Konkurs Poetycki im. J. Kossakowskiego - wyniki
Dodane przez ligustr dnia 04.05.2009 20:05
W miniony weekend w Iwkowej zakończył się XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Kossakowskiego. Wyniki ogłoszono tradycyjnie podczas biesiady literackiej w rodzinnej miejscowości poety.

Już od wielu lat spotkanie laureatów konkursu, władz samorządowych, członków rodziny zmarłego Józefa Kosakowskiego oraz przedstawicieli oświaty i animatorów kultury z gminy Iwkowa ma miejsce w rodzinnej miejscowości patrona konkursu. Od lat też ogłoszenie wyników ma oryginalną oprawę. Towarzyszy mu biesiada przygotowana przez nauczycieli i uczniów tutejszej szkoły. Literacką ucztę wzbogaca zawsze recytacja poezji laureatów konkursu oraz patrona biesiady, Józefa Kosakowskiego. Zauroczeni niezwykłą atmosferą tego spotkania z niecierpliwością oczekujemy kolejnej biesiady - zaznaczają organizatorzy.

Na tegoroczny Konkurs Poetycki im. Józefa Kosakowskiego wpłynęły 66 zestawów utworów, w tym: 2 zestawy w grupie wiekowej do 18 roku życia, 64 zestawy w grupie wiekowej powyżej 18 roku życia oraz 1 niezgodna z regulaminem.

Jury w składzie:

Paweł Szeliga - przewodniczący,
Bernadeta Klimek,
Anna Abram - Libront,
Bernadeta Odrzywolska,
Jarosław Turek

nagrodziło następujące osoby:

W grupie wiekowej do lat 18 - tu (włącznie):
Wyróżnienie - Dominika Majchrzak - Gostynin (godło Nika et ceterar - za zestaw nr 63)

W grupie wiekowej powyżej 18 roku życia:
I miejsce - Robert Miniak - Łódź (godło Na przestrzał - za zestaw nr 60)
II miejsce - Lech Lament - Turek (godło Lami - za zestaw nr 53)
III miejsce - Małgorzata Borzeszkowska - Lębork (godło Maki i chabry - za zestaw nr 18)
Wyróżnienie - Jacek Majcherkiewicz - Gorenice (godło Pigment - za zestaw nr 7)
Wyróżnienie - Anna Piliszewska - Wieliczka (godło Oxigen - za zestaw nr 16)
Wyróżnienie - Mirosław Kowalski - Mysłowice (godło Jesion - za zestaw nr 10)
Wyróżnienie - Małgorzata Lebda - Kraków (godło Łada - za zestaw nr 56)


Jury XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Kosakowskiego szczególną uwagę zwracało na te utwory, które ujawniały wrażliwość autorów na piękno i osobliwość tego, co lokalne - co bliskie sercu, codzienne, a jednak niezwykłe i warte opisania. Bo tak naprawdę właśnie w miejscach naszego zakorzenienia, w miejscach, w które wrośliśmy, możemy najgłębiej doświadczyć niepowtarzalności klimatu i tradycji. Doceniliśmy zwłaszcza te utwory, które wyróżniały się dojrzałym sposobem ujęcia tematu małej ojczyzny, a przede wszystkim dojrzałością poetycką, ciekawą i oryginalną metaforyką oraz sugestywnym obrazowaniem - dalekim od uproszczeń i schematów. Ale nagrodzone przez nas zestawy wyróżniają się też głębią ujęcia samej problematyki, nasycone są treściami egzystencjalnymi i filozoficznymi. To właśnie one w sposób najbardziej przekonywujący ukazują znaczenie tego, co lokalne, w świecie poddanym procesom i globalizacji - tak swój werdykt uzasadnili jurorzy konkursu.


Rozszerzona zawartość newsa