Kaja Malanowska w Łodzi - 2.10.2010
Dodane przez Rafał Gawin dnia 25.09.2010 11:34
Klub Krytyki Politycznej zaprasza na spotkanie z Kają Malanowską, autorką powieści Drobne szaleństwa dnia codziennego.

Jaki jest przepis na normalność i szczęście? Kochający mąż i dziecko, solidne wykształcenie, dobra praca i mieszkanie w dużym mieście. Życie jak z poradnika albo kolorowych magazynów. To wszystko ma bohaterka Drobnych szaleństw dnia codziennego, dlaczego więc nie jest szczęśliwa? Coś sprawia, że zamiast płynąć głównym nurtem, dryfuje, nie radząc sobie z własnym życiem. Może jest po prostu niedojrzała, może to histeryczka albo wariatka? A może granica między "normą" a niedostosowaniem czy chorobą to nie przepaść, tylko zaledwie szczelina, i łatwo ją przekroczyć?
Drobne szaleństwa dnia codziennego to powieść dla tych, którzy w literaturze szukają zapisu kobiecego doświadczenia, w całej jego złożoności, brutalności i pięknie. Zapisu pozbawionego kokieterii i happy endu z lukru, tak charakterystycznych dla literatury popularnej.
To również realistyczna powieść współczesna. Razem z bohaterką przemierzamy place i ulice stolicy, podglądamy bawiącą się warszawkę, obserwujemy świat i ludzi. Nowy Świat i Puławska na wyciągnięcie ręki, postacie z krwi i kości, prawdziwe problemy: utrata pracy, niskie zarobki, emigracja, dojrzewanie, uzależnienia. A wszystko to w nowoczesnej blogowej formie, która nadaje tej wciągającej historii dynamizm i werwę.

Własna depresja jest interesująca, cudze - zazwyczaj są kłopotliwe i wprawiają w zażenowanie. Ale Drobne szaleństwa... to chyba najbardziej wciągająca książka o depresji, jaką zdarzyło mi się przeczytać.
Kinga Dunin

2 października 2010 r., godz. 18.00
Księgarnia "mała litera", Łódź, ul. Nawrot 7

Wstęp wolny


(za: www.reymont.pl)
Rozszerzona zawartość newsa