poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMśroda, 24.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Inferno
przesłanie bez przes...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Autor RE: Przestrzennie i akustycznie
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 23.09.2014 23:25
Według mnie - choć może się mylę? - Wstęp albo Posłowie to nader pochlebna prezentacja. Recenzja natomiast jest opinią. Omówieniem autorstwa kogoś "z zewnątrz", kto dzieli się własnymi wrażeniami i odczuciami; nie zawsze - w przeciwieństwie do Wstępu lub Posłowia - entuzjastycznymi.
Ponieważ i Pani Barbara Mazurkiewicz, Autorka Posłowia, i ja (recenzentka) mamy w tej materii zdania bardzo podobne, więc na wszelki wypadek wyjaśniłam poniżej swoje powody napisania interesującego mnie omówienia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Przestrzennie i akustycznie
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 23.09.2014 22:23
A czy zwróciła Pani uwagę na to, że ja nie mówię ani o Pani, ani o Jej odczuciach na temat przeczytanych utworów? A czy zwróciła Pani uwagę i na to, że nie ma tam również żadnej mojej uwagi na temat wierszy p. Żurawskiego? Posłowie nie jest rodzajem recenzji?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Przestrzennie i akustycznie
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 23.09.2014 09:41
To jest Pani IRGO, moja i wyłącznie moja recenzja! Nie kieruję się odczuciami innych, ale własnymi. I wiersze Andrzeja Ż. także są "moje". Bowiem oprócz poetyki "Przestrzeni" łączy nas wspólny mianownik. A mianowicie: kolej.
Mój śp.Tata był jednym z najmłodszych radców prawnych w DOKP Lwów; 12 lat wcześniej, po kursie aspirantów, m.in. dyżurnym ruchu na stacjach Bóbrka, Sichów pod Lwowem, zawiadowcą dworca towarowego Lwów-Podzamcze, wreszcie asesorem...
W czasie sowieckiej okupacji zaaresztowany przez NKWD za sabotaż...
Po wojnie - z przyczyn od siebie niezależnych - nie wrócił na swoją ukochaną kolej, o której do samej śmierci wypowiadał się ciepło oraz nostalgicznie.
Do chwili obecnej przechowały się Jego dwie amarantowe czapki dyżurnego ruchu plus gwizdek.
Czasem tym gwizdkiem, kiedy byłam mała, straszyłam znerwicowaną Mamę;-))) dopóki mi tego akcesorium nie odebrano, wcześniej energicznie trzepnąwszy po siedzeniu :-)))
Jeżeli sądzi Pani, że piszę "na zamówienie", to Panią rozczaruję. Nie piszę i nigdy nie pisałam. Natomiast Andrzej ofiarował mi swój tomik zupełnie bezinteresownie, niczego nie oczekując w zamian. Moja recenzja "Przestrzeni" jest analizą własnej, wywołanej lekturą, tęsknoty: z Panem Zawiadowcą-poetą obojętnie na jakim planie oraz melodyką, połączonych ze śpiewem bluesa, kół przejeżdżających pociągów.
Edytowane przez abirecka dnia 23.09.2014 21:52
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Przestrzennie i akustycznie
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 22.09.2014 21:54
Miej, Panie, w opiece wszystkich tych, którym pani Mazurkiewicz pisze "recenzje"...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Przestrzennie i akustycznie
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 21.09.2014 22:49
Przestrzennie i akustycznie. Rec.: Andrzej Żurawski "Przestrzeń" / Posłowie: Barbara Mazurkiewicz. Pilawa 2012. - s. 96

Piękne wersy, powietrzem oraz przestrzenią oddychające strofy, liryki w odbiorze wielce enigmatyczne, jakby popychane oraz unoszone wiatrem, a przede wszystkim zakodowane w stukocie kół przejeżdżających i zatrzymujących się - na stacji Pilawa-City - pociągów.

Osobliwe utwory, bo i bardzo oryginalny ich Twórca. Poważany oraz szanowany, z ponad trzydziestoletnim stażem pracy na PKP, pan zawiadowca, który nie dość że konstruuje (tak, konstruuje!) swe muzyką wibrujące wiersze, to jeszcze dzięki swoistej melodyce wypowiadanych słów nadaje im znaczenie wręcz ponadczasowe.

Poezja Andrzeja Żurawskiego w żadnym wypadku nie jest poezją sentymentalną. O, co to, to nie. Wrażliwość i czułość Autora doskonale wkomponowuje się w typowo męską romantykę życiowych zdarzeń, obserwacji, zakorzenienia (się) z wykorzenieniem czy z niespełnieniem - spełnienia. Nie zawahałabym się tu użyć określenia "sfrustrowanej nostalgii za- i -do", nieobcej każdemu, kogo przyciąga, tuli oraz odpycha tytułowa "Przestrzeń".

Takich wierszy, jakie pisze Andrzej Żurawski nie napisze nikt oraz nigdy z cenzusem naukowym; żaden filolog z filozofem, estetyzujący dydaktyk z historykiem sztuki, religioznawca z kulturoznawcą, ksiądz z lekarzem, z dziennikarzem nauczyciel języka obojętnego etc. etc. Takie utwory miewa się po prostu we krwi, bo też i trzeba się z nimi (owymi utworami) urodzić, wyciśniętymi uprzednio w prenatalno-duchowym DNA.

W związku z niniejszym, teraz na moment pozwolę sobie popuścić wodze własnej fantazji. Oto zajmujący wyjątkowo odpowiedzialne stanowisko pan zawiadowca pilawskiego dworca, sięga? Po długopis i kartkę, notes, kalendarz, kratkowany zeszyt? Notuje na skrawkach raportów, ścinkach niepotrzebnych wydruków, wklepuje do komputera? Podczas dwudziestoczterogodzinnej służby czy w domu? Słuchając rocka, bluesa, wiosenno-jesiennych etiud Chopina lub może ciszy? Choć cisza to także "krzyczące nocami pociągi" (Jerzy Liebert), do których Poeta z racji wykonywanej profesji dawno już zdążył przywyknąć.

Niemniej, Zawsze będę taki sam solennie zapewnia nas (Czytelników) Autor analizowanej "Przestrzeni" w chwili, kiedy prezentuje autoportret liryczny:

W kompozycji doskonałej zawiera się piękno -
oczekiwanie na uniesienia z wykwintną jesienią.

Schowani za śnieżną zimą i wiosną ukwieconą,
masz jeden krok do lata, złotych kolorów -
listopadowych nocy, kamyka na szczęście.

Rankiem z białej pościeli umykają wiersze
by delikatnie, kropla po kropli, nasączyć strony -
w aucie na pustych ulicach czują ciszy smak,
nieskończone w pamięci, życzą więcej bluesa
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 4
Użytkownicy Online: ela_zwolinska

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67059294 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005