poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
sykomora
Użytkownik

Postów: 128
Data rejestracji: 17.11.07
Dodane dnia 08.06.2013 12:33
Ha,
powiada Pani "z pozycji neofitki..."

To widać, odniosłam mylne wrażenie, ponieważ odebrałam posty z dni ostatnich jako manifest wszechwiedzy, wynikający z wnikliwej obserwacji netu i nie tylko:) Później zirytował mnie fakt, że za tą łatwością oceny, segregowania i klasyfikowania, przy całkowitym milczeniu na temat dobrych stron współczesnej poezji, nie idą żadne treści dotyczące liryki, jej tropów, właściwości czy tendencji.

Nie jest dobrym pomysłem, według mnie, rozpoczynanie rozmowy od miażdżącej krytyki zjawiska, opierającej się na powszechnie już znanych i przetrawionych ogólnikach pod pozorami nowego problemu. I nie jest, według mnie, dobrym pomysłem, krytyka osób, ich postaw. Rozmowa winna dotyczyć tekstu, a nie autora czy jego intencji. Tylko taki dialog wydaje mi się uczciwy.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 08.06.2013 12:11
Sykomoro, sięganie do źródeł jest czymś bardzo pozytywnym.

Zgadam się z Tobą, że znajomość teorii poezji - również jest wskazana w pewnym środowisku. Nigdzie nie napisałam, że jest zbędna. Dlatego między innymi zaproponowałam coś w rodzaju "listy lektur obowiązkowych" - naturalnie z przymrużeniem oka (bo zaraz znowu ktoś powie coś o narzucaniu). Tym bardziej że także i w rozważaniach akademickich na pewno nie ma jednomyślności.

Jak najbardziej chodzi mi o kwestie merytoryczne. Tylko że powołać się na autorytety (poniekąd jak najbardziej słusznie), to co innego, niż zaproponować coś "swojego". No ale może ja mam punkt widzenia zupełnie inny, bo patrzę na zagadnienie nie z perspektywy kogoś, kto już wszystko o wszystkim wie, tylko z perspektywy neofitki, która chciałaby się jak najwięcej się nauczyć i dlatego zadaje pytania. Rozumiem jednak, że to niewłaściwe podejście. Nikt tutaj nie będzie marnował czasu dla nieoświeconych prostaczków.

Ale na pewno podpowiedź, co należy przeczytać, aby pisać bardziej świadomie, jest bardzo cenna.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
sykomora
Użytkownik

Postów: 128
Data rejestracji: 17.11.07
Dodane dnia 08.06.2013 10:48
Oczywiście, każdy może mieć definicję wiersza:) U każdy może, zgodnie z tą definicją wiersze pisać:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
sykomora
Użytkownik

Postów: 128
Data rejestracji: 17.11.07
Dodane dnia 08.06.2013 10:46
Aaa to przepraszam, myślałam, na podstawie tego i innych artykułów, że chodzi o kwestie merytoryczne:))

Pytanie dotyczyło wiersza, sądziłam, że wiąże się ono z literaturą, a takiej sytuacji, jeśli ma się wątpliwości, które Pani zgłosiła, dobrze jest sięgnąć do źródeł.

Skoro o to nie chodzi - przepraszam. Źle zinterpretowałam intencje:) Faktycznie, znajomość teorii poezji i samej poezji poza twórczością netową nie jest konieczna:) Można i bez nich dyskutować do woli. Merytorycznie;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 08.06.2013 10:38
Aha. Przy okazji jestem ciekawa, czy ktoś ma swoją własną "definicję" wiersza, może niekoniecznie wyciągniętą z literatury fachowej. Powiedzmy - "autorską". ;) Bo to chyba - z punktu widzenia praktycznego - jest bardziej przydatne, zwłaszcza jeśli chodzi o relację Autor/komentujący.
Edytowane przez Gloinnen dnia 08.06.2013 10:39
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 08.06.2013 10:34
Proponuję w związku stworzyć listę obowiązkowych lektur (pełną bibliografię) dla każdego nowo rejestrującego się Autora. Zakładam bowiem, że nie każdy w/w pozycje czytał, natomiast chciałby zrozumieć komentarz, no i oczywiście - z pewnością pisać rzeczy, którym eksperci pozwolą być wierszami.
Tym bardziej, że wiele razy zetknęłam się tutaj w dyskusjach z informacją, że jest to forum o charakterze "warsztatowym". Jedną stroną medalu jest posiadanie wiedzy teoretycznoliterackiej i wykorzystywanie jej dla swoich celów (autorskich i komentatorskich). Drugą stroną medalu jest otwarcie się na innych, tak, aby wiedzieli o co chodzi. Inaczej poza tym, że komentujący dał do zrozumienia swoją wyższość, nic dla autora z komentarza typu "to nie jest wiersz" nie wynika. Z drugiej strony - śmiesznie by wyglądało komentowanie - "to nie jest wiersz, przeczytaj sobie, co o tym pisze pan(i) X w książce Y." Choć przynajmniej byłaby jakaś referencja. Może warto - nawet w formie jakiegoś wątku na forum - taki "wykaz" zrobić? "Na luzie" ---> czyli każdy wrzuca, co uważa, że każdy Autor powinien przynajmniej raz mieć w ręku.
;)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wiersz - nie-wiersz
sykomora
Użytkownik

Postów: 128
Data rejestracji: 17.11.07
Dodane dnia 08.06.2013 10:13
Hm,
nie wiem, co poradzić, tak na gorąco.
Jest sporo artykułów i książek Mayenowej, ostatecznie - Zarys teorii literatury, stare, ale wciąż aktualne, tzw. "Trojaczki", Głowiński to nadal autorytet, Dłuska, oczywiście, Biskupskiego - "Tym jest jeszcze poezja" o zjawiskach współczesnych, Opacki lubi pogranicza rodzajowe i pokazuje świetnie, jak można czytać wiersze, nawet te najstarsze, zajmował się granicami literatury Ziomek; z nowszych Kulawik, chociaż mnie się starsze podobają, np. Wellek; trzeba wybrać coś dla siebie i podążać tropem:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Wiersz - nie-wiersz
Gloinnen
Użytkownik

Postów: 118
Miejscowość: Tol Eressea
Data rejestracji: 18.05.11
Dodane dnia 08.06.2013 08:05
Często spotykam się z arbitralną oceną w komentarzu, która brzmi mniej więcej tak: "To nie jest wiersz." "A gdzie wiersz?" "Ja tu nie widzę wiersza."
Mam pytanie - zwłaszcza do osób, które właśnie tak oceniają - czym jest wiersz? Według jakich kryteriów formułują one powyższe stwierdzenia?

/Glo.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66802775 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005