poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 18.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
Ostatnio dodane Wiersze
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Szczegóły
Z jedwabnych przywid...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RE: Tytuł wiersza
kropek
Użytkownik

Postów: 124
Miejscowość: Bartoszyce
Data rejestracji: 27.08.08
Dodane dnia 01.05.2014 10:12
zaplątałeś się trochę haiker. na koniec doszło do tytułomanii
;)


każdy głupiec wysila się, aby obrzydzić sobie swój los
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 12.11.2013 13:15
haiker napisał/a:
bols napisał/a:
Magister filologii polskiej

pisze wiersz
bez tytułu

jakie znaczenie ma tytuł
jeśli wiersz sam nie może się obronić?


Czyli im więcej tytułów [naukowych*]ma osoba tym mniejsza zdolność do tworzenia tytułów [wierszy]?

* no, magister to nie taki nadzwyczajny tytuł, ale zawsze.





No niezupełnie, ważniejsza jest tu analogia do obrony pracy magisterskiej.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 11.11.2013 20:25
bols napisał/a:
Magister filologii polskiej

pisze wiersz
bez tytułu

jakie znaczenie ma tytuł
jeśli wiersz sam nie może się obronić?


Czyli im więcej tytułów [naukowych*]ma osoba tym mniejsza zdolność do tworzenia tytułów [wierszy]?

* no, magister to nie taki nadzwyczajny tytuł, ale zawsze.


Uświadomiłem sobie, że jeśli ktoś zapytałby mnie jak wymyślam tytuły, to odpowiedziałbym, że nie myślę nad nimi. One same się pojawiają. Wydaje mi się jednak, że niezależnie od wiersza, raczej po napisaniu wiersza lub pod sam koniec pisania - w sumie niewielka różnica, bo zwykle wiersz piszę tyle, ile zajmuje go zapisanie klawiaturą. Tak jak wiersz, tak i tytuł tworzy się wcześniej, a w momencie pisania jedynie ujawnia się, materializuje. Ale uwaga - zapomniany tytuł potrafi nigdy nie wrócić, pozostaje jedynie pamięć, że coś błyskotliwego przyszło łatwo do głowy i równie beztrosko odeszło. Może do kogoś innego.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 11.11.2013 19:46
Chodzi o to, że tytuł nie jest nalepką na wierszu, tylko jednym z klocków, z jakich wiersz zbudowano. Ja abstrahuję od zagadnienia indywidualizacji, bo według mnie to nie jest rola tytułu.

U Ciebie dobrze to widać na przykładzie wiersza: http://www.poezja-polska.pl/fusion/readarticle.php?article_id=34035

Tam się do tego tytułu mocno przyczepiłam, ale po wnikliwym przemyśleniu zagadnienia - teraz muszę przyznać, że całkowicie nie miałam wtedy racji.

Napisałam:
Jeszcze o tytule - sam w sobie nie jest zły. Jako część wiersza (oczywiście napisanego w zupełnie innej konwencji) - to mogłaby być ciekawa fraza. Ale nie w funkcji tytułu.


A właśnie jak najbardziej w funkcji tytułu. :)

NB. Wiersz się broni lub nie jako całość, a nie - osobno tytuł, osobno wiersz.
Edytowane przez Gloinnen dnia 11.11.2013 19:49
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 11.11.2013 19:12
Magister filologii polskiej

pisze wiersz
bez tytułu

jakie znaczenie ma tytuł
jeśli wiersz sam nie może się obronić?


bols
Edytowane przez bols dnia 11.11.2013 19:33
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
mag_nath
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 4
Data rejestracji: 26.09.13
Dodane dnia 11.11.2013 18:26
A ja się zastanawiam, co konkretnie chcą uzyskać autorzy, rezygnując z tytułu?


Na rozwidleniu dróg gdym stanął, wybrałem tą mniej uczęszczaną.
Edytowane przez mag_nath dnia 11.11.2013 18:26
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 11.11.2013 17:43
Te "zatytułowane" *** lub ... lub "bez tytułu" właśnie mają dwa tytuły: ten oryginalny (nie będący w istocie tytułem) i katalogujący, najczęściej pierwszy wers.

Nie rozumiem jednak dlaczego ten stworzony według moich sugestii (jako swoistej reklamy) nie może być już tytułem. Przecież wystarczająco indywidualizuje.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 11.11.2013 17:30
Haiker, jeżeli tytuł ma być tylko kombinacją liter i/lub cyfr, po jakich chcesz szukać wiersza w zasobach katalogowych, to w takim razie każdy utwór powinien mieć dwa tytuły. Jeden - jako sygnaturę akt, drugi - właściwy, będący częścią wiersza jako zamkniętej całości/struktury. Natomiast zgadzam się, że umiejętność dobrania tytułu to trudna sztuka i stanowi również ważny element ars poetica. Jak każdy inny zabieg poetycki, nadanie tytułu może się udać lub nie.

Tytułowanie wierszy jest takim samym balastem, jak napisanie każdego wersu, skonstruowanie każdego obrazu poetyckiego, dobranie odpowiedniego rymu, właściwa wersyfikacja, itp. Takim samym, jak napisanie wiersza w ogóle...
Edytowane przez Gloinnen dnia 11.11.2013 17:31
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 11.11.2013 12:19
W moim pojęciu, warunkiem jakiejkolwiek dyskusji jest otwarcie się na cudze argumenty, a nie zakładanie z góry, że strona przeciwna jest, delikatnie mówiąc, sprawna intelektualnie inaczej. Tak, "do lepienia garnków" też potrzebna jest wiedza. Nie tylko o glinie. Tak, tytułowanie wierszy przynosi korzyści, ale bywa również balastem. Pozostawiam autorom wolny wybór.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 11.11.2013 10:59
Po prawdzie jeśli ktoś nie umie tytułować to i z "wnętrzem" wiersza ma kłopoty. Jednej rzeczy nie ustaliśmy w tej dyskusji - do którego wiersza, gdzie publikowanego. Ja odpowiedziałem o wierszach tutaj, czy - szerzej - w internecie, gdzie ma się do czynienia z dziesiątkami wierszy i jeśli ktoś nie szuka po autorze to po czym? Właśnie po tytule. Dlatego sądzę, że w necie tytuł musi przede wszystkim przyciągnąć uwagę. Sam wiersz ma tę uwagę przygwoździć.
Jeśli ktoś nie umie tego to niech lepi garnki (aha, do garncarstwa mam wielki szacunek, bo to rzadka umiejętność).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 11.11.2013 09:59
Po prawdzie - lepiej bez tytułu, niż z tytułem który nie spełnia swojej funkcji, bo jest albo banalny, albo przypadkowy, albo oderwany znaczeniowo od wiersza...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 10.11.2013 22:11
-:)))
zarówno tytuł brak tytułu czy bez tytułu jest tytułem
zawsze coś wnosi do wiersza
tego się nie da oddzielić
-;))))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 10.11.2013 12:39
Gloinnen, przyjmuję do wiadomości Twój punkt widzenia odnośnie tytułu, mam cichutką nadzieję, że Ty przyjmiesz mój :) Tak, o jakości utworu mają prawo wypowiedzieć się wszyscy i nie autor ma tutaj głos rozstrzygający.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 10.11.2013 12:22
Nie uważam, że o jakości utworu decyduje tytuł, bądź jego brak.


A moim zdaniem tytuł nie jest ani etykietką, ani reklamą (mającą tylko skusić czytelnika), ani numerem katalogowym, ani - o zgrozo! - zajawką. Jest integralną częścią utworu (przekazu), jednym z elementów, które stanowią- tak samo istotny, jak cała reszta użytych środków poetyckich - nośnik określonych treści. Sposób, w jaki to zostaje zrobione, zależy od konkretnego wiersza, od autorskiej wizji, od pomysłu na zbudowanie konkretnej relacji znaczeniowej.
Wiersz widziałabym tutaj jako system, strukturę, w której każdy - łącznie z tytułem - "składnik" pełni określoną, przypisaną sobie funkcję.
W związku z tym jak najbardziej tytuł stanowi o jakości utworu, jak wszystkie inne komponenty wiersza. Chyba, że wyjdziemy beztrosko z założenia, że nic o jakości utworu nie decyduje, poza zdaniem na ten temat samego Autora.

Pozdr.
Edytowane przez Gloinnen dnia 10.11.2013 12:28
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 10.11.2013 12:00
Podobno dobry wiersz "sam się obroni", dlaczego więc tytuł ma występować w roli adwokata, albo ma być ową kropką nad "i"? Nie uważam, że o jakości utworu decyduje tytuł, bądź jego brak. Twierdzę nieśmiało, że o jakości wiersza przesądzają jedynie słowa w nim zawarte.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 10.11.2013 09:23
W odpowiedzi niektórym dyskutantom: nigdzie nie "stoi". Podobnie jak nie "stoi", że poezję mogą pisać tylko mający ku temu predyspozycje, a komentować mający coś do powiedzenia. Można tytułować wiersz jedną, dwiema czy trzema gwiazdkami, można wpisać "bez tytułu", i jasne, autor, ma prawo tak czynić, podobnie jak głusi od urodzenia mają prawo komponować muzykę. Ale wskutek takich "uprawnień" niektórych rzeczy nie da się czytać (lub słuchać) i zalewają one świat zgodnie z regułą, że lepsze rzeczy są wypierane przez gorsze.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 09.11.2013 23:22
W odpowiedzi niektórym dyskutantom: a gdzie "stoi" napisane, że tytuł wiersza jest konieczny? Nie słyszałam, żeby obowiązkiem piszącego było umieszczanie swojego rodzaju etykietek przy utworach. Uważam, że w niektórych sytuacjach, tytuł wręcz przeszkadza w odbiorze treści, bądź jest niepotrzebną sugestią, czy dopowiedzeniem. A tak naprawdę, to każdy z autorów ma niezbywalne prawo czynić w tym względzie tak, jak uważa za stosowne. Najgorzej jest wtedy, gdy ktoś uzurpuje sobie prawo do "jedynie słusznego" poglądu i wyśmiewa tych, co sądzą inaczej. Lubię czasami pobawić się w wymyślanie tytułu, to dodatkowa przy pisaniu "frajda". Wiesz, Włodku, nie słyszałam o tym, żeby ktoś układał wiersz pod tytuł... Ale ponieważ wszystko na tym świecie jest możliwe, nawet się temu zbytnio nie dziwię . Nie przeszkadza mi też tytuł zaczerpnięty z treści utworu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
mag_nath
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 4
Data rejestracji: 26.09.13
Dodane dnia 09.11.2013 18:35
Wprawdzie ja nigdy nie mam kłopotu z tytułami, ale obiecałam sobie, że już nigdy więcej nie pójdę na łatwiznę i nie opatrzę wiersza tytułem wyrażonym rzeczownikiem w mianowniku (chyba że to będzie nazwa własna) czy innym zaimkiem. ;) Wymyślanie tytułu może stanowić nie lada zabawę, wcale nie mniej atrakcyjną niż sama praca nad wierszem. Tytuł ma intrygować, niejako zapraszać do lektury. Nieważne, czy powstanie przed tekstem, który sygnuje, czy po nim... Nieważne, czy jest powtórzeniem frazy z tekstu, czy zaczątkiem puenty - ma być nośny, barwny, zaczepny etc. etc., słowem: "jakiś".




Na rozwidleniu dróg gdym stanął, wybrałem tą mniej uczęszczaną.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 09.11.2013 16:05
Tytuł wiersza, to nie refero na zadany temat czy sprecyzowany w tymże tytule temat naukowego artykułu; tytuł wiersza, to luźne dywagacje wokół tego wiersza. Najzwyczajniejszego pod słońcem, jak np. wiosna, lato, jesień, zima, ty, ja, miłość, czułość, matka, ojciec, dziecko, itp.
W przypadku prozy dotyczy to eseistyki, opowiadania, noweli, powieści itd.
Analogicznie w dramaturgii.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Tytuł wiersza
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 09.11.2013 13:13
Tytuł jest jak slogan reklamowy - ma przyciągnąć uwagę na tyle, by potencjalny czytelnik zajrzał do tego wiersza i zaczął go czytać.
Nie musi być bezpośrednio związany z treścią wiersza, może wskazywać na pewien sznyt (np. tytuły odniemieckie), może być napisany z błędem.

Najgorsze to nie te, które ujawniają znaczącą treść wiersza (poza tymi stanowiącymi faktycznie puentę). Dno i wodorosty to *** albo "bez tytułu".

Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67024778 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005