poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 18.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
Ostatnio dodane Wiersze
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Szczegóły
Z jedwabnych przywid...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 05.01.2009 20:38
teraz to chyba ty coś za bardzo pogmatwałeś,skoro widzisz tam jedno zdanie i jeszcze pewnie jedną treść w nim zawartą i o jakim cytacie mówisz?A co do wyczerpania tematu,to faktycznie tylko ci się wydaje,każdy ma prawo do przedstawienia własnych racji,może znajdzie się ktoś kto ma jeszcze inny punkt widzenia mogą to być nawet "pijacy spod monopolu"to jest właśnie cytat,,
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 05.01.2009 20:10
Kozienski8 - Napisałem dwa dość treściwe odpowiedzi, a ty skoncentrowałeś się w swojej na jednym moim zdaniu w dodatku będącym po pierwsze cytatem z odpowiedzi Azazela, po drugie uwarunkowanego pewnymi założeniami czyt.: "jeżeli tak i tak, to...", co oznacza, że jeżeli nie, to co innego, prawda? Wydaje mi się, że wraz z postami Daniela temat jest wyczerpany. Ostatecznie każdy swoje życie przeżywa po swojemu.
Edytowane przez Christos Kargas dnia 05.01.2009 20:41
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 05.01.2009 19:47
Oczywiście nie ma sensu konkretyzowanie, że "trzeba czytać to i to i to". W ogóle nie zamykałbym tego "obszaru poszukiwań" tylko i wyłącznie do czytania poezji (czy w ogóle czytania). Te "drzwi" o których wspomniałem może otwierać mnóstwo rzeczy:

- czytanie
- teatr
- muzyka
- spotkania z ludźmi
- taniec
- rysowanie
- słuchanie szumiących drzew

W sumie cokolwiek, co może dać jakiś impuls, co może sprowokować do przemyśleń, do zmiany perspektywy itd.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 05.01.2009 19:31
Daniel,ja mówię w szczególności o czytaniu wielkich klasyków ,pewnie że z młodości zostało mi coś w głowie,ale teraz mi to za bardzo nie potrzebne przecież sam pobyt na portalu obliguje do tego aby czytać,a czy tutaj nie ma tego wszystkiego po trochę w każdym tekście
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
Daniel Jeżow
Użytkownik

Postów: 97
Miejscowość: Stargard Szczeciński
Data rejestracji: 30.09.08
Dodane dnia 05.01.2009 19:21
Chkargas już w sumie Ci odpowiedział ale ja dodam jeszcze coś od siebie.

mało czytając większych,mam mniejszą możliwość NAŚLADOWNICTWA,i powrócę do Twojego ostatniego zdanie że styl powinien każdy mieć własny


Takie założenie jest już na starcie błędne i prowadzi w ślepą uliczkę. Bo można iść dalej tym tropem zmniejszając prawdopodobieństwo naśladownictwa do zera - po prostu nie pisać. Tyle, że tu nie chodzi o to żeby się przed czymś bronić tylko żeby się na coś otwierać. Czytając otwierasz sobie kolejne drzwi, o których wcześniej nawet nie wiedziałeś. I twórczość innych autorów nie jest tworzywem które poddajesz recyclingowi tylko raczej jest drzwiami, które do tworzywa mogą prowadzić.

A poza tym - kto będzie chciał opierać się na naśladowaniu i kalkowaniu ten będzie to robił. Bez różnicy czy będzie czytał innych czy też nie. Po prostu w tym drugim przypadku będzie z biegiem czasu coraz mocniej kalkował sam siebie. Tak czy inaczej jest to oszukiwanie innych a przede wszystkim samego siebie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 05.01.2009 19:18
Czy ja mówię że się wybiłem i skąd to skojarzenie ja tylko napisałem że wydałem skromny tomik wierszy,tysiące są takich jak ja,i dlaczego "To" środowisko czy są jakieś większe podziały,każdy czegoś szuka i Ty będąc nawet na samej górze też zapewne zapragniesz odmiany,i wcale się nie zgodzę że wyczytawszy wszystko będzie mi łatwiej pisać,pytam się o czym jak wszystko już było,ja póki co nie muszę kluczyć,no chyba że kogoś powtórzę,a czym on będzie sławniejszy tym większa moja satysfakcja,plagiatem zaś zamierzonym nie będzie,,pozdr.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 05.01.2009 19:12
Jeszcze mnie naszło pytanie. dlaczego piszesz poezję i oczekujesz, że ktoś ją przeczyta, skoro sam, się poezją nie interesujesz, w sensie nie czytasz?
Dalej skąd będziesz wiedział czym jest poezja, skoro jej nie skosztujesz?
Na tym poprzestanę, bo pytania się mnożą jak pijacy pod monopolowym.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 05.01.2009 18:50
"...mało czytając większych,mam mniejszą możliwość NAŚLADOWNICTWA..."
Możliwe, tym samym jednak, masz o wiele większe prawdopodobieństwo, jeśli nawet nie pewność, że popadniesz we wtórność i wałkowanie tego samego, co zostało już wałkowane tysiące razy, a czy zrobisz to oryginalnie? Trudno stwierdzić i nie będziesz wiedział, zresztą biorąc pod uwagę niewiedzę, nie będziesz pilnował tego, by nie "kalkować", bo kalkowanie nie musi być świadome. Po paru już tysiącleciach archiwizacji poezji, tylko ogólna wiedza (przynajmniej nurtów, kierunków, sposobów) zapewnia oryginalność podejścia do jakiegokolwiek tematu. Oczywiście autor może uważać, że nie zależy mu, ale czytelnik może i ma prawo tejże wymagać. Chyba, że nie zależy też autorowi na wymagającym czytelniku, wtedy patrz post Azrael: "Dobrze Ci w srodowisku, w ktorym sie wybiles - ok, ale czego poszukujesz w innym?"

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 05.01.2009 17:59
azrael może i wstyd się do tego przyznać ale nie znam twórczości Zaluskiego,i powiem Ci jeszcze coś co Cię pewnie zaskoczy ja prawie nie czytam żadnych poetów, ale chyba jeżeli czas pozwoli zacznę.Ten temat jaki teraz przedłożę bardziej pasowałby do postu Daniela Jeżowa tyczącego plagiatu,w sobotę na swoja prywatną pocztę dostałem (nie pierwszy)tej treści list
Witam Panie Bronku z Obidzy.
Cztając Pana wiersze doszłem do wniosku iż są one skopiowane. Do listu
załączam zdjecie orginału jednego wiersza. Reszte orginalnych wierszy
przeslę później.
Co Pan o tym sadzi Panie Bronku z Obidzy?
Pozdrawiam

----------------------------------------------------
Barwy Szczęcia to Twój ulubiony serial?
Głosuj już teraz! Telekamery 2009
http://klik.wp.pl/?adr=http%3A%2F%2Fcorto.www.wp.pl%2Fas%2Fserial.html&sid=601

nie było tam oryginału wiersza tylko jakieś bzdury,
widząc błędy w zapisie i nie poparte dowodami oskarżenie,dosyć w niecenzuralny sposób odesłałem gościa do stu diabłów,zaznaczając zarazem że Bronek i kozienski jak i luki to ta sama osoba,(co można w każdej chwili sprawdzić wpisując dany nick w wyszukiwarkę)facet w rewanżu napisał mi że jest znanym recenzentem i moje zachowanie zostanie obwieszczone po portalach na których występuję.Teraz powiecie po co to wszystko napisałem,właśnie po to że może ze stratą dla siebie mało czytając większych,mam mniejszą możliwość NAŚLADOWNICTWA,i powrócę do Twojego ostatniego zdanie że styl powinien każdy mieć własny,,pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
azrael
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 62
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.03.07
Dodane dnia 03.01.2009 16:26
No bylam, widzialam, czytalam :) Mam w zwiazku z tym pytanie:
Czy znasz tworczosc Zaluskiego? Gdyby inaczej Twoj wiersz spuentowac, to kojarzy mi sie wlasnie z tego typu tworczoscia.
Ale ten portal to chyba nie jest srodowisko do tego typu tworczosci. Gdybym miala to obrazowo przedstawic na przykladzie, choc dosc ogolnie, to powiedzialabym, ze znam kogos, kto skonczyl resocjalizacje. Teraz szuka pracy w szkole jako nauczyciel (bo to jego wymarzona praca) i wscieka sie i klnie w nieboglosy, ze go nie chca. I nawet wymyslil sobie, ze napisze do Rzecznika Praw Obywatelskich. A przeciez wydaje sie proste, prawda? Chcesz byc nauczycielem - skoncz pedagogike wczesnoszkolna lub kurs pedagogiczny na studiach kierunkowych. Chcesz pracowac z trudna mlodzieza, np. w domach poprawczych - koncz resocjalizacje.

Wydaje mi sie, ze masz na polu poetyckim podobny problem. Dobrze Ci w srodowisku, w ktorym sie wybiles - ok, ale czego poszukujesz w innym? Bo to co mowisz, wydaje mi sie w tej chwili tym samym, co sytuacja, w ktorej powyzsza osoba z przykladu znalazla sobie w koncu prace w jakiejs placowce wychowawczej, poszla do szkoly, w ktorej nie chcieli jej przyjac na nauczyciela np. I klasy i powiedziala "no i widzicie? ktos sie na mnie poznal, dostalam prace, a wy mnie nie chcieliscie zatrudnic!" Widzisz smiesznosc tej sytuacji? Fraszki Sztaudyngera tez bawia gawiedz, ale nikt nie opublikuje tego w magazynach zajmujacych sie SZTUKA. A i one nie pretenduja do miana sztuki. Wszystko ma swoje miejsce i miec powinno.

Mowisz o obrazie. Wez pod uwage, ze juz otwarcie sie w tej chwili mowi o kanalach poznawczych. Ja np. wzrokowcem nie jestem i nudza mnie plastyczne obrazy same w sobie. Ja szukam czegos intelektualnego w utworze. Czegos, co pobudzi mnie do refleksji, zaprzegnie do jakiejs gry. Mimo wszystko sama pisze o tym, co widze lub czuje. I nie lubie dziwologow, ktorych nie daje sie czytac, bo sa niegramatyczne i udziwniane na sile. Najblizszy mi jest wiersz Rozewiczowski. Prosty, a intelektualnie wymagajacy, nic nie jest w nim przypadkowe. A sztuka wysoka to tez nie jeden styl. To pewne kryteria, ktore dzielo musi spelnic, aby zostac uznane za dzielo. Styl kazdy powinien miec wlasny.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 03.01.2009 09:34
Zostawmy Dodę w spokoju ,chociaż na pewno cieszyłaby się z naszego zainteresowania swoją osobą,ma swoich odbiorców a ja nie jestem jej managerem ani wielkim wielbicielem,oko zaś zawiesić nie omieszkam.
Wracam jednak do poezji o której się mówi że musi być najwyższych lotów aby dzisiaj się wybić,wczoraj wkleiłem prosty tekst (rębacz)zwróć uwagę czy jest tam coś specjalnego,wyszukanego,nawet rymy które prawie całkiem zanikają są tam byle jakie i byle jak poukładane,ale zauważyłem że jeżeli jest w tekście jakiś obraz który wyobrazimy sobie przed oczami te wszystkie rygory się zatracają i nawet widzę że się spodobał,i wiem nawet dlaczego bo do tego prostego nie okrzesanego rębacza coś takiego pasuje,jeżeli byłby to inny temat powiedzmy o (szepcie czterech wiatrów)krytyka nie zostawiłaby na mnie suchej nitki,i na pewno każdy się ze mną zgodzi,można więc nie uciekając się do jakichś nadprzyrodzonych natchnień stworzyć coś co własne oczy widziały i słyszało ucho i też się spodoba ,,pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
azrael
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 62
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.03.07
Dodane dnia 02.01.2009 13:01
Hm. No chyba rozumiem, o co Ci chodzi. Ale czy nikt jej nie chce? Tak bylo od zawsze - sztuka wysoka vs jarmarczna. Mozna oczywiscie argumentowac, ze sztuka wysoka jest bez sensu, bo nie ma wielu odbiorcow, ale czy naprawde jest to argument przeciw?

W kategoriach emocjonalnych naciagane tak, ale intelektualnych nie oszukasz. Im wiecej czytasz, im wiecej myslisz i im wiecej szukasz, tym mniej pociagaja masowe sztuczki, bo sie zwyczajnie przejadly juz gdzies na samym poczatku.

Byc moze autorzy, o ktorych piszesz, faktycznie chca zaistniec, ale w zasadzie to chyba ich trzeba by bylo zapytac, w jakim srodowisku chca zaistniec. Bo jest jasne, ze skoro jedna osoba wpadla na rozwiazanie A, to i wpadlo na nie prznajmniej kilka innych osob, z czego 90% danego srodowiska z niego zwyczajnie nie skorzystalo. Kwestia filozofii i oczekiwan. Moze ustawiania poprzeczki.

A co do Dody, wydaje mi sie, ze Magdzie nie do konca o to chodzilo. Ze nie chodzilo jej o rozpaczliwe proby zaistnienia, ale o jakosc "sztuki" Dody i rodzaj odbiorcow. Ale co ja bede za Magde mowic... ;)
Edytowane przez azrael dnia 02.01.2009 13:03
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 01.01.2009 14:59
Azrael,,tutejszych wierszy tam jest nie wiele, ja zmierzam do tego dlaczego tej dzisiejszej poezji prawie nikt nie chce,a co do Dody to poczytaj właśnie tę poezję i popatrz na poetów czy oni nie usposabiają się do niej,nie takie tu są "darte szaty"aby tylko zaistnieć
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
azrael
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 62
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.03.07
Dodane dnia 01.01.2009 13:56
a ja nie rozumiem toku rozumowania.
Kozienski, pomijajac juz Twoje wiersze, moze wytlumaczysz, co miales na mysli. Bo wg mnie to troche nietrafiona odpowiedz na argument Magdy. Co wiecej, wynika z niej, ze sam sie zazebiles.

Nie starasz sie byc postrzegany jak Doda... czyli jak masowy kicz? A wiec chcesz jednak byc postrzegany jako artysta z wyzszej polki? Jednoczesnie zachowujac sie jak Doda?

Tyle z tego zrozumialam. Jezeli zle, to mam nadzieje, ze mnie poprawisz :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 01.01.2009 13:51
no to tym bardziej nie rozumiem tego autolansu



http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 01.01.2009 13:35
Pani Magdo ,ja nie staram się być postrzegany jak Doda czego inni właśnie sobie nie odmawiają ,a raczej marzą o tym,pozdr.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
kozienski8
Użytkownik

Postów: 250
Miejscowość: Obidza
Data rejestracji: 03.07.08
Dodane dnia 01.01.2009 13:32
Bynajmniej,nie jest to moja reklama,a moje pisanie nie dla wielkich poetów,,dzięki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Trzystu chłopa na skrzyni
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 01.01.2009 13:29
Panie kozienski8 Doda też wychodzi śmiało do ludzi i też ma odbiorców. Czy to oznacza, że robi wielką sztukę?


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67026936 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005