poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: List otwarty do Jacoma Jacama
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 27.07.2013 12:27
no to mnie uspokoiłeś nieco, boję się bowiem zaszufladkowania.Może to dobry pretekst do zaznaczenia swojej postawy, poczułam taką potrzebę i mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam, nawet ciebie.



bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: List otwarty do Jacoma Jacama
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 27.07.2013 12:09
Ja nie zauważyłem większej manipulacji, poza jedną: wiersz podległ głosowaniu - 4 (nie liczyłem dokładnie, plus-minus) głosy za utrzymaniem końcówki, 2 przeciw, 1 chyba wstrzymał się. Przegłosowane, że lepsza wersja z końcówką.

Mnie bardziej niepokoi prostolinijne niezauważenie, że zwrot "kochać jak kobietę" to nic nadzwyczajnego dla kobiety. Dlatego zresztą zaproponowałem użycie przyimka "jako", bo w tych okolicznościach tylko te słowa mogą stanowić o kobiecości zmarłej osoby. Kochać słowa jak kobietę? Pachnie fetyszyzmem. Ale możliwe, że to kwestia regionalizmów, zwyczaju, a ja jestem nieco nasiąknięty rusycyzmami.

To jest zresztą ciekawe, że na portalu poetyckim często potykam się o błędne użycie słów (choć akurat tutaj jak-jako w obu przypadkach jest poprawne, chodzi o nadanie innego odcienia znaczeniowego).

Niedawno zwróciłem jakiemuś użytkownikowi uwagę, że użył słowa "oportunista" jako osoby stawiającej opór a nie, jak jest poprawnie, jako kogoś przeciwnego. Ciekawa była reakcja tej osoby - nie posypała głowy popiołem, ale stwierdziła, że zgłosi to do Rady Języka (lub czegoś takiego), by oni zmienili/nadali nowe znaczenie słowa. I zdecydowanie oceniam to jako coś innego niż usus, wymuszający taką czy inną zmianę.

Podobna historia była, gdy wtrąciłem, że dany wiersze jest bez pretensji do czegoś tam (w oczywistym znaczeniu roszczenia sobie pretensji). Autor stwierdził, chyba zdziwiony i, z nomen omen, pretensją, że przecież nie ma do niczego urazy.


I jeśli ma być to temat na forum, to chyba bardziej pójdźmy w kierunku ogólnych wytycznych, dlaczego dopowiadanie jest niepoetyckie. Mimo, że tutaj głosowanie to podstawa.

Ze swojej strony powiem, że na odbiór wytworu artystycznego bezpośrednio wpływa odbiorca. To oczywiście żadne odkrycie, ale warto zdać sobie sprawę, że zwykle odbiorca widzi część zamierzeń artysty od razu, po pewnym czasie dostrzega więcej, ale powinien dobijać gwoździa od razu. Czasem widzi tylko literki lub kolorki i nic nie powstaje poza spostrzeżeniami.
Nie mam na myśli także tego, że ktoś nie dostrzega wyraźnie opartego na indywidualnych przeżyciach utworu. To inna kategoria, moim zdaniem stosowana jako proteza dla kulejących umiejętności. Bo zawsze można powiedzieć, że nic nie wiecie, to jest o mojej cioci, która w siódmym dniu ostro zakaszlała, a potem poprosiła o zielone buty.

Utwór musi być uniwersalny, ale nie zbanalizowany.
Podejście dopowiedzenia ma cechę natychmiastowej nagrody (ang. instant gratification). Sporo ludzi potrzebuje tu i teraz zjeść coś lub się napić, od razu mieć efekty pracy, więc nie dziwne, że chcą tak samo w sztuce.
Edytowane przez haiker dnia 27.07.2013 12:10
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: List otwarty do Jacoma Jacama
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 27.07.2013 10:26
Nie, chodzi o komentarze pod ostatnim /Inspiracja/ wierszem JJ,

Nie mogę się pogodzić z manipulacją w komentarzach, nadają zupełnie inny sens mojej i -jak dostrzegłam- twojej wypowiedzi.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: List otwarty do Jacoma Jacama
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 27.07.2013 10:19
(Wpisałem pod wierszem, ale tutaj tym bardziej, skoro list otwarty)

Chyba coś poszło w PW? Bo dyskusja w typie deus ex machina, chętnie się dowiem, zwłaszcza że jestem mimowolnym uczestnikiem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor List otwarty do Jacoma Jacama
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 27.07.2013 10:09
JJ,nie mam zamiaru i nigdy tego nie robię, polemizować z postawą życiową, filozoficzną, egzystencjalną, którą autorzy przemycają w wierszach. Sama przełknęłam, jak zauważyłeś, słowa

pragnę jej jak kobiety,

bo w takim właśnie układzie, padają z ust jednego z bohaterów filmu Kolskiego /Cudowne miejsce/ w kontekście zrealizowanego pragnienia kazirodczego /gwałt na córce/ /w tym samym szyku i to kilkakrotnie/.
To jest moje osobiste całkiem skojarzenie, utrwalone jeszcze poprzez pracę przy realizacji tego filmu.
Mając świadomość, że to kluczowe słowa dla wiersza, nie wpadło mi nawet na myśl, żeby je usunąć.
Ostatni wers
to więcej niż można objąć
jest, według mnie, po prostu zwyczajnie, niepoetycko dopowiadający.
Bez niego i tak mocno zaznaczona jest myśl przewodnia wiersza.

Zauważyłam, że ani ja, ani haiker, nie zrobiliśmy żadnego ruchu, żeby pozbawić wiersz sensu jaki nadał mu Autor.

Nie można polemizować z pragnieniami ludzi, one są różne;
potępia je sąd i społeczeństwo, jeśli zostaną naruszone granice prawa.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 17
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66813604 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005