poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 18.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
Ostatnio dodane Wiersze
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Szczegóły
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Autor RE: Dzięki
Bernadetta33
Użytkownik

Postów: 84
Miejscowość: inna
Data rejestracji: 28.12.14
Dodane dnia 13.01.2019 12:55
W imieniu swoim, ale też przede wszystkim mojej wspaniałej uczennicy, dziękuję za odzew. Wiem, że czytuje ona moje wiersze i felietony, zresztą - nie tylko ona. Będzie jej na pewno miło, tym bardziej, że zarówno ona, jak i jej Rodzice, zostali poinformowani, na jakich portalach zamieszczę swój felieton z wierszem Kasi.

Wiem też, że jest dumna z tego, że doceniłam ją, ponieważ jest to jej pierwszy wiersz w życiu. Wcześniej nigdy tego nie robiła. Nie wiedziała nawet, że potrafi.

Początkowo chciałam zamieścić jej teks bez podpisu autora. Ale ona bardzo chciała, aby jej nazwisko się pojawiło. Co uczyniłam z ogromną satysfakcją.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 13.01.2019 11:50
Berbadetto33, poruszyłaś ważny i ciekawy temat. Wiersz tej 15-latki bardzo mi się podoba z powodu szczerości i bezpretensjonalności wypowiedzi. Ogromny potencjał poetycki dzieci i młodzieży znam od lat. W pewnej szkole w Ostrołęce (ZS nr 4, obecnie SP nr 4) już w roku 2004 wydano pierwszy tomik poetycki uczniów i absolwentów r11; Spacery wśród słów. W ubiegłym roku ukazały się Spacery wśród słów 2, oczywiście także z ilustracjami wykonanymi przez uczniów. A że i proza ma się całkiem nieźle, z okazji stulecia szkoły wyszedł zbiór wspomnień Na ścieżkach pamięci. 100 lat Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce jak w kalejdoskopie, ta ostatnia w formie liberackiej, odpowiadającej podtytułowi. Są na mapie Polski i nie tylko miejsca wyjątkowo poezjogenne, gdzie nawet dzieci piszą z potrzeby serca świetne wiersze, tylko ważne, żeby ktoś to dostrzegł i talentu nie zgasił, lecz pozwolił mu rozkwitać, umiejętnie podsycając. Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 13.01.2019 13:29
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 13.01.2019 10:28
Bardzo ciekawe spostrzeżenia i refleksje.
Do młodzieży świat należy, oczywiście z odpowiednim ciałem pedagogicznym.
A swoją drogą, połowa wierszy na PP nie dorównuje pracy tej piętnastolatki.

Pozdrawiam:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
Bernadetta33
Użytkownik

Postów: 84
Miejscowość: inna
Data rejestracji: 28.12.14
Dodane dnia 13.01.2019 09:22
Długo zastanawiałam się, od czego zacząć mój kolejny felieton, bo, jak to w życiu bywa, początki są zawsze najtrudniejsze.

Czy od Seneki Młodszego, który swego czasu powiedział był, że Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia? Czy może od zadęcia polonistycznego, o którym dowiedziałam się całkiem niedawno?

Jakkolwiek bym zaczęła, jedno jest pewne - żadna nauka, żaden postęp, żadna praca nie przyniesie owoców, jeśli nie zasiejemy ziarna.
Banalne? Rzeczywiście. Ale za to, jakże ważne w przypadku pewnej historii, do której zmierzam w moim felietonie.

Dzień jak co dzień. Klasa, lekcja i niepohamowane apetyty młodych adeptów sztuki konwersacji. Bo mówić to oni potrafią - zawsze i bezustannie, ale rzadko, kiedy potrzeba. Gdyby tak jeszcze apetyty na wiedzę... Jakiż piękny byłby wtedy świat.

Przyszedł więc czas na poskromienie "obżarstwa", aby od nadmiaru nie spuchł język, a głowa nie świeciła pustką. Rzuciłam dwa ziarna na żyzną glebę, jaką okazały się możliwości młodego człowieka.

W ramach, nazwę to, rekompensaty albo zadośćuczynienia za "nadmierny apetyt na gadanie", dwie zdolne panny otrzymały zadanie napisania wierszy o szkole lub "wokół niej".

I zakiełkowało - jedno bardzo szybko i dorodnie, co wywołało u mnie, i nie tylko, najpierw konsternację, a potem podziw. Okazało się bowiem, że nawet z niewielkiego ziarenka może wyrosnąć wspaniały, soczysty owoc. Jak ten, po który i ja, co rusz, sięgam z ochotą:

Cisza*

Słychać tylko szelest przewracanych stron
Tylko powiew wiatru uderza o drzewa
Kołysząc kolorowe liście
Namalowane na twarzach tajemnicze spojrzenia
Milkną
Krew zaczyna mocniej tętnić w żyłach
Nauczycielskie spojrzenie obraca się pomału w kierunku tablicy
Już nawet kreda znacząca białe smugi
Zdaje się być głośna
Mucha latająca wokół głów nie daje chwili spokoju
Najcichszy szelest okazuje się być słyszalny
Moment
I cisza z prędkością światła ulatnia się wydając dźwięk
Niczym grom spadający z nieba
Szum zaczyna narastać
Uczniowskie ławki dudnią a oni skrzeczą jak domagające się ziarna
kruki
Trzask
Uderzający o biurko nauczycielskie
Wskaźnik oswaja hałas niczym bicz nieposkromione lwy
I znów powróciła
Grobowa
Cisza **


- Katarzyna Sitek-***

I jak tu nie kochać sztuki? Jak nie kochać dzieci, o których wiemy tyle, ile chcemy wiedzieć, choć wypadałoby więcej.

Z zadęciem czy bez, była to dla mnie dobra szkoła i czysta przyjemność. Bo czy odkrywanie talentów nie smakuje tak samo, jak soczysty, słodki owoc?




* wiersz ten został podany w oryginale, bez poprawek
** zgoda na opublikowanie wiersza z nazwiskiem Autorki została wyrażona na piśmie
*** Katarzyna Sitek, lat 15, uczennica gimnazjum
Edytowane przez Bernadetta33 dnia 13.01.2019 12:48
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67028138 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005