Spotkanie z Jakubem Momro w Mikołowie - 24.09.2010
Dodane przez moderator2 dnia 21.09.2010 21:23
INSTYTUT MIKOŁOWSKI zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Momro, poświęcone jego książce Literatura świadomości. Samuel Beckett - podmiot - negatywność (Universitas, Kraków, 2010)

Prowadzenie: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk

24.09.2010, godz. 18:00

Samuel Beckett jest w tej książce postacią centralną, ale nie jedyną. Jego dramaty, utwory prozą i poezja pozwalają zrozumieć, że pytania, które w języku własnej twórczości, trudnym do przełożenia na inny "zewnętrzny" język, stawia pisarz, są centralnymi kwestiami podejmowanymi przez najwybitniejszych myślicieli nowoczesności. Tak właśnie powstał pomysł, ażeby potraktować autora Molloya jako jednego z najważniejszych uczestników modernistycznej debaty o możliwościach istnienia, statusie i kształcie podmiotu, jednostkowej świadomości, która próbuje odnaleźć własne miejsce w świecie radykalnej alienacji - w rzeczywistości, w której sztuka stała się ostatnim sposobem na odzyskanie utraconego czasu i doświadczenia. Bardziej więc niż ściśle literaturoznawcze analizy autora zajmowało śledzenie przemian form podmiotowości i praca analityczna polegająca na ich konceptualizacji, bardziej niż uniwersalizm problemów - wielorakie napięcia, jakie rodzą się w wyniku starcia świadomości i świata, które składałyby się na historię zmagania się nowoczesnego podmiotu z tym, co negatywne: śmiercią, nicością, nieobecnością sensu i pozorem życia. Utwory Becketta, układające się w nadzwyczaj spójny projekt literatury jako formy myślenia, im bardziej pozostają - by sparafrazować słynną maksymę Paula Klee - "nieuchwytne we własnej immanencji", tym bardziej domagają się lektury, która - jak się wydaje - nie może mieć końca. Książka ta jest próbą sprostania wyzwaniu, jakim jest egzystencjalny, artystyczny i filozoficzny projekt autora Nienazywalnego.

Jakub Momro - ur. 1979. Literaturoznawca, filozof, eseista. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, wykłada także w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym". Mieszka w Krakowie.


Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
ul. Jana Pawła II 8/5
Mikołów
tel: 32 738 07 55
e-mail: instytutmik@poczta.onet.pl
www.instytutmikolowski.pl


(za: www.nieszuflada.pl)
Rozszerzona zawartość newsa