poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 6 z 6 << < 3 4 5 6
Autor RE: Noblistka dała głos...
nieza
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 212
Miejscowość: Śląsk
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 22:37
Wierszofilu, to wyczytałeś z mojej wypowiedzi że na szczęście chociaż dałam każdemu wybór albo albo? cwanyś;) bo tak właśnie uważam - na szczęście . Ale nie dlatego, że poezja noblistki ma być pod ochroną, ale dlatego, że ta poezja jak już widać nawet w tym krótkim forum, wzbudza skrajne emocje, wydaje mi się, że nieraz dalekie od oceny merytorycznej, w miarę obiektywnej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 22:15
nieza - dlaczego "na szczęście"? czy również wychodzisz z założenia, że jeżeli ktoś nazywa się Wisława Szymborska to z definicji pisze tylko dobre wiersze?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
inkunabuł
Użytkownik

Postów: 122
Data rejestracji: 25.10.08
Dodane dnia 27.01.2009 22:05
Szymborska napisała parę bardzo fajnych wierszy .ALe proszę nie zapominac ,że Nobel to nagroda polityczna również ten w dziedzinie literatury!!! W określonym momencie histotycznym,kontekście i uwarunkowaniach nagrodę dostaje ten czy tamten np. Polak-Amerykanin itd.
A od kiedy dowiedziałam się ,że w innych dziedzinach niejednokrotnie nie weryfikowano ,czy danych odkryc w ogóle dokonano i przyznawano Noble za utopie ,patrzę na to wszystko sceptycznie,a naqwet z irytacją
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
nieza
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 212
Miejscowość: Śląsk
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 21:33
Niestety albo na szczęście, p. Szymborska nie wkleja swoich wierszy na PP, dlatego ciekawość - co by było gdyby? - zostanie niezaspokojona. A tym pośpiesznym deklaracjom co niektórych osób, że na pewno tak a nie inaczej wiersz by ocenili, jakoś nie do końca ufam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Elżbieta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 304
Miejscowość: Darłowo
Data rejestracji: 04.01.09
Dodane dnia 27.01.2009 20:48
Można zaryzykować stwierdzenie, że wszystko już jest oklepane, ale zależy jeszcze, jak się o tym napisze. Poeta nie musi szukać nowego tematu, bo nie jest górnikiem, a efekty łatwo zauważyć na pp: oryginalny, odkrywczy, metafora na metaforze, bo jak nie, to wyjdzie kawa na ławę, koniecznie zwroty obcojęzyczne, uff, jest, ale jeszcze zbyt banalny, udziwnić go, wreszcie gotowy-poezja ci to jest, czy bubel?Zależy dla kogo. Jedni lubią jabłecznik i wino inni paelę i coca colę . Na zdrowie, tylko niech jedni drugich nie przekonują do swojej diety, bo nie dla wszystkich może być ona strawna.
wariometr Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 19:03
*"...w odróżnieniu od Twojego komentarza konkretnego wiersza..." oczywiście, a nie "ciebie", przepraszam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 19:00
Nic takiego nie powiedziałem, ani nawet nie sugerowałem. Osobiście np. uważam, że felieton p. Magdaleny Miecznickiej jest raczej mało merytoryczny i nastawiony z góry na negatywny odbiór, tym niemniej w odróżnieniu od ciebie jest nastawiony na odbiór całościowy i porównawczy, dlatego pewnej racji nie można mu odmówić, chociaż autorka felietonu przegalopowała podając przykłady, co może w pewnym zakresie skompromitować i podać pod wątpliwość jej kompetencje do oceny. Przytaczając go chciałem pokazać tylko, że "jakiś" pogląd nie musi być taki, a nie inny, bo pojawia się jako komentarz na portalu. Mało tego, może być skierowany do konkretnej osoby, nawet noblistki, a niekoniecznie i nie tylko do "bezimiennej" publikacji nowego użytkownika.
Jeśli chodzi o konkretny wiersz odwrotnie niż Wierszofil odbieram do umiarkowanie pozytywnie, szczególnie mam obiekcie do tytułu i za MN do zamieszczenia pierwszego wersu w tym właśnie miejscu, no ale to moja "logika" i mój odbiór i nie rozumiem dlaczego tacy, jak np. Mastermood próbują mnie przekonać, że winienem mieć inne wrażenia, niż mam.
W żadnym przypadku natomiast nie przekreślam dorobku literatury światowej, tradycji i wydaje mi się, nie brak pokory i szacunku, nie brak mi jednak też, mam nadzieję, osobowości i odwagi, by mieć swoje zdanie. Czy jest ono słuszne, czy nie, okazuje się za każdym razem, pod określonym wierszem. Taki charakter tego miejsca.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 27.01.2009 18:22
Christos, masz rację. I w tym ,że poezja idzie do przodu. Ale to nie oznacza że jej dorobek, poezji jest, diabła wart. Więcej pokory i szacunku. Więcej rozsądku.
JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 18:15
Oczywiście, że może się podobać, tak jak innym nie, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Wydaje mi się, że Mastermood chciał udowodnić tym wątkiem, że komentarze na PP są tendencyjne i pozbawione elementarnej doży obiektywizmu, lub "znawstwa" (cokolwiek miałoby to znaczyć). To zwykła prowokacja, jak i poprzedni "konkurs", który miał udowodnić, że wszystko zostało już poruszone w poezji i nie ma nowatorskich tematów, zatem komentarze typu: to jest oklepane itp. są chybione itd. Niestety takie hipo-tezy niczego jednak nie udowadniają i do niczego nie zmierzają.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
przemek_f
Użytkownik

Postów: 23
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.12.08
Dodane dnia 27.01.2009 17:59
Mi się ten wiersz Szymborskiej podoba, pewnie to samo napisałbym gdyby go wkleiła do pp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Messalin Nagietka
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 241
Miejscowość: Ciechanów
Data rejestracji: 18.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:59
"Jestem złą publicznością dla swojej pamięci."

w pierwszym wersie autorka kończy wiersz
co z tego, że Szymborska

czasem da się słyszeć w jaki sposób przyznają te noble
tak jak było z Wałęsą, no nie? był czas i przywilej
a Żeromski? nie dostał i tak by można było mnożyć
bez końca, smutne to co się dzieje w kraju nadwiślańskim
ale nie chodzi przecież o marudzenie, pośmiejmy się więc
z noblistów to moja propozycja
MN


Messalin Nagietka
http://www.poezja-polska.pl/stary/new/debiuty.php?users_id=5593
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 27.01.2009 16:58
Wspaniale poprowadzony dialog z własną pamięcią. Genialna prostota przekazu, poezja prosto z wnętrza, bez nadetęj pozy, nie pouczająca, a ucząca pokory, dystansu nawet do własnego świata, własnego pisania i zmuszjąca do refleksji. Taka poezja nigdy nie zadowoli wiecznych poszukiwaczy wzoru, szukających zapożyczeń, piszących w oderwaniu od rzeczywistości, nowatorów i buntowników bez powodu. Poezja do której trzeba dość z odkryciem- że prostota jest najtrudniejszym zadanie dla poety.
JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:54
Mastermood, czy mógłbyś uściślić, o co ci chodzi z tym wątkiem?
Jest wysoce możliwe, że gdyby się pojawił ten wiersz, jako publikacja na PP, dostałby takie, lub podobne komentarze i co z tego?
Proszę przeczytaj opinię, między iinymi o tym wierszu spoza PP: "A już utwory rTrudne życie z pamięciąr1;, rPomysłr1; i rSnyr1; wyglądają jak szkice z notatnika początkującego poety" Magdalena Miecznicka
Cały felietonik o tomiku tutaj:
"http://www.dziennik.pl/kultura/article304899/Szymborska_w_Tutaj_rozczarowuje.html"
Nadal jednak nie rozumiem wątku, co chcesz przez to udowodnić, że tutaj nie ocenia się autora, a konkretny wiersz? Oczywiście, że tak, czy to nie dobrze? Może, ten który "ocenia" nie zna się i może znakomity wiersz ocenić słabo? Czy uważasz, że cokolwiek udowodniłeś tym, co napisałeś powyżej i co dokładniej?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Scandal Jackson
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Dąbrowa G.
Data rejestracji: 20.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:05
Nobel w żaden sposób nie decyduje o autorze. Wiersze Szymborskiej nigdy nie robiły na mnie wielkiego wrażenia (miała kilka naprawdę niezłych).
Jest za to wielu autorów, które Nobla nie dostały a powinny.
Nie wspomnę już o Lemie, który bodaj w 77 roku był największym faworytem a nagrodę dostał facet, który napisał jedną dobrą książkę i nikt o nim dziś nie pamięta.


Granice mojego języka są granicami mojego świata

Ludwig Wittgenstein


Formerly known as Sagittarius
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:04
jeśli na portalu takim jak Poezja Polska pojawiłby się wiersz Wisławy Szymborskiej z pierwszej strony dzisiejszej "Gazety Wyborczej", skomentowałbym go umiarkowanie negatywnie.

jak widzę pewien truizm wymaga ciągłego przytaczania: każdy, zwłaszcza uznany Autor ma prawo napisać i pisze również słabe wiersze. nazwisko niczego nie usprawiedliwia, może co najwyżej zaostrzyć krytykę (bo przecież oczekiwania wobec uznanego i nieuznanego Autora są zdecydowanie odmienne).

PS: jeszcze jedna recenzja Tutaj tutaj;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
stanley
Użytkownik

Postów: 65
Miejscowość: świętokrzyskie-jędrzejów
Data rejestracji: 19.09.08
Dodane dnia 27.01.2009 15:21
Czytałem w Dzienniku między innymi i pani opinię p. Magdo. Czytając poezję Szymborskiej, nigdy nie analizuje. A gdyby pojawił sie na PP, byłoby jak piszesz mastermood
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 27.01.2009 13:24
bo też nie o cały tomik chodzi, lecz o konkretny wiersz, dokładnie tak jak to się dzieje na PP, a przynajmniej powinno.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 27.01.2009 13:21
Nie wiem, o który wiersz idzie, może jakiś link :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 12:23
w Dzienniku w dodatku Kultura z zeszłego piątku jest recenzja pióra Klejnockiego, kilka opinii o poezji Szymborskiej oraz wymiana poglądów na stronie internetowej
wiele osób w Polsce się "odważyło" - pytanie na co?
nie odważę się na ocenę całej książki na podstawie jednego wiersza - to naduzycie


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Noblistka dała głos...
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 27.01.2009 12:06
Dziś w "Gazecie" jeden z wierszy jej nowego tomiku.
No i jestem strasznie ciekaw jakie by się odezwały głosy głosy. gdyby ten wiersz ukazał się jakimś cudem na PP.
No bo, posiłkując się doświadczeniami z lektury komentarzy na PP, powinno być coś w tym rodzaju:
- temat banalny
- treść do bólu przewidywalna na podstawie samego tytułu,
- finał to niepotrzebne dopowiedzenie ( lepiej byłoby zawiesić i dać na tzw. zastanaowienie ? )

No i co, odważy się ktoś w Polsce...?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 6 z 6 << < 3 4 5 6
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 23
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67071727 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005