poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 19.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
Ostatnio dodane Wiersze
Metafora na ławce
Marzenie o niebie w ...
Co widziały i co sły...
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Odpowiadając "mastermoodowi" raz jeszcze
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 25.10.2017 21:11
"Asumpt do tego [...] dały mi wrażenia z ostatniego spotkania autorskiego, na którym prowadzący najpierw (i tak się najczęściej dzieje) szeroko opowiedział o wierszach, wytłumaczył zamysły autora, przekaz utworów i cel napisania tomiku (i trwało to wiele razy dłużej niż czytanie wierszy). Dla mnie późniejsze odczytanie wierszy było już tylko jak dopełnienie formalności, coś jak włączenie kierunkowskazu w połowie zakrętu, właściwie można już było iść do domu.

1. Czy to nie jest tak, że jeśli autor w auto-komentarzu pod swoim wierszem, uznaje za konieczne tłumaczyć jego treść / przesłanie / motywację napisania, to (pod)świadomie sam czuje, że przekazać tego w wierszu mu się nie udało?
2. Czy to nie jest tak, że jeśli w komentarzach pojawia się kilka różnych interpretacji, nie znaczy to, że autorowi w wierszu nie udało się przekazać tej swojej własnej, prawdziwej? Czy to jest w ogóle zaletą, napisać tak ogólnikowo, żeby można było interpretować go na wiele sposobów? Czy to nie jest tak, że autor pisał swoje, a nie to co wkłada mu w usta odbiorca?"

Bywałam / bywam na bardzo wielu spotkaniach autorskich, stąd powyższe spostrzeżenie z lekka mnie skonfundowało. Zdarza(ło) się bowiem, że i ja prowadziłam takie spotkania i niekiedy byłam tych spotkań obiektem.

Wydaje mi się, iż wszystko zależy od prowadzącego owo spotkanie, tak samo jak np. gdzie indziej napisanie recenzji. Prelegent (recenzent) ma gości (słuchaczy) zainteresować; zaintrygować, ale w żadnym wypadku nie może on wykładać przysłowiowej kawy na ławę.

To główny bohater tego konwentyklu, czyli poeta - pisarz ma się wypowiedzieć, i do niego należy wywołanie dalszej dyskusji.

Moja ulubiona Poetka Nelly Sachs (1891-1970) nigdy nie mówiła o sobie wprost, twierdząc, iż z Jej liryków można się wszystkiego o Niej dowiedzieć. Nelly Sachs wyjątkiem nie była, ponieważ każdy z Twórców, który chroni swoją prywatność czyni podobnie. Autor nie musi się przed nikim tłumaczyć, gdyż jego utwór i tak żyje w tylu egzemplarzach, ile ma on czytelników. Z kolei nie ma czytelników-klonów, ale niezmiennie istnieją uwrażliwieni ludzie. Na cokolwiek. Nawet na tę zupełnie nie przystającą do pierwotnego zamysłu Autora, całkiem - zdaniem tegoż Autora - opaczną interpretację jego literackiego dzieła.


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Autokomentarze czy autointerpretacje?
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 25.10.2017 13:18
Bardzo ciekawy wątek, który wymaga pewnej systematyzacji. Wrócę do niego, bo warto :)

Serdecznie :)))


"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Auto-komentarze
Alfred
Użytkownik

Postów: 635
Miejscowość: Nysa
Data rejestracji: 06.11.14
Dodane dnia 25.10.2017 10:38
Gdy się czympredzej
od siebie oddzieli
czym prędzej wątkiem
gramotny podzieli

Pozdrawiam.😊 serdecznie.😊 .
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Auto-komentarze
Alfred
Użytkownik

Postów: 635
Miejscowość: Nysa
Data rejestracji: 06.11.14
Dodane dnia 25.10.2017 09:45
orać zagony
koniowi się zechce
kdy chłop go batem
marchewką połechce

goluchej prawdy
nie trza komentować
jeno czympredzej
smacznie skonsumować

kiedy autor serce
przed tobą odkrywa
niechaj twój komentarz
przychylny mu bywa

Pozdrawiam.😊 serdecznie.😊 .
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Auto-komentarze
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 25.10.2017 04:21
Asumpt do tego co poniżej dały mi wrażenia z ostatniego spotkania autorskiego, na którym prowadzący najpierw (i tak się najczęściej dzieje) szeroko opowiedział o wierszach, wytłumaczył zamysły autora, przekaz utworów i cel napisania tomika (i trwało to wiele razy dłużej niż czytanie wierszy). Dla mnie późniejsze odczytanie wierszy było już tylko jak dopełnienie formalności, coś jak włączenie kierunkowskazu w połowie zakrętu, właściwie można już było iść do domu.

1. Czy to nie jest tak, że jeśli autor w auto-komentarzu pod swoim wierszem, uznaje za konieczne tłumaczyć jego treść / przesłanie / motywację napisania, to (pod)świadomie sam czuje, że przekazać tego w wierszu mu się nie udało?
2. Czy to nie jest tak, że jeśli w komentarzach pojawia się kilka różnych interpretacji, nie znaczy to, że autorowi w wierszu nie udało się przekazać tej swojej własnej, prawdziwej? Czy to jest w ogóle zaletą, napisać tak ogólnikowo, żeby można było interpretować go na wiele sposobów? Czy to nie jest tak, że autor pisał swoje, a nie to co wkłada mu w usta odbiorca?
Edytowane przez mastermood dnia 25.10.2017 13:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67035782 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005