Stypendia Twórcze i Dagny - wyniki rekrutacji do literackich programów stypendialnych
Dodane przez moderator2 dnia 10.03.2011 10:02
Międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli instytucji partnerskich, koordynatorek i literackich konsultantów projektu, przyznała szesnaście trzymiesięcznych stypendiów pobytowych, realizowanych w terminach: kwiecień - czerwiec i sierpień - październik 2011.

Stypendia edycji wiosennej otrzymali: Marcin Bałczewski, Michał Zygmunt (PL), Agnes Ravatn, Nils Henrik Smith (NO), Michael Roes, Michael Wildenhain, Svealena Kutschke (DE) i Paweł Nadolski (BY), a stypendia edycji jesiennej - Ewa A. Madeyska, Dawid Kornaga (PL), Tina Åmodt, Henning Bergsvåg (NO), Lisa Danulat, Fridolin Schley, Anja Tuckermann (DE) i Kateryna Babkina (UA).

Tegoroczną odsłonę programu Dagny, adresowanego do pisarzy z Norwegii i Polski, który od 2010 roku realizowany jest jednocześnie z programem Stypendiów Twórczych (przeznaczonych dla pisarzy z krajów niemieckojęzycznych oraz dla tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki i literatury niemieckiej na język polski), zainauguruje w kwietniu br. spotkanie rezydentów pierwszej edycji z przedstawicielami mediów i partnerów projektu.

Rezydenci obu edycji stypendiów Stowarzyszenia Willa Decjusza będą pracować nad własnymi projektami autorskimi oraz przygotowywać wspólne spotkania z czytelnikami w Krakowie, Lipsku, Lwowie i Stavanger. W czasie spotkań, objętych wspólnym tytułem "Dagny. Open mike", autorzy zaprezentują własne teksty w oryginalnych wersjach językowych. Dzięki ich tłumaczeniom na języki krajów, w których spotkania będą się odbywać, czytelnicy zyskają możliwość zarówno poznania nowej literatury i bezpośredniej rozmowy z jej autorami, jak i refleksji nad sztuką literackiego przekładu.

Program Dagny zakończy w październiku br. międzynarodowy festiwal Dagny. Romans kultur, z udziałem ok. 40 autorów - rezydentów wszystkich dotychczasowych edycji stypendiów i zaproszonych gości, z okazji którego wydana zostanie dwujęzyczna antologii tekstów. Wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w Willi Decjusza i innych miejscach znaczonych literacką tradycją Krakowa, w tym tych, w których przebywała patronująca programowi Dagny Juel-Przybyszewska.

Koordynacja projektu:
Renata Serednicka - renata@villa.org.pl
Małgorzata Różańska-Braniecka - gosia@vila.org.pl


(za: www.villa.org.pl)
Rozszerzona zawartość newsa