poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMWtorek, 23.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Inferno
przesłanie bez przes...
Deszcz
w tym domu
więzień
kiedy mówię że cię k...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 23.01.2008 10:39
och Panowie mili, ale kto ma być wyrocznią? Ten temat nigdy się nie rozwiąże. Negujecie wszystko co jest inne od Waszej koncepcji poezji. Zawsze będą ludzie, którzy preferować będą klasykę i współczesny styl ich nie zachwyci, nic na to nie poradzicie. I moim zdaniem nie jest to kwestia inteligencji (podobną teorię czytałam w jednym z komentarzy), a raczej gustu i smaku. Nie można mieć do kogoś pretensji, że uwielbia zwykły żurek bo my delektujemy się kremem ze szparagów.
A z cytatu dwa posty wyżej, to dla mnie głównie bogactwo treści. Surowe może być mięso, mocna wódka a ostra papryka. W pamięć tak samo może zapaść coś zwiewnego, przesyconego poezją minionych lat.
Jednym spodoba się zagadkowa wieloznaczność, inni nawet nie będą starali się tego zrozumieć. Poklepywanie nie ma tu nic do rzeczy bo nie o o chodzi. Również pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 23.01.2008 10:37
Ako powiedziała.
Nie mam już nic do dodania.
Ako pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 23.01.2008 10:24
Ozonie, Martinezz123
Jeszcze pare słów o krytyce i kubłach zimnej wody. :)
Nigdzie nie napisałam, że trzeba wychwalać jakiś bzdurny wierszyk, albo głaskać kogoś po głowie. Wręcz przeciwnie, właśnie należy zwracać uwagę na błędy, mówić wprost, że coś jest niedopracowane, albo wtórne. Mówić także kolegom, a nie tylko komuś kto się dopiero zalogował.
Na żadne wylewanie kubłów wody się nie zgadzam i nie dlatego, że wylać można dziecko z kąpielą, ale dlatego, że istnieje mnóstwo sposobów na to aby powiedzieć, że coś nam się nie podoba.
Myślę też, że sam odbiór wiersza zależy od nas samych , od naszej wiedzy, wrażliwości, a nawet od poczucia humoru.
Najczęściej podoba się nam to co jest podobne do tego w jaki sposób sami piszemy, do wszystkiego co jest inne, podchodzi się nieufnie.
Sorry za belferski ton, ale nie bardzo wiem jak ująć to, że uczymy się pisać wiersze nie tylko czytając wiersze uznanych już autorów (z tym uznaniem tez bywa różnie), ale także pisząc komentarze, w których trzeba zwrócić uwagę co jest, a co nie jest takie, jak być powinno. Jeśli pod 5 wierszami opisujesz swoje wrażenia i zwracasz uwagę na błędy a pod 1 napiszesz gniot, to autor ma komunikat, ze nie jest dobrze. Jeśli jest odwrotnie i piszesz pozytywny komentarz od wielkiego dzwonu, albo wyłącznie swojemu koledze, to istnieje podejrzenie, że nie próbujesz zrozumieć autora, może wierszy w ogóle nie czytasz, a autor ma komunikat, że trafił na złośliwca. Taka krytyka nic nie mówi o wierszu tylko o komentatorze, a w dodatku powoduje konflikty.
Już pisałam powyżej dyskusje tak, wojny nie. Zdaje sobie sprawę, że to dosyć idealistyczne podejście . W praktyce konflikty się zdarzają bo i emocjami się tu bawimy, czyż nie :)))
Może lepiej aby tych ran było jak najmniej. Czego i sobie życzę.
Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 23.01.2008 09:17
a tu popieram Martinezz123... drodzy dyskutanci, na mnie też wylewano kubły gnoju i były dwa wyjścia... rzucić to w diabły albo ćwiczyć do bólu przy jednoczesnym czytaniu tych z górnej półki. proszę mi wierzyć delikwentowi nic się nie stanie. najpierw przejdzie bunt a następnie albo się wykruszy albo zacznie pisać. o wiele gorsza jest sytuacja, gdy zaczynamy poklepywać się po pleckach... wtedy straty są nie do odrobienia. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
stary krab
Użytkownik

Postów: 17
Miejscowość: Tarnów
Data rejestracji: 02.06.07
Dodane dnia 23.01.2008 09:13
captain howdy napisał/a:

co jest dla nas wierszem?
wszystko co surowe, mocne, ostre, co zapada w pamięć tak głęboko że się powtarza we łbie. lubimy wyszukane gry słowne, zagadki i wieloznaczność, oszczędność w słowach i bogactwo treści. tak w skrócie.

Celnie to ująłeś.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 23.01.2008 08:07
Panie Martinezz123 z terapią wstrząsową to się nie zgodzę, bo to u Pana m/w wygląda tak jakby chciało się eliminować kandydatów na "poetów". Część komentarzy bywa tak dołująca, że dla tego kto dopiero zaczyna, wkleja ponieważ chce poddać ocenie (czasem na prawdę coś ciekawego), taki komentarz bywa gwoździem do trumny pisania. To tak wygląda, niestety. I jak to jest, że jedni negują, wręcz wyśmiewają a innym to samo przypada do gustu, znajdują coś do przemyślenia tego co ktoś chciał powiedzieć. I dlaczego jest klika, która w swoim zamkniętym światku nie jest absolutnie obiektywna?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 23.01.2008 01:53
Otuż tu się z tobą Ako nie zgodzę. Terapia wstrząsowa - jak najbardziej.
A dlaczego?
Z wielu powodów.
Choćby dlatego by zrzucić przyklejone butaprenem przez panią od polskiego klapki z oczu i przywrócić do rzeczywistości. A rzeczywistością jest: "najpierw się trochę napracuj a potem chwal się swoimi dziełami i raczej niech cię przejmuje lęk przed kolejną porażką niż duma z przekroczenia wszelkich barier." To zdrowe podejście, charakterystyczne dla tego kto chce walczyć ze słowem i być może kiedyś nazwać się poetą. I przede wszystkim ma w sobie bojaźń bożą.
Mam nadzieję że rozumiesz iż to w przenośni.
Trochę samokrytyki i pokory.
A to nie oznacza tylko wklejania pierwszego lepszego "dzieła" i czekania na dogłębne analizy (takiego szybciuchnego podejścia do swojej cudowności pustej zwykle w środku uczy nas kochane TiVi) ale oznacza znacznie więcej - pokorę i grzech zaniechania. Pisanie do szuflady, porównywanie siebie po cichu, CZYTANIE i tak dalej dalej dalej...
Terapia wstrąsowa dobrze robi temu napompowanemu, autokratycznemu ego - patrzałki mu się wyostrzają i zaczyna widzieć jakby z właściwej pozycji - że najpierw praca potem lira.
A zapewniam cię że nie tylko ja ale każdy jak tu stoi jeśli zobaczy w wierszu coś - chośby tyci efektu to pochwali i owszem od tego miejsca zacznie być merytorycznie.

Innych powodów nie wymienię a jest ich jeszcze kilka.
Pozdrawiam.



"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 22:36
Tak Ako , o to mi chodzi , ale też o dużo więcej.
Powtórzę więc raz jescze, idzie mi o to , jak mamy funkcjonować na PP , biorąc pod uwagę różne postawy estetyczne. W skrócie , ako zwolennik neoklasycyzmu , nie znajdę zrozumienia u części użytkowników , i na odwrót. Nie wiem czy sensowne jest zarzucanie mi grafomanii , oczywiście jak ktoś chce , to proszę , tyle tylko , że warsztat mam opanowany. Oczywiście konwencja w jakiej piszę może być różnie oceniana, ale próby ustalenia jednej słusznej linii są daremne.
A tych , co zaczynają , to raczej należy traktować oględnie , nie mówię, że głaskać po główkach , ale też nie wdeptywać w ziemię.
Ako jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 22:18
Kliknęło mi sie za wcześnie a jeszcze chciałam pozdrowić Ozona :)
Myślę, że nie ma się co tak przejmować. Ci którzy nie próbują się rozwijać i tak odpadną.
Pozdrawiam serdecznie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 22:11
Martinezz123 napisał/a:
Ako - cieszę się że dochodzisz do takich wniosków.
Pozdrawiam.


Ale ja nie dochodzę do takich wniosków tylko to wiem :)
Nawet wydaje mi się, że Lima, który tak zażarcie dyskutuje z Ozonem, wie to lepiej ode mnie.
Coś mi się zdaje, że dyskusja dotyczy nie tego jak pisać, tylko jak oceniać. A tu raczej skłonna jestem przyznać rację Limie. Nie wydaje mi się żeby przejechanie się po kimś, kto swoje najskrytsze uczucia wylał na papier, było słuszne. Wszystko da się powiedzieć, problem w tym jak to się robi.
Wykluczam oczywiście jakieś skrajne przypadki gdzie ktoś się upiera, że jak już sklecił kilka zdań do kupy, to wszyscy się powinni zachwycać, ale większość takich naiwnych wierszy (niezależnie od wieku piszącego) to początki pisania w ogóle i takie osoby bardzo liczą na jakieś wskazówki, czy chociaż powiedzenie dlaczego coś jest złe.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 22:04
Ozon - no lepiej nie da się tego powiedzieć.
Popieram w całej rozciągłości.
I na tej poincie proponuję zakończyć tą bezsensowną dyskusję.


"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 21:47
no, i o to ta cała wojna... że, niby o uczuciach, o emocjach, o wszystkim tylko poezji brak. sam motyw jest tak wyświechtany, że włos dęba staje. można by powiedzieć, że nie jednemu poecie z dorobkiem stoi w gardle, by niepopaść w grafomanię. i spróbuj wytłumaczyć takiemu, że to gniot. wtedy się dowiesz... żeś chamem bez uczuć. i jak tu nie zwariować. o warsztacie niepróbuj wspominać... oni tylko kochają a ja to bydle jestem bez grama wrażliwości. a to nieprawda... poezja to 10% wiedzy, 10% talentu a reszta to katorga. problem w tym, że mało kto o tym wie... odpadają po kilku wierszach i tu jest pies pogrzebany.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 21:45
Ako - cieszę się że dochodzisz do takich wniosków.
Pozdrawiam.


"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 21:33
Krótko jestem na portalu i może nie do końca rozumiem sam spór, który pewnie rozpoczął się też o wiele wcześniej. Mało też ma wspólnego z początkowym pytaniem zadanym przez Martuszkę. Niektóre wypowiedzi mnie zadziwiają. Ozon napisał:
...ale wojna to nie tylko płacz i zgrzytanie zębów. po niej przychodzi dobra koniunktura...
(Cytowanie ostatniego wpisu sobie daruję)

Czym innym jest wojowanie a czym innym dyskusja, nawet zażarta. Nie bardzo tez wiem kto kogo miałby pokonać i po co. Można nie zgadzać się z przeciwnikiem ale jakiś margines tolerancji musi być. I myślę że działa to w dwie strony, bo równie ważne są granice tej tolerancji, Nie wydaje mi się aby można było pisać...tak jak czujemy... bez zwracania uwagi na formę i zasady. Nawet ta wolna poezja nie jest ich pozbawiona i nie wszystko co się zapisze wedle tego jak się czuje, będzie poezją. Czasem to tylko pamiętnik ważny wyłącznie dla jego twórcy. To nie autor ma coś poczuć tylko czytelnik. Podobnie jak aktor na scenie ma wzruszać widownię a nie sam płakać nad losem bohatera w którego się wciela.
Gdy kiedyś po raz pierwszy zalogowałam się na portalu poetyckim, mój pierwszy wpis był podobny do tego Matuszki :))
Wydawałoby się, że o uczuciach łatwo jest pisać, bo najczęściej od tego wszyscy początkujący poeci zaczynają. A to trudny temat.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 20:12
Zoju wszystko daremnie , nie dogadamy się...
Niestety
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 22.01.2008 20:07
ręce opadają... hm? ewolucja człowieka polegała na tym, że był coraz bardziej wyprostowany, czyżby jakieś cofanko?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 18:35
a, co złego... w minecie?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Michał Murowaniecki
Użytkownik

Postów: 133
Miejscowość: Wiśniowa Góra
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 18:12
no, dajmy już temu spokój.


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 17:59
Wszyscy możemy pisać, tak jak czujemy.

To dobrze, że wszyscy jednym nurtem nie idą, że nie silą się na styl, który im nie leży, to zwykle i tak nie wychodzi. Takie motto: "pisz i pozwól pisać"


Ręce opadają.

Dobranoc i miłego lizania się życzę.


"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 22.01.2008 16:03
I oby ozon miał rację z tą dobrą koniunkturą (miło mi, że chociaż raz się Pan ze mną zgadza). I jeszcze jedno, więcej radości i uśmiechu na każdy dzień.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67052158 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005