Marek Bieńczyk w Zgierzu - 9.12.2007
Dodane przez moderator2 dnia 08.12.2007 12:18
Spotkanie z Markiem Bieńczykiem odbędzie się w Zgierzu, w Stacji "Nowa Gdynia", ul. Sosnowa 1 (tel. 042 714 21 21), 9 grudnia o godz. 19.00.

Marek Bieńczyk - urodził się w 1956 w Warszawie. Prozaik, eseista, tłumacz Kundery i Ciorana, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN, współpracownik kwartalnika "L'atelier du roman" (Francja). Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits and Writers (F.I.J.E.V.).

Rozgłos przyniosła mu powieść "Terminal" (1994), historia "ponowoczesnej" miłości dwojga stypendystów przybyłych z różnych stron świata do Francji. "Stypendysta czasu", jak sam siebie określa autoironiczny kochanek-gawędziarz jest współczesnym trubadurem, tyle że prowadzona przez niego gra jest kontemplowaniem pustki i czczości, w jaką wpędza go samowiedza i odgrywanie postaci z mitu o miłości niemożliwej. Wszystko przecież rozgrywa się na niby, w cudzysłowie, w antrakcie, jakim jest pobyt na stypendium. Jako kochanek i jako autor skazany jest na nienasycenie: na powtarzanie gestów i rytuałów podsuwanych przez kulturę, język, pamięć. Pełna finezyjnego humoru i eleganckich gier literackich, kryptocytatów, aluzji, dygresji, powieść Bieńczyka znalazła swoje dopełnienie w książce "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" - eseju o wrażliwości melancholijnej i jej przedstawieniach w literaturze współczesnej. Kolejna, wyróżniona przez Fundację Kultury powieść to TWORKI, której akcję umieścił autor w szpitalu psychiatrycznym w czasie II wojny. W 2001 roku, pod tytułem "Kroniki wina" ukazał się zbiór felietonów o winie publikowanych na łamach "Gazety Wyborczej".

Wydał powieści "Terminal" i "Tworki" oraz zbiory esejów "Szybko i szybciej - eseje o pośpiechu w kulturze", "Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci", "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" i "Oczy Durera. O melancholii romantycznej".

Najnowsza książka Marka Bieńczyka, "Przezroczystość", to zbiór brawurowo napisanych esejów o transparentnośći współczesnej kultury.

(za: www.reymont.pl)
Rozszerzona zawartość newsa