poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 19.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
Ostatnio dodane Wiersze
Co widziały i co sły...
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | KONKURSY DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU | KONKURS MIESIĄCA (2008-2010)
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
ampm
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 40
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 14.05.2008 19:59
P. Paweł>
- nie, ja nie dokonuję "swoistej reinterpretacji muzyki", jeżeli Pan datuje gatunek od powstania Rhythm'n'Bluesa to nie moja wina. Proszę sprawdzić w encyklopedii. Powrót do korzeni? Może do "Korzeni", bo ten serial tu pasuje. Czy jeżeli napiszę sonet to wracam do korzeni poezji (od Petrarki nikt tego nie ruszał)? Dokonuję swoistej reinterpretacji poezji, bo akurat na Porcie we Wrocławiu i na Nocy Poetów w Warszawie nikt z tej formy nie skorzystał?
- nie rozumiem pańskiej awersji do pieśni pracy, nie lubi Pan szant? nie podobają się Panu u- prząśniczki- siedzące- jak- anioł- dzieweczki, które monotonne zajęcia umilają sobie śpiewem?
- proszę nie uogólniać- to, że temat jest daleki Panu nie znaczy, że daleki od życia,
- nie było żadnej wycieczki z faszyzmem, stwierdziłem tylko, że oba określenia są równie obraźliwe i równie pasujące do mojego wiersza, ale widzę, że brnie Pan dalej,
- mimo wszystko mam prezent i na tym zakończę. Jeżeli chodzi o bluesa w poezji to polecam najbardziej znanego amerykańskiego Czarnego poetę Langstona Hughesa, a szczególnie jego zbiór The Weary Blues z 1926 r. (z którego ewidentnie ściągnąłem formę). Jak pisał o nim Barańczak: Pionierski (...) w wykorzystywaniu charakterystycznych modeli gatunkowych w rodzaju np. bluesa. Dwie próbki:

Prolog

Ja jestem Murzyn:
czarny jak czarna jest noc,
czarny jak czarna jest głębia mojej Afryki

Ja niewolnikiem byłem:
Cezar mi kazał szorować swe progi.
Czyściłem buty Jerzego Waszyngtona (...)

(tłum. J.Wittlin)

Blues na drugi dzień rano

Tak mnie podcięło wczoraj,
Że prawie padło mi na mózg.
Podcięło mnie wczoraj.
Padło mi na mózg.
Bimber coś był nie tego,
Już myślałem: no, z oczami szlus (...)

(tłum. S. Barańczak)
http://republika.pl/ampm Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
ogeon
Użytkownik

Postów: 2
Data rejestracji: 16.03.07
Dodane dnia 12.05.2008 13:45
gratuluję zwycięzcy przegranym i tym którzy nie wzięli udziału.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
arekogarek
Użytkownik

Postów: 99
Miejscowość: kraków
Data rejestracji: 09.11.07
Dodane dnia 12.05.2008 10:53
a ja gratuluję wybrańcom Pana Jurora
i się śmieję.
głównie z siebie.po co ja pisze...hehe
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
ampm
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 40
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 19:25
Jeszcze raz dziękuję za gratulacje.


P. Paweł> Właściwie nie powinienem się wypowiadać, bo wiersz, szczególnie konkursowy, winien się bronić sam, ale ponieważ poświęcił Pan czas na jego analizę i szeroki komentarz to przemilczenie byłoby nietaktem.
Po pierwsze- proszę się przyjrzeć tematowi konkursu. Blues w swoich korzeniach to prosta powtarzalna lądowa szanta- pieśń pracy, ale zarazem pieśń niewolniczej skargi, czyli pot, krew i łzy.
Po drugie- w żadnym miejscu wiersz nie daje uprawnienia do konkretyzacji co do miejsca (a tylko mniej więcej co do czasu, choć równie dobrze może być w całości metaforyczny), bo czemu bojownik w walce z imperializmem, a nie np. Ujgurka na polach bawełny w komunistycznych Chinach? Bawełna jest tylko ukłonem w stronę, jednym z nawiązań do tematu konkursu, ale nie wiersza. Gdybym pisał do hasła "Oberek" lub "Kujawiak" forma byłaby bardziej "narodowa" (jak Pan to ujął), a zamiast bawełny- może len, ale to są kwestie poboczne.
Po trzecie- jeżeli wg Pana jest to wiersz materialistyczny o rzeczy (bluzie), a nie, górnolotnie mówiąc, o losie człowieka (a nie mam tu broń Boże na myśli książki Szołochowa, bo znowu wyjdzie socrealizm) to nic na to nie poradzę. Mogę tylko zapewnić (choć nie ma to żadnej mocy, jeżeli nie ma odzwierciedlenia w wierszu), że pisałem go o kobiecie, o matce.
Po czwarte- etykieta socrealizmu, w mojej ocenie, biorąc pod uwagę nasze specyficzne tutejsze doświadczenia, jest mocno obraźliwa. Równie dobrze mógłby Pan go określić mianem faszystowskiego (mam na myśli Włochy).
Po piąte- w gruncie rzeczy cieszy mnie Pański komentarz, bo zawsze chciałem pisać wiersze poruszające temat, ale zostawiające czytelnikowi wystarczająco miejsca na własne przemyślenia. Widać ryzyko jest duże, ale dalej uważam, że warte podejmowania.

P. Miron> krytykę przyjmuję z pokorą, a że się wiersz Panu/Pani nie podoba, cieszy mnie niezmiernie. Kiepskie są wiersze, które podobają się wszystkim. Letnie są.
http://republika.pl/ampm Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
green girl
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 111
Miejscowość: krk/jadachy
Data rejestracji: 19.10.07
Dodane dnia 08.05.2008 16:11
No, Martinezz napisał dokładnie to, co mi chodziło po głowie
:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Radek herbu Pietrucha
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Miejscowość: Brzeg n. Odrą
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 14:55
Panie Pawle
jeżeli dla Pana dziura w bluzie może powstać tylko w wyniku ostrzału karabinowego - to juz nie problem dla mnie, chociaż po prawdzie z wykształcenia jestem psychologiem, ale od lat nieczynnym zawodowo.
Blues powstał w rzeczy samej pomiędzy dość cięzko pracującymi prostymi ludźmi mieszkającymi w dość poniżających warunkach na południu USA, żeby to stwierdzić nie trzeba zaprzęgać aparatu ideolo. Dlaczego bluza może być tylko robotnicza czy wojownika a nie babci klozetowej - też nie wiem. Zresztą w moim odczuciu bluza jako tytuł jest homonimicznym sprzężeniem z Bluesem, nie homonimem bo nie jest to związek mocny, ale do złudzenia się kojarzący.
Czy brak jest w tym wierszu ducha i psyche (nota bene psychologia z nauką o duszy od stu lat nie ma nic wspólnego) - to kwestia dyskusyjna. Jak dla mnie nie jest potrzebne słowo "Duch" by duch był w wierszu obecny. To nie traktat filozoficzny! Dlaczego to co proste zestawia Pan ze sloganem? Cała Biblia jest napisana prostym językiem nieomal bez jednego pojęcia abstrakcyjnego a do socrealizmu chyba jej Pan nie zaliczy?

Miron - ja nie kojarzę skąd się znamy ale całkiem być może. Twój werdykt przyjmuję - podobnie jak i Pana Pawła - pokornie chociaż chciałbym zrozumieć. Nie po to żeby zmieniać werdykt ale także czegoś się dowiedzieć o tym jak jeszcze można spojrzeć na poezję.

Przypominam że tematem konkursu był Blues a tak się składa, że dla mnie to temat dość mocno osadzony w świadomości i tak jak napisałemw werdykcie - myśląc blues, widzę i słyszę przede wszystkim starych, czarnych mistrzów, którzy może nie byli super sprawni warsztatowo czy szybkościowo, ale mieli to co się nazywa w bluesie "Feelingiem" a jest nieuchwytne. Bo jak to jest że wszyscy biali kochali Johna Lee Hookera, który nie za bardzo umiał grac i spiewać, ale jak brał gitare do ręki to było wiadomo, że to jest właśnie blues w czystej postaci. JLH a nie Eric Clapton, z całym szacunkiem dla Mister Slowhand:)


http://jurodiwy-pietruch.blog.pl
http://jurodiwy-pietruch.blog.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Martinezz123
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 271
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 14:20
Raz pewnien osobnik spod kreski
stwierdził, że bez reteski nie ma imprezki
i tak się przy tym zarzekał
że padł trupem i nie doczekał
imprezki ze śpiewem Reteski!

:):):)

I tak w kwestii tematu - co to za przepraszam gadanie? Lewackość postkomunistyczno pro-Zapaterowska??
Liczy się warsztat i jakość wiersza. O tym możemy z jurorem polemizować a nie o wyznaniach ideowych. Mnie wiersz nagrodzony mniej przypadł do gustu niż dwa inne ale widać ja to nie juror a juror to nie ja. Mama też nie ja a tata ma tylko moją lewą stopę. Zawsze warto o tym pamiętać. Inni mają SWóJ gust a w poezji liczy się ilość "S" w słowach psekaz, warstat i stuka.

Pozdrawiam.


"Ekipa klaszczącej ręki nie może istnieć bez poklasku, a ponieważ piszą dokładnie to samo, więc zamordują każdego kto pisze inaczej" - Zbyszek63
Edytowane przez Martinezz123 dnia 08.05.2008 14:29
0700 666666 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Robert Miniak - Wierszofan
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 56
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 16.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 13:34
Bardzo serdecznie gratuluję wyróżnionym i nagrodzonym. Brawo też dla Jurora za pozucie humoru :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
hiroaki
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 133
Miejscowość: Gdynia
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 11:59
gratuluję ampm
i wyróżnionym
i gwoździarzom


na marginesie - z miesiąca na miesiąc coraz bardziej mi się podoba ten konkursowy pomysł i jury solistów; mogę popatrzeć na różne podejścia do poezji, do tego czym dla różnych osób ona jest, ciekawie jest dowiedzieć się czego szukają w poezji, zaskoczyć się; w toku normalnego życia pp, czasem umykają takie 'drobiazgi'.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Miron
Użytkownik

Postów: 27
Miejscowość: Jelcz-Laskowice
Data rejestracji: 30.01.08
Dodane dnia 08.05.2008 11:45
Dwa słowa w tej sprawie, tak żywo dyskutowanej. Gdybym Pana nie znał panie Radku, to pomyślałbym, że ma Pan zupełnie fajne poczucie humoru to odnośnie tych zabawnych kategorii dodatkowych. (...) Znamy się jeszcze z Wrocławia,(...) nie do uwierzenia jest dla mnie, że wybrał Pan wiersz Bluza (ja nic nie mam do jegomościa ampm, i zupełnie obojętne jest mi czy ktoś w tym momencie pomyśli, że powoduje mną zazdrość, czy tylko normalne pragnienie polemiki), sądzę jednak, że każdy ma prawo do poglądów i własnego smaku, tak smaku! A poziom wiersza bluza w tej kategorii jest zwyczajnie poniżej jakichkolwiek oczekiwań (jedyne porównanie jakie mi się nasuwa to wiersz Tkacze niejakiego Heinrich Heine), chyba że jest on porównywalny (...)
Fajnie jest być jurorem i człowiekiem ze śmietanki. (...)
Cóż, pewnie moderator usunie moją wypowiedź, takie jest życie, pozdrawiam Pana i wszystkich, niech żyje poezja na PP!:)

-------------------
Moderator Pana upomni w kwestii nieobrażania innych użytkowników portalu. Jeśli nie umie pan polemizować bez używania argumentów ad personam to proszę się nie dziwić i nie rozdzierać szat pro forma.

Przypominam wszystkim użytkownikom, że dyskusje w wątkach pokonkursowych są ściśle moderowane. Proszę trzymać się argumentów merytorycznych i unikać ocen personalnych - szczególnie argumentów ad personam w stosunku do jurorów.

moderator3

Edytowane przez moderator3 dnia 08.05.2008 14:28
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gratulacje!
baboan
Użytkownik

Postów: 63
Miejscowość: Wieden
Data rejestracji: 17.03.08
Dodane dnia 08.05.2008 10:44
Serdeczne gratulacje - laureatom.

Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Radek herbu Pietrucha
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Miejscowość: Brzeg n. Odrą
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 08.05.2008 09:22
Panie Pawle,
ja nadal nie wiem gdzie Pan widzi owo lewactwo. Można założyć że każdy kto nosi czerwona koszulkę to komunista, a każdy kto jest ogolony na łyso yto skinhead, ale obawiam się że daleko to nie zaprowadzi. Nie wszystko co ma cztery łapy i zęby to bulterier.


http://jurodiwy-pietruch.blog.pl
http://jurodiwy-pietruch.blog.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
green girl
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 111
Miejscowość: krk/jadachy
Data rejestracji: 19.10.07
Dodane dnia 08.05.2008 08:26
a wg mnie to już czepialstwo do potęgi :|
werdykt, to werdykt
jury to jury
my jesteśmy w tej sprawie wyjadaczami chleba i tego typu składników.

gratuluję ampm - fajnie znać już laureata :D
i wszystkim wyróżnionym, zwłaszcza retesce, booo

bez reteski nie ma imprezki ;D

pozdro!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Radek herbu Pietrucha
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 71
Miejscowość: Brzeg n. Odrą
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 07.05.2008 23:05
Panie Pawle,
gdzie Pan widzi lewicowość w nagrodzonym wierszu nadal nie widzę. Zachciałby Pan wskazać odnośne fragmenty?

dlaczego 1 maja? Dlatego że taką datę zaproponowało miasto Brzeg, które to i owo w ramach zlotu fundowało. A dlaczego rodacy kochają majówkę, mimo że łączy ona obce, amerykańskie święto 1 maja, dziwny od niedawna obchodzony, pozbawiony tradycji dzień flagi i wreszcie 3 maja, który ma tradycję? No rodacy chyba ogólnie kochają święta.


http://jurodiwy-pietruch.blog.pl
http://jurodiwy-pietruch.blog.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
zoja
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 91
Data rejestracji: 16.10.07
Dodane dnia 07.05.2008 22:50
I ja gratuluję serdecznie:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
kiane
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 203
Miejscowość: Katowice
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 07.05.2008 21:58
Gratulacje wielekie! Szczególnie mi miło, że mogłam poznać nagrodzonego.

Uśmiechy! Aś
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
otulona
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 163
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 07.05.2008 21:28
gratuluję :)


www.rzeczydelikatne.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Bogumiła Jęcek - bona
Użytkownik

Postów: 392
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 07.05.2008 20:37
Gratulacje dla wszystkich!
http://czarnekoronki.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
Kamil Brewiński
Użytkownik

Postów: 24
Miejscowość: Lublin
Data rejestracji: 08.09.07
Dodane dnia 07.05.2008 19:49
Gratulacje dla am - pm oraz wszystkim wyróżnionym :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - kwiecień (2008)
ampm
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 40
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 07.05.2008 19:19
P. Paweł> naprawdę uważa Pan, że to wiersz socrealistyczny, czy tylko zabrakło innych epitetów?
http://republika.pl/ampm Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67032667 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005