IV KP im. T.J. Pajbosia - werdykt
Dodane przez moderator2 dnia 02.09.2011 15:08
Protokół rozstrzygnięcia IV Konkursu Poetyckiego im. T.J. Pajbosia

1. Jury w składzie: Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Beata Gula, Michał Kasprzak oraz Paweł Kozioł po zapoznaniu się ze stu dziewięćdziesięcioma czterema zestawami wierszy, na niejawnym posiedzeniu w dniu 8 sierpnia 2011 roku postanowiło przyznać pięć wyróżnień drugiego stopnia (po 200 zł każde) oraz trzy wyróżnienia pierwszego stopnia (po 300 zł) następującym osobom:


Wyróżnienie I stopnia:

1. Kamila Pawluś - godło: Grabula
2. Monika Brągiel - godło: Łazęga
3. Maciej Kotłowski - godło: Bułka z ziemią


Wyróżnienia II stopnia:

1. Urszula Kulbacka - godło: Parka
2. Janek Szutkowski - godło: Szklanka
3. Kuba Wojtaszczyk - godło: Filmówka
4. Joanna Borzęcka - godło: Pro fil
5. Łukasz Podgórni - godło: Dagny ford ka chuwmbawamba


Uzasadnienie:

W tegorocznym werdykcie postanowiliśmy kierować się zasadą demokratyzacji propozycji poetyckich, tak by przedstawić czytelnikom możliwie najszersze spektrum tej twórczości, zwracając jednocześnie uwagę na aktualność, hic et nunc języka oraz problematyki wierszy. Ostatecznie werdykt nie jest efektem zubażającego konsensusu, który mógłby okazać się krzywdzący dla uczestników konkursu w przypadku przyznania nagrody głównej, lecz stanowi wynik odmienności założeń i oczekiwań jurorów wobec współczesnej poezji. Pokazuje, że nie ma jednego obowiązującego modelu pisania, tak jak nie ma jednego modelu życia. Jako jurorzy, chcieliśmy, aby głównymi zwycięzcami tego konkursu okazali się poeci i ich wiersze, a nie Sama Nagroda (jak diagnozuje obecny stan rzeczy Przemysław Czapliński).

2. Jury z udziałem Roberta Matery przyznało również trzy równorzędne nagrody specjalne za wiersz rozpoczynający się od słów jednej z trzech piosenek współczesnych wykonawców. Uczestnicy konkursu mogli wybrać spośród następujących fragmentów:


Na pewno znasz te poranki, gdy
Wszystko, co widzisz, obietnicą cudu jest.
Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć...


(Kasia Nosowska, "Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć")


To nie była historia z pierwszych strona gazet
Historia szaleństwa i paranoicznych zdarzeń


(Dezerter, "Jeśli")


Powiedzcie, ludzie, jesteście gotowi?
Zimne nerwy, a serca jak prodiż?
Duże dzieciaki, mali chuligani?
Granaty w ustach mogą nam wypalić?


(Fisz, "Jesteście gotowi?")


Jury w toku obrad dopuściło również inne wykorzystanie cytatu niż jako frazy inicjalnej wiersza - np. jako motta lub modyfikacji tekstu. W swoich ocenach kierowaliśmy się przede wszystkim związkami wiersza z sensem przywołanych słów. Laureaci nagrody specjalnej otrzymają po 100 zł, a ich utwory zostaną wykonane przez Roberta Materę, wokalistę Dezertera - w oryginalnej aranżacji artysty - podczas recitalu na Manifestacjach Poetyckich. Wśród nagrodzonych w tej kategorii znaleźli się:

1. Kasia Plichta-Szwarc - godło: Różowy budda
2. Emilia Borys - godło: Emil
3. Paulina Danecka - godło: Lilith


3. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy i zapraszamy na festiwal Manifestacje Poetyckie (Warszawa, 2-4 września 2011) po odbiór nagród. Zgodnie z regulaminem, nagrodzeni poeci otrzymają zwrot kosztów podróży (w granicach kraju) oraz nocleg na czas trwania festiwalu. Wybrane wiersze laureatów zostaną opublikowane w 14 numerze "Wakatu".

Organizatorem konkursu jest Staromiejski Dom Kultury w Warszawie oraz redakcja kwartalnika "Wakat".


(za: www.sdk.pl)
Rozszerzona zawartość newsa