Postów: 1722 Miejscowość: Ostrołęka Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 31.08.2022 17:10
Dagny, dzięki za podpowiedź i link do wystawy Lipchika, świetne prace, pełne ekspresji, podsycanej tytułowym światłem księżyca, dialogujące z dziełami innych artystów oraz "tekstami kultury", a najważniejsze, że odsyłają do poetyckiego, metaforycznego odbioru i artysta wykorzystuje współczene techniki mieszane... Pozdrawiam.
Postów: 703 Miejscowość: zawsze blisko Polski Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 31.08.2022 15:04
"Listy miłosne do historii sztuki" Brandona Lipchika ( ur.1993 r. w Erie, w Pensylwanii, USA)
Chociaż Lipchika próbowano już niesłusznie przyporządkować do takich nurtów, jak Pop - postdigitalny, czy do sztuki postinternetowej, przez jego malarstwo przebija wyraźna fascynacja zarówno Henri'm Rousseau, jak i Davidem Hockneyem.
Najnowsza wystawa, nosząca tytuł "Moonbeams of Allegory", (moonbeams - to promienie księżyca), powstała częściowo w technice renderowania 3D, gdzie przeniesiona później metodą analogową na płótno i została uzupełniona o kolaże z modeliny oraz malarstwo gestykulacyjne.
Tematy prac wyraźnie nawiązują do mitów, podań i ikonografii.
Za tło swych obrazów, Lipchik często obiera leśne polany lub nocną scenerię puszczy.
Znajdujemy również podjęcie starych tematów w nowy, uwspółcześniony sposób i tak na jednym z obrazów widać postać Św. Sebastiana próbującego schować się przed gradem strzał, czy też rzymską boginię Bellonę (temat przedstawiony w przeszłości przez Rousseau ).
Lipchik sięgając po znane już w historii sztuki tematy, nadaje im swój bardzo indywidualny charakter kreując przy tym ich nowe oblicze.
Gra świateł w jego pracach - naturalnego i sztucznego - odbywa się w sposób zsynchronizowany, przy czym różne perspektywy; dalsze i bliższe nakładają się na siebie symultanicznie, tworząc nową formę kubizmu.
Postów: 703 Miejscowość: zawsze blisko Polski Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 29.08.2022 19:01
Silvo, króciutko - dzięki za słowo zachęty, pozdrawiam serdecznie a i tak zostajesz niedościgniona. Dla mnie(((:
Berlin.
Prace modernizacyjne kultowego, przeszklonego budynku Nationalgalerie, trwały długie sześć lat.
Obecnie jest w nim rozpoczęta wystawa retrospektywna pt. "Die Kunst der Gesellschaft", prac twórców takich, jak : Otto Dix, H.Höch, Ernst L.Kirchner, Lotte Laserstein, z okresu Od 1900 - 1945 i obejmuje aż 250 dzieł, zarówno malarskich jak i rzeźby.
Wystawa, otwarta do 02.07.2023 w zamyśle autorów ma na celu ukazanie procesów społecznych zachodzących w tym okresie czasu w niemieckiej kulturze : począwszy od reform, przez 1- ą WŚ, szalone lata 20- e, poprzez ostracyzm - wypowiedziany Awangardzie przez narodowych socjalistów, aż po skutki powstałe w wyniku 2 WŚ i Holokaustu.
Przez ukazanie nam ścisłego związku pomiędzy zmianami zachodzącymi w społeczeństwie, z sztuką, możemy niejako prześledzić historię estetyki, w latach 1900-45.
(Pod spodem ukaże się link), pozdrawiam, D.
Chcąc sobie obejrzeć większość prac z tej wystawy, wystarczy w rubryce SUCHEN Sie nach Personen oder Begriffen - wpisać jej tytuł: Die Kunst der Gesellschaft, Berlin Nationalgalerie - i kliknąć w lupę.
(Jeśli są problemy techniczne i kolekcja wciąż się nie ukazuje ( tak mam na innym nośniku), to trzeba oprócz tytułu do ramki kliknąć : Suche erweitern + potem : Standort ( i tam wybrać Neue Nationalgalerie). To jest łatwe, tylko 2 przyciski więcej, a warto - pozdrawiam!
Edytowane przez konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 30.08.2022 06:42
Postów: 1722 Miejscowość: Ostrołęka Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 28.08.2022 10:26
Podoba mi się tytuł wątku, bardzo liberacki. Dagny, niepotrzebnie minie tu wymieniłaś, ja uwielbiam konkurencję, bo zapowiada rozwój... Cieszy mnie też nowy wątek, zwłaszcza że może stać się wymianą ciekawostek z dziedziny sztuki, bo oficjalne przekazy bywają wątpliwe, jako że galerie poobsadzano dziwnymi ludźmi... A ten portal lubię, od dawna tu terminuję i wiele się uczę. Pozdrawiam.
Postów: 703 Miejscowość: zawsze blisko Polski Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 28.08.2022 08:04
Ten wątek rozpoczyna dziś cykl wpisów dotyczących ciekawych zjawisk w sztuce. Choć poeci - piękne światy noszą w sobie, to jednak pozytywna inspiracja płynąca z innych dziedzin, może być twórczym impulsem do nowych pomysłów.
Nie jest to wątek konkurencyjny, absolutnie, zwłaszcza dla wspaniałych pomysłów silvy.
Ponieważ nie wszystkie informacje, które tu będą napływały pasują jednoznacznie do np. Banku wysokoprocentowanych dobrych wiadomości, może ma to sens, że powstaje inna bardziej neutralna przestrzeń do wymiany linków, informacji o ciekawych wystawach, a czasem wskazania namiarów na pojedynczych artystów, bądź interesujące dzieła.
Zapraszam do wzajemnej inspiracji, serdecznie pozdrawiając (((:
Dagny
JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY ! ( Zemsta, A. Fredro)
Któż z nas nie zna tego słynnego cytatu?
Dziś chcę przedstawić znakomitą nowojorską plastyczkę - graficzkę p. RUTH MARTEN, która temat krokodyli wielokrotnie podejmowała w swoich ciekawych pracach. Część z nich, była zainspirowana pocztówkami w stylu retro, znalezionymi na giełdach staroci. RUTH MARTEN ma swoje wernisaże m. in. w kolońskiej ( Köln) Galerii VAN DER GRINTEN, po resztę, odsyłam do internetu((:, pozdrawiam.