poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Niepunktualna nuta
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 6 z 6 << < 3 4 5 6
Autor RE: Noblistka dała głos...
nieza
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 212
Miejscowość: Śląsk
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 22:37
Wierszofilu, to wyczytałeś z mojej wypowiedzi że na szczęście chociaż dałam każdemu wybór albo albo? cwanyś;) bo tak właśnie uważam - na szczęście . Ale nie dlatego, że poezja noblistki ma być pod ochroną, ale dlatego, że ta poezja jak już widać nawet w tym krótkim forum, wzbudza skrajne emocje, wydaje mi się, że nieraz dalekie od oceny merytorycznej, w miarę obiektywnej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 22:15
nieza - dlaczego "na szczęście"? czy również wychodzisz z założenia, że jeżeli ktoś nazywa się Wisława Szymborska to z definicji pisze tylko dobre wiersze?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
inkunabuł
Użytkownik

Postów: 122
Data rejestracji: 25.10.08
Dodane dnia 27.01.2009 22:05
Szymborska napisała parę bardzo fajnych wierszy .ALe proszę nie zapominac ,że Nobel to nagroda polityczna również ten w dziedzinie literatury!!! W określonym momencie histotycznym,kontekście i uwarunkowaniach nagrodę dostaje ten czy tamten np. Polak-Amerykanin itd.
A od kiedy dowiedziałam się ,że w innych dziedzinach niejednokrotnie nie weryfikowano ,czy danych odkryc w ogóle dokonano i przyznawano Noble za utopie ,patrzę na to wszystko sceptycznie,a naqwet z irytacją
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
nieza
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 212
Miejscowość: Śląsk
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 21:33
Niestety albo na szczęście, p. Szymborska nie wkleja swoich wierszy na PP, dlatego ciekawość - co by było gdyby? - zostanie niezaspokojona. A tym pośpiesznym deklaracjom co niektórych osób, że na pewno tak a nie inaczej wiersz by ocenili, jakoś nie do końca ufam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Elżbieta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 304
Miejscowość: Darłowo
Data rejestracji: 04.01.09
Dodane dnia 27.01.2009 20:48
Można zaryzykować stwierdzenie, że wszystko już jest oklepane, ale zależy jeszcze, jak się o tym napisze. Poeta nie musi szukać nowego tematu, bo nie jest górnikiem, a efekty łatwo zauważyć na pp: oryginalny, odkrywczy, metafora na metaforze, bo jak nie, to wyjdzie kawa na ławę, koniecznie zwroty obcojęzyczne, uff, jest, ale jeszcze zbyt banalny, udziwnić go, wreszcie gotowy-poezja ci to jest, czy bubel?Zależy dla kogo. Jedni lubią jabłecznik i wino inni paelę i coca colę . Na zdrowie, tylko niech jedni drugich nie przekonują do swojej diety, bo nie dla wszystkich może być ona strawna.
wariometr Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 19:03
*"...w odróżnieniu od Twojego komentarza konkretnego wiersza..." oczywiście, a nie "ciebie", przepraszam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 19:00
Nic takiego nie powiedziałem, ani nawet nie sugerowałem. Osobiście np. uważam, że felieton p. Magdaleny Miecznickiej jest raczej mało merytoryczny i nastawiony z góry na negatywny odbiór, tym niemniej w odróżnieniu od ciebie jest nastawiony na odbiór całościowy i porównawczy, dlatego pewnej racji nie można mu odmówić, chociaż autorka felietonu przegalopowała podając przykłady, co może w pewnym zakresie skompromitować i podać pod wątpliwość jej kompetencje do oceny. Przytaczając go chciałem pokazać tylko, że "jakiś" pogląd nie musi być taki, a nie inny, bo pojawia się jako komentarz na portalu. Mało tego, może być skierowany do konkretnej osoby, nawet noblistki, a niekoniecznie i nie tylko do "bezimiennej" publikacji nowego użytkownika.
Jeśli chodzi o konkretny wiersz odwrotnie niż Wierszofil odbieram do umiarkowanie pozytywnie, szczególnie mam obiekcie do tytułu i za MN do zamieszczenia pierwszego wersu w tym właśnie miejscu, no ale to moja "logika" i mój odbiór i nie rozumiem dlaczego tacy, jak np. Mastermood próbują mnie przekonać, że winienem mieć inne wrażenia, niż mam.
W żadnym przypadku natomiast nie przekreślam dorobku literatury światowej, tradycji i wydaje mi się, nie brak pokory i szacunku, nie brak mi jednak też, mam nadzieję, osobowości i odwagi, by mieć swoje zdanie. Czy jest ono słuszne, czy nie, okazuje się za każdym razem, pod określonym wierszem. Taki charakter tego miejsca.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 27.01.2009 18:22
Christos, masz rację. I w tym ,że poezja idzie do przodu. Ale to nie oznacza że jej dorobek, poezji jest, diabła wart. Więcej pokory i szacunku. Więcej rozsądku.
JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 18:15
Oczywiście, że może się podobać, tak jak innym nie, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Wydaje mi się, że Mastermood chciał udowodnić tym wątkiem, że komentarze na PP są tendencyjne i pozbawione elementarnej doży obiektywizmu, lub "znawstwa" (cokolwiek miałoby to znaczyć). To zwykła prowokacja, jak i poprzedni "konkurs", który miał udowodnić, że wszystko zostało już poruszone w poezji i nie ma nowatorskich tematów, zatem komentarze typu: to jest oklepane itp. są chybione itd. Niestety takie hipo-tezy niczego jednak nie udowadniają i do niczego nie zmierzają.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
przemek_f
Użytkownik

Postów: 23
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.12.08
Dodane dnia 27.01.2009 17:59
Mi się ten wiersz Szymborskiej podoba, pewnie to samo napisałbym gdyby go wkleiła do pp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Messalin Nagietka
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 241
Miejscowość: Ciechanów
Data rejestracji: 18.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:59
"Jestem złą publicznością dla swojej pamięci."

w pierwszym wersie autorka kończy wiersz
co z tego, że Szymborska

czasem da się słyszeć w jaki sposób przyznają te noble
tak jak było z Wałęsą, no nie? był czas i przywilej
a Żeromski? nie dostał i tak by można było mnożyć
bez końca, smutne to co się dzieje w kraju nadwiślańskim
ale nie chodzi przecież o marudzenie, pośmiejmy się więc
z noblistów to moja propozycja
MN


Messalin Nagietka
http://www.poezja-polska.pl/stary/new/debiuty.php?users_id=5593
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 27.01.2009 16:58
Wspaniale poprowadzony dialog z własną pamięcią. Genialna prostota przekazu, poezja prosto z wnętrza, bez nadetęj pozy, nie pouczająca, a ucząca pokory, dystansu nawet do własnego świata, własnego pisania i zmuszjąca do refleksji. Taka poezja nigdy nie zadowoli wiecznych poszukiwaczy wzoru, szukających zapożyczeń, piszących w oderwaniu od rzeczywistości, nowatorów i buntowników bez powodu. Poezja do której trzeba dość z odkryciem- że prostota jest najtrudniejszym zadanie dla poety.
JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:54
Mastermood, czy mógłbyś uściślić, o co ci chodzi z tym wątkiem?
Jest wysoce możliwe, że gdyby się pojawił ten wiersz, jako publikacja na PP, dostałby takie, lub podobne komentarze i co z tego?
Proszę przeczytaj opinię, między iinymi o tym wierszu spoza PP: "A już utwory rTrudne życie z pamięciąr1;, rPomysłr1; i rSnyr1; wyglądają jak szkice z notatnika początkującego poety" Magdalena Miecznicka
Cały felietonik o tomiku tutaj:
"http://www.dziennik.pl/kultura/article304899/Szymborska_w_Tutaj_rozczarowuje.html"
Nadal jednak nie rozumiem wątku, co chcesz przez to udowodnić, że tutaj nie ocenia się autora, a konkretny wiersz? Oczywiście, że tak, czy to nie dobrze? Może, ten który "ocenia" nie zna się i może znakomity wiersz ocenić słabo? Czy uważasz, że cokolwiek udowodniłeś tym, co napisałeś powyżej i co dokładniej?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Scandal Jackson
Użytkownik

Postów: 76
Miejscowość: Dąbrowa G.
Data rejestracji: 20.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:05
Nobel w żaden sposób nie decyduje o autorze. Wiersze Szymborskiej nigdy nie robiły na mnie wielkiego wrażenia (miała kilka naprawdę niezłych).
Jest za to wielu autorów, które Nobla nie dostały a powinny.
Nie wspomnę już o Lemie, który bodaj w 77 roku był największym faworytem a nagrodę dostał facet, który napisał jedną dobrą książkę i nikt o nim dziś nie pamięta.


Granice mojego języka są granicami mojego świata

Ludwig Wittgenstein


Formerly known as Sagittarius
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 16:04
jeśli na portalu takim jak Poezja Polska pojawiłby się wiersz Wisławy Szymborskiej z pierwszej strony dzisiejszej "Gazety Wyborczej", skomentowałbym go umiarkowanie negatywnie.

jak widzę pewien truizm wymaga ciągłego przytaczania: każdy, zwłaszcza uznany Autor ma prawo napisać i pisze również słabe wiersze. nazwisko niczego nie usprawiedliwia, może co najwyżej zaostrzyć krytykę (bo przecież oczekiwania wobec uznanego i nieuznanego Autora są zdecydowanie odmienne).

PS: jeszcze jedna recenzja Tutaj tutaj;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
stanley
Użytkownik

Postów: 65
Miejscowość: świętokrzyskie-jędrzejów
Data rejestracji: 19.09.08
Dodane dnia 27.01.2009 15:21
Czytałem w Dzienniku między innymi i pani opinię p. Magdo. Czytając poezję Szymborskiej, nigdy nie analizuje. A gdyby pojawił sie na PP, byłoby jak piszesz mastermood
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 27.01.2009 13:24
bo też nie o cały tomik chodzi, lecz o konkretny wiersz, dokładnie tak jak to się dzieje na PP, a przynajmniej powinno.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 27.01.2009 13:21
Nie wiem, o który wiersz idzie, może jakiś link :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Noblistka dała głos...
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 27.01.2009 12:23
w Dzienniku w dodatku Kultura z zeszłego piątku jest recenzja pióra Klejnockiego, kilka opinii o poezji Szymborskiej oraz wymiana poglądów na stronie internetowej
wiele osób w Polsce się "odważyło" - pytanie na co?
nie odważę się na ocenę całej książki na podstawie jednego wiersza - to naduzycie


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Noblistka dała głos...
mastermood
Użytkownik

Postów: 275
Miejscowość: Bydgoszcz
Data rejestracji: 26.07.07
Dodane dnia 27.01.2009 12:06
Dziś w "Gazecie" jeden z wierszy jej nowego tomiku.
No i jestem strasznie ciekaw jakie by się odezwały głosy głosy. gdyby ten wiersz ukazał się jakimś cudem na PP.
No bo, posiłkując się doświadczeniami z lektury komentarzy na PP, powinno być coś w tym rodzaju:
- temat banalny
- treść do bólu przewidywalna na podstawie samego tytułu,
- finał to niepotrzebne dopowiedzenie ( lepiej byłoby zawiesić i dać na tzw. zastanaowienie ? )

No i co, odważy się ktoś w Polsce...?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 6 z 6 << < 3 4 5 6
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66802173 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005