poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 19.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
Ostatnio dodane Wiersze
Co widziały i co sły...
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
IX Konkurs Poetycki dla Młodych Twórców im. Z. Dominiaka "Moje Świata Widzenie" - do 15.04.2011
Konkursy - ogłoszenia, informacjeREGULAMIN

1. Organizatorami Konkursu są: Bałucki Ośrodek Kultury RONDO w Łodzi, czasopismo społeczno-kulturalne "Tygiel Kultury" i oddział łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
2. Celem organizatorów jest umożliwienie młodzieży zyskania oceny wierszy oraz ich publikacji, co jednocześnie jest kontynuacją działalności Zbigniewa Dominiaka, wielkiego przyjaciela i "nauczyciela" młodych twórców, poety, krytyka literackiego, współzałożyciela "Tygla Kultury", prezesa oddziału łódzkiego SPP, członka PEN Clubu polskiego. (Zbigniewowi Dominiakowi i jego poezji został poświęcony zeszyt "Tygla Kultury" 4-6/2007, dostępny w zakładce - numery archiwalne - na stronie www.tygielkultury.eu).
3. W Konkursie mogą brać udział - niezależnie od dotychczasowego dorobku i przynależności do zrzeszeń twórczych - poeci w wieku 16-30 lat, z kraju i z zagranicy, piszący w języku polskim.
4. Uczestnik Konkursu powinien nadesłać w jednej kopercie 4 egzemplarze zestawu 3 wierszy, niepublikowanych dotąd drukiem ani w Internecie. Każdy egzemplarz należy opatrzyć tym samym słownym godłem, umieszczonym również na dołączonej do prac kopercie, zawierającej: imię nazwisko, wiek, adres autora oraz numer telefonu i e-mail.
5. Zestawy konkursowe należy przysyłać w terminie do 15 kwietnia 2011 roku, na adres:

"Tygiel Kultury"
ul. Wschodnia 49
90-267 Łódź

z dopiskiem na kopercie: MOJE ŚWIATA WIDZENIE

6. Prace konkursowe ocenia czteroosobowe jury złożone z poetów i krytyków literackich.
7. Utwory wszystkich laureatów publikowane są w almanachu pokonkursowym; ponadto przewidziane są nagrody pieniężne.
8. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz almanachów pokonkursowych nastąpi w ostatnią sobotę maja 2011 r.
9. Laureatom Konkursu organizatorzy zapewniają nocleg, wyżywienie i transport na imprezy towarzyszące uroczystości rozdania nagród.
10. Nadesłane na Konkurs prace nie są zwracane. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo bezpłatnego publikowania nagrodzonych i wyróżnionych wierszy w almanachu pokonkursowym, w drukach okolicznościowych i środkach masowego przekazu w kraju i za granicą.
11. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 42 637 45 70 (w godzinach 14:00-17:00) i na stronach internetowych: i www.tygielkultury.eu oraz www.bok.lodz.pl.

Adres do korespondencji mailowej: tygiel@free.ngo.pl.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 29.03.2011 02:06 ˇ 1596 Czytań Drukuj
INFORMACJA MODERATORÓW z 28.03.2011
Informacje dla użytkowników serwisuW związku z naruszeniem 10 pkt. Regulaminu konto o nicku Mietko zostaje zablokowane na okres dwóch tygodni, a drugie, o nicku patriota - na stałe.
Dodane przez moderator4 dnia 28.03.2011 23:34 ˇ 1571 Czytań Drukuj
Promocja wyboru wierszy Petra Hruški - Mikołów, 1.04.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaInstytut Mikołowski zaprasza na spotkanie związane promocją wyboru wierszy Petra Hruški pt. Mieszkalne niepokoje (wybór Petr Hruška i Franciszek Nastulczyk, tłum. Franciszek Nastulczyk, Instytut Mikołowski, 2011). W spotkaniu udział wezmą: Petr Hruška i Franciszek Nastulczyk. Prowadzenie: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

1.04.2011, godz. 18:00
Instytut Mikołowski
ul. Jana Pawła II 8/5
www.instytutmikolowski.pl

Pomimo tego, że Petr Hruška nie wierzy w ten dualizm, można z jego poezji wywnioskować, że podmiot jego wierszy potrzebuje w coś wierzyć. W coś, co zwykle przyjmuje się tylko za oczywistość i zwykłą przemilczaną przesłankę wiary jako transcendentalnego przekroczenia. Potrzebuje wierzyć w codzienną realność, w to, że można się z nią i poprzez nią porozumieć. Ta wiara - dla jego generacji - była długo zabroniona. Zamiast niej były widma w postaci politycznych transparentów, martwy język partyjnych dokumentów i mnóstwo działań, które były zbyt wymuszone, żeby mogły być uważane za realne. Realność, ta codzienna, w ten sposób otrzymywała znamię czegoś nieoczywistego, a zarazem - jak to widnieje w Senniku czeskim Vaculika - wyzwalającego. Chwile, kiedy siedzę w pokoju i patrzę na "Ochry ścian / popękane w gałązki cyprysów" - są małym świętem wolności, potwierdzeniem poprzez widziane tego, że jestem, i że to, co widzę, co poprzez widzenie konstytuuję, ma sens. Petr Hruška żyje w przeświadczeniu, że w naszym mieszkaniu czeka na nas wiele takich małych świąt, łask i lęków; trzeba tylko zrobić sobie dla nich czas, a więc: tylko umieć uwolnić je z czasu codzienności umykającej, przenieść do codzienności widzianej, rejestrowanej. Tak, uwolnić je, lecz nie upierać się, że tym, kto to uczynił, byłem ja, tak samo jak nie upierać się przy tym, że wiem, co właściwie uczyniłem: "widzę jakieś szczęście / według wszystkiego / swoje". Co to u Hruški oznacza? Nie unosić się na fali - a równocześnie tak zupełnie fali powszedniego odczuwania nie opuszczać; nie wmuszać pojedynczym chwilom niczego zbyt swojego - i zarazem nie nadymać się lirycznie chwilami; schodzić jak najniżej - i równocześnie językowo "nie wojować"; być chłonnym - ale nie ulegle gładkim; czytelnikowi zaproponować pomocną dłoń (dać mu "swoją" chwilę jako "jego" chwilę) - lecz nie narzucać mu się zbytnio z "pocieszającym" nastrojem. Na pierwszy rzut oka nie chodzi o nic tak światoburczego: tak sobie w swej kuchni lub pokoju oczekiwać, aż to przyjdzie; oczami wodzić po ścianie - żona w kuchni zsuwa pończochy, na kredensie lśni otwieracz do konserw, za oknem grzmi ulica, z krzesła zwisa porozciągany sweter. Też mi coś, chciałoby się powiedzieć. Chodzi jednak o to najtrudniejsze, co czeka poetę, a nie zawsze się przytrafia: "Być w tej chwili". W pełni istnieć w chwili, która mnie do siebie przywołała. Sprostać poetycko tej chwili, albowiem drugiej takiej chwili już nie będzie. Czytelnik poezji Hruški ma możliwość uświadomienia sobie, że najbardziej oddziałujące rzeczy to zarazem te najprostsze. I tak samo ma okazję poznać, że chodzi częstokroć o rzeczy, które i on bardzo dobrze zna - tylko ich nie widzi.
Jiří Trávniček (fragment posłowia)

Petr Hruška urodził się 7.06.1964 r. w Ostrawie. Czeski poeta, autor scenariuszy, historyk i teoretyk literatury. Ukończył VSB (AGH) w Ostrawie (1987, inż.), Fakultet Filozoficzny Uniwersytetu Ostrawskiego (1994, język czeski i literatura, mgr) i Fakultet Filozoficzny Uniwersytetu Masaryka (studium doktoranckie, 2003, dr). Pracuje w Instytucie Literatury Czeskiej Akademii Nauk w Brnie, przedmiotem jego badań jest poezja czeska po 1945 roku. Jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Masaryka w Brnie i na Uniwersytecie Ostrawskim. Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma "Host" i członkiem redakcji czasopisma "Obrácená strana měsíce" ("Odwrócona strona księżyca"). Wydał tomy poezji Obývací nepokoje (Mieszkalne niepokoje, 1995), Měsíce (Miesiące, 1998), Vždycky se ty dveře zavíraly (Zawsze się te drzwi zamykały, 2002), Zelený svetr (Zielony sweter, dotychczasowe zbiory oraz krótkie prozy poetyckie Odstavce Akapity, 2004), Auta vjíždějí do lodí (Samochody wjeżdżją do statków, 2007). Drukował w wielu krajowych i zagranicznych antologiach poezji, jego wiersze zostały przetłumaczone na język angielski, francuski, włoski, niemiecki, słoweński i polski. Samodzielne zbiory poezji wyszły w Słowenii (2004) i Niemczech (2008). Brał udział w wielu historyczno-literackich przedsięwzięciach (historia literatury, słowniki pisarzy, pism literackich itp.), wspólnie z Radovanem Lipusem napisał scenariusz teatralny Průběžná O(s)trava krve, okazyjnie pisze eseje, szkice, recenzje i inne teksty. Jego wiersze wykonuje oryginalna i nieuporządkowana grupa muzyczna Norska trojka. Mieszka w Ostrawie.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 28.03.2011 23:05 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1298 Czytań Drukuj
VI Wierszorynka: Kira Pietrek, TJW, "Sonda Poetycka" - Warszawa, 31.03.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa31 marca 2011 r. o 19.00, jak zawsze w ostatni czwartek miesiąca, w Piwnicy Largactil (Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa) odbędzie się VI Wierszorynka.

W programie:
- LOCHY - spotkanie z Kirą Pietrek poprowadzi Michał Czaja,
- Turniej 1 Wiersza (w jury Rafał Dziemidok i Jarosław Lipszyc),
- okaz filmu Sonda Poetycka, reż. Krzysztof Żwirblis, Warszawa 2007.


O gościach:

Kira Pietrek - zajmuje się poezją, grafiką, ilustracją i reklamą. Zadebiutowała w 2008 r. w antologii Słynni i świetni, wydanej przez Wydawnictwo WBPiCAK z Poznania. Język korzyści to jej pierwsza samodzielnie wydana książka poetycka. Mieszka w Poznaniu.

Rafał Dziemidok - niezależny tancerz, aktor i choreograf. Pracował m.in. z Dada von Bzdulow, Gdańskim Teatrem Tańca, Compagnie Yvette Bozsik. Jego choreografie pokazywane są na polskich i zagranicznych scenach i festiwalach tańca. Choreografuje i występuje w teatrze oraz w filmie. Od 2005 r. współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT.

Jarosław Lipszyc - twórca niewychodzącego już pisma literackiego "Meble", związanego z nurtem neolingwistycznym, którego był jednym z głównych ideologów i przedstawicieli. Współautor Manifestu Neolingwistycznego. Wydał trzy tomiki: bólion w kostce, poczytalnia i Mnemotechniki. Ta ostatnia książka jest zbiorem literackich remiksów z artykułów Wikipedii, i udostępniona jest na licencji GFDL, także na Wikiźródłach. Jest Prezesem Fundacji Nowoczesna Polska.

Krzysztof Żwirblis - twórca, kurator, historyk i krytyk sztuki. Realizuje projekty społeczno-artystyczne.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 28.03.2011 11:19 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1337 Czytań Drukuj
Edward Lutczyn w Łodzi - 1.04.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa1 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Poleskim Ośrodku Sztuki (Łódź, ul. Krzemieniecka 2a) odbędzie się spotkanie z cyklu "Obraz i słowo", którego gościem będzie Edward Lutczyn. Rozmowa będzie dotyczyła jego najnowszej książki Rysunki różne kwadratowe i podłużne.

Spotkanie poprowadzi Jakub Wiejacki.

Wstęp 10 zł.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 28.03.2011 11:15 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1229 Czytań Drukuj
Promocja e-booka "ABRACADABRA" Juliusza E. Bolka - Warszawa, 31.03.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaAgencja Wydawnicza RTC i PoeciPolscy.pl serdecznie zapraszają na konferencję poświęconą wydaniu elektronicznej wersji książki ABRACADABRA (wyróżnionej nominacją do Nagrody Krytyki Literackiej), której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Poezję zaprezentuje Krystyna Czubówna.

czwartek 31 marca 2011 godz. 18.00
Centrum Prasowe PAP
ul. Bracka 6/8
Warszawa
Dodane przez Rafał Czachorowski dnia 27.03.2011 18:21 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1303 Czytań Drukuj
Wieczór promocyjny Julii Nadstawnej
Imprezy, spotkania, wydawnictwaWieczór promocyjny "Warszawskich kobiet i dziewczyn", debiutu Julii Nadstawnej. Spotkanie z autorką i wydawcą Poetami.Polskimi.pl

30.03.2011, godz. 18.00-19.30
w Kawiarni Księgarni Naukowej im. B. Prusa
ul. Krakowskie Przedmieście 7 Warszawa
Dodane przez Rafał Czachorowski dnia 27.03.2011 18:02 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1342 Czytań Drukuj
Elżbieta Lipińska w Tajnych Kompletach - Wrocław, 30.03.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa30 marca 2011 r. w środę o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Elżbietą Lipińską, poświęcone jej najnowszej książce poetyckiej Rejestry. Istnieją przesłanki, by sądzić, że spotkanie poprowadzi Tomasz Majeran, tak, ten od Kotów.

Bohdan Zadura powiedziałby o tych wierszach tak:
Czy lektura wierszy może poprawiać nastrój? Rejestry tak właśnie na mnie działają. Nie ma w nich żadnej fuszerki, słów, które chciałoby się reklamować, prosząc o ich wymianę na inne, a jest dużo dobrej energii i harmonijne proporcje między snem i jawą, między widzeniem zmysłowego detalu i intelektualnym dystansem do świata. Jakaś nieoczywista oczywistość.

Z kolei Krzysztof Siwczyk tak:
Bardzo cenię sobie wstrzemięźliwość. Zwłaszcza poetycką. Być może Elżbieta Lipińska nie do końca wierna jest przybosiowej sugestii, jednak to, co ciekawe w tomie rozgrywa się właśnie tam, gdzie najmniej słów, gdzie sens reprodukuje czytelnik, w chwilę po wygaśnięciu wiersza.

Elżbieta Lipińska mieszka we Wrocławiu. Jest prawnikiem. Publikowała w czasopismach literackich i antologiach. Opublikowała trzy tomiki wierszy: Pożegnanie z czerwienią (2007), Maj to łagodny miesiąc (2008) oraz Rejestry (2011).


(za: http://fundacja-karpowicz.org)
Dodane przez moderator2 dnia 25.03.2011 21:43 ˇ 3 Komentarzy ˇ 1146 Czytań Drukuj
"Sonia zmienia imię" Teresy Radziewicz - spotkania promocyjne w kwietniu 2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaW lutym tego roku nakładem łódzkiego wydawnictwa KWADRATURA pod redakcją Piotra Groblińskiego ukazała się moja druga książka, Sonia zmienia imię. Wiele z tekstów światło dzienne ujrzało na stronach portalu Poezja Polska, jeszcze w pierwszej, już niedostępnej wersji portalu. Wspominając z ogromnym sentymentem tamte lata, dziękuję za spotkania pod moimi wierszami, za komentarze.

Chciałabym także zaprosić na najbliższe spotkania:

- 8 kwietnia 2011 r., w piątek, w Centrum Zamenhofa w Białymstoku, ul. Warszawska 19; http://www.centrumzamenhofa.pl/aktualnosci-114.html;

- 9 kwietnia 2011 r., w sobotę, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym.

Zapraszam na stronę książki w wydawnnictwie Kwadratura: http://www.ldk.lodz.pl/home/Page/257

Pojawiła się już także możliwość zakupienia książki Sonia zmienia imię w księgarni internetowej Poezji Polskiej.


(dodane przez: reteska)
Dodane przez moderator2 dnia 24.03.2011 17:19 ˇ 7 Komentarzy ˇ 1440 Czytań Drukuj
Piotr Szczepański w Cafe del Arte - Sopot, 29.03.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaW dniu 29 marca (wtorek), o godz. 18.00 w sopockim Krzywym Domku, ul. Bohaterów Monte Cassino 33, rozpocznie się wieczór poetycki Piotra Szczepańskiego pt. Otwórz szóste drzwi.

O poecie opowie i spotkanie poprowadzi Gabriela Szubstarska.

Wstęp wolny.


(nadesłane)
Dodane przez moderator4 dnia 24.03.2011 16:13 ˇ 6 Komentarzy ˇ 1345 Czytań Drukuj
Spotkanie z Rafałem Baronem i Jakubem Sajkowskim - Poznań, 6.04.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa6 kwietnia 2011 r. (środa) o godz. 19:00 W Starym Kinie (Poznań, ul. Nowowiejskiego 8) odbędzie się spotkanie z wierszami Rafała Barona i Jakuba Sajkowskiego.

Wieczór poprowadzi Magda Gałkowska.

Wstęp wolny.

Rafał Baron urodził się w Trójmieście. Tam mieszka i pracuje. Tłumacz, wykładowca, krytyk muzyczny. Laureat i zwycięzca konkursów poetyckich, m.in. dwukrotnie im. K.K. Baczyńskiego (w tym, w 2011 - zwycięzca), im. Kazimierza Ratonia, im. R. Wojaczka. Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina. Publikował w "Autografie", "O...brzeżach", "Biuletynie", "Arkadii", "Frazie", "Arteriach" i antologiach pokonkursowych.

Jakub Sajkowski urodził się w 1985. Dwukrotnie nominowany do
głównej nagrody konkursu im. Jacka Bierezina (2008, 2009), wybrany
przez Andrzeja Sosnowskiego do projektu Połów 2009. Laureat wyróżnienia w I edycji konkursu im. Andrzeja Krzyckiego na debiutancką książkę poetycką. Publikował m.in. w "Pro Arte", "Arteriach" w lokalnym wydaniu "Gazety Wyborczej" oraz na stronie Biura Literackiego. Niedawno nakładem "Zeszytów Poetyckich" opublikował swoją debiutancką książkę poetycką Ślizgawki. Mieszka w Poznaniu.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 24.03.2011 14:21 ˇ 3 Komentarzy ˇ 1330 Czytań Drukuj
Strona 187 z 420 << < 184 185 186 187 188 189 190 > >>
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67031994 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005