Europejski Poeta Wolności 2010
Dodane przez moderator2 dnia 30.03.2010 17:16
Białoruski twórca Uładzimier Arłou został pierwszym laureatem najważniejszej gdańskiej nagrody literackiej - lauru dla Europejskiego Poety Wolności.

Nominowany za swój tom Prom przez Kanał La Manche poeta z Białorusi otwiera historię nowej, powstałej ledwie kilka miesięcy temu, nagrody literackiej ufundowanej przez miasto, a wymyślonej przez zajmującą się kulturą w Urzędzie Miejskim Annę Czekanowicz. W zgodnej opinii jurorów (znaleźli się wśród nich m.in.: Agnieszka Holland, Paweł Huelle i Stanisław Rosiek) poeta zasłużył na ten tytuł szczególnie: nie dość, że pisze o wolności w oryginalny sposób, na dodatek musi się na co dzień zmagać z jej ograniczeniami, żyjąc w kraju, gdzie panuje autorytarny reżim.

- Ten twórca w swojej poezji bardzo skutecznie kształtuje i opisuje szeroki obszar wolności, rozumianej na kilka sposobów - powiedział przewodniczący jury prof. Krzysztof Pomian. - Jako wolność od granic, które nieustannie przekracza, jako wolność od presji i opresji wszelkiego rodzaju. Jego dzieło to poezja wolności, z Białorusią na pierwszym planie. I o tym też nie można zapominać. Wszak Arłou w bardzo otwarty sposób pisze o wolności w miejscu, gdzie się jej na co dzień nie praktykuje.

- To jest nagroda nie tylko dla mnie, ale dla całej literatury białoruskiej, cieszę się z niej zwłaszcza dlatego, że otrzymuję ją w mieście, w którym rozpoczęła się walka o wolność dla całej Europy Środkowej i Wschodniej - mówił po polsku wzruszony Uładzimier Arłou.

Europejski Poeta Wolności otrzymał z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł. Nagroda przyznawna będzie co dwa lata najwybitniejszym poetom, poświęcającym swą twórczość tematowi wolności. Zwycięzca wyłaniany jest według kilkuetapowej procedury: najpierw losowanych jest siedem europejskich krajów, potem tłumacze, specjalizujący się w językach w nich używanych, zgłaszają nominacje (finałową ósemkę zawsze uzupełniać będzie poeta z Polski). Na koniec laureata wybierają jurorzy.

W tym roku, obok zwycięzcy, na liście nominowanych twórców znaleźli się: Primož Cucnik (Słowenia), Emmanuel Hocquard (Francja), Marija Knežević (Serbia), Birgitta Lillpers (Szwecja), Ivan Štrpka (Słowacja), Andros Zemenidis (Cypr). Polskę reprezentował Andrzej Mandalian. Tomiki wszystkich zagranicznych uczestników konkursu wydało w zbiorczej serii gdańskie wydawnictwo słowo obraz / terytoria.

(za: www.gazeta.pl)
Rozszerzona zawartość newsa