NIKE 2009 - werdykt
Dodane przez moderator2 dnia 04.10.2009 22:18
Laureatem 13. edycji Nagrody Literackiej "Nike" został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, autor tomu poezji Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.


Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, (ur. 1962) - poeta, świadomie pozostający na obrzeżach życia literackiego. Opublikował m.in. tomy wierszy: Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Kamień pełen pokarmu (1999), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003), Dzieje rodzin polskich (2005) oraz zbiór zapisków Zaplecze (2002). Młodzi krytycy skupieni wokół pisma "Ha!art" poświęcili mu książkę "Jesień już Panie a ja nie mam domu". Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy (2001). Laureat m.in. Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1995), Literackiej Nagrody Gdynia (2006 i 2009). W 2007 odebrał prestiżową europejską nagrodę Huberta Burdy. Mieszka w Warszawie.

Tak o twórczości laureata mówiła w laudacji, przewodnicząca jury Grażyna Borkowska: Jest to poezja autobiograficzna, bo nie brak w niej odniesień do faktów potwierdzonych w biografii autora (choroba, śmierć matki, doświadczenie homoerotyczne), ale jest to także poezja wyraźnie wystylizowana - na dawność, barokowość, Villonowską nutę, "portret trumienny". Stylizacja ta jest szczególna, nie oddala od biografii, nie zaciera jej tropów, nie łagodzi traumy istnienia, ale pozwala do faktyczności życia wracać - w rytm tak lubianych przez poetę albo natrętnie uruchamianych - powtórzeń. Pozwala wracać i pozwala zobaczyć to, co w pierwszym porządku, w pierwszej lekturze było niedostatecznie czytelne: wszechobecność śmierci, która jest tutaj - mówiąc językiem Celana i Różewicza - mistrzem poetyckiego rytuału.

Tkaczyszyn-Dycki łączy archaizmy niczym z Biblii Wujka z językiem całkiem potocznym, tworząc wyjątkowe piosenki o śmierci. Ich melodyjność ujawnia się, gdy czyta je sam autor. Rzeczywiście, poezja Dyckiego jest swoista i rozpoznawalna, ale nowe wiersze mogą być zaskoczeniem - pisała Justyna Sobolewska o tomie Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.

Książka została wydana przez Biuro Literackie.

Zwycięskie dzieło wybrało jury pod przewodnictwem Grażyny Borkowskiej w składzie: Edward Balcerzan, Tadeusz Bradecki, Kinga Dunin, Tomasz Fijałkowski, Marcin Król, Dariusz Nowacki i Marta Wyka. Ogłoszenie werdyktu miało miejsce 4 października podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat nagrody otrzymał statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

(za: www.onet.pl)
Rozszerzona zawartość newsa