poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 19.06.2011 14:28
Nie sterdziłem, że tę książkę pisało dziecko, tylko wyraziłem moje przypuszczenie pisząc niw wiem. Po sprawdeniu wiem już kto, lub raczej pod czyją redakcją ta książka powstała. Poniżej podaje nazwiska osób:

Opracowanie redakcyjne i opieka merytoryczna zespół Magazynu Historycznego "Przez wieki":
Marcin Czajkowski
Andrzej Krajewski
Maciej Krawczyk

Co do "Małego słownika języka polskiego" owszem korzystam z niego może nie tak często, ale korzystam.

denar
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Grzegorz Ósmy
Użytkownik

Postów: 81
Data rejestracji: 01.12.07
Dodane dnia 19.06.2011 14:10
sam stwierdziłeś, że pisało - obstawiam dziecko, bo fauna z wyjątkiem homo sapiens nie est obdarzona darem pisma, a flora to już szkoda gadać..
a skoro masz podobną publikację, to polecam z niej korzystać - jeśli chcesz (a widać, że niezmiernie chcesz) pisać, to ta pozycja winna być Twoją, Denarze biblią wraz z przykazaniami w niej zawartymi..
http://8smy.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 19.06.2011 13:49
Nie wiem, czy tę książkę pisało dziecko. Książka nosi ty7tuł "Edward Gierek" wydawnictwa Hachette z serii "Władcy Polski". A podobny słownik mam u siebie na półce, tylko mój to "Mały słownik języka polskiegO" PWN.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Grzegorz Ósmy
Użytkownik

Postów: 81
Data rejestracji: 01.12.07
Dodane dnia 19.06.2011 11:51
jakieś dziecko w niej pisało?
hm, książki historyczne pisane przez dzieci rzeczywiście wydają się miarodajnym źródłem..

zanim zagłębisz się w tak wyrafinowane pozycje pisane przez dzieci, proponowałbym zaznajomić się z prawdopodobnie o wiele bardziej odkrywczym dziełem, którego lektura większy Ci pożytek przyniesie, a i drwin oszczędzi:
http://encyklopedie-i-slowniki.sandramoretti.pl/bimg/wielki-slownik-ortograficzny-pwn-z-plyta-cd_64897.jpg
http://8smy.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 19.06.2011 10:57
Pisało w niej, iż wszystko co robił Gierek może nie do końca miało służyć poprawie stanu życiowego społeczeństwa w okresie sprawowania przez niego stanowiska I sekretarza KC PZPR.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Grzegorz Ósmy
Użytkownik

Postów: 81
Data rejestracji: 01.12.07
Dodane dnia 19.06.2011 10:44
nie, drogi Denaże, o Gierku..
http://8smy.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 19.06.2011 08:07
Drogi Grzegorzu o jaką ci chodzi książkę? O tą o Gierku?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Grzegorz Ósmy
Użytkownik

Postów: 81
Data rejestracji: 01.12.07
Dodane dnia 18.06.2011 22:39
denar - tak abstrachując od tematu - co pisało w tej książce? bo niewyraźnie napisałeś i nie mogę rozczytać..
http://8smy.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 18.06.2011 22:25
Bradzo złożone zagadnienie, słowo reżim, jest nadużywane. najbardziej trafna jego deficja dotyczy Korei Płn. Wszystkich państw gdzie nie ma poszanowania praw człowieka. Ja użyłbym terminu indokrynacja socjalistyczna, dyskryminowanie przeciwników politycznych. Itd. Przeciętny obywatel, ja takim byłem, żył, pracował,
składał na mieszkanie, samochód, chodził do kościoła, jeździł na wczasy zakładowe, kto chciał studiować studiował, doskwierały jedynie braki towarowe, ale nikt z głodu nie umarł, nikt nie nocował pod mostem itd. Oswiata, szkolnictwo lecznictwo, były za darmo. Wiadomo Socjalizm. Inna sprawa to polityka. Kto politykował przeciw, nie miał spokoju.
JBZ


JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 22:13
Rozumiem. Proszę jeszcze odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Czy ludzie w PRL- u z swojej zwykłej codzienności odczuwali naciski reżimu, czy raczej nie odczuwali różnicy w życiu prywatnym abstrachyjąc od polityki? Chodzi mi o zwykłych, szarych ludzi.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 18.06.2011 22:08
To temat rzeka, jak cała PRL. Tutaj dajmy spokój, nie to miejsce na wywody. Rozmawiaj na ten temat z ludźmi pokolenia lat 4o-tych, oni przeszli cały PRL, tak jak ja.
JBZ


JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 22:05
A co z literaturą i sztuką w tamtym okresie? Wiem, że wszystkie dzieła wydawane w Polsce Ludowej musiały przejść przez gęste sito cenzury nez względu na to czy był to film, dzieło literackie, czy obraz.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 18.06.2011 21:55
Kraje drugiego obszaru płatniczego płaciły twardą walutą. Ceny ustalano przy kontraktach. Sam robiłem podobne kalkulacje cen produktu na eksport. Państwo zarabiało, zakłady eksportujące
dostawały przydział dewiz na zakupy surowców. Polski socjalizm za Gierka, był w znacznym stopniu nacechowany kapitalizmem, w pewnych obszarach. Sektor prywatny, rzemiosło, rolnoctwo- tego nie było w Czechosławacji, NRD. bardzo skuteczne były reformy- Wegierska i Jugosławiańska. Czesto tam jeździłem więc mam pogląd na te zagadnienia.
JBZ


JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 21:47
O tym, że za polskie towary płacono fikcyjnymi walutami, lub zaniżano ich wartość wiem od moich dziadków i rodziców. Ale czy za towary, które trafiały np: do Wielkiej Brytanii płacono realne ceny, czy także były one zaniżone?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 18.06.2011 21:42
Nie czytaj tylko rozmawiaj z ludźmi, to nie są odległe czasy. Problem gospodarczy lat 70-tych tkwił w w tzw rublu transferowym. Polskie produkty trafiające na wschód, wyceniane były w tej fikcyjnej walucie.
A spłata kredytów dotyczyła walut dewizowych. Natomiast propaganda gospodarcza była zawsze, jest i będzie. Radzę zająć się ekonomią, polityka to inna bajka. Zawsze stała na straży mandatów parlamentarnych. W tą czy tamtą stronę (nieuzasadniona krytyka, przesadne akcentowanie sukcesów, bądź ukrywanie faktów ekonomicznych).
JBZ


JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 21:25
Przepraszam, że wtrącę moje trzy gorsze. Lata 70-te btły zapewne najlepsze w dziejach PRL -u, ale czy napewno. Czytałem wczoraj książkę o Edwardzie Gierku i pisało w niej, iż to wszystko, co wtedy robił było na pokaz, tzn, aby trochę uśpić społecześństwo po ciężkich czasach Gomułowskich. Czy tak nie było, jeśli nie to proszę o poprawę jeśli się mylę.

denar
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 18.06.2011 17:01
lata 1945-1950 okres umacniania się władzy ludowej, okres walki z "reakcyjnym podziemiem" znaki szczególne- Akcja Wisła, Łupaszka, Ogień. Więzienia UB pekały w szwach.
lata 1950-1960, śmierć Stalina, śmierć Bieruta. Okres planów gospodarczych, 5-letni, 6-letni. Dokończenie odbudowy kraju z ruin wojennych.
lata 1960- 1970, rządy Gomułki, próby wprowadzenia refor, złagodzenie represji politycznych. Upadek Gomułki spowodowany podwyżką cen mięsa, w mojej ocenie, rekompensaty jakie rząd proponował były korzystne dla rodzin wielodzietnych i biedniejszych.
lata 70-te. rządy Gierka- najlepszy okres PRL-u pojawiła się własność prywatna, prywatny biznes, firmy polonijne, korzystna polityka fiskalna dla rzemiosła, zniesiono podatek dochodowy od osób fizycznym, realizowano plany budowy mieszkań, dynamicznie rozijał się przemysł samochodowy, rozwój informatyki, pierwszy polski komputer Odra 1303-4. nie ustępujący markom ICL, IBM. Niestety RWPG w Moskwie wymyśliło system RIAD, na papierze, gdzie Polacy produkowali jednostki centralne, Bułgarzy dyski, itd. Zahamowano w ten sposób
dynamiczny rozwój naszej informatyki (ELWRO). Polska w latach 70-tych była drugim na świecie producentem statków rybackich, największym producentem cukru i ziemniaka w Europie. Rozwijał się eksport. Zadłużenie Gierkowskie wynosiło 1000 $ na głowę. Wystarczy porównać obecnie?
lata 80-te, tutaj wszyscy wiedzą jak było.
JBZ




JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 11:28
Lepiej nie. Znowu by powiedziano, że nie wiem co inni użytkownicy przeżyli. Chyba, że na PW.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
Maryla Stelmach
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 50
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 02.08.10
Dodane dnia 18.06.2011 09:42
piszesz, że [i]mało kto przyzna się [/i], Ci ludzie nie maja się czego wstydzić. myślą tylko,że nie da się opowiedzieć swojej historii w takim miejscu i w tak krótkim okresie. może Ty opowiesz nam historię swojego życia i najbliższych, na forum, chętnie poczytam. jestem ciekawa ludzi i świata? pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Poezja i nie tylko (1945 - 1989)
konto usunięte 33
Użytkownik

Postów: 114
Data rejestracji: 20.04.11
Dodane dnia 18.06.2011 08:30
Gdzie było napisane, że zdałem maturę na 70%, proszę przytoczyć mi konkretny wpis z któregoś z moich poprzednich forów.
To nie naiwność tylko taka ciekawość. Wiem, że mało kto przyzna się co tak naprawdę wydarzyło się w tamtym okresie.
Nikt na siłę noikogo nie zmusza do pisania na tym forum o swoich przeżyciach z tamtego okresu - proszę dokładnie przeczytać pozczątek wątku.

denar
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66807220 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005