Laureatka projektu Połów 2009
Dodane przez moderator2 dnia 15.05.2009 00:30
Agnieszka Mirahina została piątą laureatką projektu Połów. Radiowidmo, debiutancka książka młodej poetki, ukaże się w Biurze Literackim 15 czerwca 2009. Dwa dni wcześniej autorka odbierze nagrodę "Bursztynowego Pióra" i uzupełni grono laureatów (Łukasz Jarosz, Julia Szychowiak i Sławomir Elsner) najważniejszego w ostatnich latach konkursu dla autorów przed debiutem.

Andrzej Sosnowski tak uzasadniał swój wybór w półfinale Połowu: "W wierszach Agnieszki Mirahiny znajduję inspirującą świeżość i profesjonalny rozmach: przyjemną bezceremonialność, ujmującą szorstkość i swobodny impet, które umożliwiają momentalne kreacje intrygująco groźnych, drapieżnych, mniej czy bardziej znajomych realności".

Po premierze debiutanckiego arkusza Mirahiny Wszystkie radiostacje związku radzieckiego, w lipcu 2008 roku, Radosław Wiśniewski pisał: "Tych trzynaście wierszy to w sam raz sygnał kogoś, kto może się zdarzyć. Kiedy ta autorka naprawdę się zdarzy, niech nikt wtedy się nie usprawiedliwia, że nie wiedział, że nie słyszał. Owszem, było trzynaście feralnych wierszy i było w nich słychać wiele, i to nie tylko wszystkie stacje związku radzieckiego".

Kamil Zając dodawał: "Po wsłuchaniu się we Wszystkie radiostacje związku radzieckiego już wiadomo, że rewolucja musi być kobietą, że wszystkie dostępne linie są zajęte i zbiegają się (jak szeregowi szpicle?) w dupie, i że nie ma ładnych zakończeń. Są za to liryczne zaskoczenia na wielu bezpretensjonalnych frontach".

Agnieszka Mirahina (1985) - poetka. Studentka V roku filologii rosyjskiej i III roku filologii polskiej na UW. Prowadziła blogi: literacki i komercyjny. Wyróżniona w projekcie Połów 2009, wydała arkusz poetycki Wszystkie radiostacje związku radzieckiego (2008). Mieszka w Warszawie.

(za: www.biuroliterackie.pl)
Rozszerzona zawartość newsa