poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMWtorek, 23.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Inferno
przesłanie bez przes...
Deszcz
w tym domu
więzień
kiedy mówię że cię k...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Na barce pod Wawelem: Krakowskie wiersze Ewy Włodek
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 05.09.2013 20:36
-:)))
z całego mego wrednego serca popieram projekt
niematotamto są to wiersze nie tylko z definicji ale i tradycji mimo to b. współczesne prawdziwe liryki z bogatym językiem i sporym ładunkiem emocjonalnym
skoro jestem przy tym to chciałbym się zapytać kto jest autorem wiersza w komentarzu pod utworem uż. kijowskiego podejrzewam że ewa ale chcę się upewnić
też b. dobry wiersz zaangażowany klasycznie prowadzony i adekwatny w treści do historycznej sytuacji polskiego tzw przełomu
-:)))))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Na barce pod Wawelem: Krakowskie wiersze Ewy Włodek
Ewa Włodek
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 64
Miejscowość: kraków
Data rejestracji: 17.01.11
Dodane dnia 13.08.2013 17:21
Drogie Panie, Nelu i Ireno - drzeworyty - to piękna forma plastyczna. Bardzo lubię. A co do tomiku - nie mam w planie, więc i drzeworyty będą musiały zaczekać, wielce prawdopodobne, że nawet "ad calendas Graecas". Ale dobre życzenia - doceniam, przyjmuję i dziękuję
Ewa
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Na barce pod Wawelem: Krakowskie wiersze Ewy Włodek
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 09.08.2013 15:03
To nie takie proste. Z wydaniem tomiku przede wszystkim związane są koszty :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Na barce pod Wawelem: Krakowskie wiersze Ewy Włodek
Irena Tetlak
Użytkownik

Postów: 15
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 03.06.12
Dodane dnia 08.08.2013 23:41
Zacytowany wiersz jest uniwersalny - gdyby nie jednoznacznie wskazujący na miejsce tytuł - mogłoby się to zdarzyć wszędzie...to zaleta pisania Pani Ewy,oczywiście. Nie wyznaję się tak na poezji Ewy Włodek jak powyżej opisuje ją abirecka jednak ...po przeczytaniu kilku wierszy i jestem za! :) Taki tomik powinien zaistnieć ...mam nadzieję, że Autorka wierszy , poetka Ewa Włodek podchwyci pomysł :) chętnie stałabym się posiadaczką tej książki.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Na barce pod Wawelem: Krakowskie wiersze Ewy Włodek
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 08.08.2013 19:01
Data rejestracji: 17.01.2011 roku, pierwszy wiersz Walkiria, a później następne z osobliwego świata Pani Ewy, której umyślnie nie nazywam poetką, lecz panią piszącą wiersze.

Szczególnie zafrapował mnie jeden, do którego wielokrotnie powracam pt. Na barce pod Wawelem:

Bryza od rzeki niesie chłód,
policzek muska.
I delikatnie lgnie do burt
tęczowa łuska.

A zamki dwa, wpisane w kadr,
jak w losu kądziel:
jeden się w skałę stopą wparł,
drugi - na wodzie.

Buduję zamki z marzeń. Tak.
Co dzień. Co chwila.
Część trwa. Inne rozbija w mak
efekt motyla.

Patrzę za siebie. Snują się
myśli - jak życie.
Gdzieście odeszły, dobre dnie,
i czy wrócicie?

Te strofy są mi szczególnie bliskie, ponieważ przed kilkoma laty, dzień w dzień, przejeżdżając przez Most Dębnicki patrzyłam na opisany obrazek. Nad barką w lecie unosił się średniej wielkości jasnożółty balon, gdy mnie z kolei nasuwały się nadsekwańskie reminiscencje ze starych sztychów. Wawel niczym znak ochronny cukierniczych produktów o królewskiej nazwie, niezmiennie odbijał się w leniwie płynącej wodzie.

Z do tej pory umieszczonych na Forum tak zwanych krakowskich wierszy Pani Ewy wyłowiłam 15, czyli:
oprócz tytułowej Barki: Solstycjum, Słuchając Beatlesów, Kacper, Hodegetria, Czarna wdowa, Planty po burzy, Bosfor, Mały Rzym, Bastion, W antyszambrze, Unicestwiona piękność Zośki, Pani pałacu, Dom, Omiń, jeśli możesz.

I tak np. Solstycjum: przypomina do złudzenia Rondo Antoniego Matecznego w deszczu, o (czerwcowej) północy. Osobliwy klimat wielkomiejsko-przedmiejski z szepczącym wilgocią zdrojowym parkiem.

Słuchając Beatlesów : tu mimo woli niejednej kojarzą się jej licealne lata. Kacper jest przecudnym, puszystym białym kotem, teraz, niestety, już w swoim kocim niebie, zaś przedtem ozdobą stylowego, jaskółczego mieszkanka Pani Ewy. Hodegetria osobliwie utożsamia mi się z Madonną Piaskową, cudowną Panią Krakowa. A Czarna wdowa? Damą tą może być każda z tutejszych, trzymających swą klasę, mieszkanek. Niejednokrotnie ostatnia z rodziny. Żyjąca z żebraczych świadczeń, a przecież gotowa podzielić się ostatnią kromką z kimś o wiele od siebie uboższym.

Planty po burzy mówią same za siebie, podobnie Mały Rzym. Bosfor nawiązuje do Utopionej w Bosforze, pędzla Jana Matejki. Bastion dotyczy starego austriackiego fortu obok Nowego Kleparza, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przemienionego na kolejną z ubeckich katowni. Od czasu do czasu, na tym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań słychać dziwne westchnienia i jęki. Zwłaszcza w samo południe, w upalne lipcowo-sierpniowe dni.

Do pozazmysłowego świata odnoszą się liryki: W antyszambrze (Autorka opisuje jeden ze swoich snów o charakterze regresji). Unicestwiona piękność Zośki jest tragiczną historią znanej modelki, natomiast tytułową Panią pałacu, Czarna Dama z dawnej rezydencji Wielopolskich, aktualnie głównej siedziby Urzędu Miasta Krakowa. Wreszcie Dom oraz Omiń, jeśli możesz stanowią poetyckie obiekty dwu stosunkowo nowoczesnych kamienic: w Bronowicach oraz na Grzegórzkach.

Gdyby przeanalizować inne utwory Pani Ewy, to akurat do tych z serii podwawelskich strof mogłaby jeszcze dołączyć Pamiątka plus jeszcze parę, nader konweniujących ze sobą, liryków, przy czym ów
uchwycony pędzlem, fleszem oraz kamerą Kraków autorstwa Pani Ewy jest równocześnie i moim miastem. Nie tyle kochanym, co beznamiętnie oglądanym, przez co miastem zaakceptowanym.
Miastem niekoniecznie barwnym, za to miastem własnym. Miastem zwyczajnym.

Marzy mi się tomik. Nie wirtualny, lecz normalna książeczka. Na okładce: Ewa Włodek. Wiersze krakowskie. I koniecznie z drzeworytami.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67052256 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005