poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 26.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Spektrum
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 15:58
święta racja, ale wojna to nie tylko płacz i zgrzytanie zębów. po niej przychodzi dobra koniunktura... oby w słowach i dobrej poezji. no, mądra z Ciebie dziewczynka Zoja :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 22.01.2008 15:51
moim zdaniem wypowiedzi powinna mimo różnicy poglądów cechować kultura, ostatecznie spór toczą poeci, podkreślający często ilość szkół itd. itp. Szkoła powinna również wychowywać, im więcej szkół, tym wyższa kultura osobista, a jakoś tak nie widać jej w komentarzach. Nie jestem pedagogiem i nikogo nie pouczam, jak mi zarzucono. Po prostu smutno jakoś z powodu tej "wojny", która nic nie wnosi, nie ma sensu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 15:40
dziękuję Ako i kłaniam się :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 15:39
Pewnie , racja - to o deklaracjach , które są słuszne. Bez dwóch zdań !
Tyle, że nasze wykluczające się stanowiska prowadzą do karczemnych awantur. Niby wszystko zostaje w rodzinie , ale jakiś niesmak pozostaje.
Coś powinniśmy jednak zrobić , bo dalej tak być nie powinno.
Dodam ,że usunięcie się którejś ze stron w inne miejsce, sprawi , że strona stanie się jałowa.
Ze swej strony uważam , że obecność różnych ugrupowań jest , dla prawidłowego funkcjonowania strony niezbędna...
Pytanie, jak to zrobić , dalej pozostaje otwarte...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 22.01.2008 15:19
sinus cosinus
odwieczny spór, już napisałam pewnej pani, że nic nie jest ani czarne, ani białe, bo ileż mamy odcieni bieli? Tak samo jest z poezją. Wszyscy możemy pisać, tak jak czujemy, mamy prawo do własnego zdania. To dobrze, że wszyscy jednym nurtem nie idą, że nie silą się na styl, który im nie leży, to zwykle i tak nie wychodzi. Takie motto: "pisz i pozwól pisać". Tak jak Ako uważam, że czas pokaże.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 14:57
Dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich to głupota

Mam nadzieję, że to przysłowie miało to zabrzmieć jako apel do wszystkich, w tym samego siebie także :)

A Panów spór odbieram jak ciekawą dyskusję, a nie kłótnię. I o to chyba chodzi.
:))
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2008 14:47
tu się zgadzam... z tamtego okresu też nie brak walk i potyczek. ale też nie wyobrażam sobie Panie lima bym miał się z Panem walić po mordzie. no, bez przesady proszę. każda epoka niesie ze sobą niuanse zacietrzewienia. czyż Norwid nie był uznawany za grafomana pośród mu ówczesnych. kiedyś przeczytałem w necie dwie dość ciekawe sentencje " cóż korona dla Miłosza my piszemy wprost do kosza" i druga " gdybym potrafił pisać dla wszystkich... z całą pewnością byłbym bogiem" przyzna Pan, że to dobre i przemawia do wyobraźni. wiem to trudna odpowiedź na Pana pytanie... ale spróbować zawsze można. z Poważaniem...

ozon

ps. na koniec posłużę się cytatem Cicero

est proprium stultitiae aliorum vitia cernere, oblivisci suorum

tak sobie myślę... że wystarczy trzymać się tego i będzie ok.
Edytowane przez ozon dnia 22.01.2008 14:49
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 14:32
lima napisał/a:
Pytanie, jak mamy ,wobec wykluczających się stanowisk estetycznych , dalej ze sobą żyć na stronie PP?


Jeśli i do mnie to pytanie, to mogę tylko odpowiedzieć, nie wiem :))
Zawsze myślałam, że w miarę inteligentni ludzie potrafią znaleźć coś, co może połączyć dwa różne stanowiska. Zwłaszcza, że nie ma jednej odpowiedzi na to, jaka powinna być literatura. Gdyby taka odpowiedź istniała zatrzymalibyśmy się na piśmie obrazkowym. Co wcale nie znaczy, że pismo obrazkowe jest czymś złym i tylko do kosza się nadaje. Jeśli ktoś potrafiłby go wykorzystać we współczesnym wierszu to tylko mu przyklasnąć.
Nie wiem czy jasno się wyrażam, ale chodzi mi o to, że patrzenie tylko z jednego punktu widzenia i wymaganie od innych, aby widzieli to samo, niczego dobrego nie wróży. A spory istniały zawsze, jeśli nie przekraczały granicy, poza którą zostaje tylko - Moje musi być na wierzchu bo ja jestem ważniejszy - to czasem nawet wyciągano z nich wnioski.
Czas i tak wszystko zweryfikuje.
Pozdrawiam obu Panów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 13:49
Pytanie, jak mamy ,wobec wykluczających się stanowisk estetycznych , dalej ze sobą żyć na stronie PP?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 22.01.2008 13:21
O witam Ako !
Teraz koniec tego dobrego , dobre to było powitanie Ako, i do roboty.
Widzę , że moderacja pocięła wczorajszą potyczkę , z czego wynika , że moderacja zna łacinę, dobrze - spróbuję ująć to inaczej.
Płaszczyzna sporu lokuje nas w samym środku estetyki. Równocześnie nasze stanowiska , wzajemnie się wylkuczają. Jakie jest z tej sytuacji wyjście? Nie wiem.
Pamiętam jednak czasy , kiedy obok siebie funkcjonowali Tuwim, Ważyk, Gałczyński,Przyboś i Broniewski. Czasopism literackich jeszcze nie czytywałem , ale byłem ,fizycznie obecny na tym świecie.
Prasę literacką z tych dziwnych czasów czytałem dużo później w czytelni Biblioteki Głównej.
Wyobraźcie sobie , że ci wszyscy Poeci jakoś ze sobą żyli. Korespondencja pełna jest uszczypliwości , ale jakoś żyli , spotykali się i nikt nikogo nie walił po mordzie...
Jak mamy ze sobą żyć na tej stronie? Nie wiem. Ta wyniszczająca wojna nie da zwycięstwa żadnemu ze stronnictw! Tej wojny nie można wygrać!
TEJ WOJNY NIE MOŻNA WYGRAĆ !!!!!!
I tyle tym razem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 23:36
i jeszcze jedno Pan mnie tylko potrafi rozśmieszyć... asinus inter simias. żegnam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 23:22
no, cóż to... haec sibyllae foliis obscuriora.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 21.01.2008 22:04
Panie Ozon proszę udowodnić istnienie dzieła pod tytułem "Kobieta z poderżniętym gardłem".
asinus asinorum- Tu que opinias? (Ozon)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 21:38
no, tak takiej odpowiedzi można się było spodziewać. no, nie chce mi się więcej gadać. co do łaciny i Dante... daj już spokój jutro będzie futro w necie jest tego od cholery.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 21.01.2008 21:32
Panie Martinezz, Duchamp pogardzał naśladowcami ale jego celem było zniszczenie sztuki, wszelkiej sztuki, co jasno wynika z cytowanego fragmentu listu. Co do lektury dadaistów to polecam absolutnie niezwykłe wiersze Hansa Arpa. Cytat z Rymkiewicza, mówiący o przekroczeniu języka i z wynikających z tego konsekwencjach pozostał bez odpowiedzi.
Panie Ozon Duchamp rzeczywiście stworzył kilka rzeźb, ale o rzeżbie pod tytułem "Kobieta z poderżniętym gardłem" żadne ze źródeł nie wspomina. Jest to albo błędne tłumaczenie albo wymysł.
Po łacinie napisze coś jutro.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 18:08
Lima może po prostu napiszesz parę akapitów do nas po toskańsku lub no ewentualnie po łacinie i utniesz te niewyszukane uszczypliwości.
Co do argumentacji to ja już się szczerze mówiąc zgubiłem bo jak narazie to sens wypowiedzi Duchampa jest taki, że naśladownictwo i wtórność nie zasługują na miano sztuki. Natomiast co do dadaizmu samego w sobie to warto poczytać sobie trochę dadaistów lub postmodernistów takich jak np Queneau.


"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 18:01
i jeszcze jedno... racja to był bunt w jego wykonaniu, co do akademizmu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
ozon
Użytkownik

Postów: 77
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 21.01.2008 17:56
oprócz malarstwa, ready-made, grą w szachy... zajmował się rzeźbą. przypadało to na okres jego przebywania w stanach. "Kobieta z poderżniętym gardłem" to rzeźba. to tyle na razie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 21.01.2008 17:25
Nie znam pracy Marcela Duchampa zatytułowanej "Kobieta z poderżniętym gardłem", domyślam się o co może chodzić , ale takiego tytułu nie nosi żaden z obiektów i obrazów , wspomnianego , Duchampa. Zresztą tak przy okazji, to świetny przykład. Duchamp uchodzi za papieża awangardy. Autorzy bełkotliwych dzieł jakich pełno w Wenecji i Kassel , mają Go na sztandarach, tymczasem sam Duchamp napisał :
"Ten neodadaizm nazywający się taraz nowym realizmem,pop-artem,assemblage'm itd. jest tanią rozrywką i żywi się tym , co robił dadaizm.Kiedy odkryłem ready-mades,zamierzałem przy ich pomocy obrzydzić ludziom cały ten artystyczny kram.Ale neo-dadaiści używają ready-mades po to,żeby dopatrywać się w nich wartości estetycznych!!Cisnąłem im w twarz suszarkę do butelek i pisuar,jako wyzwanie,a oni podziwiają to jako coś pięknego."
Paradoksalne nieprawdaż?
Kończąc temat Duchampa ,chodziło zapewne o dzieło noszące tytuł "Etant done's...".
Uszczypliwości w temacie mojej lektury Dantego , pozostawię bez komentarza , życząc nawet tak kalekiej , włoskiej , lekcji.
Rymkiewicz nie odwołuje się do antyku , chociaż kilka wierszy w klimacie Sekstusa P. popełnił.Najczęściej sam wymienia "Wirydarz poetycki J.J.Trembeckiego", który zresztą udało mi się ,dawno temu,zdobyć.
Tyle tymczsem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Co jest dla Was wierszem?
Ako
Użytkownik

Postów: 57
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 04.09.07
Dodane dnia 21.01.2008 17:17
Prawie się zgadzam z Ozonem, chociaż wydaje się, że to prawie - robi dużą różnicę. Z jednej strony mam poczucie, że czasy się zmieniły i wszystko wokół nas, łącznie z poezją. Starzy mistrzowie pisali w innych czasach, a przede wszystkim tematy, które ich nurtowały, były inne. Nawet tematy miłosne się zmieniły tak jak i relacje między ludźmi. Pytanie czy to co powstało później zawsze było godne naśladowania. Czy nie warto sięgać do starych wzorów i zapomnianych form, nadając im współczesne brzmienie. Czy okres poezji intuicyjnej, wolnych wierszy, lub jak to mówią niektórzy: prozy podzielonej na wersy, przesuniętej do lewego marginesu, ma teraz trwać i nic sie nie zmieni?
Właśnie przez tę wolną poezję , niektórym się wydaje, że wystarczy spisać strumień myśli, może być nawet po spożyciu i to już wystarczy. Czasem ta poezja jest zupełnie niezrozumiała, Bywa, że i hochsztaplerska, nadmiernie reklamowana, gdzie nie liczy się to co dociera do czytelnika i jaki ma wpływ na innych w ten sposób tworzona literatura. Mam wrażenie, że bardziej liczy się to kim jest sam twórca, czy dobrze się prezentuje, potrafi charyzmatycznie przeczytać coś przed widownią i tę widownię oczarować. Co czyta ma mniejszą wagę.
W jednym ma Ozon rację niezaprzeczalną , nie każdy może być poetą.
Trzeba mieć jeszcze to coś o czym wszyscy wiedzą, że jest, tylko nikt nie wie gdzie i żeby to zdobyć nawet wiedza nie pomaga, chociaż bez niej też nic się nie osiągnie.
A Martuszka niech nie narzeka tylko niech pisze i dużo czyta. Także o poezji. Teoria pomaga aby unikać błędów
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67086425 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005