poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Poniedziałek, 10.12.2018
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Tęsknota
Mikołajkowy prezent
Zgasł ten promień......
Peruka
Ranga dogmatu
Bal z okazji końca ś...
późnojesienna orka
Łódzkie problemy ze ...
Swojski obrazek
WYNURZENIE Z PARKING...
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
slam?
Bogumiła Jęcek - "Ro...
Wszystkiego Najlepszego
Ten tomik fosforyzuj...
HAIKU
TEUSZ (bronmus45)
Parafrazy
EKSPERYMENTY
Czy to tu dzień dobr...
Co to jest poezja?
Licznik odwiedzin
[licznik]
Maciej Froński w Warszawie - 22.01.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaMaciej Froński, "Sowizdrzał z Mikołowa" zagości na jakiś czas w Patefonie. Dokona Rozpoznania bojem i zaprezentuje Poezję Spokoju Moralnego.

Wszystko to w Klubogalerii Patefon-Młociny
ul. Żubrowa 17
Warszawa

22 stycznia 2011 r.
godz. 18.00


(za: www.facebook.com)
Dodane przez moderator2 dnia 18.01.2011 20:08 ˇ 0 Komentarzy ˇ 991 Czytań Drukuj
"Seryjni poeci" w Łodzi - M. Biedrzycki, R. Król, A. Poprawa, M. Woźniak - 25.01.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa25 stycznia 2011 r. o 18:00 w ramach Małej Literackiej w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93) odbędzie się spotkanie z cyklu "Seryjni poeci" z czwórką autorów, którzy swoje najnowsze książki opublikowali w prowadzonej przez Mariusza Grzebalskiego serii wydawniczej WBPiCAK w Poznaniu.

Będą to:
Miłosz Biedrzycki - wybór wierszy Życie równikowe
Robert Król - tom poetycki Czternastki
Adam Poprawa - tom prozy Walce wolne, walce szybkie
Maciej Woźniak - tom poetycki Ucieczka z Elei


Wstęp wolny


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 18.01.2011 13:39 ˇ 0 Komentarzy ˇ 996 Czytań Drukuj
SAP - wieczór poetycki +TJW - Warszawa, 21.01.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaStowarzyszenie Autorów Polskich II oddział Warszawa zaprasza do kawiarni-galerii ONA na wieczór poetycki, który rozpocznie się o godz. 18.00, 21 stycznia 2011 r.

ONA mieści się przy ul. Grójeckiej 59/63 (Warszawa) i jest kawiarnią pod patronatem SAP, w której prezentują swoją twórczość członkowie Stowarzyszenia i ich goście w każdy trzeci piątek miesiąca.

Podczas wieczoru będzie można posłuchać vilanelli w wykonaniu Joanny Jakubik, a także wierszy dwóch utalentowanych poetek, Moniki Oliszewskiej i Sylwii Stawarz.

Jak zwykle odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, do którego organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość. Będzie też nagroda specjalna za najlepszą villanellę.
Dodane przez Ako dnia 18.01.2011 09:30 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1083 Czytań Drukuj
I OKP "Warto" rozstrzygnięty
Wyniki konkursówWydawnictwo Warto z radością zawiadamia o rozstrzygnięciu pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Warto" na temat "Sms/e-mail/list do Boga". Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Beata Kieras (Gdynia)
II miejsce ex aequo - Katarzyna Wiśniewska (Owadów, Jastrzębia k/Radomia)
II miejsce ex aequo - Dariusz Eckert (Kraków)
III miejsce - Piotr M. Nowak (Bogoria, woj., świętokrzyskie)

Dodatkowo Jury przyznało wyróżnienia drukiem za wybrane wiersze autorów:

Anna Piliszewska (Wieliczka)
Alina Mendrala (Siedliska, Lubenia, Rzeszów)
Krystyna Zając (Strzegowo)

Nagrodzone utwory zostaną opublikowane w formie almanachu pokonkursowego, arkusza poetyckiego, w czasopiśmie "Warto" oraz na stronach internetowych Organizatora (www.warto.com.pl). Kilka zwycięskich tekstów zostało przedstawionych publiczności podczas Rodzinnego Spotkania Świątecznego w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 17.01.2011 20:49 ˇ 7 Komentarzy ˇ 1824 Czytań Drukuj
Wybory Wiersza Roku 2010 portalu Ha!art
Konkursy - ogłoszenia, informacjeZachęcamy do oddawania głosów na utwory nagradzane w Internetowym Turnieju Jednego Wiersza portalu Ha!art od kwietnia do grudnia 2010 roku. W finale bierze udział osiem multimedialnych wierszy autorstwa Katarzyny Janoty, Kamila Zająca, duetu Danecka / Brożek, Katarzyny Giełżyńskiej, Anety Kamińskiej, Jonasa Gruski i Mirosława Marcola. Na podstawie Waszych głosów wyłonimy Wiersz Roku 2010!


Pełna lista zwycięskich utworów i moduł do głosowania na stronie: http://ha.art.pl/wiadomosci/1598-wybory-wiersza-roku-2010-portalu-haart.html
Dodane przez Korporacja Ha art dnia 17.01.2011 17:09 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1271 Czytań Drukuj
Promocja książki Pawła Sarny o poezji Zbigniewa Bieńkowskiego - Mikołów, 21.01.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwaINSTYTUT MIKOŁOWSKI zaprasza na spotkanie związane promocją książki Pawła SARNY pt. Przypisy do nicości. Poezja Zbigniewa Bieńkowskiego. W spotkaniu udział wezmą: Paweł Sarna, prof. Danuta Opacka-Walasek (UŚ) i prof. Marian Kisiel (UŚ)

21.01.2011, godz. 18:00
Instytut Mikołowski
ul. Jana Pawła II 8/ 5
Mikołów


Paweł Sarna - poeta, literaturoznawca, dziennikarz. Opublikował tomiki: Ten i Tamten (wraz z P. Lekszyckim, 2000) oraz Biały OjczeNasz (2002), Czerwony żagiel (2006) a także monografię Śląska awangarda. Poeci grupy Kontekst (2004). Jego wiersze tłumaczono na język czeski, serbski, słowacki i chorwacki. Był redaktorem działu krytyki w magazynie literackim "Kursywa". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. W 2008 roku uzyskał stopień doktora w zakresie nauki o literaturze. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.


Studium Pawła Sarny ma charakter pionierski, jest bodaj pierwszą rozprawą podejmującą ten temat w polonistyce akademickiej, o czym świadczy to choćby, że literaturę przedmiotu tworzą przede wszystkim teksty krytyków, publikowane po ogłoszeniu kolejnych książek Bieńkowskiego, tak recenzje, jak prace o charakterze bardziej ogólnym. Jest to pierwsza poświęcona mu rozprawa historycznoliteracka. W takich sytuacjach owo bycie pierwszym to przywilej dany autorowi, ale równocześnie - utrudnienie. Przywilej, bo badacz może się czuć mniej skrepowany tym, co stwierdzili poprzednicy, ale też komplikacja, bo jest niewiele punktów oparcia i odniesienia. Owa pionierskość zdecydowała o charakterze omawianej pracy. Wyraża się to w tym, że tak zwaną literaturę przedmiotu tworzą przede wszystkim publikacje krytycznoliterackie. Autor obficie się do nich odwołuje, czyni to w sposób interesujący, są one dla niego z jednej strony właśnie ową literaturą przedmiotu, z drugiej zaś - świadectwem tego, jak poezję odbierano, jak ją czytano, w jakich kategoriach ją ujmowano. Trzeba przyznać, że Bieńkowski zaniedbywany przez historyków literatury, przez krytyków został w swoim czasie dostrzeżony i doceniony, a obydwa jego zbiory poetyckie stały się wydarzeniami literackimi. Z krytyków generacji 1910 zajęli się tą twórczością dwaj najwybitniejsi: Kazimierz Wyka i Artur Sandauer; krytycy należący do pokolenia młodszego, ci, którzy działalność rozpoczęli w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, również poddawali analizie twórczość Bieńkowskiego. Byli wśród nich najwybitniejsi: Jerzy Kwiatkowski, Jan Józef Lipski, Janusz Sławiński. To właśnie rozprawy tej piątki omawia Autor szeroko i kompetentnie z nich korzysta. Sposoby, w jakie ci wybitni krytycy utwory Bieńkowskiego czytali, to także przyczynek do dziejów krytyki literackiej.
Pionierskość studium Pawła Sarny ujawnia się już w tytule. Wskazuje on najogólniej na przedmiot rozważań, pomija zaś wszelkie szczegóły bądź aspekty, ze względu na które miałby on być rozważany. W ten sposób zwykle pisze się o autorach, których dorobek literacki dopiero wchodzi na warsztat historyków literatury. A więc bardziej ogólnie niż w przypadku autorów, których dzieła od dawna są obiektem rozważań i opisów. Chodzi właśnie o ustalenia podstawowe czy generalne. Nie pora jeszcze na rozważania szczegółowe, te pojawią się później. Przypomnę, że w sposób tak ogólny przed pięćdziesięciu laty pisało się o twórczości Leśmiana. Powstawały prace w rodzaju O poezji Bolesława Leśmiana, co dzisiaj byłoby już nie do pomyślenia. Zbigniew Bieńkowski jako przedmiot dociekań historycznoliterackich znajduje się w tej fazie pierwszej. Najpierw trzeba zmierzać do ujęcia całości, by potem poddawać analizie konkretne problemy. I ku temu kieruje się w swej pracy autor tej książki.

Michał Głowiński (fragment posłowia)


(za: www.nieszuflada.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 17.01.2011 15:03 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1007 Czytań Drukuj
W. Jocher i R. Rybicki - Warszawa, 20.01.2011
Imprezy, spotkania, wydawnictwa20 stycznia 2011 r. (w czwartek) o 19.00 w Piwnicy Largactil (Staromiejski Dom Kultury, Warszawa, Rynek Starego Miasta 2) odbędzie się spotkanie z poetą Waldemarem Jocherem, które poprowadzi poeta Robert Rybicki.


***

Waldemar Jocher - ur. w 1970. Debiut prasowy w 2006, odtąd publikował swoje wiersze w wielu pismach literackich w kraju, a także w Wielkiej Brytanii. Zwycięzca XVI Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka w Mikołowie (2008). Animuje spotkania literackie. Mieszka i pracuje w Prudniku. W sierpniu 2009 ukazał się debiutancki zbiór wierszy pt. Reszta tamtego ciała (Instytut Mikołowski) pod redakcją Macieja Meleckiego.


Robert Rybicki - ur. w 1976 w Rybniku. Poeta, korektor tudzież recenzent. Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Autor czterech książek z wierszami: Epifanie i katatonie (Mikołow 2003), Motta robali (Mikołów 2005), Stos gitar (Warszawa 2009), Gram, mózgu (Poznań 2010). Mieszka wszędzie i nigdzie.


(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 17.01.2011 14:51 ˇ 0 Komentarzy ˇ 936 Czytań Drukuj
Niebo_nad_fasolą in English
Imprezy, spotkania, wydawnictwaSerdecznie zapraszam na stronę OFF PRESS (Contemporary Polish Writing In Translation), gdzie zostały opublikowane wiersze byłego użytkownika poezji polskiej - niebo_nad_fasolą.
Link prowadzi do 6 wierszy w tłumaczeniu Marka Kazmierskiego.

http://off-press.org/main/poetry/asia-obstarczyk-six-poems/

Miłej lektury!

Pozdrawiam

vigilante
Dodane przez vigilante dnia 17.01.2011 10:03 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1317 Czytań Drukuj
Konkurs Instytutu Cervantesa - do 11.02.2011
Konkursy - ogłoszenia, informacjeInstytut Cervantesa ma przyjemność ogłosić kolejną, ósmą edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych na język polski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do konkursu mogą być zgłaszane przekłady opublikowane w roku poprzedzającym, czyli 2010. Nagroda Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2010 roku zostanie przyznana przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki w Krakowie.

Organizatorzy proszą o nadsyłanie kandydatur do 11 lutego 2011 r. na adres Instytutu Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12, 31-002 Kraków), lub siedziby Instytutu Cervantesa w Warszawie (ul. Nowogrodzka 22, 00-511 Warszawa), wraz z krótkim uzasadnieniem i 7 egzemplarzami książki. Ze względów organizacyjnych, organizatorzy proszą również o uprzednie zgłoszenie kandydatur na adres e-mail: cracovia@cervantes.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin: www.ksiazka.net.pl.
Dodane przez moderator2 dnia 17.01.2011 00:15 ˇ 1447 Czytań Drukuj
Lublin: "Peron Poezja" - Ewa Solska, Kamil Brewiński, Paweł Hajduk - 20.01.2010
Imprezy, spotkania, wydawnictwa20.01.2011 roku w Lublinie:

15:00 - Warsztaty prowadzone przez Ewę Solską i Kamila Brewińskiego w Sali Czarnej Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" (Lublin), skierowane do osób piszących. Organizatorzy proszą o przyniesienie swoich tekstów (zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail dworzecwschodni@gmail.com; liczba miejsc ograniczona).

17:00 - Spotkanie z poetami: Ewą Solską, Kamilem Brewińskim i Pawłem Hajdukiem w klubie "Hades-Szeroka" (Lublin, ul. Grodzka 21). Prowadzący: Grzegorz Jędrek i Maciej Topolski.


Organizatorzy: Koło Polonistów KUL, Dworzec Wschodni, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Miasta Poezji.


Więcej informacji: www.nieszuflada.pl
Dodane przez moderator2 dnia 17.01.2011 00:09 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1026 Czytań Drukuj
INFORMACJA MODERATORÓW z 16.01.2011
Informacje dla użytkowników serwisuW związku z naruszeniem 10 i 29 pkt. Regulaminu konto o nicku ALIS COMA (drugie konto użytkownika o nicku Andrzej Żurawski) zostaje zablokowane na stałe. Również w związku z naruszeniem tych samych punktów Regulaminu przez użytkownika o nicku Andrzej Żurawski charakter blokady jego konta zostaje zmieniony z okresowej na stałą.
Dodane przez moderator4 dnia 16.01.2011 22:59 ˇ 1379 Czytań Drukuj
Strona 188 z 407 << < 185 186 187 188 189 190 191 > >>
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Slam rocznica
Wyniki VI OKP im. Mi...
IV Ogólnopolski Konk...
Wyniki mini-konkursu...
Wyniki mini-konkursu...
Mini-konkurs listopa...
Październikowy mini-...
Mini-konkurs wrześni...
Informacja moderator...
Promocja książek F. ...
Użytkownicy
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 008
Nieaktywowani Użytkownicy: 2
Najnowszy Użytkownik: Silver

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

43432175 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005