poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMSobota, 20.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
Ostatnio dodane Wiersze
W kapsule
Kiedy jestem za oknem
do trzech razy.. ..s...
Zabawa
Metafora na ławce
Marzenie o niebie w ...
Co widziały i co sły...
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: "Przejechać jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem aż po same usta", czyli..
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 27.03.2009 12:45
na obecną chwilę wolę dwie poprzednie książki Autora, w których większą uwagę poświęcał poszczególnym wierszom, nie książce jako całości. w każdym razie zanim to będę wiedział na pewno, muszę jeszcze wrócić do Węgla;)
Edytowane przez moderator2 dnia 28.04.2009 08:32
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Przejechać jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem aż po same usta", czyli..
reteska
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 325
Miejscowość: Podlasie
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.03.2009 10:59
Zachęcam, zachęcam, bo to dobre wiersze są! :)


"jeżeli umierać ma człowiek/a rodzić się w jego miejsce poeta//
to nie chcę pisać/wierszy"
Z.Joachimiak
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Przejechać jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem aż po same usta", czyli..
Krzysztof Kleszcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 102
Miejscowość: Tomaszów Maz.
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.03.2009 10:57
o ta mrówka z okruchem serca na plecach - podoba mi się. Zachęcające do lektury.


www.bialafabryka.blogspot.com Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Przejechać jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem aż po same usta", czyli..
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 21.03.2009 10:44
tych wierszy nie znam, ale po tym co napisałaś Tess mam wielką ochotę poznać, co też uczynię. dzięki.


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor "Przejechać jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem aż po same usta", czyli...
reteska
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 325
Miejscowość: Podlasie
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.03.2009 10:39
Węgiel, Ryszard Chłopek
Wydawnictwo Zielona Sowa, biblioteka Studium 2007.


Po przeczytaniu tomiku postanowiłam poszukać, dokąd prowadzą niektóre wiersze Chłopka, które są jak swego rodzaju linki. Z pewnością moje "odkrycia" to tylko wierzchołek góry lodowej, ale dzielę się nimi.

Książkę rozpoczyna wiersz "Jak tę samą estetykę uznałem za swoją" dedykowany Dariuszowi Sośnickiemu, a kończy czteroczęściowy "Esej o ruchu" z dedykacją Andrzejowi Sosnowskiemu. Ruszyłam więc ku wierszom jednego i drugiego, aby sprawdzić, czy to przypadek, czy przeciwnie - przemyślane działanie autora połączone z puszczeniem oka ku czytelnikowi (Sośnicki... Sosnowski... ale który jest który?!). W "Symetrii" Sośnickiego możemy odnaleźć utwór określany programowym "Jak zostałem zwolennikiem pewnej estetyki" dedykowany Tadeuszowi Piórze, autorowi, jak to określa Adam Wiedemann w artykule "Świat jako wycinanka kurpiowska" (Tygodnik Powszechny, nr 50 (2788), 15 grudnia 2002), arcysymetrycznej "Wycinanki kurpiowskiej" (z tomu "Okęcie"). W tym to artykule Wiedemann wskazuje, że, odżegnującej się od związków ze światem "teorii" Pióry, Sośnicki przeciwstawia "szalejący żywioł" symetrii, która jest właśnie cechą "rzeczy tego świata" - a zatem co dla jednego stanowi podkreślenie sztuczności, drugiemu zdaje się czymś jak najbardziej naturalnym. Podkreśla, że Sośnicki, rzeczywiście, przyzwyczaił nas do tego, że opisuje swoje najbliższe otoczenie, dostrzega tzw. drobiazgi i drobiazgowo się z nimi obchodzi. No tak, mamy więc motyw Sośnickiego. Cóż z Sosnowskim? Z mistrzem metafory, któremu Chłopek poświęca ostatni w tomiku "Esej o ruchu"? Cóż z innymi nawiązaniami do różnych poetyk, chociażby w pozostałych wierszach z części pierwszej, która zresztą nosi tytuł "O przygodach pewnej estetyki"? Zdaje mi się, że autor "Węgla" próbuje pokazać (jakkolwiek górnolotnie to brzmi) meandry poszukiwań poety, rzecz jasna poszukiwań swojej dykcji poetyckiej, własnego odbierania i przetwarzania świata. Chłopek z pewnością orientuje się we współczesnej i dawniejszej poezji, we wszelkich jej trendach i odmianach, a w tomiku "Węgiel" z jednej strony pokazuje, jak świetnie porusza się w jej realiach, a z drugiej można odnaleźć jakiś lęk przed naśladownictwem "wielkich tego świata", dodajmy "świata poezji". W pewien sposób potwierdza to, moim zdaniem, tytuł drugiej części książki "Maskotki i potwory". Coś, co mnie bawi, co jest zabawką; coś, czego się boję, co przychodzi w najgorszych snach. A przecież mogą być maskotki-potwory. Może to być ta sama rzecz.
I wreszcie mamy cząstkę ostatnią, "Próbę drogi", gdzie autor, można by powiedzieć, decyduje się wyruszyć. I "dalej, dalej", "do diabła",/ gdzie kończy się droga, zaczyna się droga.

Oczywiście, książka nie jest tylko o poszukiwaniu estetyki, co może potwierdzić chociażby tytuł, który, sięgając do poszczególnych wierszy, można przepięknie interpretować, schodząc za poetą wgłąb, fedrując, wywożąc, rozwożąc, szukając śladów - odcisków, próbując ożywić skamielinę...

W tej wędrówce po tomiku zaczynam obawiać się, że zapomnę o najważniejszym - że to są piękne wiersze, które zachwycają mnie od pierwszej lektury. I oto jeden z moich ulubionych:



Serce

I oto nagle żywią do mnie jakieś uczucie. A przecież
zamierzałem się tylko o ten świat otrzeć, przejechać
jak towarowy przez ubogą stację, wypchany węglem
aż po same usta. Ale nie, bo gonią mnie ze swoimi
sercami, które nisą na tacach ze swadą kelnerów. I nagle

szelest biegnie przez pokoje, bo w jednym z nich damie
sznurują gorset, a w innym książe kocha się z pokojówką.
A ja idę przez park, omijam drzewa i omijam siebie
stąpając po kładce cienia. Tymczasem jeże chodzą po
rozbitej szybie. Bo nie mogłem spać w nocy, a w dzień

nie potrafiłem się zbudzić. Bo w porze śniadania
nie umiałem go przełknąć, więc przy obiedzie nie byłem
ani zimny, ani gorący, ale podgrzewany, A gdy przy
kolacji ktoś żywił do mnie uczucie, odpowiedziałem
jedynie mlaskaniem, bo w jednym pokoju książę

szukał skarpetek, a w innym dama mdlała na wieść
o mrówkach. Wtedy byłem tą mrówką, szedłem przez parapet
i dźwigałem na grzbiecie wielki okruch
serca.


"jeżeli umierać ma człowiek/a rodzić się w jego miejsce poeta//
to nie chcę pisać/wierszy"
Z.Joachimiak
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67044387 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005