Literacka Nagroda Nobla 2009
Dodane przez moderator2 dnia 08.10.2009 14:44
Poznaliśmy nazwisko 106. laureata literackiej Nagrody Nobla. Sekretarz Akademii Szwedzkiej poinformował, że laureatką Literackiej Nagrody Nobla została Herta Müller.


Nagrodę przyznano "tej, która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy, przedstawia świat wygnanych" - napisała w uzasadnieniu werdyktu Akademia Szwedzka.

Herta Müller to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Urodzona w rumuńskim Banacie, spędziła dzieciństwo i młodość w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji. Prześladowana przez władze, wyemigrowała do Niemiec, gdzie do dziś mieszka i tworzy. Zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne przekłady oraz nagrody, w tym Nagroda im. Kleista (1994), Europejska Nagroda Literacka Aristeion (1995), International IMPAC Dublin Literary Award (1998), Nagroda im. Kafki (1999) oraz Nagroda Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004).

"Nie mam wątpliwości, że to, co pisze Müller, to właśnie ten drugi gatunek, sama esencja. Literatura dobra i gęsta jak czarna czekolada z kamieniami. Jeżeli więc ktoś lubi, żeby w książce były różne wydarzenia, saga rodu, wstęp, rozwinięcie i zakończenie, to raczej w książkach Muller nie ma czego szukać. Tu wszystko, co się dzieje, uwikłane jest w magmę słów. Akcja zbudowana jest z gestów, spojrzeń, padających cieni, przenikających się barw, rzeczy spadających ze stołu", czytamy w recenzji książki "Dziś wolałabym siebie nie spotkać".

(za: www.onet.pl)
Rozszerzona zawartość newsa