XLV Konkurs Poetycki "O Laur Jabłoni 2025" rozstrzygnięty
Dodane przez moderator4 dnia 28.06.2025 20:10
XLV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Laur Jabłoni 2025" rozstrzygnięty!

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Jabłoni 2025", zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego w Grójcu. To wydarzenie o bogatej, wieloletniej tradycji, które na stałe wpisało się w krajobraz polskiej kultury literackiej. Od czterech dekad konkurs przyciąga poetów z całego kraju, tworząc przestrzeń dla debiutów, artystycznych poszukiwań i autentycznego dialogu poprzez poezję.

Idea konkursu to wspieranie i promowanie twórczości poetyckiej autorów niezrzeszonych, dla których konkurs bywa często pierwszym krokiem w stronę szerszego zaistnienia w świecie literatury. Nagradzamy oryginalność, szczerość i literacką jakość, dlatego każda edycja opiera się na tekstach dotąd niepublikowanych i nienagradzanych.

W dniu 7 czerwca 2025 roku odbyło się posiedzenie Jury, podczas którego dokonano oceny nadesłanych wierszy. Komisji przewodniczył Pan Andrzej Wołosewicz - poeta, krytyk literacki i filozof. Członek Związku Literatów Polskich i autor tomików: "Prawdziwą podróżą naszego życia jest podróż wewnętrzna", "Monogram ze starych zegarów" i "Każdy Twój krok prowadzi nad Styks". W Jury zasiadła również Pani Izabela Zubko - poetka, recenzentka, tłumacz. Autorka piętnastu zbiorów poetyckich, laureatka wielu nagród. Jej wiersze zostały przetłumaczone na język ukraiński, litewski, rosyjski, angielski, francuski, węgierski, chorwacki i telugu. Swoją obecnością konkurs uświetnił również profesor doktor habilitowany Paweł Soroka. Polski politolog i poeta, który opublikował pięć tomików wierszy i dwa arkusze poetyckie. Jego twórczość odnajdziemy również na łamach kilkudziesięciu czasopism i w kilkunastu antologiach i almanachach.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Laskowskiego w Grójcu z całego serca dziękuje Panu Kazimierzowi Kochańskiemu za nieocenione wsparcie merytoryczne, troskę i zaangażowanie. Bez Jego obecności, serca i pasji ten konkurs nie mógłby się odbyć.

Komisja konkursowa, wcześniej szczegółowo zapoznała się ze wszystkimi zgłoszonymi utworami. Obrady przebiegały w atmosferze zaangażowania, wnikliwej analizy i żywej dyskusji nad poziomem oraz oryginalnością nadesłanych tekstów. W dyskusji pojawił się wątek sztucznej inteligencji i jej wpływu na generowanie twórczości.

Konkurs od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, co potwierdza liczba uczestników oraz wysoki poziom literacki prac. Laureaci zostali wyłonieni spośród bogatego grona zgłoszeń. Utwory nadesłano z różnych miejsc w Polsce, a nawet z zagranicy. W tegorocznej edycji Jury zwróciło szczególną uwagę na różnorodność stylistyczną, świeżość języka oraz autentyczność przekazu poetyckiego. Po starannej analizie wyłoniono laureatów oraz przyznano nagrody.

Pierwszą nagrodę otrzymała Irena Wanda Niedzielko.

Drugie miejsce zostało przyznane Luizie Wilczyńskiej.

Na podium znalazła się również Anna Piliszewska, zajmując miejsce trzecie.

Komisja przyznała nagrodę specjalną za zestaw wierszy o tematyce grójeckiej Sylwestrowi Sykutowi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przesłane zestawy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu!

Najlepsze utwory zostaną opublikowane na naszej stronie w najbliższych dniach. Zapraszamy Państwa w tę poetycką podróż.

Anna Skoczylas-Mikołajczyk

Rozszerzona zawartość newsa