poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Autor RE: obszary poszukiwań
Rafał B
Użytkownik

Postów: 50
Miejscowość: Neverland
Data rejestracji: 16.08.07
Dodane dnia 06.01.2009 01:52
Jeśli przez obszar poszukiwań rozumieć tematykę, to tak - dla mnie to ma znaczenie. Nie decydujące, ale ma. Bo dla mnie ważne jest jeśli wiersz mnie dotyka. a nie dotknie mnie wiersz, który będzie o czymś co mnie nie interesuje, który nie będzie zawierał żadnych frapujących mnie konceptów. Z drugiej strony jeśli przykładowo - wiersz o nieciekawej, jak dla mnie tematyce jest dobrze napisany, w sensie, że na przykład zawiera szereg błyskotliwych fraz, to wolę to, niż źle napisany, kiepski wiersz o dotykającej mnie tematyce.
To samo można, jak sądzę, powiedzieć o innych dziedzinach sztuki, np. o muzyce.
Miałem kiedyś scysję w innym miejscu cyberprzestworzy. Kolega X spytał mnie dlaczego nie lubię muzyki Chopina. Ja na to, że mi się nie podoba. On pyta dlaczego, przecież to jest dobra muzyka. A ja mu, że mnie nie dotyka. On : ale jest to dobra muzyka, nie musi ci się podobać, po prostu doceń, że jest dobra.
Dla mnie to było totalne nieporozumienie. Nie nazywam czegoś co mi się nie podoba (co mnie nie dotyka) - dobrą rzeczą. I myślę, że można między bajki włożyć tzw kryterium obiektywizmu - że cokolwiek można ocenić obiektywnie jako np dobre. Wszystko jest przepuszczane przez sita, filtry i pryzmaty.

Z jeszcze innej strony - czytałem wiele wierszy, które były znakomite warsztatowo, ale - to wszystko. Pod warstwą fraz było NIC. Wiersze- wydmuszki o niczym. Tutaj nawet nie było mowy o tematyce. Coś na zasadzie 'ok., oto zbiór fraz, posklejałem je na zasadzie <mniej więcej>' a Ty czytelniku sobie interpretuj jak chcesz.
Ważne słowa napisał Daniel Jeżow w pierwszym akapicie swojego pierwszego wpisu, aczkolwiek nie jest, moim zdaniem, dobrze jeśli tekst generuje u czytelnika nieskończoność interpretacji i całe mrowie tropów, bo to powiedzmy sobie szczerze oznacza, że autor niczego specjalnego nie chciał nam przekazać i najprawdopodobniej po prostu posklejał frazy nie zasadzie 'mniej więcej pasuje'. Chociaż oczywiście zdaję sobie sprawę, że są miłośnicy takich wierszy)
'Złe' wiersze? Ciężko, bardzo ciężko określić granice. I dość ryzykownie. Ale chyba można po prostu napisać 'nie podoba mi się', czy coś w tym stylu, prawda?
Ale - rzucę tutaj prowokacyjną tezę - nawet jeśłi napiszę o wierszu - 'zły wiersz' ze względu na tematykę, to chyba wiadomo, że mam na myśłi - zły według mnie, prawda? :) Więc chyba nie powinno się czepiać takiego komentarza? :)






I Am The Lord And Master Of The Sword
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: obszary poszukiwań
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 06.01.2009 01:03
no właśnie Daniel, czytasz w moich myślach chyba
dla mnie osobiście temat nie wartościuje, rzecz jasna są poetyki obce mi emocjonalnie i światopoglądowo, co nie oznacza, że są to złe wiersze
wydaje mi się, ze należy szanować przestrzeń, w której autor się porusza
sa oczywiście wiersze świetne warsztatowo, które mnie nudzą, a jednak nie odważyłabym się ich nazwać "gniotami"

autocenzura natomiast moim zdaniem ogranicza, oczywiście moje pytanie o to, czy są tematy, których ie należy poruszać nie dotyczyło tanich literacko prowokacji, j piszę o tym czego doświadczam nie tylko jako uczestnik czynny wydarzeń, ale także jako obserwator, trudno byłoby pisać o czymś, o czym się nie ma pojęcia



http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: obszary poszukiwań
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 05.01.2009 23:57
A ja tak sobie jeszcze pomyślałem, że do tych "obszarów" pasuje nie tylko pojęcie "gdzie" (w sensie w jaki temat, jakie rejony pisania) ale też "jak". Bo można w ten sam temat wpaść z wrzaskiem, z rozbiegu. A można w ten sam temat wślizgnąć się prawie że niezauważonym.

I czasami pierwszy sposób jest dobry, czasami drugi, czasami się one mieszają w jednym wierszu (w jednym obszarze).

I to jest jakby kolejny argument za tym, że sama tematyka nie może wartościować tekstu. Bo jej odbiór, wydźwięk też jest zależny od innych czynników. Sposób poruszenia danego tematu też rzutuje na odbiór wiersza.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: obszary poszukiwań
zee
Użytkownik

Postów: 19
Miejscowość: Radom Londyn
Data rejestracji: 25.08.07
Dodane dnia 04.01.2009 21:45
Witam

faktycznie temat podbny nie zauważyłem,

-ale do rzeczy
szukam żródeł inspiracji intelektualno/emocjonalnych, ponieważ jak powiedział Tomasz z Akwinu "umysł lubi żywić się" poprzez zmysły,

-natomiast poezja sama rodzi się we mnie, jak dziecko w matce, nie zabiegam o jej pisanie,
kiedy już wiersz jest na tyle duży że chce wyjść bardziej przez ręke, choi czasami przez usta, pozwalam mu, żeby nie mieć dręczących wyrzutów sumienia, [ jak aborterzy wierszy
podobnie jest z "dramatem", piszę sie go może łatwo, ale przerpisać potem na komputer i korektować, niekture leżą ładnych parę lat zanim ujrzą światło dzienne
tak było np. z " Łukasińskim"
http://www.ithink.pl/artykuly/kultura/teatr/walerian-lukasinski/
i z "Rejtanem"
oj rozgadałem się



trochę moicȟ prac -opowiadania: http://i1713.blogspot.com/
http://art-jop.blog.onet.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: obszary poszukiwań
Łucja d
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 123
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 30.10.08
Dodane dnia 04.01.2009 17:46
Fakt wiersz tworzy autor, a dopełnieniem jego wartości jest odbiór czytelnika, wtedy jest potrzebny, spełnił swoja rolę. Pisząc powinniśmy dbać, no nie powiem zabiegać o czytelnika, stąd każdy wiersz znajduje czasem innego.

Nawiązanie do tematu i do obszaru w jakim się poruszamy, ja odbieram jako pisanie w ogóle na jakiś temat, gdzie powinna być myśl przewodnia, logika. Często czytam wiersze, które są dobre warsztatowo i dobrze się je czyta, ale trudno jest wyłowić formę jaka skłoniła do tego przekazu, są jakby dopiero początkiem, albo częścią poetyckiej prozy, gdzie główny temat, obszar pojawi się w następnych słowach, które nie następują. Oczywiście takie wiersze mają swoją wartość poetycką, ale brakuje im tego obszaru. Może się mylę w tym co piszę, to jest moje subiektywne odczucie jakby czytelnika.

Temat oczywiście nie powinien mieć wpływu na ocenę wiersza, który albo jest dobry i płynie, niesie coś ze sobą, wzbudza interpretację czy refleksje, albo nie.

Brak tematów tabu -też jest wskazana, jeśli zachowuje się określoną klasę, czy nie ma w podtekście prowokacji i jest publikowane w określonym środowisku.
Kolejna sprawa wiersze, które budzą kontrowersje, z racji swoich niby niedoskonałości, albo tematu, istnieją, są zapamiętane, budzą dyskusję. Wiersze czasem ocenione na słowo dobry, niesprawiedliwie umykają, tak jak zły -wtedy myślisz,że liczy się tylko wybitny, bardzo dobry.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: obszary poszukiwań
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 04.01.2009 15:58
Moim zdaniem wiersz jest tworzony w równym stopniu przez autora jak i przez czytelnika. Więc jeżeli mowa o "obszarach" to należy brać pod uwagę zarówno obszar piszącego jak i czytającego. Czasami się one pokrywają, czasami nie (co moim zdaniem nie jest porażką autora).

Co do pytań jakie zadałaś - nie, 'obszar' czy też temat nie jest dla mnie żadnym czynnikiem wartościującym. Jest to jedno z narzędzi (takie samo jak metafora, tytuł, forma itd.) którymi autor "gra". Natomiast obszar poetycki (w którym autor się porusza) sam w sobie nie stanowi w żadnym stopniu o jakości pisania. Oceniać wiersz przez pryzmat tematyki to jak oceniać rzeźbę przez pryzmat dłuta (którego na przykład się nie lubi jako narzędzia, bo się kiedyś takim skaleczyło w palca).

Jeżeli chodzi o drugie pytanie - nie, w poezji moim zdaniem nie ma tematów tabu. Po pierwsze dlatego, że ilu ludzi tyle różnych granic. I jakby je wszystkie brać pod uwagę trzeba by było nic nie pisać. A po drugie - myślę, że jeżeli jakiś temat wydaje się "niezbyt odpowiedni", to jest to znak, że powinno się w tym temacie coś napisać. Nie mówię tutaj o tanim skandalu czy też szokowaniu samą tematyką. Po prostu temat, który uwiera autora (czy też czytelnika) daje możliwości wykorzystania tego "uwierania". Bo wiersz, który nie uwiera bardzo często przepływa przez palce i jest bez znaczenia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor obszary poszukiwań
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 04.01.2009 15:42
autor sam dobiera sobie obszar poszukiwań. Nawet jeśli jest oderwany od rzeczywistości, bo może abstrahowanie od rzeczywistości jest zamiarem autora i ucieczka od niej , z takich czy innych powodów. - napisał w jednym z komentarzy Jerzy Beniamin Zimny

jestem ciekawa co Państwo sądzą o owych "obszarach poszukiwań"?
czy jest to dla Państwa czynnik wartościujący?
i czy Państwa zdaniem są tematy, których nie powinno się poruszać w poezji? a jeśli tak lub nie, to dlaczego?


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67069111 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005