poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Niepunktualna nuta
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Płycizny
Czytelnik
Użytkownik

Postów: 51
Miejscowość: ktotowie
Data rejestracji: 30.05.13
Dodane dnia 10.07.2013 12:59
abirecka napisał/a:
Tutaj też są podobni twórcy. Umyślnie, aby nie bawiąc się w m.in. w haikera ich nie analizowałam.
Moja "bohaterka" to typowy przykład, a o ile mi wiadomo, to wszelkie rozważania jakimś przykładem muszą być poparte. Niekoniecznie zaczerpniętym z akwarium pp.


A tego typu "opinie" w ogóle nie wiem po co się pojawiają, bo albo o czymś piszemy albo nie. A nie, że wiem ale nie powiem..I taki mini terror- uważajcie, bo na każdego może trafić (a może to ty, a może ty, a może on itd.)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
Czytelnik
Użytkownik

Postów: 51
Miejscowość: ktotowie
Data rejestracji: 30.05.13
Dodane dnia 10.07.2013 12:55
Zawsze podziwiam autorów takich wywodów za odwagę ich wstawiania, bo przecież ostrze krytyki zawsze może odwrócić się przeciw nim. Chyba, że uważają się za idealnie obiektywną instancję, prawie boską.
Zgadzam się, że słowa nie wystarczą, ale z drugiej strony można szukać inspiracji wszędzie i żadne słowo nie jest zakazane w poezji.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 10.07.2013 12:47
[quote]abirecka napisał/a:
Tutaj też są podobni twórcy. Umyślnie, aby nie bawiąc się w m.in. w haikera ich nie analizowałam.


I bardzo roztropnie, bowiem: nieobecni racji nie mają.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 10.07.2013 10:55
Tutaj też są podobni twórcy. Umyślnie, aby nie bawiąc się w m.in. w haikera ich nie analizowałam.
Moja "bohaterka" to typowy przykład, a o ile mi wiadomo, to wszelkie rozważania jakimś przykładem muszą być poparte. Niekoniecznie zaczerpniętym z akwarium pp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 10.07.2013 07:14
abirecka napisał/a:
Do każdego podchodzić należy indywidualnie :)
"Płycizny" nie dotyczą osób z tego Portalu, one konkretnie odnoszą się do jednej autorki z PubliXo.com.
(...)


To właściwie jaka jest przyczyna umieszczenia tego wątku na tym portalu?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 08.07.2013 15:49
Do każdego podchodzić należy indywidualnie :)
"Płycizny" nie dotyczą osób z tego Portalu, one konkretnie odnoszą się do jednej autorki z PubliXo.com.
Pani posiada ogromną wrażliwość, za to nader ubogi zasób poetyckich przenośni. Napisałam więc o swoich doświadczeniach, choć przecież ani się nie uważam za nieomylną, ani też nią nie jestem :)
Tekst wywołał tam sporą dyskusję. Widzę, że w pp podobnie. Zwłaszcza u jednej mentorki, która łaskawie zauważyła u mnie potencjał, a teraz wielce się dziwi, iż ja owej łaskawości nie doceniam. Mało tego, że nie doceniam, to jeszcze śmiem się jej odgryzać :-)))
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
potrzaskane zwierciadło
Użytkownik

Postów: 25
Data rejestracji: 16.11.12
Dodane dnia 08.07.2013 13:26
ogólnie masz rację wiadomo że w wieku 15 lat poetyckich geniuszy było na palcach policzyć każdy w jakiś sposób odkrywa swoją poetyckość czy też buduję poprzez doświadczenia czytanie czy też obserwację to normalne ale właśnie widzę że wielu dorosłych autorów na tym portalu( nie będę pisał nicków) przegania banał za banałem a jeśli zwrócisz uwagę to dostajesz kopa bo tak ma być albo wcale nie zwracają uwagi albo się obrażają no i co z tym fantem zrobić?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
konto usunięte 35
Użytkownik

Postów: 149
Data rejestracji: 15.07.09
Dodane dnia 06.07.2013 21:56
Taa... masz rację.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 06.07.2013 21:04
Każdy ma swój styl, a jeżeli nie kłóci on się z gramatycznymi regułami oraz ortografią, wtedy poprawianie go względnie ulepszanie przez - rzekomo mądrzejszych od autora - komentatorów, powinno uświadomić tym ostatnim, iż nie zawsze ich rady muszą być przez tegoż autora akceptowane.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Płycizny
konto usunięte 35
Użytkownik

Postów: 149
Data rejestracji: 15.07.09
Dodane dnia 06.07.2013 20:10
Uśmiechnę się tylko szeroko :))) na widok tego wpisu i zapytam, czyje to słowa: piszę jak piszę i nie zamierzam tego czynić inaczej?
Szkoda, bo inaczej nie zawsze znaczy źle, a źle nie zawsze znaczy dobrze, pomimo zachwytów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Płycizny
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 06.07.2013 19:28
(O wierszach pisanych dlatego, aby się samym sobą napawać)

Nie gadaj, dziecko, aby gadać, często mawiał do swoich seminarzystów nieodżałowanej pamięci Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk książki, Bronisław Kocowski (1907-1980) zaś tego typu stwierdzenie było jak najbardziej uzasadnione.

Pustosłowie bowiem: maksimum słów, minimum treści powszechnie nazywane wodolejstwem nie tylko rozpanoszyło się w humanistyce. Podobne zjawisko widzi się w publicystyce (zwłaszcza na tematy społeczne) jak również, a może przede wszystkim w literaturze pięknej.

I tu odwołam się do swoich wcześniejszych dywagacji na temat podmiotu lirycznego:

Wiersze jednak warto pisać pod pewnymi wszak warunkami. Przede wszystkim musi się bardzo dokładnie sprecyzować swój podmiot liryczny. Jeżeli dedykujemy swój liryk wiośnie (najbardziej zjawiskowej, poza jesienią, porze roku) to nie wystarczą tu różne tęcze, motyle, magie, krople, perły bądź brylanty (rosy) plus inne wypchane promienie (słowa Boya-Żeleńskiego) słońca bądź księżyca, ponieważ sam wiersz najpierw ma być autentyczny, później liryczny, następnie artystyczny (lecz nie przegadany) wreszcie ma on zawierać puentę, czyli przesłanie.

Niestety. Sporo autorów układających wiersze z uporem maniaka szuka inspiracji w owych: zwiewnych magiach, zmysłowych kroplach, objęciach oczu, namiętnych pocałunkach, tęczowych snach, mostach, motylach, westchnieniach i uniesieniach, z warg spełzających smakach.
Rozdział osobny, to wulgaryzmy, których tymczasowo nie będę ruszać.

I tak np. z liryką krajobrazu skojarzone refleksje są niczym impresjonistyczny obraz za każdym razem inaczej widziany, malowany, interpretowany. Gdy z kolei zaczyna brakować tak zwanej weny, to autor(ka) zamiast (chwilowo) pozwolić odpocząć własnej wyobraźni i jednocześnie swej (chwilowej) indolencji przelewania na papier oryginalnych myśli, rozpoczyna się kompilowanie. Od bliższego oraz dalszego koleżeństwa, gdy całkiem dobrze można by było, zamiast podbierania przenośni, formy, tematyki albo i całych fraz, spróbować się zabawić (dla wyłącznie własnego komfortu) w prywatnego krytyka literackiego? Oraz zastanowić się, tradycyjnie i po szkolnemu, co określony twórca miał akurat na myśli?

Jak niejednokrotnie wspominałam, to wiersze pisałam od zawsze, czyli mniej więcej od 13 roku życia.

W wieku 15 lat wypożyczyłam swój zeszyt z tak zwaną połezyją znajomej studentce Akademii Sztuk Pięknych, która po ich uważnej lekturze wystawiła mi ocenę następującą:

Widzisz, Aniołku (była to niegdyś moja domowo-przyjacielska ksywa) nim na poważnie weźmiesz się za jakiekolwiek pisanie, najpierw dużo czytaj i analizuj. A także nie zapominaj o rozmaitych słownikach języka polskiego i przede wszystkim obserwuj świat, zdarzenia i przyrodę.

Nie twierdzę, iż jestem genialna, niemniej uwagi rzeczywiście mądrej, podówczas dziewiętnastoletniej Sofiji do tej pory dźwięczą mi w uszach. Nie tylko zresztą dźwięczą, one procentują.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66801726 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005