poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 14.11.2016 11:03
Mili Państwo , mamy kolejne potwierdzenie potęgi słowa, które otrzymaliśmy z kolebki światowej demokracji - Stanów Zjednoczonych. To prawda, że demokracje gwiżdżą na słowa poety osamotnionego, choćby nim był nadworny artysta najwyższej próby. Jednakże drżą przed milionami anonimowych poetów, którzy w krótkich formach wyrażają niezależne poglądy, to oni są autorytetem dla milionów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 09.07.2015 20:42
zdzislawis napisał/a:
Na byczej skórze by nie spisał ile tu na forum było tekstów nie związanych z poezją. A Majkowski to niby kto dyktator polityczny?
Od jutra już nie będę odpowiadał, gdyż idę na miesięczny urlop chcę odetchnąć od portalu i poezji nie będę też niczego czytał na pp.


Odpowiem Ci Zdzisiu prawie takimi samymi słowami, jakie niegdyś do mnie skierowałeś:

"I bardzo słusznie..." ;-)))
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 09.07.2015 18:55
Dzięki Janie za życzenia ale nie będę raczej twórczy nie licząc uprawy ogródka, dziś np. robiłem takie kopczyki przy kapuście, moja żona ich nie robi, a pamiętam, że mama zawsze to robiła.
Ciekaw jestem Janie czy coś się zmieniło na tym Twoim Śląsku. Ja mam nie najlepsze skojarzenia z przed około 10 lat. Stałem ciężarówką nieraz i cały tydzień przed kopalniami Śląsk, Pokój, Nowy Wirek, Staszic, Wujek, Moszczenica, Wieczorek, Jankowice, Zofiówka. Najgorzej to było na Wirku tam trzeba było z 2 kilometry iść żeby sprawdzić czy można bliżej kopalni podjechać bo miejsce było tylko na cztery ciężarówki. Bez wody toalety, mało tego węgla nie można było kupić normalnie w kasie kopalni tylko jakieś typy sprzedawały jakieś głupie książki, nigdy człowiek nie wiedział czy ta książka jest dobra, bo dopiero gdy wjechałeś na teren kopalni to w takim okienku wypisywali fakturę i dopiero wtedy znałeś prawdę wielu chłopaków oszukano na grube tysiące. Wiesz czego im wtedy życzyliśmy "żeby przyszedł taki dzień, w którym nikt nie będzie chciał kupić waszego węgla" To tam zacząłem w kolejkach bawić się w "poetę" żeby nie zwariować z nudy.
Ale było minęło Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 09.07.2015 15:24
Na byczej skórze by nie spisał ile tu na forum było tekstów nie związanych z poezją. A Majkowski to niby kto dyktator polityczny?
Od jutra już nie będę odpowiadał, gdyż idę na miesięczny urlop chcę odetchnąć od portalu i poezji nie będę też niczego czytał na pp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 09.07.2015 10:54
Jak się choruje na zaistnienie? Zaistnienie za wszelką cenę!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 09.07.2015 09:33
Coś mi się tylko zdaje, że ten portal jest poetycki, a nie publicystyczny...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 08.07.2015 19:48
Stosunkowo szybko otrzymałem odpowiedź na postawione pytanie w dniu 10.05. 2014 roku. Warto było poczekać, gdyż odpowiedź padła z najbardziej miarodajnego źródła tj. środowiska politycznego i to tego z najwyższej półki - wyborów prezydenckich. Intelektualni mentorzy portalu pp nie byli skłonni włączyć się do dyskusji zapewne święcie przekonanych o swojej wyższości, ale życie mi wynagrodziło cierpliwość udzielając odpowiedzi, zaprzeczającej mojej tezie.
Demokracje może i gwiżdżą na poetów, ale tylko na samotnych wilków, jednakże w przypadku zmasowanego ataku, jaki dzięki Bogu i kilku wynalazcom daje internet, politycy już nie mogą bezkarnie machać ręką na słowa. Ileż to pojawiło się w sieci anonimowo negatywnych komentarzy na temat urzędującego prezydenta i z tego oceanu słów, uwzględniając wszystkie negatywne oceny narodził się pozytywny rezultat. Murowany faworyt (67%) przed wyborami - przegrał. A jednak kropla drąży skałę. Oczywiście nie byłoby tych negatywów, gdyby styl sprawowania prezydentury nie miał tak notarialnego charakteru. Wydaje się, że politycy wyciągają wnioski z tej lekcji i różnymi sposobami próbują zakneblować usta internautom np. poprzez wyłączanie możliwości komentowania artykułów. Słowo wciąż wielką moc ma, nie słowo indywidualnych autorów, lecz słowo mas, tej społecznej gliny, która może ciągle zmieniać rzeczywistość.
Tak na marginesie tego przykładu sądzę, że również decydenci portalu pp winni zmienić nieco formułę. Mam na myśli dopuszczenie do komentowania wpisów wszystkich czytelników, których jest dziś garstka, anonimowo i bez żadnej cenzury. Niech piszą co im ślina na opuszki palców ześle. Wówczas ten portal zacznie żyć.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 07.09.2014 07:59
Pani profesor Bożena Chrząstowska w swojej książce Teoria literatury w szkole pisze: poezja współczesna jest niezrozumiała i dziwaczna nie ma wartości artystycznej .
No cóż czytając wiersze publikowane na portalu pp trudno się z jej opinią nie zgodzić.

pożegnanie

W aucie,
zmieniwszy ostatniego franka.
- O której do Marsylii odchodzi?-
Paryż
odprowadza mnie
w świetle
poranka
w nieprawdopodobnej urodzie.
Rozłąko,
w oczach
wilgocią wzbieraj,
sentymentalnie
serce mi
rozkrwaw!
W Paryżu
chciałbym
żyć
i umierać,
gdyby nie było
takiej ziemi -
Moskwa.

I pomyśleć iż autorowi tego wiersza Włodzimierzowi Majakowskiemu w porewolucyjnej Rosji stawiano nieustannie zarzuty; "towarzyszu Majkowski was nie rozumieją robotnicy i chłopi"
Nie jest to jakiś wybrany wiersz, ot pierwszy z brzegu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 04.08.2014 11:43
Poznawalność świata oparta w znacznej mierze na pracach Kartezjusza, przez wiele stuleci kształtowała umysły elit naukowych, a także tych uboższych krewniaków, czyli polityków. Zawsze byli oni w jakimś sensie, jeśli nie mecenatami kultury, to przynajmniej życzliwymi kibicami. Dziś oto stajemy wobec dziwnego paradoksu, rozwidlenia się dróg zarówno nauki, kultury, jak i elit politycznych. Nauka sobie, kultura sobie, polityka sobie, ta ostatnia nawet uzurpuje sobie prawo do wyłącznego emitera rzeczywistości społecznej. Temu wszystkiemu z boku przygląda się "kartel" pasterzy dusz i o dziwo nic nie robi w tym kierunku, aby ten podział unicestwić, a wręcz przeciwnie, wydaje się on hierarchom kościoła na rękę. Powtarzając, jak mantrę slogan Kościół istnieje ponad 2000lat, nikt go nie zniszczył i nikt nigdy go nie zniszczy może to jednak nie wystarczyć. Ale nie o tym dylemacie chciałem dziś mówić.
Zastanawiam się ciągle, dlaczego współczesnej poezji, nikt nie traktuje poważnie. Bez wątpienia winni są sami poeci, a mówiąc ściśle osobnicy, którzy wierzą święcie, że nimi są. Prawda jest taka, że 99% tego co piszą ludzie, to brednie niekiedy nawet szkodliwe dla poezji. Wiersze ich są płytki, to raczej wynurzenia krewniaków poetyckich. Te wiersze śmieszą i drażnią. Żeby napisać dobry wiersz, w pełni oryginalny bez zapożyczeń, to ciężka praca. Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie, kto będzie adresatem wiersza. Czy jest swego rodzaju "zamówienie społeczne" na mój produkt, gdyż samo nastawienie na cel, nie związane z użytym chwytem skutkuje tym, że powstaje pozbawiony siły oddziaływania stylek felietonowy. Ale są też dobrzy poeci tzw. elita, którym dzisiaj trudno przebić się w społeczeństwie. Zwykły Kowalski nie sięga po poezje, bez względu na autora, jeśli nawet, to po przeczytaniu kilku strof, odkłada tomik i włącza TV. Natomiast na tym wyższym poziomie kultury, mam na myśli kino, tetr, estradę, pokutuję przekonanie, że sam zrobię wszystko lepiej. I tak reżyser sam pisze scenariusz filmowy czy sztuki dramatycznej, piosenkarka sama pisze teksty piosenek itp. Wydaje się, iż tego trendu już nie da się zatrzymać.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 07.07.2014 11:35
Gdyby tak rzeczywiście było, że poezja to powrót do przedszkola, to byłoby wspaniale. Wydaje mi się, że poezja dzisiaj więdnie jak liście dyni w lipcowym słońcu. Opary poezji, oczywiście tego pośledniego gatunku można odnaleźć w wszechwładnej reklamie. Ciągle upieram się przy tym, że demokracje nie boją się poetów dlatego że siła ich głosu jest mała.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
Jędrzej Kuzyn
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Ostrzeszów
Data rejestracji: 25.01.09
Dodane dnia 14.05.2014 23:20
Wszystko zostało powiedziane co nie znaczy, że zostało wysłuchane. Z poezja jest tak jak z przedszkolem, od nowa trzeba uczyć dlaczego bozia jest dobra i dlaczego dwa dodać dwa jest cztery, a że dwa razy dwa to także cztery jakże wydaje się być już abstrakcyjne.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 14.05.2014 09:57
Owszem Stalin bał się poetów, ale też do ich słowa przywiązywał ogromną wagę. Włodzimierz Majkowski nazywany trybunem rewolucji był oczkiem w głowie Stalina. Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden poeta nie osiągnął takiego nakładu, to były miliony egzemplarzy. Setki maszyn drukarskich czekały w gotowości ,co też Majkowski zanotował w notesie przez noc, by natychmiast to drukować. Idzie mi o to, że słowo jest bardzo ważne, no przynajmniej było. Tak sobie myślę, że może ludzkość znalazła się w takim momencie; podam to na przykładzie dwóch kłócących się sąsiadek. Padają potoki słów z obydwu stron i w pewnym momencie obydwie milkną i tylko co najwyżej machną ręką i się rozejdą. Może właśnie jesteśmy w takim momencie, że można tylko machnąć ręką i się rozejść, wszystko już zostało powiedziane?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
Jędrzej Kuzyn
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Ostrzeszów
Data rejestracji: 25.01.09
Dodane dnia 13.05.2014 00:22
Poetów bali się dyktatorzy. Stalin bał się i wysyłał na Syberię, do obozów pracy. Hitler podobnie. Myślę, że Putin także się ich boi bo dotykają konkretnego ego. ale w demokracji nie ma adresata. Wszyscy są odpowiedzialni czyli nikt. Więc jest obojętność. i podchwyciło to społeczeństwo, które polubiło demokrację czyli obojętność. Powierzchowność, nie ma się przeciwko komu buntować Bo jeżeli nawet jest żle, to do końca nie wiadomo przez kogo.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 12.05.2014 10:57
-:))))

wszędzie i zawsze poeci mieli swoich sponsorów
dziś jest tak samo
ci co coś znaczą w poezji nie zajmują się akurat tym co by rządy miało interesować a ci co mają coś do powiedzenia za mało znaczą żeby robić im jakąś reklamę np. poprzez cenzurę
rządy zadowalają się tym że jedna z funkcji państwa mianowicie utrzymanie języka jest spełniona nie ingerują w to co kto pisze a jeśli to tylko wtedy kiedy czwarta władza im to pokaże i liczy się moment kiedy to następuje a z czwartą władzą jest różnie najczęściej nie jest obiektywna na wszelki wypadek bo a nuż nakład spadnie
cynizm
oczywiście
-:)))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 11.05.2014 08:05
Właśnie o to mi chodzi aleksanderulissestor, że żaden polityk dziś nie boi się poetów. Czy jest to skutkiem niższych lotów poezji, czy raczej przesytu słowa, może jeszcze czegoś innego
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
RokGemino
Użytkownik

Postów: 89
Data rejestracji: 20.07.11
Dodane dnia 10.05.2014 21:01
sami się czytają i wydziwiają, lub zakadzają.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 10.05.2014 15:53
-:))))
zdzislawis
demokracja to nie tylko ordynacja
demokracja która nie chroni praw mniejszości jest dyktaturą większości nad mniejszością
każdy ustrój demokracja także dąży do dyktatury taki jest charakter człowieka
w demokracji ludowej był urząd cenzury dziś go nie ma ale chętnie by go stworzono należymy do unii więc mamy poprawność polityczną
zamiast cenzury mamy prawo które różnego rodzaju wystąpienia w znaczny sposób hamują i w efekcie mamy autocenzurę
ospę wietrzną w miejsce dżumy
a czy ktoś się boi poetów
podejrzewam że wątpię nawet gdyby to zawsze będzie to pretekst bo kto ich czyta dzisiaj
-:)))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Dlaczego demokracje gwiżdżą na poezję i poetów?
zdzislawis
Użytkownik

Postów: 94
Miejscowość: Podkarpacie
Data rejestracji: 28.03.14
Dodane dnia 10.05.2014 12:18
Gdyby tak dokładnie przeanalizować systemy polityczne poszczególnych państw i twórczość poetycką, to się okaże, że słowa poetyckiego najbardziej boją się dyktatorzy. Nie ważne, czy są to dyktatorzy absolutni, czy też mocarstwowi, to oni zawsze będą zwalczać poetów, piszących wbrew ich oczekiwaniom. Natomiast w demokracji nikt niczego nie zabrania poetom. Od tej reguły są na przestrzeni dziejów pewne wyjątki; Jak chociażby w demokracji ateńskiej Peryklesa, zabroniono nawet głosić Socratesowi swoje myśli.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66813033 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005