Arterie 3(6)/2009 i "Zapaść" Joanny Lech w Empikach
Dodane przez Rafał Gawin dnia 18.02.2010 13:51
"ARTERIE" nr 3(6)/2010 pod hasłem "WOJNA"
właśnie dotarły do EMPIKÓW. Znajdziecie je w dużych salonach i megastorach.

Numer zawiera następujące "wojenne" rubryki:

Pojedynek snajperów - rubryka z wywiadami: o wojnie w filmie i wielu innych istotnych sprawach Magdalena Nowicka rozmawia z krytykiem filmowym i wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej Marią Kornatowską; z Jackiem Bieleńskim, legendą łódzkiego rockowego off-u, o muzyce, inspiracjach, Łodzi i życiu w mieście oraz byciu dobrym "skurwielem" rozmawia Piotr Gajda.

Przyczółki - rubryka z poezją, prozą i dramatem: wiersze Agaty Chmiel, Macieja Gierszewskiego, Agnieszki Smołuchy, Miłosza Biedrzyckiego, Aleksandry Zbierskiej, Roberta Rybickiego; prozy Dariusza Eckerta, Magdaleny Cybulskiej, Roberta Miniaka, Agnieszki Kłos; dramat Horsta Gertlera.

Prezentujemy także wiersze amerykańskiej poetki Jorie Graham w przekładzie Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel oraz wściekle zabawne prozy Vedrany Rudan "torpedujące" ambiwalentną semantykę płci.

W rubryce zamieszczamy także wiersze nominowanych do Nagrody im. Jacka Bierezina. Po jednym wierszu strzelają: Piotr Nita, Paweł Łęczuk, Radosław Sączek, Tomasz Bąk, Jakub Sajkowski, Przemysław Witkowski, Rafał Baron, Joanna Borzęcka, Łukasz Witkowski, Kajetan Herdyński, Natalia Malek, Magdalena Dąbrowska, Beniamin Maria Bukowski.

Defilada - galeria "Arterii": akrylowe wojenne obrazy Rafała Bojdysa i komiks o łódzkim getcie Łódź podwodna rosyjskiego autora Alima Vielitova.

Manewry okrążające - rubryka esejów i reportaży: o niepodległości gestu, podległości pamięci i historycznych bzdurach na przykładzie postpamięciowej gloryfikacji powstania warszawskiego rozprawia Radosław Wiśniewski; z wojną w przestrzeni literatury jugosłowiańskiej i austriackiej mierzą się Joanna Wygnańska i Karol Franczak; Katarzyna Knapik-Gawin raportuje z wojny na wpisy i hasła w przestrzeni łódzkich murów, zaś legendę czterech pancernych antropologiczne rozbraja Marcin Kępiński.

W stałych rubrykach szturmują: Piotr Gajda w muzycznej rubryce Nóż w płycie ostrzeliwuje płytę zespołu Art of War Sabaton i muzyczny projekt Gajcy; w rubryce Maseczki Paulina Ilska relacjonuje wojny w teatrze i wojny o teatry; w Co do joty o wojennym paradygmacie polskiej kultury i wojnach o literaturę rozprawiają Jerzy Jarniewicz i Zdzisław Jaskuła. Krzysztof Kleszcz w A(tak) na marginesie tym razem dywaguje o wojennych wersach piosenek.

W dziale recenzji - Na linii ognia: Justyna Banaszczyk wystawia na cel antologię poezji kobiecej Solistki; Katarzyna Knapik-Gawin detonuje powieść Żmija Andrzeja Sapkowskiego; Michał Stępniak oskrzydla książkę prozatorską Marty Syrwid pt. Zaplecze; batalię wokół debiutu prozatorskiego Agnieszki Czachor Ciśnij piorunem nawet w śmierć rozgrywa Małgorzata Niedziółka; Marcin Bies organizuje najazd na prozatorski debiut Kamila Majewskiego Panta deus; Justyna Banaszczyk rozgrywa partię wokół Pozytywek i marienbadek Andrzeja Sosnowskiego; Rafał Gawin i Michał Murowaniecki dokonują zbójnickiego napadu na książkę Grzegorza Kwiatkowskiego Eine kleine Todesmusik, nazywając autora "Tarantino poezji".

Do numeru dołączyliśmy książkę Joanny Lech Zapaść, debiut poetycki nagrodzony w 2007 r. Nagrodą im. Jacka Bierezina.


Zapraszamy do lektury
Rozszerzona zawartość newsa