poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Autor RE: RE: Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
Werbia Stanisławska
Użytkownik

Postów: 45
Data rejestracji: 03.09.07
Dodane dnia 17.01.2022 17:57
Skończyłam bardzo dobrze prowadzony ponad półroczny kurs na Terenowych Przewodników Turystycznych po Obszarze Województwa Mazowieckiego i, jeśli chodzi o muzealnictwo, to mam merytoryczne przygotowanie tylko do pisania bardziej lub mniej literackich przewodników turystycznych ewentualnie do ochrony i opieki nad eksponatami muzealnymi. Trochę muzeów zwiedziłam dzięki wspomnianemu kursowi a trochę dzięki legitymacji muzealnika, która umożliwiała mi bezpłatny wstęp do różnych muzeów, także do muzeum Archidiecezji Warszawskiej - i gdyby to było muzeum, powiedzmy, Parafii pw. św. Augustyna, to powiedziałabym, że jest OK, ale takiego Muzeum Archidiecezjalnego, jakie widziałam, to się nie spodziewałam... ... ...
Edytowane przez Werbia Stanisławska dnia 17.01.2022 18:05
https://werbia.blog.deon.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 17.01.2022 16:54
Pani Werbio,

z tej Pani wypowiedzi, jaką udało mi się wyłuskać, tu cytat:

"Uważam że muzealnictwo przykościelne i przyklasztorne w Warszawie jest bardzo zaniedbanie i zasługuje na wsparcie i rozwój - a taki rozwój może nastąpić tylko wtedy, gdy pójda za tym konkretne środki finansowe a urzędy miast i inne jednostku samorządów terytorialnych będą chciały z Kościołem podpisywać umowy na działalnośc muzealną, bo Hierarchia Kościelna pieniędzy na sensowną działalnść muzealną zwyczajnie nie ma."

i tu Pani - oczywiście jest to wyłącznie moje przypuszczenie - widziałaby się najchętniej w roli "przykościelnej / przyklasztornej" naczelnej muzealniczki?

Nie sprawdzałam jak to wygląda w Warszawie oraz okolicach, jednak m.in. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej stanowi nowoczesną placówką muzealną, prezentującą zbiory sztuki sakralnej i świeckiej, o czym można sobie bardzo dokładnie poczytać w internecie.

Kwestia "żołnierzy wyklętych" i sprawowanych w Ich intencji Mszy św.? Jest to wyłącznie Pani zdanie odrębne, które moim skromnym zdaniem, na niniejszym - podobno literackim Portalu - nie powinno mieć raczej miejsca.


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RE: Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
Werbia Stanisławska
Użytkownik

Postów: 45
Data rejestracji: 03.09.07
Dodane dnia 17.01.2022 16:11
Pomiędzy dziećmi komunizmu a jego ofiarami są znaczące różnice światopoglądowe.

Dla osób wierzących nie tylko gesty, ale i słowa wypowiadane podczas mszy świętej nie tylko są niezwykle istotne, ale także mają moc sprawczą, dlatego uważam, że wprowadzanie słowa "wyklęty" jako intencji mszalnej może tylko ściągać gniew Boży na ludzi.

Stary film o Bernerdecie Soubirous zaczyna się od uwagi, że wierzącym żadne wyjaśnienia nie są potrzebne a niewierzącym żadne wyjaśnienia nie wystarczą. I to jest chyba najwłąściwsza konkluzja także i do podsumowania tego tematu.
Edytowane przez Werbia Stanisławska dnia 17.01.2022 16:12
https://werbia.blog.deon.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 17.01.2022 12:07
Zgadzam się w całości z komentarzem Anieli. Kocham Pana Boga, co do kościoła mam trochę inny stosunek.
Podoba mi się przykład Anieli co do Księdza Jerzego, bo to był jest i nadal będzie Ktoś.


Pani Werbio, może tak posłuchać dobrej muzy i dać se na luz z rzeczami i sprawami, których Pani w życiu nie ogarnie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 17.01.2022 03:35
Nie zgadzam się z Panią, Pani Werbio! Jaki "nurt literacki"; jaka "perwersja" i czego ona ma dotyczyć? Widocznie zna Pani za mało historię mojej Ojczyzny z Jej potężnym przesłaniem: BÓG, HONOR, OJCZYZNA". Oraz polską literaturę.

To znaczy, zdaniem Pani, błog. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był także "perwersyjny"?

abirecka [pseudonim befana_di_campi] skromna wierszopiska [od czasu do czasu], w każdym razie nie-poetka, ale szczera patriotka bez tzw. nacjonalistycznego zadęcia...

Wracając do poruszonego przez Panią wątku, to jedyną moją radą jest to, aby wpierw uporządkowała Pani własne - co tu mówić - nie do końca skoordynowane - myśli.

Z wyrazami szacunku :)



"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Poradźcie mi co z tym fantem zrobić?
Werbia Stanisławska
Użytkownik

Postów: 45
Data rejestracji: 03.09.07
Dodane dnia 16.01.2022 15:25
W nawiązaniu do mojego poprzedniego wątku na forum Poezji Polskiej chciałam Was poinformować, że mój wniosek o stypendium artystyczne M.St. Warszawy nie był rozpatrywany pod względem merytorycznym, ponieważ w tym roku do wniosku pn. "Zwiedzanie Kościoła" załączyłam tylko jedną rekomendację od jednego z Księży Jezuitów - ale otrzymałam od Biura Kultury zaproszenie do udziału w następnych konkursach stypendialnych M.St. Warszawy oraz uwagę odnoszącą do przestrzegania zasad formalnych.

Pracowałam okazjonalnie w 3 muzeach, z czego tylko Muzeum Literatury wystawiło mi legitymację muzealnika. Uważam że muzealnictwo przykościelne i przyklasztorne w Warszawie jest bardzo zaniedbanie i zasługuje na wsparcie i rozwój - a taki rozwój może nastąpić tylko wtedy, gdy pójda za tym konkretne środki finansowe a urzędy miast i inne jednostku samorządów terytorialnych będą chciały z Kościołem podpisywać umowy na działalnośc muzealną, bo Hierarchia Kościelna pieniędzy na sensowną działalnść muzealną zwyczajnie nie ma.

Z drugiej strony trudno udawać, że się nie widzi konfliktu sumienia księży, którym politycy zlecają odprawianie mszy świętych za wyklętych. Też uważam, że w liturgii nie powinno być miejsca na taką perwersje .... .... .... , ale na układy nie ma rady .... ... ... Za mitem "wyklętych" w Polsce wydaje się stać jakis zupełnie obcy mi i nieznany nurt literacki, który został entuzjastycznie podchwycony przez polski rząd i parlament. I nikomu nie przeszkadza, że w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźnów Politycznych PRLu na Rakowieckiej jest dzisiaj jak w chińskim supermarkecie; na holu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, różańce dla zwiędzającyh do zabrania na pamiątkę, cela biskupa Baraniaka, tablice upamiętniające wyklętych, msze święte o beatyfikację biskupa Baraniaka ... ... ... ale może już jesteśmy na taką dziwną polifoniczność skazami, tylko niektórym jest z nią trudniej niż innym ... ... ...

Ksiądz Wacław Oszajca SJ gdzieś kiedyś powiedział, że powinniśmu uważać na to, kogo prosimy o pomoc, bo możemy podzielić jego los. Wcześniej prosiłam o pomoc Episkopat Polski, który zdaje się poniósł sromotną klęskę ideową w zderzeniu z jakimś polskim nurtem literackim i politycznym. Więc teraz zdecydowałam się jeszcze raz poprosić o pomoc i radę Poetów. :)
https://werbia.blog.deon.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 11
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66812025 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005