjany - nick autora widoczny dopiero po wpisaniu komenta. Efekty takiego "oderwania nicków od wierszy" pewno niejednego y zdziwiły.

Pozdrawiam wszystkich
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 03.05.2008 15:19
my z Markiem zdaje się zamknęliśmy ten wątek
ale oczywiście jeśli chcą sobie Państwo poużywać, proszę uprzejmie
Pozdrawiam wszystkich dyskutantów.
Mnie szkoda czasu, pogoda piękna, idziemy na spacer.


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Henryk Owsianko
Użytkownik

Postów: 156
Miejscowość: Gent(Gandawa)
Data rejestracji: 30.05.07
Dodane dnia 03.05.2008 14:37
Brak nam (Polakom) profesjonalizmu. W każdej dziedzinie.
To przez obrażanie się. Gdybyśmy sie nie obrażali, bylibyśmy zupełnie znośnym narodem. Rządzą nami stereotypy, fobie i nasza wrodzona podwójna moralność. Nigdy nie mówimy tego, co uważamy za stosowne, tulko to, co powinniśmy powiedzieć w danej sytuacji.
Tymczasem w każdej sytuacji "coś załatwiamy". Ciągle się toczy "walka o ogień", "wyścig szczurów" i takie tam różne inne.
Im ktoś ma większą wiedzę, tym wykwintniejsze stosuje środki zniszczenia. Tymczasen Naród jest sumą wartości dodanych.
Na PP, tarcia przebiegają w sposób w miarę kulturalny. Ostro czasem, ale częstotliwość przekraczania granic przyzwoitości jest w sumie niewielka, co dobrze świadczy o portalui ludziach tu piszących.

Rafał B, jeszcze do ciebie.
posługiwanie się schematami jest bardzo ryzykowne dla autora.
Formowanie zarzutów z gotowych szablonów świadczy dokładnie o tym, że komentator albo nie czyta albo nie rozumie. Zobacz, nie wklejasz tu swoich prac a i tak wiele osób "chce ci dowalić". Dopuki sie nie zastanowisz dlaczego, doputy będziesz jedynie zaśmiecał przestrzeń pod wierszami. Na poważne traktowanie muszisz cięzko pracować.
Ja osobiście nikomu nie cukruję (chroń mnie od tego Panie).
Wypowiadam się. Moje oceny są różne. Czasem pozytywne a czasem negatywne. Bywają przypadki kiedy wpisuje komentarz bez oceny.
Brzydzę się komentatorami, którzy używają słów "grafomania" lub "cukrowanie".

gracjana,
twoja propozycja, to walka ze skutkami a nie z przyczynami. To się nigdy nie sprawdzało.

Ućko, masz wiele racji, ale znów chcesz poezje włożyć w jakieś ramy, sklasyfikować. Wiesz, że słowo powstało z chaosu ?

paweł,
czytam uważnie twoje wypowiedzi. Mam wrażenie, że trochę dajesz się wyprowadzać z równowagi. Byłeś wiosną nad morzem, powinieneś złapać równowagę, naładować akumulatory.
W swoich poglądach nie jesteś osamotniony.

pozdrawiam wszystkich





Prawda i kłamstwo różnią się tylko biegunami.
henryk.owsianko www.owsianko.netgaleria.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Ućko
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 41
Miejscowość: Świrwice Stare
Data rejestracji: 03.04.08
Dodane dnia 03.05.2008 12:32
Dlatego obiektywizm komentujących można tu raczej miedzy bajki włożyć.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Ućko
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 41
Miejscowość: Świrwice Stare
Data rejestracji: 03.04.08
Dodane dnia 03.05.2008 12:25
Myślę ,że na pp tarcia biora się przede wszystkim z wyraźnych różnic światopoglądowych, które rzutują na rozumienie poezji. Wyróżniłbym trzy znaczące frakcje, jakie zauważyłem, wokół których grupują się poeci. Spróbuję je chociaż pobieżnie,określić, nazywając umownie:

1/ Konserwatywna,naiwno-sentymentalna, lekceważy formę wypowiedzi, preferując jej treść i przesłanie, tak, że ociera się często o grafomanię. Jest ,przynajmniej deklaratywnie , osadzona w tradycji narodowej i niekiedy chrześcijańskiej.Jej utwory są zrozumiałe dla wszystkich, ale nie inspirują większości.

2 / Trendy, chcąca uchodzić za logiczno-liryczną, kładzie nacisk na poznawanie i określanie świata za pomocą środków poetyckich. Jest w jakiś sposób wolnomyślicielska (czasem demonstracyjnie nawet), kosmopolityczna i poszukująca nowych rozwiązań formalnych. Niechętna tradycjom, które uznaje ,ale których z zasady raczej nie kontynuuje.

3 / Rewolucyjna, stawiajaca głównie na formę, jezykowe szarady i eksperymenty. Treść a tym bardziej ideologie sa dla niej drugorzędne lub nawet obce. Tradycje , także obyczajowe,są dla niej jedynie zawadą.Jest także kosmopolityczna jak poprzednia ( jeśli się nad tym akurat zastanowi:)

Są jeszcze przeróżne mieszaniny wyżej wymienionych, ale to już nie takie zdaje się istotne.Wokół nich grupują się sympatycy i przeciwnicy. To jest powodem waśni i wzajemnego niezrozumienia. Każda z grup naturalnie uważa swoją za jedynie słuszną:)...

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
gracjana
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 84
Miejscowość: Kraśnik
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 03.05.2008 09:26
nie skończy się roztrząsanie tego, kto-komu-i za co napisał komentarz = dopóki widnieć będzie nick autora pod wierszem. powinien! stać się dla nas widoczny - dopiero po tym jak wpiszemy komentarz. w innym przypadku - zawsze! będzie istniała opcja, że ktoś skrytykował nas w rewanżu np. za nasz komentarz, dziwne animozje, czy uczulenie na jakieś konkretne niciki. odpadnie wtedy wałkowane po wielkokroś hasło TWA. przy takiej - dla mnie jedynej sprawiedliwej opcji - żywym i jedynym tworzywem stanie się wiersz. wtedy autor dostanie komentarz najbardziej wiarygodny - czy to w wydaniu kolaborantów, czy innych spółek z nieograniczoną nieodpowiedzialnością, czy indywidualnych komentatorów-majsterkowiczów. i do tego starajmy sie skłonić właściciela strony. pozdr.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 03.05.2008 08:02
RafaB
...Ale proszę jej do tego nie mieszać. Będzie chciała - sama mi odpisze...

Odpowiem Panu, chociaż pewnie znowu wyciągnie Pan jakieś zdanie z kontekstu i dopisze swoją interpretację :)
Fragment z dyskusji pod moim wierszem, który łączy się z tym co napisał Paweł powyżej :
(ja)...Po tym jakie ktoś pisze wiersze, można się zorientować kim jest.
(Pana pytanie)- chyba nie bardzo Panią zrozumiałem. Chodzi Pani o osobowość człowieka?...
Osobowość pewnie też, ale przede wszystkim gust literacki i umiejętność. Lubię wiedzieć kto mnie chwali i kto krytykuje. Nie każdy komentarz ma tę samą wartość, bez względu na to czy przychylny, czy negatywny. Ma jednak rację Chkargas, że komentator-krytyk nie musi być autorem. Nawet jeśli próbuje coś pisać, to nie zawsze ma ku temu zdolności.
Na portal przychodzą jednak głównie osoby, które piszą wiersze. Przy okazji czytają i komentują wiersze innych. Po tym w jaki sposób Pan komentuje, można wysnuć wniosek, że bardziej Pana interesuje dyskusja pod tekstem niż sam tekst.
Co więcej wychodzi Pan z założenia, że tylko ostra dyskusja i walenie po głowie, to najlepszy sposób jej prowadzenia.
Dziwny Pan sobie też wybrał sposób odpowiadania. Wyciąga Pan zdanie z wypowiedzi, pomijając jego rozwinięcie i dokłada jakąś kąśliwą uwagę.
Nawet mogę się domyślić co wyjąłby Pan z tego co napisałam powyżej :)

....Na portal przychodzą jednak głównie osoby, które piszą wiersze. Przy okazji też czytają i komentują wiersze innych.... - znowu oczywistość! (czyżby)

Tak można w nieskończoność. Nie bardzo wiem czemu ma służyć takie odbijanie piłeczki.

Żart Pawła o odpłaceniu Panu pięknym za nadobne pod Pana tekstem, gdyby Pan taki wkleił, potraktował Pan jak groźbę. Nie wykluczam, że tak się też dzieje, ale to nie jest regułą. Milcząca większość robi swoje i nie rozgląda się komu by tu przywalić z zemsty, albo po to by uchodzić za wymagającego, ostrego krytyka.
Uważa Pan, że ludzie zagłaskali by się gdyby nie Pan :)
Nie głaszczę nikogo w komentarzach i także piszę komentarze krytyczne, ale jeśli mi się coś podoba, z wielkim upodobaniem wypisuję pochwały. I obym mogła ich pisać jak najwięcej.
Na portal przychodzę po to aby czytać wiersze, a nie komentarze. Oczywiście z niektórych komentarzy można się wiele nauczyć, pod warunkiem jednak, że dotyczą wiersza, literatury, warsztatu, a nie są kolejną pyskówką, lub zemstą za jakąś wcześniejszą wypowiedź autora.

W rozmowie pod wierszem napisał Pan także:
...-do tej pory nie miałem potrzeby wklejania tutaj swoich wierszy. Być może wkrótce będzie miała Pani okazję przeczytać kilka z nich. W dziale 'sukcesy'...

Serdecznie Panu tych sukcesów życzę.
Myślę nawet że wszyscy, którzy tu przychodzą, mają podobne plany. :))
Jeśli ma Pan ochotą, proszę mi jakiś swój wiersz wysłać na priva. Przeczytam i z pewnością nie napiszę komentarza rewanżowego. Tego może Pan być pewien.
Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Rafał B
Użytkownik

Postów: 50
Miejscowość: Neverland
Data rejestracji: 16.08.07
Dodane dnia 03.05.2008 01:24
Ja tam nie muszę mieć palmy pierwszeństwa :)
Sądziłem, że po tym jak Pan wkleił swój post, to po to, by poprzeć Panią Ako, która chyba myślała, że błędnie pojmuję to rozróżnienie.
Cieszę się, że mamy taką samą opinię, co do pewnych spraw. Gdyby jeszcze inni to pojęli...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 03.05.2008 01:05
Rafale, jeśli chodzi o palmę pierwszeństwa to proszę bardzo, oddaję, jednak po pierwsze w swoim poscie zwracałeś uwagę na to, żeby autorzy oddzielali siebie od peela swojego tekstu (to ciekawe zresztą spostrzeżenie, że tego nie robią) natomiast ja piszę o tym, żeby komentatorzy też pamiętali o tym rozróżnieniu (czego często nie czynią), a po drugie, do póki zarówno autorzy, jak i komentujący nie uświadomią sobie tego dostatecznie, należy wyważać cały czas od nowa te same wrota, które, niestety, mają tendencję do samoistnego wielokrotnego ryglowania się.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Rafał B
Użytkownik

Postów: 50
Miejscowość: Neverland
Data rejestracji: 16.08.07
Dodane dnia 03.05.2008 00:22
chkargas --- 'drzwi otworzyłem' w swoim pierwszym poście. Sprawa była oczywista dla mnie. I nie byłem pewien ( i wciąż nie jestem) czy dla innych osób także.

Paweł --- sądzę jednak, że cały czas uczestniczę w tym programie TV - i to w większym stopniu niż większość tutaj. I nie sądzę, że gdybym cokolwiek wkleił zmieniłoby to cokolwiek.

Ako - przepraszam, ale Pani wiersz nie zrobił na mnie wrażenia. No, co najwyżej negatywne. Liczyłem na kłótnię? To już któryś raz z kolei dyskusja o wierszu jest nazywana inaczej. Czy zawsze kłótnią Pani nazywa sytuację, gdy ktoś się z Panią nie zgadza?
Tak, nie odpowiedziała Pani na moje pytania pod tamtym wierszem. Ale teraz to ja nie mam czasu, by tam wracać. Serio.
Czy sądzę, że to takie oczywstości? Pani Ako! Czy naprawdę sądzi Pani, że to:
Wydaje mi się, że portale tego typu mają umożliwić pokazanie tego co się pisze, a także (co jest dodatkowym walorem) uzyskanie opinii o tym co się pisze
jest odkrywcze?
Frustracje? Z mojej strony? Chyba nie bardzo.

HenrykO
ciebie akutat klasyfikuję jako ignoranta
Ja wolę nie pisać o swojej klasyfikacji.


I proszę, niech się Pan już nie ośmiesza tą jasną stroną i ciemną stroną. Moje wypowiedzi w komentarzach są jasne, klarowne i szczere. Pańskie zaś wypowiedzi sprowadzają się do głaskania, słodzenia i rozmywania. Co do mojej dyskusji z Ako - cóż, jeśli Pan sądzi, że zacytowana wyżej (powtórnie) jej wypowiedź jest wypowiedzią a la mądry nauczyciel --- to ja w takim razie jestem dyrektorem tej szkoły. Póki co, to zauważyłem sporo nielogiczności i banałów w wypowiedzi pani Ako. Ale proszę jej do tego nie mieszać. Będzie chciała - sama mi odpisze.
Teoria o bezpańskości wiersza nie jest moja. Jest UŻYTECZNA, bo inaczej, jak już gdzieś pisałem wcześniej, piszący zostanie zagłaskany na śmierć, gdy wszyscy będą mu bali się powiedzieć, co sądzą o jego wierszu (jeśli będzie słaby) - a będą się bali, bo nie będą go chcieli urazić. Już gdzieś pisałem szczegółowo w tym wątku o polityce głasków, nie chce mi się powtarzać.

Podmiot liryczny jest stworzony przez autora, i to on decyduje o jego losie
a czy ja gdzieś napisałem, że nie decyduje? Miałem na myśli, że autor nie jest peelem i czymkolwiek innym w wierszu. i w takim sensie jest od niego oderwany. Tak samo jak ja nie jestem moim telefonem komórkowym, a muzyk nie jest swoją muzyką.
Jak na razie nie zaobserwowałem swojego miotania się.

Jeszcze raz Paweł - nie Panie Pawle, ja nie będę płakał. Na razie to widzę, że inni płaczą.
Haha, mi zrobiłoby się wycisk? Oj, gwarantuję, że przeliczyłby się Pan i to mocno.
Ale w tym momencie z góry przyznaje Pan się, że będzie celowo nieobiektywny, że zamierza mi Pan dowalić bez wględu na to, czy wiersz będzie dobry, czy nie -- jeśli kiedyś wkleję tutaj jakiś wiersz.
To w takim razie po co Pan tutaj cały czas gada, że nie ma tutaj merytorycznych komentarzy, że Panu zależy na konstruktywnej krytyce, itp. -- skoro sam Pan ma w planach przeciwieństwo takiej krytyki?


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
arnika
Użytkownik

Postów: 9
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 20.03.08
Dodane dnia 02.05.2008 23:46
Ja też od jakiegoś czasu śledzę Państwa dyskusję na forum i nadziwić sie nie mogę, że tyle zostało powiedziane - dobrze, że powiedziane, a nie przemilczane. Pojawiło się kilka ciekawych wąktów, jak np. czym jest merytoryczny komentarz (czego najlepszy 'żywy' przykład -choć ti nie do wiersza dała swoją wypowiedzią na forum p.Ako), czy i jak należy oddzielać wiersz od autora (tu chyba wiele by wyjaśnia wspomniana już kiedyś przeze mnie metoda interpretacji integralanej) i kilka innych...
Ja popierałam kolaborację od samego początku i uważałam za przejaw rzetelnej próby konstruktywnej krytyki - wierzę, że właśnie takie założenie jej przyświecało. Czar prysl po przeczytaniu tego, co się pojawiło pod wierszem "grzech" (zresztą pozytywnie przeze mnie skomentowanym). Tam po prostu rozgorzała walka, a nie dyskusja. Bo w momencie, gdy zaczynamy się wzajemnie obrażać, a nawet siegamy po inwektywy - sięgamy po najbardziej prostacką broń. Broń, którą prędzej czy później ktoś nam jednak z rąk wytrąci. W konekwencji sam wiersz został daleko w tle, o poezji już potem nikt nie myślał, tylko z której strony uderzyć, albo jak się tarczą zasłonić...
Chylę natomiast czoła przed wszystkimi, którzy wkładają swój wysiłek i czas, by szukać w zamieszczanych przez autorów wierszach tego, co dobre, wskazywać, a nawet w dobrej wierze pouczać, bo konstruktywna krytyka ma punktować, co złe, ale i zwiększać potnecjał tego, co dobre (z pewnością jest na pp wielu, którzy oczekują na właśnie na mądrą, twórczą radę) i nie komentować zdawkowo, że coś jest grafomanią, a jeśli tak czynią, to jednak przyznać muszą, że z grafomanią na własne życzenie obcują. A o czym to może świadczyć? To już niech sobie każdy odpowie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Henryk Owsianko
Użytkownik

Postów: 156
Miejscowość: Gent(Gandawa)
Data rejestracji: 30.05.07
Dodane dnia 02.05.2008 23:41
RafałB,
ciebie akutat klasyfikuję jako ignoranta. Masz wprawdzie niewielki staż ale widać, że się bardzo starasz. Twoje wypowiedzi są malo wyważone i ciągle sie obracasz wokół tych zamych tematów.
Ako ma absolutną rację. To m.in ją umieściłem po "jaśniejszej stronie".
Twoje riposty wyglądają tak właśnie, jakby to Ako była nauczycielką a ty uczniem ( nie powiem tylko w jakiej szkole).
Twoja (i nie tylko) teoria o bezpańskości wiersza jest po prostu głupia.
Wiersz jest fragmentem twórczości autora i na zawsze z nim związanym. To, że jest oddany czytelnikowi, nie znaczy, że jest bezpański. Nie jest parkanem, na ktorym możesz bezkarnie smarować grafitti.
Podmiot liryczny jest stworzony przez autora, i to on decyduje o jego losie. Ty możesz to jedynie zrozumieć lub nie. Możesz też się ciągle miotać i pozostać w "fazie wykresu EKG" :)

Kłaniam się




Prawda i kłamstwo różnią się tylko biegunami.
henryk.owsianko www.owsianko.netgaleria.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 02.05.2008 23:39
Rafał B
Napisał Pan:
Pani Ako,
w zasadzie nie powinienem z Panią dyskutować, bo zauważyłem, że Pani po prostu w pewnym momencie przerywa dyskusję i czmycha - tak było pod Pani poprzednim wierszem, gdzie najzwyczajniej w świecie Pani sobie poszła. Ale ok, ja się nie obrażam.

Ja też się nie obrażam :) Ciekawi mnie co myślą inni. Pamięta Pan wiersz sprzed dwóch tygodni? To nawet cieszy, że zrobił takie wrażenie :)
Nie sądziłam, że czekał Pan na odpowiedź. Wydawało mi się, że powiedziałam wszystko co miałam do powiedzenia. A może liczył Pan na kłótnię? :)) Nie mam w zwyczaju udowadniać za wszelką cenę, że mam rację. Poza tym przecież Pan lubi mieć ostatnie słowo :)
No i zwyczajnie brak mi czasu. Jeśli na jakieś pytanie nie odpowiedziałam to proszę zajrzeć pod wiersz, postaram się coś napisać. (Ale maże już nie dziś.)

Przepisał Pan połowę mojego komentarza. Sądzi Pan, że to takie oczywistości? Chyba niekoniecznie skoro tyle kłótni pod wierszami.
Doskonale Pan wie, że te frustracje płyną ciurkiem i to z obu stron. Na ostatnie pytanie dotyczące związku autor-tekst, znajdzie Pan odpowiedź w komentarzu Pawła i w mojej odpowiedzi dla Chkargasa.
Pozdrawiam.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 02.05.2008 23:27
Pawle przepraszam, że się wtrącam, ale akurat byłem tutaj i przeczytałem. Wydaje mi się, że powinniśmy się cieszyć, że komuś zechciało się zarejestrować, by nie tylko nas czytać, ale i przy okazji komentować. Ileż razy trzeba powtarzać, że krytyk sztuki nie musi uprawiać sztukę, którą krytykuje? Wyobrażasz sobie krytyka malarstwa, lub muzyki, który musi sam malować czy komponować, żeby rzetelnie skrytykować odnośne dzieło? To chyba śmieszne nie sądzisz?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 02.05.2008 23:20
Rafale piszesz: "Mnie przecież właśnie o to cały czas chodziło." Zauważ w takim razie, że gdyby drzwi były rzeczywiście otwarte (czyli, gdyby sprawa była aż tak oczywista) nie byłoby żadnej sprawy do omawiania i nie musiałoby ci "o coś chodzić" ;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kolaboranci
Rafał B
Użytkownik

Postów: 50
Miejscowość: Neverland
Data rejestracji: 16.08.07
Dodane dnia 02.05.2008 22:47
Pani Ako,
w zasadzie nie powinienem z Panią dyskutować, bo zauważyłem, że Pani po prostu w pewnym momencie przerywa dyskusję i czmycha - tak było pod Pani poprzednim wierszem, gdzie najzwyczajniej w świecie Pani sobie poszła. Ale ok, ja się nie obrażam.
Co do Pani wpisu - ktoś tam napisał, że się z Panią zgadza. Cięzko się nie zgadzać, bo to co Pani nawypisywała to w gruncie rzeczy sprawy znane wszystkim dość dobrze. Napisała Pani do czego służy PP, czemu służą komentarze, jakie mamy typy komentarzy, jakie mamy interakcje między autorem a komentatorem, itp kwiatki. Oczywiste oczywistości.

A teraz te najbardziej kolorowe :)

-Wydaje mi się, że portale tego typu mają umożliwić pokazanie tego co się pisze, a także (co jest dodatkowym walorem) uzyskanie opinii o tym co się pisze.
----- ten fragment mnie zaszokował. Pani Ako! Czy Pani sobie zdaje sprawę, że wszyscy na takich portalach wiedzą to doskonale?

-To co napisał Rafał B o oddzieleniu autora od tekstu, jest taką pułapką zastawianą na portalach, w którą łatwo wpaść i uwierzyć w jej sens
---- pułapką? To najzwyczajniej w świecie zdrowy rozsądek. Pułapką zastawianą niby przez kogo?

-Jeśli dotyczy to kogoś innego, takie zasady łatwo serwować, o wiele trudniej, jeśli dotyczą nas.
---- niech Pani mówi za siebie. Ja znam sporo osób, które się do tych zasad stosują.

-Ta krytyka ma autorowi być pomocna, a nie ma być wylewaniem frustracji komentatora
---- to naprawdę jakaś obsesja. Negatywny, ostry komentarz nazywany jest wylewaniem frustracji. Doczepianie takich łatek psychologicznych świadczy raczej o sfrustrowaniu tego, kto je doczepia.

-anonimowość prowokuje również do ocen niesprawiedliwych i często krzywdzących, nie mających nic wspólnego z obiektywizmem, a wręcz szkodliwych.
--- zgadza się, ale nie można tego stosować do wszystkich którzy napiszą negatywny komentarz. Rownie dobrze można powiedziec, że poklepywanie i głaskanie przez kolegów i znajomych nie ma nic wspólnego z obiektywizmem.

-Komentarze ustawiają relacje - ty uczeń - ja nauczyciel
--- doprawdy nie wiem skąd Pani wytrzasnęła tą teorię. Czy Pani przypadkiem nie pracuje w szkole? :)

-Aby napisać komentarz trzeba mieć czas i ci którzy go mają (nie zawsze ci, których opinia ma wartość) ustalają w komentarzach na portalach co jest dobre, a co złe.
---- szokują mnie takie arbitralne stwierdzenia. A więc mamy tych, którzy trzymają władzę na PP! To ci którzy mają czas :) No to powiem Pani, że ja w takim razie nie trzymam władzy

-Oceniając krytycznie czyjś wiersz, można pomóc autorowi go poprawić,
---- można, ale nie ma takiego obowiązku.

-Aby krytykować kogoś z takim przekonaniem, najpierw samemu trzeba być mistrzem.
---- i znowu jakieś 'trzeba'. Otóż nic nie trzeba Pani Ako. A co Pani proponuje w zamian? Komentowanie bez zaangażowania, bo nie jest się mistrzem? To ma być lepsze?

Oceniam tekst nie autora- tak mówią krytycy, czesto pozbawiajac autora prawa do obrony swojego tekstu
----- pozbawiając prawa do obrony? To jakieś nielogiczne wymysły. Każdy może przecież bronić swojego tekstu jeśli tekst jest oceniany. Gdzie jest związek między oceną tekstu a niemożnością jego obrony?

Mylenie autora z kreacja jaką tworzy, to coś innego, niż oderwanie autora od tekstu
---- to jest dokładnie to samo. Bo co niby znaczy 'oderwanie autora od tekstu'? Wyparcie się, że to on go napisał?

chkargas ----
czy ocenia sposób pisania autora i sam tekst czy też próbuje dokonać ocenę charakterologiczną autora za pomocą tekstu,

...ale o to by nie zapomnieć o tym, że to jednak kreacja. Należy oceniać tekst stworzony przez autora, a nie autora za pomocą tekstu
--- wyważa Pan/Pani otwarte drzwi. Mnie przecież właśnie o to cały czas chodziło.

Paweł

to nie ciebie, to wiersz tylko twój, to marne, co wkleiłeś, ale głowa do góry, może następnym razem ci się uda,
--- tak, dokładnie tak jest. I nie widzę w tym nic złego. Skoro uważam, że jest marne, to z jakiej racji mam słodzić? Kłamać? Pan to popiera - by okłamywać autorów w imię 'koleżeńskiej atmosfery'?

A ludzie to kupią, bo czują że jest w tym sztuczka, jest ubaw,
-----Sztuczka? Ubaw? Pan nigdy nie słyszał o tym, że część ludzi jest tutaj, by udoskonalić swoje pisanie? I że między innymi dlatego czytają cudze komentarze.

Gdy się komuś przywali, to nawet mogę i czuć satysfakcje, bo np. tego kogoś nie lubię. I w tym tkwi atrakcja pokazowych ocen, tańca na lodzie z udziałem jurorów.
--- heh, Pan po prostu projektuje na zewnątrz swoje własne koncepcje.

Aha, proszę mi powiedzieć, co to jest 'merytoryczny komentarz' albo 'konstruktywny komentarz'. Bo dzisiaj już jednej osoby się o to spytałem i nie potrafiła mi odpowiedzieć mimo szumnych deklaracji.
Czyżbym trafił w jakiś słaby punkt?
Czy merytoryczny nie może być jednocześnie negatywny?

HenrykO

Na jednym biegunie cynizm i hipokryzja w krystalicznym wydaniu, poprzez wykres EKG, po prawdziwą wiedzę i kulturę osobistą na drugim
----Jasne, mamy tutaj istne imperium zła i nienawiści do wszystkiego co się rusza. Nie ma problemu, mogę być Darthem Vaderem :D
Prawdziwą wiedzę...jasne, ci stojący po ciemnej stronie mają fałszywą wiedzę, teraz już wszystko jasne. Idę się pochlastać :D




Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 6 z 13 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 16
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67071539 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005