poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Poniedziałek, 18.02.2019
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Studnia życzeń
Dla B. (Weil es Lieb...
Za oknem
Bezsenność
Ziemia obiecana
Kiedy przeciwnik sta...
Strach
a jednak
loty
Obowiązek kochania
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Limit wierszy?
slam?
Kiedy do polityki wc...
XXI Ogólnopolski Kon...
Co to jest poezja?
Palindromy
Już pora
Przychodzimy - Odcho...
"Fiołkowej" Damy Tre...
Pamiętam
Licznik odwiedzin
[licznik]
Spotkanie z Ciaranem Carsonem w Warszawie - 22.02.2008
Imprezy, spotkania, wydawnictwaWarszawskie spotkaniez spotkanie z Ciaranem Carsonem, autorem książki Irlandzka herbatka (książka publikowana w styczniowym numerze Odry) odbędzie się:
22 lutego (piątek) 2008 o godz. 20-ej
w Czułym Barbarzyńcy przy ul. Dobrej 3o książce:

Książkę tę ktoś porównał do kostki Rubika - tak wieloetapowa procedura prowadzi do przywrócenia stanu wyjściowego fabuły. Metoda Ciarana Carsona może być też przyrównana do układania puzzla - najlepiej trójwymiarowego. Ten drugi model o tyle jest bliższy grze powieściowej, iż w imponującym stosie wykorzystanych rcząstek 'składowych' wszystko jakoś do siebie pasuje. Iluzję odtwarzania autentycznych związków przyczynowych uznać trzeba za godną podziwu.
Historie labiryntowe muszą respektować jakiś gatunkowy schemat - tu jest to zarazem powieść wtajemniczenia (bohater dorasta do swojego losu), powieść edukacyjna (jak u Potockiego czy w Wilhelmie Meistrze Goethego zakładająca wielusetletnią konspirację), wreszcie powieść transgresyjna (gdzie zdobywa się nową świadomość). Daje to w efekcie nader oryginalną mieszankę fantastyczną. Chłopięcy bohater, dorastający w realiach Belfastu i okolic z lat 50. ubiegłego wieku, tropi od dzieciństwa otaczającą go dziwność. Wraz z kuzynką, a potem i przyjacielem-Belgiem odkrywa sekret magicznej mieszanki ziół, tytułowej rirlandzkiej herbatkir1;, umożliwiającej eksterioryzację, lewitację i przenoszenie się w czasie za pośrednictwem obrazu Jana van Eycka Portret małżonków Arnolfinich. Niebawem dzieci dowiadują się, że były obiektem pieczołowitej hodowli, i zostaje im powierzona misja: zdobycie w Brugii czasów van Eycka takiej porcji ziół, by z ich pomocą dało się przeprowadzić zjednoczenie Irlandii. Z wyprawy powraca jednak (do rzeczywistości nietożsamej z opuszczoną) tylko młody Carson (bo rzecz ma też posmak autobiograficzny). Para jego przyjaciół zabłądziła w czasie i domyślać się można, że są to owe 'zielone dzieci' z XV-wiecznej brugijskiej legendy, które nie wiedzieć skąd zjawiły się w mieście, a którymi zajął się znany kupiec, pan Arnolfini.
W fantastyce tego rodzaju nośnikami niezwykłości bywały dotąd książki. Obraz - tak tajemniczy i sławny - wraz z całą malarską alchemią i szczególnymi doznaniami, jakie wywołuje iluzjonistyczne malarstwo 'prymitywów flamandzkich', stanowi znakomity łącznik fabularny, dopiero pod koniec nieco nadużyty. Od wrażeń wzrokowych, jakie daje obcowanie z taką sztuką, do 'odmiennych stanów świadomości' tudzież 'wrót percepcji' tylko rękę podać. Carson wizualizuje to z prawdziwą maestrią. Książka stanowi więc także manifest pewnego rodzaju wrażliwości - powiedzmy, poetyckiej - na czarodziejstwa ukryte w kulturze wysokiej, i uczy tej prawdy, że wszystko, jeśli dobrze się przyjrzeć, kojarzy się ze wszystkim. Sprawa istotna w czasach, gdy w świecie masowej popularyzacji wszystko widnieje osobno i rozsypał się paradygmat bezinteresownego poszukiwania sensu.
O ile mi wiadomo, nie ma drugiej takiej książki - często zaskakującej, zwykle odkrywczej, a zawsze dowcipnej. Więc, choć pod okiem 'zawodowca' (bądź w pewnej mierze 'konkurenta') zdaje się - jako powieść - trochę nazbyt skonstruowana z fiszek, jak najszczerzej zalecić ją trzeba odzwyczajanemu od zabawy i gry kulturą czytelnikowi polskiemu.

Jan Gondowicz - Krytyk literacki, tłumacz i wydawca. Przekładał m.in. utwory Borisa Sawinkowa, Josifa Brodskiego, Gustawa Flauberta, Alfreda Jarry. Jako krytyk współpracuje głównie z "Tygodnikiem Powszechnym", "Literaturą na Świecie", "Nowymi Książkami" i "Kontekstami".

o autorze:

Poeta i prozaik irlandzki. Urodził się w Belfaście w rodzinie katolickiej, kultywującej tradycje języka irlandzkiego (do czwartego roku życia mówił tylko po irlandzku), ale dziś pisze prawie wyłącznie po angielsku. Studia ukończył na Uniwersytecie Queen's, po czym przez jakiś czas pracował jako urzędnik w służbie państwowej i jako nauczyciel, a od 1975 roku w Arts Council of Northern Ireland, gdzie do roku 1998 kierował działem literatury, folkloru i tradycyjnej sztuki irlandzkiej. Mieszka w Belfaście.
Debiutował tomem wierszy, The New Estate (1976), po którym opublikował jeszcze arkusz poetycki, The Lost Explorer (1978), ale drugi pełnowymiarowy zbiór wierszy Carsona, The Irish for No (1987), ukazał się dopiero jedenaście lat po debiucie. Od tamtej chwili w pisarskim życiorysie Carsona nastąpiło niejakie przyspieszenie. Wydany dwa lata później (i wyróżniony nagrodą Irish Poetry Prize) tom jego wierszy nosił tytuł Belfast Confetti (właśnie obie te książki ustanowiły najbardziej rozpoznawalne składniki języka poetyckiego Carsona); po nim do najważniejszych zbiorów wierszy Carsona należą: First Language( 1993, nagroda im. T.S. Eliota), Opera et Ceter (1996, wyróżniony "Wyborem" Poetry Book Society), dwa zbiory sonetów: The Alexandrine Plan (1998), zawierający przekłady z Baudelaire'a, Mallarmé'ego i Rimbauda, i The Twelfth of Never (1999); wybór jego wierszy o Belfaście przynosi tom The Ballad of HMS Belfast (1999). Carson jest również autorem szeregu książek prozą, poczynając od niewielkiego przewodnika Pocket Guide to Traditional Irish Music (1986) i zbioru autobiografizujących szkiców o muzyce irlandzkiej, Last Night's Fun (1996), po tomy złożone z bogatych - liryczno-dokumentalnych - mikstur prozatorskich: The Star Factory (1998), Fishing for Amber (1999) i Shamrock Tea (2001). Carson znany jest w Polsce z przekładów publikowanych przede wszystkim w Literaturze na Świecie.

o tłumaczu:

Tłumacz książki, Maciej Świerkocki, jest autorem ponad 30 przekładów, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pisarzy i Polskiej Akademii Filmowej. W ostatnich latach przełożył m.in. powieść Michela Fabera Szkarłatny płatek i biały (książka roku 2006 w rankingu tygodnika Przekrój) oraz Londonistan Gautama Malkaniego, której tłumaczenie jeden z krytyków nazwał tekstem lepszym od angielskiego oryginału.
Tłumacz uzyskał grant Ireland Literature Exchange i w czerwcu 2007 r. przebywał w Irlandii, gdzie pracował nad tłumaczeniem Irlandzkiej herbatki.

Dodane przez redaktor dnia 10.02.2008 16:56 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1446 Czytań Drukuj
Krajobrazy Słowa rozstrzygnięte
Wyniki konkursówProtokół z posiedzenia Jury w dniu 7 lutego 2008 r. podsumowującego XV edycję konkursu literackiego "Krajobrazy słowa".


Konkurs został ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu i odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Prezydenta Miasta Kędzierzyna - Koźla.
Przedmiotem konkursu była poezja i proza o dowolnej tematyce.
W konkursie wzięło udział 58 osób, które przedstawiły do oceny jury 237 prac, w tym 173 wiersze i 64 utwory prozą.

Do oceny merytorycznej prac konkursowych powołano jury, w skład którego weszli :
1. Marta Fox - poetka , pisarka (przewodnicząca),
2. Jacek Podsiadło - poeta, prozaik, felietonista,
3. Karol Maliszewski - poeta, prozaik, krytyk literacki.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


W dziedzinie poezji

I Nagrodę Prezydenta Miasta w wysokości 2.000 zł otrzymał Rafał Gawin z Justynowa, godło "Przed horyzontem" za cykl nadesłanych wierszy.

II nagrodę w wysokości 1.000 zł otrzymał Michał Murowaniecki z Łodzi, godło "Koszmar z ul. Związków" za cykl nadesłanych wierszy.

III nagrodę w wysokości 600 zł otrzymała Agata Chmiel z Zagórzyc Dworskich, godło "Skutki spóźniania się na autobus w maju" za cykl nadesłanych wierszy.

III nagrodę w wysokości 600 zł otrzymała Izabela Kawczyńska z Łodzi, godło "raga", za cykl nadesłanych wierszy.

Wyróżnienie w wysokości 300 zł otrzymał Krzysztof Sokół z Gliwic, godło "K Train", za cykl nadesłanych wierszy.

Ponadto Jury postanowiło uhonorować drukiem wiersze:
Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołazów, godło "dźwięk dziewiąty", wiersz pt. Elektryzowanie.
Katarzyny Zielińskiej z Kędzierzyna-Koźla, godło "Salix", wiersz pt. Kłębek.
Piotra Rowickiego z Ostrowii Mazowieckiej, godło "office world", wiersz pt. Propozycja.
Anny Piliszewskiej z Wieliczki, godło "Ość w oku", wiersz pt. Wiedźmy.


W dziedzinie prozy

Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, rzeczową o wartości 2.000 zł otrzymała Karolina Wizner z Leśnicy Opolskiej, godło "TAMARA EDYTA" za opowiadanie p.t. cecylia syndrome.

I nagrodę w wysokości 2.000 zł otrzymał Przemysław Owczarek z Łodzi, godło "Wolfgang Dynamo" za opowiadanie pt. jesień i zima rowerzysty.

II nagrodę w wysokości 1.000 zł otrzymał Michał Podstawski z Rudy Śląskiej, godło "Gyor" za opowiadanie pt. Notatki odnalezione na marginesach.

III nagrodę w wysokości 600 zł otrzymał Piotr Rowicki z Ostrowii Mazowieckiej, godło "o cudne swędzenie duszy", za opowiadanie pt. Ciotka Malwina.

Wyróżnienia po 300 zł otrzymali:

Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju, godło "nowiny" za opowiadanie pt. Opowieści rzeczowe.

Wieńczysław Polaczek z Tarnowa, godło "brzoza we mgle" za opowiadanie pt. IRKA.

Piotr Bulak z Ząbek k. Warszawy, godło "ALLEANDRA" za opowiadanie pt. Zołza.

Marta Fox nagrodziła także Piotra Bulaka prywatnie, swoją książką "Coraz mniej milczenia", dotyczącą przemocy w rodzinie.

Ponadto Jury postanowiło uhonorować drukiem opowiadanie:
Ewy Wiencek z Żywocic k. Krapkowic, godło "Norah" opowiadanie pt. Samotność na wilczej ziemi.

(za: www.wrotaopolszczyzny.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 08.02.2008 16:54 ˇ 21 Komentarzy ˇ 3314 Czytań Drukuj
VIII Tyska Zima Poetycka - werdykt
Wyniki konkursówLaureatką VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy
"Tyska Zima Poetycka" została

Wioletta Grzegorzewska.
Dodane przez moderator2 dnia 07.02.2008 22:21 ˇ 10 Komentarzy ˇ 2338 Czytań Drukuj
Konkurs Literacki "Antologia Patologia" - do 29.02.2008
Konkursy - ogłoszenia, informacje
Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych
De Arte
oraz
Wydawnictwo Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego
PUPA


"Antologia Patologia"

Celem konkursu jest wydanie antologii zawierającej różne formy literackie, których bohaterowie, autorzy, bądź utwory same w sobie spełniają następujące kryteria:

- trudności w przystosowaniu do otaczającej rzeczywistości
- nieracjonalność, nieprzewidywalność i wyrazistość
- naruszanie ideałów i norm moralnych

Dodatkowym atutem będzie domniemany dyskomfort odbiorcy.

I część konkursu.

Prace konkursowe należy nadsyłać:

- w maszynopisie (do 20 stron) w jednym egzemplarzu, w zaklejonej kopercie, wewnątrz której wraz z tekstami należy umieścić imię i nazwisko autora, dokładny adres, adres e-mail oraz telefon

lub

- mailowo; załącznik w pliku Word i dane w treści maila

Nieprzekraczalny termin nadesłania prac 29.02.2008r.


WYDAWNICTWO Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego
ul. Łukowska 24 m. 31
04-133 Warszawa

juliusz.lyskawa@pupa.art.pl

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przysłanie na adres organizatorów niepublikowanych wierszy, opowiadań, dramatów (lub innych form literackich). Na kopertach / w tytule maila należy zaznaczyć "Antologia Patologia".

Zwycięskie prace zostaną wydrukowane w zbiorowej antologii, wydanej z okazji XIV Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego PUPA'08.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji utworów nagrodzonych, zaś pozostałe nie będą odsyłane. Organizatorzy w terminie do 10.03.08 skontaktują się ze wszystkim uczestnikami konkursu w celu ogłoszenia werdyktu o publikacji.

II Część Konkursu

Spośród nagrodzonych i wydrukowanych prac organizatorzy oraz publiczność XIV Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego PUPA'08 wybiorą laureatów Nagrody Organizatorów i Nagrody Publiczności.

Warunkiem przystąpienia do drugiej części konkursu, będzie wzięcie udziału w spotkaniu autorskim, które odbędzie się podczas XIV Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego PUPA'08 w Warszawie w Centrum Łowicka (11.04.08 - 20.04.08).(za: http://galoch.com)
Dodane przez moderator1 dnia 07.02.2008 12:41 ˇ 2479 Czytań Drukuj
II Konkurs z cyklu WIERSZ ZA 100$ - do 31.03.2008
Konkursy - ogłoszenia, informacje
Konkurs z cyklu WIERSZ ZA 100$PKPZin i www.jachtor.com ogłaszają drugi konkurs z cyklu "Wiersz za 100$". Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać zestaw maksimum trzech wierszy na adresy mailowe pkpzin@gmail.com oraz konkurs1wiersz@yahoo.com z dopiskiem w temacie "konkurs". Termin nadsyłania prac od 01.02 do 31.03.2008. Wyniki ogłosimy na przełomie kwietnia i maja. Nagrodą dla zwycięzcy będzie 100$, dla osób wyróżnionych przewidzieliśmy nagrody książkowe. Pozostawiamy sobie prawo innego rozdziału nagród lub zmiany warunków konkursu oraz prawo do publikacji tekstów na stronach www.pkpzin.com oraz jachtor.com. Prosimy o nadsylanie wierszy w formie zalączników (NotePad, WordPad, MSWord).

W Jury konkursu zasiądą:

Karol Maliszewski,
Leszek Żuliński,
Marek Czuku,
Lesław Nowara,
Karol Graczyk.(za: http://galoch.com)
Dodane przez moderator1 dnia 07.02.2008 12:35 ˇ 2306 Czytań Drukuj
VIII OKL im. Stanisława Grochowiaka - do 31.05.2008
Konkursy - ogłoszenia, informacje
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie
ogłasza
VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki
im. Stanisława Grochowiaka


organizowany pod patronatem
PREZYDENTA MIASTA LESZNA

Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Lesznie
Urząd Miasta Leszna
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Warunki uczestnictwa:
Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział zarówno początkujący twórcy, jak i autorzy z dorobkiem literackim. Tematyka prac jest dowolna.

Uczestnicy nadsyłają jeden zestaw poetycki (od jednego do trzech utworów), lub jeden utwór prozą (nowela, opowiadanie, esej), lub jeden utwór dramatyczny, lub jedno słuchowisko radiowe nie publikowane dotychczas oraz nie nagradzane w innych konkursach.

Prace należy nadsyłać w maszynopisie (objętość utworu nie może wynosić więcej niż 30 stron maszynopisu formatu A4), w czterech egzemplarzach opatrzonych godłem (pseudonimem) wraz z dołączoną zaklejoną kopertą opatrzoną danym godłem, w której należy umieścić dane osobowe (imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, numer kontaktowy: telefon, e-mail) oraz krótką notkę biograficzną na adres:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka
ul. Bolesława Chrobrego 3
64-100 Leszno

z dopiskiem na kopercie „Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka”

Prace nie spełniające wymogów Konkursu nie zostaną dopuszczone do oceny jury. W sprawach spornych decyzje podejmują organizatorzy w porozumieniu z komisją konkursową.

Nadesłanie prac jest jednocześnie zgodą autora na wykorzystanie ich w formie publikacji reklamowych bądź pokonkursowych – w przypadku nagrodzenia lub wyróżnienia przez jury – bez wypłaty honorarium.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 31 maja 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego)

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 15 października 2008 r.
Oceny nadesłanych prac dokona komisja konkursowa powołana przez organizatorów.

Organizatorzy nie zwracają nadsyłanych utworów i nie wysyłają indywidualnych podziękowań za udział w konkursie.

Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną poinformowani przez organizatorów i zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród. Laureaci zobowiązani są do zaprezentowania podczas uroczystości fragmentu nagrodzonego utworu.

Finaliści otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów i fundatorów. Organizatorzy nie wysyłają nagród pieniężnych pocztą. Nagrodę należy odebrać osobiście w dniu finału. Po tym terminie kwota nagrody przechodzi na cele działalności kulturalnej prowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.

Informacje:
Sekretariat konkursu: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka, ul. Bolesława Chrobrego 3, 64-100 Leszno, tel. 0 65 520 53 55, tel./fax. 0 65 529 66 65; e-mail: sekretariat@mbpleszno.pl; www.mbpleszno.pl(za: http://galoch.com)
Dodane przez moderator1 dnia 07.02.2008 12:27 ˇ 2325 Czytań Drukuj
IV OKP "O Wawrzyn Sądecczyzny" - do 31.05.2008
Konkursy - ogłoszenia, informacje
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Wawrzyn Sądecczyzny”Grupa Literacka „Sądecczyzna”, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu ogłaszają konkurs poetycki pod hasłem:

"CZŁOWIEK I CZŁOWIEK"Utwory nawiązujące do tego bardzo wieloznacznego, dającego różne możliwości interpretacyjne tematu, należy nadsyłać do 31 maja 2008 roku na adres:

Sądecka Biblioteka Publiczna
ul. Franciszkańska 11
33-300 Nowy Sącz

z dopiskiem na kopercie: Konkurs Poetycki.

Wiersze nigdzie dotąd niepublikowane i niewysyłane na inne konkursy, w ilości od jednego do trzech w czterech egzemplarzach, prosimy opatrzyć godłem słownym. Winno być ono powtórzone na zaklejonej kopercie zawierającej imię, nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail autora.

Jury przyzna następujące nagrody:

I nagroda - 700 zł
II nagroda - 500 zł
III nagroda - 400 zł

Pokłosie konkursu znajdzie się w almanachu pokonkursowym. Oprócz utworów laureatów trzech głównych nagród, opublikowanych w nim zostanie kilkadziesiąt innych wartościowych wierszy nadesłanych na konkurs (wyróżnienia drukiem).

Nagrodzeni i wyróżnieni poeci otrzymają egzemplarze autorskie tej książki podczas ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród, które odbędzie się we wrześniu 2008 roku w Nowym Sączu.

Jury zastrzega sobie prawo innego podziału kwoty przeznaczonej na nagrody.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 606 957 138.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Nowosądeckiego.


(za: http://galoch.com)
Dodane przez moderator1 dnia 07.02.2008 12:22 ˇ 1835 Czytań Drukuj
Jerzy Wilski i Jerzy Stachura w Gdańsku - 12.02.2008, 19:00
Imprezy, spotkania, wydawnictwaPOMOST LITERACKI "MORENA"

zaprasza na wieczór poetycki

Jerzego Wilskiego

poety, marynarza, współtwórcy Inicjatywy Poetyckiej "ALMANACH", autora tomów wierszy: Powrót z morza (1999), Noszę to w sobie (2004)

połączony z minirecitalem

Jerzego Stachury

gdyńskiego barda, poety i prozaika, autora dziesięciu tomów wierszy

12.02.2008 (wtorek) g. 19:00

Dom Kultury im. St. Przybyszewskiej LWSM "MORENA"
Gdańsk-Morena,
ul. Z. Nałkowskiej 3


Wieczór poprowadzi Wojciech Boros
Dodane przez moderator2 dnia 06.02.2008 17:45 ˇ 3 Komentarzy ˇ 1491 Czytań Drukuj
VII Konkurs "O laur kosmicznego koperka" - do 15.04.2008
Konkursy - ogłoszenia, informacjeMIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W NOWEJ RUDZIE
NOWORUDZKI KLUB LITERACKI "OGMA"
OGŁASZAJĄ
VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI
"O LAUR KOSMICZNEGO KOPERKA"


CEL KONKURSU:
- Ukazywanie w poetyckiej formie
rzeczywistości, w której żyjemy.
- Inspirowanie do uprawiania twórczości poetyckiej.
- Popularyzowanie współczesnej poezji.

ZASADY UCZESTNICTWA:
- W konkursie mogą brać udział
twórcy profesjonalni i amatorzy; do uczestnictwa w konkursie zapraszamy również młodzież (od 16 lat).
- Uczestnicy nadsyłają zestaw wierszy złożony z 5 tekstów.
- Zgłoszone do konkursu wiersze nie mogą być do czasu ogłoszenia wyników, publikowane w całości ani we fragmentach, oraz nie mogą być nagradzane w innych konkursach.
Prace konkursowe należy nadsyłać w maszynopisie, w 3 egzemplarzach i zapisane na dyskietce, lub e-mailem na adres:

biuro@biblioteka.one.pl.

Przy wysłaniu prac e-mailem godło i potwierdzenie opłaty konkursowej prosimy wysłać w kopercie.

Adres:
Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Bohaterów Getta 10
Nowa Ruda


tel. 0 74 872 46 96
e-mail biuro@biblioteka.one.pl

z dopiskiem "Konkurs"

- Imię i nazwisko oraz dokładny adres autora należy dołączyć w osobnej, zaklejonej kopercie, opatrzonej takim samym godłem jak prace konkursowe.
- Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac, które pozostają ich własnością, ani nie informują o ich dopuszczeniu do konkursu.
- Opłatę konkursową w wysokości 10 zł za każdy zestaw (koszty organizacyjne) należy wpłacić na konto Biblioteki:

Miejska Biblioteka Publiczna Bank Zachodni
WBK S.A. 1 Oddział Nowa Ruda
81109023300000000596000507

Prosimy o przysyłanie kopii dowodu wpłaty wraz z zestawem wierszy. W razie małej ilości zgłoszeń opłaty konkursowej nie zwracamy.

TERMIN:
Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 15 kwietnia 2008 r.

JURY:
Prace oceniane będą przez jury powołane przez organizatora.

NAGRODY:
Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatora i ewentualnych sponsorów.

UWAGI:
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość publikacji nagrodzonych i wyróżnionych utworów, bez prawa do honorarium autorskiego. Wiersze nagrodzone i wyróżnione wydane zostaną w okolicznościowej antologii.
Laureaci i wyróżnieni uczestnicy konkursu oraz zakwalifikowani przez jury do finału, spotkają się na XVIII NOWORUDZKICH SPOTKANIACH Z POEZJĄ.
Wysłane zostaną specjalne zaproszenia.
Dodane przez moderator2 dnia 04.02.2008 17:55 ˇ 1870 Czytań Drukuj
Nagroda Otoczaka - werdykt
Wyniki konkursów18. stycznia br. Jerzy Suchanek, poeta, prozaik i krytyk literacki,
po raz pierwszy przyznał ustanowioną przez siebie
Nagrodę Otoczaka.

Za rok 2006 w dziedzinie Poezja otrzymał ją Wojciech Brzoska, poeta pochodzący z Sosnowca.

Uroczystość odbyła się w sali Instytutu Mikołowskiego, który wsparł finansowo wykonanie statuetki Otoczaka i umieścił wręczenie nagrody w programie imprezy, zorganizowanej z okazji wydania kolejnego, 21-22 numeru Pisma Katostroficznego "Arkadia" (na którego łamach opublikowany został pełny regulamin Nagrody Otoczaka) oraz dwóch tomów poetyckich Witolda Wirpszy "Faeton II" i "Utwory ostatnie". Nagrodę i Dyplom Jerzy Suchanek wręczył Laureatowi wspólnie z dyrektorem Instytutu Mikołowskiego Pawłem Targielem. Pomysł skojarzenia piaskowca ze szkłem przy projektowaniu statuetki Nagrody jest autorstwa znanej plastyczki Agnieszki Sitko, zaś wykonanie zawdzięcza ona troskliwości Jacka Bilińskiego.


Biogram Laureata


Wojciech Brzoska (1978)
- poeta pochodzący z Sosnowca. Autor książek poetyckich: Blisko coraz dalej (IW "Świadectwo", Bydgoszcz 2000), Niebo nad Sosnowcem (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2001), Wiersze podejrzane (Mamiko, Nowa Ruda 2003), Sacro casco (Mamiko, Nowa Ruda 2006).

Współautor więziennej etiudy filmowej Scrafitto (2005).

Publikował w wielu czasopismach i antologiach. W duecie Brzoska & Mosquito zdarza mu się melodeklamować swoje utwory Jego wiersze tłumaczone były na angielski, niemiecki, czeski, słowacki i słoweński.

Laudacja

Uzasadnienie przyznania przeze mnie i moje Widzimisię Wojciechowi Brzosce Nagrody Otoczaka za Poezję w roku 2006 znajduje się w czterech książkach poetyckich Laureata. Uprzejmie odsyłam więc do lektury, którą proponuję rozpocząć od tomu "Blisko coraz dalej" z 2000 roku, a następnie sięgnąć po "Niebo nad Sosnowcem", które ukazało się rok później, "Wiersze podejrzane" z roku 2003 roku i wreszcie "Sacro casco", wydane ku mej radości w 2006. Kolejność ta nie jest obowiązkowa, każda inna będzie równie dobrze odsłaniać tej Poezji po pierwsze - odrębność intelektualną i samodzielność estetyczną, po drugie - wolność od niszczących wartości dogmatów oraz po trzecie - niepoprawność polityczną, jak to współcześnie eufemistycznie określa się niewygodną godność. Dodam jeszcze, niejako uzupełniając, że tom "Sacro casco" jest wyraźnie zaadresowaną w wierszu tytułowym polemiką światopoglądową poety Wojciecha Brzoski z poetą Wojciechem Wenclem. A przecież to dzięki takim istotnym polemikom literatura nie traci wigoru, a życie literackie - życia.

Jerzy Suchanek

z maila od J. Suchanka.


(nadesłane)
Dodane przez redaktor dnia 04.02.2008 14:24 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1964 Czytań Drukuj
INFORMACJA MODERATORÓW z 04.02.2008
Informacje dla użytkowników serwisuW związku z notorycznym łamaniem 25. punktu Regulaminu Serwisu, mimo próśb i upomnień moderacji,

konto użytkownika o nicku "ozon" zostało zablokowane na okres jednego miesiąca, do 5.03.2008.
Dodane przez moderator2 dnia 04.02.2008 07:38 ˇ 2152 Czytań Drukuj
Strona 363 z 407 << < 360 361 362 363 364 365 366 > >>
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Spotkanie poetycko-b...
Informacja moderator...
XXI OKP im. Józefa K...
XIII OKP o "Cisową g...
Mini-konkurs grudnio...
Świątecznie
Slam rocznica
Wyniki VI OKP im. Mi...
IV Ogólnopolski Konk...
Wyniki mini-konkursu...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 034
Nieaktywowani Użytkownicy: 1
Najnowszy Użytkownik: Anika5

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

45015358 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005