poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
O przedświątecznym m...
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Cyklista Owczarek
tomgas
Użytkownik

Postów: 6
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 02.10.07
Dodane dnia 16.07.2009 21:29
Dorot. Teraz mące leniwe wody rynsztoka.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
tomgas
Użytkownik

Postów: 6
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 02.10.07
Dodane dnia 16.07.2009 21:25
jakieś trzy miesiące wstecz - przecinek - walnąłem o asfalt z wysokości rowerowego siodełka - przecinek - przy szybkosci ok.35 km/h - przecineek -ratując się - prze. - przed rozjechaniem tyłów autobusu linii Pl. Wolności - Aleksandrów Łódzki - prz. - ledwie ledwie minąwszy skrzyżowanie Aleksandrowskiej - przec.- z ul. Szczecińską. Lewe i prawe - ramiona - do bani - przec.- mimo upływu tyla czasu. Rowerem -przecinek - śmigam nadal. Ocz.- przec. -pozdrawiam (w duchu głębokiego zrozumienia) P. Owczarka.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
ergo
Administrator

Postów: 209
Data rejestracji: 29.03.07
Dodane dnia 13.07.2009 14:43
książka jest dostępna w księgarni PP (www.sklep.poezja-polska.pl) i kosztuje 16,00 zł.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
KASIA11
Użytkownik

Postów: 19
Miejscowość: WŁOCŁAWEK
Data rejestracji: 15.04.09
Dodane dnia 13.07.2009 14:18
ile kosztuje ta książka ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 10.07.2009 18:04
Dziękuję, gratuluję, będę zamawiać.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
arekogarek
Użytkownik

Postów: 99
Miejscowość: kraków
Data rejestracji: 09.11.07
Dodane dnia 10.07.2009 17:30
Gratulacje dla Przemka(za tom) i dla Doroty (za piękne słowa recencji).a
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 08.07.2009 23:04
Książkę Przemka Owczarka można kupić na pewno w księgarni mała litera przy ulicy Nawrot 9. Jutro o 19.00 niedaleko od niej odbędzie się (w Śródmiejskim Forum Kultury przy Roosevelta 17) koncert zespołu Agnieszki Kowalskiej Owczarek Agnes'bandu.

http://www.agnesband.art.pl/main.html
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 08.07.2009 23:09
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 04.07.2009 06:29
Za to na Białej Fabryce świetnie oddany klimat spotkania :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
Krzysztof Kleszcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 102
Miejscowość: Tomaszów Maz.
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 03.07.2009 18:20
Fajna recenzja/relacja! Na BiałejFabryce z powodu mojej przeprowadzki małe opóźnienie...


www.bialafabryka.blogspot.com Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 02.07.2009 16:45
To miło, książka będzie w sklepiku PP wkrótce, a Przemek Owczarek będzie dziś w Radio Łódź gościem "Podróży literackich" Joanny Sikorzanki (20.15).
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 09.07.2009 08:03
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Cyklista Owczarek
Wojciech Roszkowski
Użytkownik

Postów: 466
Miejscowość: Tykocin
Data rejestracji: 22.12.07
Dodane dnia 02.07.2009 14:58
Recenzja zaciekawiła mnie na tyle, aby przyjrzeć się książce bliżej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Cyklista Owczarek
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 02.07.2009 12:19
Książka Przemysława Owczarka Cyklist jest już po promocji. Spotkanie prowadził Maciej Robert i robił to nieźle, niemniej reakcje niektórych gości pokazały, jakie niebezpieczeństwa mogą czaić się na tom ze strony tych, którzy usłyszawszy, że autor w książce relacjonuje swoje podróże rowerem, na tej o niej wiedzy poprzestaną. Mogą nie sięgnąć po Cyklista i wiele stracą.
Odniosłam wrażenie, że niektórzy zadający pytania traktowali książkę jako opowieść Owczarka wyłącznie o jego sportowej pasji. Autor cierpliwe na nie odpowiadał i od podróżniczego wątku nie uciekał. Mnie to irytowało, obawiałam się, że na rozmowę o zasadniczych wartościach Cyklista braknie czasu. Niestety, miałam rację. Dodatkowo przedłużała się debata o innych rowerowych autorach.
Fakt, narrator tej poetyckiej prozy jeździ rowerem po ciekawych terenach. Są to przedmieścia Łodzi, głównie od strony Rudy Pabianickiej. Owczarek pisze:
Wybudowano na niej saneczkowy tor i góralską karczmę. Krucyfiks, panocku. Podhale w mieście Łodzi (VIII).
Tu lasy są pełne śladów po wiośnie dytyrambowej, ale i nazywanych swymi imionami roślin i zwierząt, autor zna gniazda i obyczaje podłódzkiego jastrzębia czy myszołowa, zresztą jego pasją jest także fotografowanie, więc poluje na te rzadkie obiekty.
Czytamy:
Mijam perwersyjny zagajnik, w którym fekalia, puszki, torebki i kondomy, bachanalia pończoch obłapianych przez gałęzie trwają przez cztery pory roku.( I)
Przybyłem odwiedzić jastrzębie. Ptaki się pierzą. Jest to po pierwszych tokach, kiedy nawet gołębie udają drapieżniki.( II)

Cyklist jest podzielony na cztery części (Wiosna, Lato, Jesień, Zima), co ten przyrodniczy tomu aspekt podkreśla.
Nie to jest jednak w książce najistotniejsze. Autor lubi wyprawy rowerowe, ale zapisuje przede wszystkim jazdy, jakie jego bohater miał podczas jazd. Wolny w decyzji o tempie podróży, jej rytmie, postojach, opisuje nie tylko mijany świat, ale i swobodnym strumieniem płynące z jego widzenia refleksje i wyobrażenia.
Rozciągają się one na dużej przestrzeni mentalnej.
Czasem stają się zapisem swoistego bilansu wiedzy historycznej, kulturowej, społecznej, politycznej, religijnej, nawet teologicznej (Owczarek jest etnografem), skonfrontowanego z rzeczywistością, współczesnością, a przede wszystkim jednostkowym odbieraniem świata. Narrator szuka prawdy o sobie. To homo viator, odbywający wędrówkę na mniejszym wprawdzie niż Odys czy Dante obszarze, ale nie mniej mistyczną. Spotyka przewodników i niejedną Kirke czy Beatrycze. Widzi wiele kręgów. Pisze:
Duch ukrywa się w zmysłach, mówię do siebie, patrząc w zamulone dno rzeki. Rower oparł się o balustradę i nic mu do tego. (. . . ) Pamięć ukrywa się w zmysłach ( . . . ). Czy duch jest pamięcią? (. . . ) na tyle znamy ducha, na ile opowiedział się po stronie języka i przeniknął ciało (XVIII)
Tak naprawdę to jadę na dwóch mandalach. Pompatycznie? Świat toczy się w objęciu kół (X)

Wielkie znaczenie dla tego aspektu tekstu ma konstrukcja tomu. Czterdzieści miniatur podzielonych zostało na cztery części. Obie liczby symboliczne, w dodatku powiązane z wiekiem autora. To między innymi jego czterdzieści dni na pustyni, a także judajski okres wywodu.
Ustami narratora mówi o kryzysie szeroko rozumianej wiary, a także stwierdza: Chciałbym się bezboleśnie rozłożyć i nie pamiętać tego życia w innym (II), ale na ile książka jest gorzka, trzeba przekonać się poprzez jej uważną lekturę.

Jest to także tomik niesłychanie osobisty w zwykłym tego słowa znaczeniu, szczery, jednak bez ekshibicjonistycznego epatowania czymkolwiek, bo zawsze z opisu czegoś własnego wyprowadzona jest refleksja ważna i dla czytającego. Na przykład tu:
Niedaleko stąd, zeszłej wiosny kochaliśmy się od chcenia, a przed cyklistami chroniła nas kępa jeżyn. W miejscu, gdzie powróciła z ciebie odrobina spermy, wyrósł podbiał (słyszysz, jak język doskonale czuje kolor?) (II)

Język Cyklista jest zresztą świetny. Wchłania w siebie nie tylko różne style (od stylu filozoficznych rozważań po gawędziarski), ale i brata się z różnymi konwencjami literackimi. Dziś, w dobie neoneoligwizmu, zwracają uwagę neologizmy, których w tej książce wiele, a są przede wszystkim podporządkowane poetyckiej funkcji tekstu (jak w cytowanym powyżej fragmencie), nie mają błyszczeć same w sobie. Mamy też zabawne gry słowem: Muszę szybciej do domu, bo mnie ciśnie i jestem napełniony jak Faraon R a m z e s po uczcie w podziemnym kraju trzcin. Jeszcze minuta i boskie imię zamieni się w anagram.(V)
Niemal każda z małych próz zaczyna się językiem tradycyjnej narracji, by potem ewoluować zgodnie z zamysłem autora w inny.

Rowerzysta mija także (a może przede wszystkim) ludzi. Są dla niego tubylcami magicznego świata, aktorami grającymi konwencjonalne role (motyw życia jako teatru i życia jako snu jest zasadą konstruowania wielu sytuacji lirycznych w tych miniaturach), bywają postaciami archetypicznymi.
Bywają też, przeciwnie, plastycznym materiałem snutych przez narratora wyobrażeń, książka jest w wielu miejscach autotematyczna.
Wygląda na czterdziestkę. Siedzi w trawie i obserwuje tory. Jeszcze nie uwięziłem go w wystarczająco długim zdaniu albo w krótkiej historii z cieniem tajemnicy.czytamy, a potem:
Jest. Umówił się z żoną. Gdy ona będzie wracać z pracy, on zaczai się (. . .) ona stanie w ostatnim wagonie i odsłoni piersi.(XVIII).

Pytany o literackie pokrewieństwa swej książki, Owczarek wymieniał wielu poprzedników, przede wszystkim pisarzy francuskich (mnie jego teksty przypomniały między innymi o utworach, które pisali Pierre Reverdy czy Francis Ponge), jednak Cyklist jest oryginalną pod względem języka i formy książką, a motywy drogi i podróży rozegrane są w niej w nowatorski sposób.
Zgodnie z tradycją wydawnictwa (Kwadratura) jest też pięknie wydana. Zawiera grafiki Agnieszki Kowalskiej Owczarek, żony autora, a okładkę, na podstawie zdjęcia ojca autora, które powstało w latach 50 tych, w czasie rowerowej eskapady, zaprojektowała Paulina Narolewska Taborowska.
Są też w Cykliście inne niespodzianki, ich odkrywanie zostawiam czytelnikom.

Karol Maliszewski napisał o tomie miedzy innymi tak :

Najbardziej fascynujące jest to, jak bohater pędzący na swojej srebrnej strzale czyta rzeczywistość, najciekawsze jest odkrywanie wraz z nim reguł pogłębionej lektury. Czytanie ujrzanego w przelocie świata okazuje się praktyką duchową, owocująca swoistymi medytacjami i monologami.

Pisząc o praktyce duchowej, owocującej swoistymi medytacjami oddał to, co dla mnie w Cykliście najważniejsze.

Przemysław Owczarek, Cyklist, Kwadratura, 2009
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 03.07.2009 22:30
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 13
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66817794 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005