Nagroda Nike 2009 - finałowa siódemka
Dodane przez moderator2 dnia 03.09.2009 11:53
Jury nagrody Nike wyłoniło siódemkę finalistów. Są to w kolejności alfabetycznej:

Andrzej Bart za Fabrykę muchołapek,
Inga Iwasiów za Bambino,
Ignacy Karpowicz za Gesty,
Tomasz Piątek za Pałac Ostrogskich,
Bohdan Sławiński za Królową tiramisu,
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach,
Krzysztof Varga za Gulasz z turula.

Tegoroczna, trzynasta edycja Nagrody Literackiej Nike jest bardziej literacka niż kiedykolwiek. Często wśród nominowanych i finalistów obok powieści mieliśmy eseistykę, książki naukowe, ważne miejsce w polskiej literaturze współczesnej zdobył w ostatnich latach reportaż i tę coraz większą rolę reportażu oddawały także coroczne listy finalistów Nike.

W tym roku jurorzy Nike wskazali aż pięć powieści, jeden tom poetycki i jeden zbiór reportaży. Autorami Gestów, Pałacu Ostrogskich i Królowej tiramisu są pisarze młodego pokolenia. Ignacego Karpowicza i Tomasza Piątka publiczność literacka zna bardzo dobrze, Bohdan Sławiński jest w tym gronie debiutantem. To bardzo indywidualne historie, bohaterami każdej z nich są ludzie młodzi, wrażliwi, zdradzający nawet pewne podobieństwa do samych autorów.

Dwie kolejne powieści należą do autorów średniego pokolenia. To Fabryka muchołapek Andrzeja Barta i Bambino Ingi Iwasiów. Tematem obu, chociaż przedstawionym na rozmaite sposoby, jest groźna dwudziestowieczna historia. U Barta to historia żydowsko-polska, opowieść o Chaimie Rumkowskim, o getcie łódzkim, o niekończących się kompromisach, które w końcu stają zabójcze. U Iwasiów to historia polsko-niemiecka, lokalne, powojenne dzieje Szczecina z dramatem przesiedleń w tle.

Jedynym tomem poetyckim wśród finalistów tegorocznej Nike jest Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, jednego z najważniejszych poetów średniego pokolenia w Polsce, uhonorowanego m.in. dwukrotnie Nagrodą Literacką Gdynia.

Listę dopełnia Gulasz z turula, tom reportaży Krzysztofa Vargi o historii Węgier, o narodowych kompleksach i marzeniach o wielkości. Varga trafiał już kilkakrotnie do finału Nike, ale zawsze jako autor powieści, nigdy zaś jako reportażysta.

Zwycięzcę tegorocznego konkursu poznamy za miesiąc, w niedzielę 4 października.

(za: www.gazeta.pl)
Rozszerzona zawartość newsa