poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 11.07.2009 12:55
Wojtku, jeżeli tak to widzisz i nie czytasz w tym ,co piszę, kpiny z banerów reklamowych Roberta Miniaka, to może honorowo będzie oddać zaszczytny tytuł Chorążego Sztandaru OSP w Dobrzyniewie Średnim? Sztandar jest najważniejszy i za nic w świecie nie chcę go splamić.
Humor jest bezcenny. Zaraz biegnę posłuchać Darka Foksa, nic mi nie zepsuje dobrego humoru))) Pomyśl o tym Wojtku, co? Przecież wiesz, że nie znoszę przymiotników !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 11.07.2009 12:44
Wierszofil, czytać to trzeba umieć. Pisząc odpowiedź, parodiowałem styl, wielce pokłonny i czołobitny, zastosowany w tekstach o Robercie Miniaku właśnie! Szkoda, że Kuba, który mnie zna i wie, że poczucie humoru mam jak piwniczny loch też wziął to serio. Żałuję.
Ok, nie i nie było niczego takiego, jak dykcja częstochowska. Święte miasto w polonistyce służy za określenie złych wierszy. Tyle, ze możliwe są zmiany.
Dla studentów polonistyki Baka, był grafomanem, powtarzali opinię Chrzanowskiego i mieli spokój. Za moich studenckich czasów pojawiły się wątpliwości i biedny Baka nieco zyskał. Dzisiaj jest juz polskim poetą metafizycznym. Nie warto wierzyć w etykietki.
Mnie jako czytelnikowi tzw. dykcja łódzka, kojarzy się z naśladowaniem dykcji J.B.Ożoga i innych poetów tego nurtu. To moje zdanie i tyle. Jak kogoś bawi wymyślanie dykcji, niech się bawi.
Powtarzam, Panowie, to była kpina i ironia
Iza pisze po swojemu, mnie się to pisanie podobało od dawna. Podoba mi sie nadal. Czy to jest coś nowego? Każdy musi to sam ocenić. W świetle tekstu Kępińskiego opublikowanego na stronach BL, zarówno Iza Chłond, jak i Mikołaj Bogajewicz mogą nieźle namieszać. Podkreślam, mogą.
Podobnie książka Magdy Gałkowskiej, która jest niezwykle oryginalna. To samo dotyczy "Opatrunku z piasku" Doroty Bachmann.
Myślę, że warto iść pod prąd i robić swoje.
A książki warto czytać, wszystkie, jakie wpadną w ręce. Miniatury bym do tego nie mieszał. Choć warto podkreślić, że autor wydając w Miniaturze, nie partycypuje w kosztach! Powoli staje się to ewenementem)))
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 11.07.2009 12:13
jestem zdania, że należy zostawić ludziom prawo do tego, że jakiś wiersz im się nie będzie podobał.
jestem też zdania, że słowa należy ważyć, bo można narazić się na śmieszność. poza rzeczonym Miniakiem, opinia o "najoryginalniejszej dykcji" kojarzy mi się z jednym z komentarzy na pp, gdzie pewien czytelnik podsumował pewną autorkę pp jako najbardziej wyrazistą poetkę w czasach nowożytnych (przytaczam z pamięci, więc niedokładnie, ale sens ten sam). z pominięciem Emily Dickinson, Anny Achmatowej, Sylvii Plath, itp., itd. Jaja jak berety (oczywiście, jaja w odniesieniu do tego czytelnika, a nie samej poetki, której wiersze są bardzo obiecujące).
Edytowane przez Kuba Sajkowski dnia 11.07.2009 22:17
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 11.07.2009 11:49
Wydawałoby się, że wydanie książkowe nobilituje autora.
Moim zdaniem, moim skromnym zdaniem, nic bardziej mylnego.

Co by miało wspólnego z literaturą. Ktoś zwrócił uwagę na przymiotniki, zupełełnie zbędnie, niepotrzebnie. Rzekłbym nawet - absurdalnie.

O ile jest to możliwe, chętnie podjąłbym dyskusję, nawet tę, tyczącą szczegółu.

Podobno ludzie posługujący się aparatem, którego używa się w zakresie nauk ścisłych, potrafią być "upierliwi". Jako matematyk i ekonomoetryk (między innymi) jestem w stanie to zrozumieć.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 11.07.2009 10:54
No, to teraz będzie bez dyplomacji.

Delikatnie mówiąc, podobne afirmatywne ("najwybitniesza', "najoryginalniejsza") i demagogiczne (ogólnik "w zgodnej opinii wielu znawców") komentarze to niedźwiedzie przysługi, mogą wyrządzić sporo krzywdy, zwłaszcza debiutującym autorom. W podobnej sytuacji znalazł się ostatnio Robert Miniak, któremu podobnie życzliwi komentatorzy uzupełnili notkę biograficzną o peany na temat tego, że jego dykcja jest "jedną z najciekawszych w młodej poezji polskiej", a wątek zapowiadający jego książkę na jednym z portali został zatytułowany "Rewelacja poetycka". I później ludzie czytają książkę i krytykują np. bardzo dobre wiersze, ponieważ nie są (jak "na zapowiedziach") rewelacyjne.

Inna sprawa - epitet częstochowska, niezależnie od miejsca zamieszkania autorki zapowiadanej tutaj książki, ma w kontekście polskiej poezji wydźwięk pejoratywny (co wydaje mi się oczywiste, ale na wszelki wypadek wolę o tym przypomnieć).

Czyli podsumowując: chcąc pochwalić w ww. sposób, osiągasz, delikatnie mówiąc, inny efekt.

Na marginesie - książki poetyckie jak najbardziej warto czytać, również te wydawane przez inne wydawnictwa niż krakowska Miniatura ;)
Edytowane przez Rafał Gawin dnia 11.07.2009 10:55
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 11.07.2009 06:18
Taaa, dyplomacja w wydaniu łódzkim, ale ok. Przemilczę i ja, skoro rozmówca woli pomilczeć.
Iza na wakacjach, więc ja odpowiem.
Wersyfikacja jest taka, jaka miała być. Nic się nie pozawijało. Interpunkcja jest luźna, czy też rozluźniona i też taka miała być.
Iza Chłond jest najwybitniejszą przedstawicielką dykcji częstochowskiej i w zgodnej opinii wielu znawców, dysponuje najoryginalniejszą dykcją w młodej poezji!
A książki zawsze warto czytać.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 10.07.2009 17:48
marek kołodziejski,
napisałem to, co miałem napisać - bardziej łopatologicznie się nie da ;) Nie ma sensu tym manipulować, w jakikolwiek sposób - tym bardziej, że nie reaguję na zaczepki personalne i tzw. "argument wieku" (dyplomatycznie przemilczam, co o tym sądzę ;)).

Wracając do tematu - sam wiersz całkiem w porządku (w każdym razie ze szczegółów doczepiłbym się do niedopracowanej interpunkcji i nie do końca przemyślanej wersyfikacji - tutaj oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że dłuższe wersy "pozawijały się"). I w końcu pewnie zamówię cały zestaw wydanych w ostatnim czasie przez Miniaturę książek ;)
Edytowane przez Rafał Gawin dnia 10.07.2009 17:48
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 09.07.2009 18:26
wierszofi, o delegat "młodzi" znowu czegoś nie rozumie? Wy się w tym specjalizujecie? Taka lokalna specjalność? Jak nie rozumiesz mojej, dość prostej , wypowiedzi, to jest mi bardzo przykro.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 09.07.2009 18:24
Wojtek Roszkowski, wiesz mnie też tego brakuje, ale tak zdecydowałem. Zawsze będę Cię ciepło i sympatycznie wspominał. Przy okazji, dziękuję za wszystkie nominacje i zaszczytne tytuły. Noszę je nadal z dumą!
fabula rasa, Iza, no może nowa jakość się pojawi, choć osobiście powątpiewam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
fabula rasa
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 12
Miejscowość: Częstochowa
Data rejestracji: 04.04.07
Dodane dnia 09.07.2009 14:47
Marek - wiesz jak to jest - jedni odeszli inni przyjdą - nikt nie jest niezastąpiony a nowa generacja stworzy nową jakość. A czy będzie ona lepsza czy gorsza - to już temat na inną dyskusję.

Magda- dziękuję, miło mi, mam nadzieję że nie poczujesz się zawiedziona :)

Wojtek - trzymam Cię za słowo z tymi dyskusjami i dyskursami po lekturze ;-)



--------------------------------
zapraszam na www.chlond.pl
www.chlond.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 09.07.2009 08:51
Iza gratuluję, książkę nabędę :)
http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 09.07.2009 08:15
Wierszofilu - toteż nikt nie trząsa jenakowoż :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 09.07.2009 08:14
Z wymienianiem zawsze jest kłopot - dlatego chciałbym przepsrosić za pominięcie CHRISTOSA KARGASA i ANDRZEJA J. (baribala) - i kilka, kilkananaście, innycg osób, które na PP (niestety) już pojawiają się sporaycznie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 09.07.2009 08:10
marek kołodziejski,
co do wypowiedzi Elizji - nie rozumiem, w czym problem? Przecież każdy wiersz, niezależnie od tego jak został napisany, może się podobać lub nie podobać, może zostać pochwalony lub skrytykowany, itd. itp. Sprawa wydaje mi się oczywista i nie wymaga rozstrząsania.

Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 09.07.2009 08:04
Elizja - jako stary punkowiec zawsze byłem przekonany, żeby brać jak swoje, kiedy chcą pieniędzy.
Naprawę, nie trzeba kupować.
Na PP jest cała masa wierszy Izy Chłond (pod nickiem fabusa rasa).
Jeżeli ktoś pisze "miesiąc temu", wyraża się delikantnie.
Dla mnie osobiście najistotniejszy jest dyskurs poetycki, którego mi tu ostatnio brak, tu, na portalu - nie ma Marka, Kukora, Doroty B., Magdy, Ewy - i jeszcze kilkunastu osób, z którymi uwielbiałem się nie zgadzać w dyskusji.

Dyskusji, której obecnie nie ma.

Dlatego, chociażby dlatego, chciałbym mieć tomik Izy na swojej półce - żeby, czytając, nawiązać dyskurs.

POZA TYM - AUTORKA POETKĄ JEST :)

(caps look zamierzony)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 08.07.2009 22:31
Iza, załatwione), tylko nie tu, bo jak widzisz to się mija z celem.

kozienski8, ano bo miesiąc temu, albo coś koło tego odeszła stąd duża grupa znaczących Autorów. Pewnie Pan nie zauważył braku, gratulacje.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 08.07.2009 22:15
Autorce oczywiście gratuluję,a pana Kołodziejskiego zapytuję dlaczego miesiąc temu?edukuj pan tylko z sensem,a z tym zdaniem się zgadzam"należy mieć coś do powiedzenia, żeby inni chcieli nas słuchać"pozdrawiam,


Bronek z Obidzy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
fabula rasa
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 12
Miejscowość: Częstochowa
Data rejestracji: 04.04.07
Dodane dnia 08.07.2009 22:10
Recenzję, Marek, recenzję! Będę się upierać jak osioł nawet jakbyś miał same złe rzeczy napisać na jego temat ;-)


--------------------------------
zapraszam na www.chlond.pl
www.chlond.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 08.07.2009 21:23
Iza, jak dostanę tomik do ręki to recenzję/notę/uwagi, czy jak tam to nazwać napiszę. Widzę, że nowa generacja użytkowników, wymaga pilnie edukacji. Jeszcze miesiąc temu, nikt by takich wpisów , jak Elizja nie poczynił.
Raz jeszcze gratuluję i czekam niecierpliwie na książkę)))


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: DEBIUT IZY CHŁOND
fabula rasa
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 12
Miejscowość: Częstochowa
Data rejestracji: 04.04.07
Dodane dnia 08.07.2009 19:41
Wojtek - dziękuję

Elizja - ten wiersz akurat nie jest z tego tomiku. Czy mam coś do powiedzenia? To może podlegać ocenie tylko tych, którzy przeczytając jednak trochę więcej niż ten jeden tekst.

Marku - dziękuję za tą analizę, liczyłam po cichu na recenzję, ale dobre i to.



--------------------------------
zapraszam na www.chlond.pl
www.chlond.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66805884 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005