poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 18.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
Ostatnio dodane Wiersze
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Szczegóły
Z jedwabnych przywid...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | KONKURSY DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU | KONKURS MIESIĄCA (2008-2010)
Strona 8 z 8 << < 5 6 7 8
Autor RE: Wyniki konkursu - luty (2008)
arekogarek
Użytkownik

Postów: 99
Miejscowość: kraków
Data rejestracji: 09.11.07
Dodane dnia 31.03.2008 22:01
nie po raz pierwszy znikaja słowa...
mariusz wyraził opinie...skrzywdził zainspirował podsumował.pora do pracy ...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - luty (2008)
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 31.03.2008 21:54
chkargas na to bym nie liczył. Też żałuję,chociaż pewnie z innych powodów niż Pan.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - luty (2008)
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 31.03.2008 21:50
Gratuluję zwycięzcom,
i też powtórzę się, że może warto podać pozostałe teksty, które juror uważa, za warte uwagi, tym bardziej, że tak ich mało - koło ośmiu?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wyniki konkursu - luty (2008)
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 31.03.2008 21:43
Byłem drugi, pierwszy był Arekogarek. Nasze wpisy i może jeszcze inne,zniknęły.
To ja, tylko powtórzę,że zwycięzcom serdecznie gratuluję !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Wyniki konkursu - luty (2008)
admin
Super Administrator

Postów: 252
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 01.03.07
Dodane dnia 31.03.2008 21:23
Konkurs "Ciało"


Komentarza słów kilka

Wbrew przypuszczeniom i oczekiwaniom wielu z nas Internet nie uwolnił nowej, oryginalnej energii literackiej. Przeciwnie, to właśnie Sieć spowodowała, że grafomania pleni się jak nigdy dotąd, bez jakichkolwiek ograniczeń. Technologie elektroniczne i powstające jedna po drugiej interaktywne społeczności literackie spowodowały dramatyczne obniżenie kryteriów stawianych przed poezją. Oczywiście rzecz nie w tym, żeby każdy wiersz prezentowany w Internecie był majstersztykiem treści i formy, a jedynie w tym, żeby był poprawnie skonstruowany i napisany poprawną polszczyzną. Niestety prawda jest taka, że to, co eksponuje się obecnie w Sieci pod nazwą poezji, jeszcze kilka lat temu w większości nie przeszłoby przez redakcyjne sito żadnego z periodyków literackich.
Powyższe rozpoznanie w dużej mierze znalazło odzwierciedlenie w konkursie dotyczącym ciała. Chyba nie sposób zaproponować prostszego a jednocześnie bardziej pojemnego i stanowiącego interesujące wyzwanie tematu. Ciało, miłość, erotyka - niezależnie od epoki literackiej czy historycznej - niezmiennie absorbowały poetów. Tymczasem na ponad sto zgłoszonych do konkursu wierszy niespełna dziesięć nadawało się do lektury. Nie mnie oceniać, czy dziesięć procent to dużo czy mało, ale nie sposób przeoczyć faktu, że pozostałe dziewięćdziesiąt procent to grafomania. Oznacza to tyle, że dziewięćdziesiąt osób na sto piszących wiersze i zgłaszających je do konkursu literackiego zajmuje się nie tym, czym powinno. I niech nikogo nie zwiedzie mylny, ale funkcjonujący w potocznej świadomości podział na poetów-amatorów i poetów-zawodowców. Są tylko dobrzy albo kiepscy poeci.
Konkursowa poezja w większości razi nieudolnością i to na zaskakująco wielu poziomach jednocześnie. Braki techniczne można zrozumieć, tego typu umiejętności nabywa się z czasem, ale w połączeniu z naiwnością i infantylizmem treści tworzą one mieszaninę nie do zniesienia. Banalizowanie rzeczywistości i odzieranie jej z jakiejkolwiek tajemnicy, mówienie o byle czym w byle jaki sposób - komu i do czego potrzebne są takie wiersze? Nikomu, do niczego. O nierozpoznaniu metafizycznego wymiaru ciała i erotyki nie wspominam, bo nikt o ten aspekt tematu nawet się nie otarł.
Ale bardziej zmartwiło mnie coś innego. Otóż większość z nadesłanych na konkurs wierszy to kalki z poetyk wypracowanych dziesięciolecia temu. Tak jakby nic nie działo się z polską poezją, z poezją w ogóle, na przestrzeni całego XX. stulecia. Ekspresjonizm, sentymentalizm, młodopolszczyzna - tak dałoby się określić dominujące cechy poetyk, które doszły w konkursie do głosu. Przyznam, że nie umiem sobie tego wytłumaczyć inaczej niż elementarnymi brakami lekturowymi. Najwidoczniej zamiast czytać i dopiero potem pisać, większość internetowych twórców woli postępować dokładnie na odwrót. Im szybciej uświadomią sobie, że to droga donikąd, tym dla nich lepiej. Dla nas - odbiorców - też.
Co ciekawe, większość autorów zaprezentowała szokującą nieumiejętność nazywania własnych stanów emocjonalnych - to jednak temat dla psychologa, nie dla jurora. Zastanawiać musi także powszechny brak poczucia humoru i autoironii. Efekt powagi, jeśli chce się być serio, w czym nic złego, przeciwnie, można uzyska stosunkowo skromnymi środkami. Z drugiej strony śmiech, zwłaszcza z siebie samego, nie jest niczym złym.
Wróćmy jednak do chwalebnych dziesięciu procent. Z powodzi grafomanii udało się wyłowić wiersze faktycznie ciekawe - one są tutaj najważniejsze. Przyznam, że dość długo wahałem się, kogo wyróżnić pierwszą nagrodą. Czy w ogóle kogoś.

Ostatecznie palmę pierwszeństwa przyznaję dwóm wierszom. Najkrótszemu z nadesłanych, bez tytułu, podpisanego godłem "sibi" (Tychy):

tak blisko siebie
puch przydrożnych dmuchawców
na jego skroni

oraz utworowi zatytułowanemu lato i podpisanemu godłem "fabula rasa" (Częstochowa):

lato

pozamykaj okna. będziemy udawać, że jednak
świeci słońce, że upał i trzeba się rozebrać, rozłożyć koc,

nie zauważając dywanu. wsiąkamy w podłogę:
czujesz drewno, ja się śmieję
do krzyża nad drzwiami.

opowiadam ci trzmiela i pomarszczoną taflę jeziora
podczas burzy. znikasz,
sięgając pamięcią. zbyt daleko od nas

topnieje luty, ciała spadają jak bezużyteczne
płaszcze z wieszaków.


Oba doceniam przede wszystkim za bezpretensjonalność i prostotę formy, wynikającą z respektowania zasady "minimum słów, maksimum treści". W zestawieniu z bełkotliwym wielosłowiem większości konkursowych wierszy, te dwa, zwłaszcza pierwszy, operujący na zupełnie minimalistycznej skali, zdecydowanie się wyróżniają. Co ważne, komunikat w obu przypadkach nie wyczerpuje się w literalnym zapisie. W nich mówi się oczywiście coś konkretnego, ale także, co niemniej ważne, na coś wskazuje. To wiersze, które zapraszają czytelnika do współpracy, współtworzenia.
Nie ukrywam, że w trakcie lektury a potem oceny mniej interesowała mnie sprawność warsztatowa, choć tej ostatniej nie traciłem z oczu. Tak się zresztą składa, że wiersz dobrze "zrobiony" jest zazwyczaj wierszem o czymś. Szukałem raczej tekstów, które cechowałby indywidualizm na poziomie wyobraźni i języka. Jednocześnie zwracałem uwagę na precyzję i komunikowalność wypowiedzi. Nie interesowały mnie wiersze odtwarzające najpopularniejsze dziś dykcje poetyckie. Z tym jednak nie było większego kłopotu, ponieważ, o czym wspomniałem, kopiowano raczej poetyki minionego stulecia niż nowoczesne.


Mariusz Grzebalski

____________________________________

Przepraszamy za opóźnienie w ogłoszeniu wyników.
Awaria serwera spowodowała "zniknięcie" części komentarzy zamieszczonych pod niniejszym tekstem.
Przepraszamy również za to i zapewniamy, że nie było to działanie zamierzone.

Administracja

Edytowane przez moderator4 dnia 31.03.2008 21:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 8 z 8 << < 5 6 7 8
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 2
Użytkownicy Online: Olgierd J

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67026619 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005