XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Olszewskiego - rozstrzygnięcie
Dodane przez Krzysztof Kleszcz dnia 03.10.2008 11:14
W sobotę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego rozstrzygnięto XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Olszewskiego. 131 zestawów wierszy nadesłano na tegoroczny konkurs. Od lat konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Początkowo nosił tytuł "Rajskie jabłko". Z czasem nazwa uległa zmianie. Co roku uczestników konkursu ocenia inne jury, w tym roku oceniali: Leszek Żuliński, Zbigniew Jerzyna i Stefan Jurkowski. Po długich dyskusjach jury postanowiło:

pierwszą nagrodę przyznać Przemysławowi Owczarkowi,

miejsce drugie zajął Mariusz Jacek Rokita

a trzecie Jerzy Woliński.

Jak powiedział przewodniczący jury Leszek Żuliński - niemal zawsze w każdym konkursie, zastanawiam się, czy tam poza finałem, nie zostawiamy jakiejś perły? Czy nie przegapimy kogoś lepszego od nagrodzonych.


Zaprezentowany utwór (w materiale filmowym) wykonał Kamil Siegmund do oprawy muzycznej Michała Rutkowskiego. A autorem jest zwycięzca konkursu Przemysław Owczarek, antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. W 2007 r. ukazała się jego debiutancka książka poetycka Rdza. Jak sam mówi, prawie zawsze zaczyna się od pisania do szuflady.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Olszewskiego wpisał się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych w naszym mieście. Kilkaset przysłanych wierzy może świadczyć o tym jaką renomę w kraju zyskał ten konkurs.

Na stronie http://www.ebelchatow.pl/content/view/5124/170/ relacja wideo z rozstrzygnięcia konkursu, wywiad z jurorem i zwycięzcą.
Rozszerzona zawartość newsa