poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
O przedświątecznym m...
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 18.01.2009 12:00
*tekstu, sorry
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 18.01.2009 12:00
Nawet najdrobniejszy wpis powinien być przyczynkiem do dalszej dyskusji. Od autora testu zależy czy będzie chciał rozmawiać dalej. Jeżeli podziękuje i nie zada pytań to na tym rozmowę należy skończyć. Warto robić wpisy jedynie pod tymi tekstami o których w razie konieczności będziemy potrafili się merytorycznie wypowiedzieć. Jeśli, zaś nie najlepiej ograniczyć się do: podoba, nie podoba się - z gustami się przecież nie dyskutuje. Najgorzej jest jeżeli komuś wydaje się, że się zna i w tych wyobrażeniach wyczuwa misję - to już jest: paranoja. Nawet jurorzy w konkursach nie ukrywają, że często wybierają nie tyle najlepsze wiersze co te; które przypadły im do gustu, w których znaleźli coś ciekawego dla siebie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 18.01.2009 11:30
Fatycznie temat poszedł swoimi drogami - ale w sumie to naturalna rzecz. Temat dotyczył komentarzy więc można przy okazji porozmawiać o nich ogólnie.

Myślę podobnie jak Christos. Komentarze nie są na tej stronie wymagane. Pole pod wierszem jest miejscem na 'komentarz' do wiersza a nie na 'recenzję', 'omówienie' czy też 'korektę'. Co oczywiście nie znaczy, że komentarz nie może przyjąć takiej formy. To zależy od samego komentującego. Ale nie tylko - i tu chciałbym do rozważań dodać jeszcze jedną rzecz, która często jest pomijana.

Wartość komentarza wynika często z wartości wiersza. Są teksty, które dają możliwość konstruktywnego skomentowania, dyskusji, przemyśleń. Są takie, pod którymi można się rozpisać. Ale przecież są też takie teksty, przy których ciężko się rozpisywać. Są takie, które nie dają szans na jakikolwiek merytoryczny komentarz. Czy zatem należy przejść obok takiego wiersza i nie napisać nic? Można i tak. Ale z drugiej strony jeżeli autor nie dostanie żadnego sygnału, że to co pisze nie trafia do czytających to będzie konsekwentnie taplał się w tych słabiutkich tekstach. I ktoś może powiedzieć - no i co z tego? Skoro lubi i chce to niech tak pisze. Owszem - jeżeli traktowalibyśmy PP jako zbiorowisko blogów, szufladę pamiętnikową to czemu nie. Ale myślę, że jednak spora część ludzi tutaj wklejających ma ambicje poprawiania własnego pisania, progresu (już niekoniecznie ambicje wydania tomików itd. Przecież można chcieć pisać lepiej dla własnej, prywatnej przyjemności). I patrząc przez taki pryzmat lepiej napisać pod słabym tekstem, że jest słaby niż nie pisać nic.

Więc reasumując - skoro autor chce być wymagający co do komentarzy, skoro jest wobec nich krytyczny to niech jeszcze więcej wymaga od siebie. Jeżeli wiersz nie da szansy czytelnikowi na wyczytanie czegokolwiek ciekawego to i o dobry komentarz będzie ciężko.

A w ogóle to jestem ciekaw jak wyglądałyby odautorskie komentarze własnych tekstów. Oj ciekawe co niektórzy by wypisali pod własnymi wierszami gdyby musieli (oczywiście chodzi mi o merytoryczne, konstruktywne komentarze).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 18.01.2009 11:02
Rozmowa wykoleiła się co nieco, ale może robi się ciekawiej, albo też nudniej, bo to nie pierwsza i nie ostatnia zapewne o tym samym.
Wygląda na to, że często popełniam komentarze "żenujące" typu: "nudne/przegadane/skopany wiersz/nie dla mnie/za mało/ad kosz /nie zatrzymał", cóż trudno. Myślę, że trzeba przypomnieć komu zapomniał, że po pierwsze komentarz do tekstu jest kwestią dobrowolną, a nie misyjną, a po drugie o tym, że komentator opisuje swoje wrażenia i trudno oczekiwać od niego, że ich zmieni, lub sfałszuje ich zapis, mając na myśli uczucia autora, którego tekst dostarczył określonemu czytelnikowi takie, a nie inne wrażenia.
Oczekuje się i domaga się komentarzy merytorycznych czyli dotyczących treści, a nie strony formalnej, to jest bardzo wielki błąd! Jesteśmy na portalu poetyckim, nie wolno nam wymagać komentarzy merytorycznych, forma wypowiedzi jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza.
Z drugiej strony komentarze miałyby być konstruktywne, cokolwiek to znaczy. Może dotyczący konstrukcji, czyli formy?!? albo wskazywać na to, co zmienić, jak to zmienić, w którym miejscu test należy skondensować, jak wyprostować składnię, ile jest ortów? itp. itd? Jednakże po pierwsze sam autor musi zrozumieć, że jego tekst w obecnej formie nie jest najlepszy, po drugie nie każdy tekst można uratować i nadaje się do poprawek, po trzecie nie każdy tekst zasługuje na to, by dłużej się nad nim zatrzymać, po czwarte warto uświadomić autorowi, że odbiór jego tekstu jest negatywny, po piąte nie każdy czytelnik czuje się na siłach poprawiać i sądzi, że mimo tego warto napisać o swoich wrażeniach iin. itp. itd.
Nie przeczę, że są komentatorzy, którzy etatowo negują wszystkie napotkane teksty, ale uważam, że autor sam winien wybierać, które z komentarzy weźmie pod uwagę i które nie. Które są dla niego wartościowe i które żenujące. Ogólnikowa dewaluacja komentarzy tego typu jest jednak krzywdząca i kieruje portal w stronę zamordyzmu: albo masz coś do powiedzenia merytorycznego i konstruktywnego, albo milcz boś żenujący. Nie tędy droga, bo może przyjdzie czas, że pod tekstami będzie pustka, a może lepiej? tylko dla kogo?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Dawid Drapisz
Użytkownik

Postów: 11
Data rejestracji: 10.01.09
Dodane dnia 18.01.2009 02:12
Ja natomiast myślę, że takie tematy są drażliwe oraz wynikają z nich różne emocjonalne - podteksty.

Każdy powinien dbać o język - pisany, mówiony.

Czy obruszanie się, bo Janek napisał tak a Tomek tak, ma sens?

Roztrząsanie, zazwyczaj powoduje, zaśmiecenie większej powierzchni, w tym przypadku forum internetowego. Tutaj powinien zadziałać admin, który banuje kolesia i jest po sprawie. Jeśli daje się mu pożywkę w postaci ripost i rozpisywania się, jaki to on nie dobry, rozrasta się jak pączek i atakuje z jeszcze większym tupetem.

Oczywistym jest, że chamstwo trzeba tępić a dyskusja jest potrzebna, ale jak się ktoś chamem urodził, to kanarkiem nie umrze.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
inkunabuł
Użytkownik

Postów: 122
Data rejestracji: 25.10.08
Dodane dnia 17.01.2009 22:50
Sensownośc' ,merytorycznośc' jak i przydatnośc' wielu komentarzy jest nikła;królują komentarze w stylu:nudne/przegadane/skopany wiersz/nie dla mnie/za mało/ad kosz /nie zatrzymał i w tych komentarzach-o ironio!- nie przebierają ci ,którzy sami oczekują "konstruktywnych''omówień.Należy podkreślic',że oczekiwania ,gusta i wyrobienie krytyczno/teoretyczno/estetyczno/historyczno-literackie czytelników jest różne ,dlatego komentarze takie jak te wyżej wymienione uważam za żenujące i paradoksalnie AD KOSZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 17.01.2009 22:17
Ech, nie lepiej utrzymać obecny stan rzeczy; chwalić się nawzajem, gnoić krytykujących, pławić się we własnym sosie. Po co kombinować. Cóż w tym złego, że czasem pochwali się kiepski wiersz. Walka z grafomanią to i tak walka z wiatrakami, a ona ma się dobrze - była jest i będzie. (Oczywiście mój wpis to żart).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 17.01.2009 19:22
Elżbieta Tylenda - chyba w niewielkim stopniu się zrozumieliśmy, jeśli w ogóle się zrozumieliśmy. napisałem to, co miałem napisać;)

w każdym razie uściślę, żeby nie było wątpliwości:

1. jak dla mnie nie ma usprawiedliwienia dla braku umiejętności przyjęcia negatywnej krytyki tekstu, niezależnie od tego, czy się "kocha" lub "nie kocha swoich wierszy", czy wiersze te były gdziekolwiek "doceniane". każdorazowe upublicznienie tekstu w miejscu powszechnie dostępnym uprawnia pojawienie się pod nim komentarzy jego dotyczących każdego rodzaju, tym bardziej upublicznienie w miejscu z założenia przeznaczonym do komentowania tekstów.

2. jak dla mnie nie ma usprawiedliwienia dla krytykowania autora na podstawie tekstów, jakie pisze. dopuszczałbym takie sytuacje tylko w skrajnych przypadkach, np. w związku z plagiatami, w każdym razie na PP mogłoby to nie przejść ze względu na zapisy regulaminowe;)

PS: a jak widzisz oddzielenie "komentarza" od "oceny"? jak dla mnie "komentarz" jest w oczywisty sposób pojęciem szerszym, mieszczącym w sobie m.in. "ocenę"; nie widzę podstaw, żeby uwypuklać znaczenie takiego rozróżnienia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Elżbieta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 304
Miejscowość: Darłowo
Data rejestracji: 04.01.09
Dodane dnia 17.01.2009 18:44
wierszofil-delikatnie uderzyłam w stół i bardzo fajnie,że się odezwałeś.Jak widać-można nie "kochać swoich wierszy"i masz na ten temat własną teorię,którą szanuję,chociaż mam inną.Co do komentarzy-widać,że nieuważnie przeczytałeś mój tekst.Wyraźnie oddzielam komentowanie wiersza od oceny autora.Pytam-komentować negatywnie?Odpowiadam-tak,ale nie zapędzać się w negatywną ocenę autora,a sam pewnie zauważyłeś,że nie dla wszystkich jest to proste.Może to nie być działanie zamierzone,ale tak jakoś komuś wyjdzie.Czy powinniśmy bez urazy przyjąć negatywną ocenę wiersza?Również oddpowiadam-tak,ale ocena to trochę coś innego niż komentarz i powinna być merytorycznie uzasadniona,wtedy nie urazi i ma sens.To tyle.Pozdrawiam serdecznie.et.
wariometr Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Bogumiła Jęcek - bona
Użytkownik

Postów: 392
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 17.01.2009 15:51
Wiele prawdy w wielu komentarzach. Myślę, że należy jednak wziąć też pod uwagę, że zbytnia krytyka, nadgorliwość szkodzi. Wiele moich tekstów bardzo krytykowanych zdobyła jakieś tam uznanie, to trochę ogłupia. No, jakoś trzeba sobie radzić, zaufać instynktowi?
I on potrafi zaszkodzić:))


Nie wszystko można sprzedać
i nie wszystko kupić.

Sprzedana

--------------------------------------------
http://czarnekoronki.blogspot.com/
http://czarnekoronki.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 17.01.2009 11:13
Elżbieta Tylenda - nie "kocham swoich wierszy", bo to, w moim odczuciu, bardzo niezdrowe i z przyczym "uczuciowych", i merytorycznych. na pewnym etapie pisania (w moim przypadku jest to wciąż etap początkowy) nic bardziej nie pomaga niż zdystansowanie się do tego, co się pisze. i przy takim podejściu konstruktywne negatywne komentarze są jak najbardziej pożądane; nawet więcej - bardziej jestem nimi zainteresowany niż komentarzami pozytywnymi.
przy zaprezentowanym przez Ciebie podejściu do własnego pisania każdy komentarz negatywny to "atak" na autora tekstu, a to na dłuższą metę ślepa uliczka zakończona otwartą studzienką kanalizacyjną.

w nawiązaniu do wypowiedzi Roberta Fursa - wystarczy więc czytać, dużo i gęsto, niezależnie od gustów i uprzedzeń, tylko i aż;) oczywiście - mam na myśli książki poetyckie. oczywiście - nikt nie ma takiego obowiązku, to tylko propozycja, kolejny truizm, który na podobnych portalach okazuje się nie być truizmem;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 16.01.2009 23:53
Ok, tu się zgodzę. Zresztą jest jakieś powiązanie pomiędzy wartością wiersza a wartością komentarza. Choćby nie wiem jak się starać, to jednak wymagający (niekoniecznie podobający się) wiersz stawia jednocześnie większe wymagania co do poziomu komentarza. Jeżeli wiersz będzie niechlujny, skreślony na kolanie i nieprzemyślany, to i ciężko spodziewać się wyśrubowanego komentarza.

Co do "uderzania w autora" - wszystko zależy od poziomu komentarza. Jeżeli napisze się "wiersz jest beznadziejny tak jak i autor" no to sprawa jest jasna. Natomiast nie widzę nic złego w napisaniu "wiersz mi się nie podoba, bo nie ma rymów a ja lubię rymowane". I bez różnicy pod czyim wierszem byłoby to napisane - nie widzę zła w takim komentarzu. Jest jaki jest - mało treściwy, być może zupełnie nie interesujący dla autora...no ale jest. Nie ma w nim ani żadnej ujmy dla autora ani szargania świętości - choćby i odnosił się do noblisty. Co najwyżej komentujący sam sobie wystawi laurkę naiwnego żółtodzioba.

Co do "takiego miejsca jak PP" ja mam swoje, wyrobione już zdanie i będę się upierał przy tym, że jest już to miejsce(PP) z którym wiele autorów utożsamia swoją twórczość. Ba, widzę nawet dźwignię nobiltacji , skuteczną w debiutach nie mówiąc o konkursach.

Oczywiście pisząc o "miejscu takim jak PP" nie chodzi mi o umniejszanie znaczenia tego portalu. Ale mimo wszystko jest to miejsce specyficzne, gdzie obok poetów, którzy mają na koncie jeden wydany tomik (albo i więcej) i niejeden wygrany konkurs istnieją też poczatkujący amatorzy, którzy dopiero co napisali pierwsze teksty. Jedni i drudzy mają prawo komentować (siebie nawzajem) jak i być komentowanym. I to jest specyfika takiego portalu - bo przecież w szanującym się wydawnictwie nikt nie pozwoli wpisać pod wydawaną książką 'słów kilku' przypadkowemu człowiekowi z ulicy. A tutaj i na takie słowa jest miejsce (oczywiście przy zachowaniu wszelkich norm dobrego smaku itd.).
Edytowane przez Daniel Jeżow dnia 16.01.2009 23:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 16.01.2009 23:41
"Czy negatywne wyrażanie się o wierszu znanego autora....itd (cyt).
Negatywne, znaczy uzasadnione argumentami, nie typu: "gniot, kalka"itp. ale w miarę wyczerpująco zasadnie. Bo jak już się rusza "świętość" to trzeba uderzyć mocno, pretensjonalizm uderza natomiast w oponenta, co miało miejsce w paru przypadkach, tutaj na portalu.
Co do "takiego miejsca jak PP" ja mam swoje, wyrobione już zdanie i będę się upierał przy tym, że jest już to miejsce(PP) z którym wiele autorów utożsamia swoją twórczość. Ba, widzę nawet dźwignię nobiltacji , skuteczną w debiutach nie mówiąc o konkursach. Inna sprawa że po sukcesie, taki czy inny autor, kieruje się na własną drogę.
Taka już jest kolej rzeczy.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 16.01.2009 23:36
Jasna sprawa. Każdy pisze we własnym imieniu i ewentualne konsekwencje (różnej natury) ponosi. Jak cię widzą, tak cię piszą - nie traci na aktualności.

Ale z drugiej strony chyba lepiej próbować wyrazić swoje zdanie i czasami uczyć się na błędach niż przejść przez życie przytakując innym.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 16.01.2009 23:29
Broń mnie Panie Boże, wcale tak nie powiedziałem, warto jednak pamiętać, ze komentarz świadczy nie tylko o wierszu ale i o guście, smaku i wiedzy komentującego,
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 16.01.2009 22:59
No właśnie. Ale czy stwierdzenie, że "nam się on nie podoba" jest złe i nie jest potrzebne (szczególnie w odniesieniu do takiego miejsca jak PP)?

Ja rozumiem - gdyby na wykładzie poświęconym roli rymów kalamburowych w poezji polskiej nagle wstał jakiś człowiek i stwierdził "a mnie się rymy nie podobają, bo wolę wiersze białe, które nie wymuszają dostosowywania treści do wymagań formy" byłoby to wystąpienie bezsensowne. Bo ludzie tam zgromadzeni akurat są zainteresowani rymami i negowanie tematu na podstawie własnych upodobań byłoby kompletnie chybione.

Natomiast w środowiskach takich jak PP chodzi raczej o poznanie zdań innych ludzi na temat konkretnych tekstów, na sprawdzenie jak dany tekst jest odbierany przez ludzi. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę. I nawet zwykłe "mi się nie podoba" jest jakąś tam informacją. Oczywiście cenniejsze są komentarze z argumentami (niekoniecznie obiektywnymi) ale informacja pozostaje informacją.

I w gruncie rzeczy cały sens tego tematu moim zdaniem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie:

Czy negatywne wyrażenie się o wierszu znanego autora (czy nawet bardzo znanego wieszcza) jest złe? Czy bardzo subiektywne, nie mające poparcia w (szeroko pojętej) teorii zdanie powinno być pominięte tylko dlatego, że autor wydał kilkanaście tomików? Czy szacunek do autora powinien być połączony ze strachem przed komentowaniem jego tworów?

Moim zdaniem nie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 16.01.2009 22:37
Dokonując oceny najczęściej przeprowadzamy analizę porównawczą tekstu. Głównie porównujemy teksty do swojej twórczości lub dzieł ulubionych autorów. I tu tkwi błąd, gdyż niemożność zaszufladkowania ocenianego utworu powoduje, że odrzucamy dany tekst i uznajemy go za zły. A naprawde on nam się jedynie nie podoba. :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 16.01.2009 22:15
Co do tematu wątku, powiem tylko, że ocena czytelnika nie jest równoznaczna z oceną, podbudowaną wiedzą w zakresie filologii, szeroko rozumianej, ze szczególnym akcentem wiedzy w ujęciu historycznym badanego przedmiotu. "Wiersz się podoba, albo nie" to nie to samo, co wartości artystyczne w rozumieniu sztuki.


Zgadzam się. Ale nasuwa się pytanie - czy w miejscu takim jak PP oczekiwać należy wyrażania subiektywnych odczuć, prywatnych opinii czytelników apropos danego wiersza czy też fachowych rozprawek, recenzji czy też naukowego podejścia do materii słowa?

Moim zdaniem jednak tego pierwszego (co oczywiście nie wyklucza podejścia fachowego - jeśli ktoś ma umiejętności i chęci).

I tu chyba nie chodzi o 'spór o kształt poezji'. Przecież negatywna opinia o tekście A nie musi świadczyć o negacji całego dorobku danego okresu (czy to poetyckiego na przełomie dziejów czy też autorskiego w odniesieniu do jego pisania).

Już bardzo łopatologicznie wykładając: jeżeli dwa wiersze Wojaczka mi się nie podobają czy oznacza to, że Wojaczek słabym poetą był? Nie - to oznacza że "te dwa konkretne wiersze Wojaczka mi się nie podobają". I ja tak odbieram każdy komentarz na PP.

I nadal twierdzę, że to nie czas i nie miejsce na bycie adwokatami autorów. Adwokata tekstu jeszcze mogę zrozumieć - bo to może zrodzić dyskusję (czasami ciekawą), można wymieniać poglądy, punkty widzenia. Można rozmawiać merytorycznie.

Natomiast nie widzę możliwości merytorycznego rozmawiania z tezą: "to jest POETA więc albo wiersz ci się podoba albo w ogóle się nie przyznawaj, że jest inaczej, bo to wstyd". Moim zdaniem bardziej wstydliwe jest zabijanie własnego zdania pod naporem "poprawności politycznej".
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 16.01.2009 21:51
Spór o kształt poezji polskiej trwa od dziesiątków lat. I ma charakter pokoleniowy. Tak było w przeszłości i tak jest dzisiaj. Nikt i nic tego nie zmieni, ponieważ jak pokazała przeszłość, pojęcie klasyki, z conajmniej wiekowej inkubacji, znajduje obecnie uzasadnienie, po kilku, a nawet jednym dziesięcioleciu. I to jest największym zmartwieniem historyków literatury. Co do tematu wątku, powiem tylko, że ocena czytelnika nie jest równoznaczna z oceną, podbudowaną wiedzą w zakresie filologii, szeroko rozumianej, ze szczególnym akcentem wiedzy w ujęciu historycznym badanego przedmiotu. "Wiersz się podoba, albo nie" to nie to samo, co wartości artystyczne w rozumieniu sztuki.No i jest jeszcze sam autor, ze swoim obszarem penetracji, i wypracowanym przesłaniem, wcześniej uznanym i zaakceptowanym przez czytelnika. Nikt tego nie zmieni, chyba że prądy kolejnej rewolucji kulturalnej zmiotą te postawy, jak przysłowiowy "huragan"
pozdrawiam. JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: wypada czy nie wypada?
Elżbieta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 304
Miejscowość: Darłowo
Data rejestracji: 04.01.09
Dodane dnia 16.01.2009 21:05
Komentować wiersz,czy osobę autora?A może równocześnie?Odsyłam do regulaminu tych,którzy mają wątpliwości.Jak napisać negatywny komentarz i nie urazić?To jest wielka sztuka.Wiersz się podoba-komentujemy:chwalimy,piszemy o własnych pozytywnych
odczuciach,rozbieramy na części.analizujemy,zwracamy się bezpośrednio do autora,gratulujemy itd.Uważam,że są to naturalne reakcje,bo i dlaczego nie?Gorzej,gdy wiersz się nie podoba.Komentować,czy nic nie pisać?Pisać,ale tak,aby autor nie poczuł się dotknięty.Kochamy własne wiersze(nie wyobrażam sobie,że może być inaczej).Obnażamy swoje myśli,uczucia,bawimy się słowami,nadajemy im nowy sens.Jednak poezję obowjązują zasady,które warto znać.Negatywny komentarz?Tak.Ale niech on nie będzie krytyką dla wiersza,a raczej komunikatem dla autora. Czasem można pomylić komentarz z oceną,ale to już jest inny temat.et.
wariometr Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 14
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66817848 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005