poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 19.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
Ostatnio dodane Wiersze
Julia Milu
Roszada w niedoczasie
Miłość
Wierßcz
eteryczny avatar
Reszta została w myś...
Anihilacja
Cichosza
Dafno! Ciebie nie c...
Szczegóły
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Strona 3 z 18 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 13.12.2020 18:17
Dzisiaj w TVP Kultura dowiedziałam się, że ukazał się pierwszy komiks poetycki:

"Żółć""to pierwszy w Polsce komiks poetycki, z fenomenalnymi ilustracjami Artura Denysa. Autorem jest Łukasz Gamrot - pisarz, poeta, dziennikarz, laureat ogólnopolskich konkursów literackich i dziennikarskich, prezenter.

Książka to celna i gorzka próba przenicowania rzeczywistości, która dotyczy przede wszystkim młodych ludzi: ich strachu, namiętności i szaleństwa. Nowatorska forma komiksu, w którą zostały ubrane te teksty "odczarowuje""ciężar gatunkowy poezji, podkreślając ich odważny, ale intymny charakter.

źródło: alejakomiksu.com

http://alejakomiksu.com/nowosci/25801/Zolc/

Zwiastun zrobił na mnie ogromne wrażenie. Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 13.12.2020 18:28
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 30.11.2020 15:23
Gdyby ktoś myślał, że piłka nożna ma niewiele związku z poezją:

My concrete poem





Created by: keira 10 kwiecień 2017

źródło: image.gl

Pozdrawiam
Edytowane przez silva dnia 30.11.2020 15:24
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 17.11.2020 10:05
Kazimiero, ja nigdy nie użyłabym takiego słownictwa (przyziemnie szlaja się brudząc atmosferę), więc raczej rzeczywiście nie widzę pola do dyskusji. Silva to 'las', a moje dane są na PP. Pozdrawiam
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
Kazimiera Szczykutowicz
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Kielce
Data rejestracji: 06.04.14
Dodane dnia 17.11.2020 08:28
Eksperymentalnie, konstruktywnie - proponuję odsunąć parawan pseudonimu, wówczas mogę się otworzyć dyskusyjnie. Nie dyskutuję z wiatrem, który, być może przyziemnie szlaja się brudząc atmosferę.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 23:30
Kazimiero, z rozdzieraniem szat bym nie przesadzała, nie te czasy. Z nieskazitelnością pomysłów tym bardziej - lubię się uczyć od ciekawych ludzi i cenię nowości, nawet kontrowersyjne, czym czasami ośmielam się podzielić. A weny mi na razie nie brakuje, choć własnych tekstów wrzucam tu coraz mniej. Komentuj, bardzo proszę, ale konstruktywnie, zaproponuj, co Ty cenisz we współczesnej poezji eksperymentalnej. Chętnie skorzystam. Pozdrawiam
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
Kazimiera Szczykutowicz
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Kielce
Data rejestracji: 06.04.14
Dodane dnia 16.11.2020 21:17
silva
Wrzucać na PP może każdy, co chce. Można wybierać ciekawe teksty różnych autorów, najlepiej całą bibliotekę. Ale tutaj można również wyrażać własne opinie, więc nie wiem dlaczego rozdzierasz jakieś szaty w moim kierunku. Nie zamierzałam nikogo urazić. Pewnie uważasz, iż miewasz nieskazitelne pomysły - zamilknę w tej kwestii. Pozdrawiam i życzę twórczej veny.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 16:49
A mnie jednak cieszy, że Zenon Fajfer w 1999 r. nazwał to, co od dawna wykraczało poza ramy tradycyjnej literatury. Taka była potrzeba chwili. Od wielu lat obserwuję to zjawisko. Już powstają na temat liberatury mądre prace doktorskie i przestano jej zarzucać, że obejmuje zwykłe gadżeciarstwo. Nawet Karol Maliszewski wydał leporello Przypadki Pantareja. Kierunek jest rozwojowy. Dodam, że budziła (przed pandemią) wielkie zainteresowanie, choćby wystawa Nowakowskiego w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, czy jego prace prezentowane na całym świecie, gdzie otrzymał sporo nagród. Pozdrawiam
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 16.11.2020 13:44
-:))

literatura drukowana tu czy tu będzie literaturą silva nie ważne gdzie
mam tylko niejakie uwagi do tego jak to pięknie ujął klasyk nie mylmy
manufaktury z nenufarem
podkradają nomenklaturę i udają odkrywców na to nie może być zgody

żeby zakończyć niech sobie będą ale niech dwukropek na A4 nazywa się dwukropek na A4 nie poezją tylko tyle poezja wcale nie wymaga przedefiniowania

miłego dnia pozdrawiam -:))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 13:32
Owszem, sztuka jest elitarna, ale i z eksperymentów obroni się to, co bezcenne. Boska Komedia przez ekspertów od liberatury jest właśnie do niej zaliczana, także dzieła Joyce'a, Becketta, Nabokova, Pereca... Dzieła naszej ostatniej noblistki także są liberackie. U Nowakowskiego, liberata totalnego, mam kilka ulubionych, moim zdaniem, wybitnych. Pozdrawiam
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 16.11.2020 12:45
-:))

silva

pęd do zmian oczywiście wg mnie spowodowany jest tym że poeci samo ograniczają swoją wypowiedz tylko do liryka z różnych względów nie wypowiadają się w imieniu innych nie prowadzą z nikim dialogu nie kontestują itp
dlaczego ano dlatego że wymaga to pewnego wysiłku choć wszystko jest pod ręką to jednak trzeba tu zajrzeć tam przeczytać z tym się zapoznać natomiast liryk kiedy jest się młodym i szalonym a poznało się choć w ograniczonym zakresie petrarkę czy szilera albo naszych smętków pozwala wznieść się ponad przeciętność w późniejszym czasie i salomon z pustego nie naleje
powiem tak by temu sprostać trzeba jak do komputera coś załadować nie ma nic z niczego
w klasycznej poezji jest szereg nie wykorzystanych możliwości choć nie ma tam nic do odkrycia ale ta możliwość nieskończonych permutacji z wykorzystaniem form i gatunków nikogo nie kusi może szkoła zawiniła a może brak ciekawości powierzchowność w traktowaniu było nie było uprawianego zajęcia
no i ta nieszczęsna łączność z rzeczywistością której obiektywnie brak
nie mam tu na myśli że nie wychodzą poeci na przeciw wychodzą a jakże ale z rozrywką a to już nie jest to o co mi chodzi
banał bo banał sztuka jest elitarna

-:))


autor
Edytowane przez aleksanderulissestor dnia 16.11.2020 13:29
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 12:24
Aleks, warsztat zawsze jest podstawą, już kiedyś o tym dyskutowaliśmy, eksperymenty nie spychają w niebyt reszty literatury, wręcz odwrotnie - dają jej szansę na rozwój. Znam wiele (arcy)dzieł liberackich, co nie przeszkadza mi czytać z wielkim zainteresowaniem tradycyjnych dzieł. Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 16.11.2020 12:13
-:))

silva

każdy w jakiś sposób stara się zabijać czas jedni strugają kijaszek inni piszą ikony
i coraz bardziej rozrywka wypiera sztukę
sztuka to jest taka rzecz gdzie panują zasady dla niej charakterystyczne co to się oznacza
oznacza się to że znając zasadę definicję potrafię napisać wzór według wzoru zrobić obliczenia dla konstrukcji która ma wytrzymać długie lata i być bezpieczna i tak powstają też wiersze tak pracuje krawiec gastronom chirurg budowlaniec górnik z geologiem nawet kominiarz co to szczęście nam przynosi
i trzymajmy się tego zamiast spychać to co dobre na margines bo jak się okaże jeszcze że ziemia jest płaska to spadniemy poza krawędź bo nas zwyczajnie zepchną
z miłości

-:))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 12:11
Kazimiero, to ciekawe, że wybrałaś akurat tę frazę, niewątpliwie metaforyczną u Aleksa, jednak Ty jako fizyczka powinnaś rozumieć, jak wygląda dzisiejsza technologia, na której bazują hiperteksty... Twórczość hipertekstowa jest właśnie podążaniem za rozwojem nowych, niesamowicie różnorodnych i dających niemal nieograniczone możliwości, "nośników" tekstu. Mimo że ostatnio niemal notorycznie krytykujesz to, czym usiłuję się podzielić z użytkownikami PP, zamierzam nadal czasami coś wrzucić, co wyda mi się jakoś istotne. Pozdrawiam

Nie zdążyłam zauważyć kolejnego wpisu. Powiem tylko, że dzisiejsze świetne książki dla dzieci już z założenia są przeznaczone także dla dorosłych, dawniej także były - Mały Książę, Alicja... (O. Tokarczuk: Zgubiona dusza, K. Maliszewski: Przypadki Pantareja, R. Nowakowski: Kukuryki - wymieniam tylko eksperymentalne, czyli liberackie). Według R. Nowakowskiego najpierw była GESTATURA, później ORATURA, LITERATURA, a teraz czas na LIBERATURĘ, co nie znaczy, że literatura tradycyjna ma zniknąć. Też ma się całkiem nieźle. Pozdrawiam
Edytowane przez silva dnia 16.11.2020 12:19
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
Kazimiera Szczykutowicz
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Kielce
Data rejestracji: 06.04.14
Dodane dnia 16.11.2020 12:03
Chyba to układanki przedszkolaków, nic innego. Można się cofać, jeśli ktoś tylko to potrafi.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
Kazimiera Szczykutowicz
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Kielce
Data rejestracji: 06.04.14
Dodane dnia 16.11.2020 11:59
"skończyliśmy z tym w epoce kamienia, po co do tego wracać" - aleksander...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 11:57
Aleks, masz prawo tak myśleć, jednak mnie te eksperymenty najzwyczajniej interesują. Nie oceniam ich wartości, bo za mało o tym wiem, jednak cieszę się, że ludzie próbują znaleźć coś nowego. Hiperteksty wychodzą naprzeciw młodemu odbiorcy, ukształtowanemu na klikaniu i poszerzonym polu widzenia. Ja próbowałam to osiągnąć na kursach szybkiego czytania, młodzi mają to niejako w gratisie. A swobodne chodzenie po różnych linkach daje niezliczone możliwości odczytania na pozór jednego tekstu. Pozwala odnaleźć się w natłoku informacji, wybór należy do czytelnika... Pozdrawiam
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
aleksanderulissestor
Użytkownik

Postów: 885
Miejscowość: natura
Data rejestracji: 23.01.12
Dodane dnia 16.11.2020 11:43
-:))

za każdym wierszem stoi jakaś historia ważna lub nieważna mądra lub nie ale historia
co stoi za tymi eksperymentami co je napędza
chyba tylko przedmiotowo traktowana dialektyka będąca jednocześnie alabaj
ja rozumiem że spełniony artysta mistrz w swoim fachu szuka czegoś nowego
ale źle naprawdę się dzieje jak żółtodzioby zaczynają od tego nie mając żadnych podstaw
i wtedy nie ma zmiłuj wszystko jest poezją
jak zniknie klasyczna poezja i zostanie ten eksperyment którego kierunku nawet nikt nie stara się określić każde grafitti najpaskudniejsze najgłupsze będzie arcydziełem przecież
może w ameryce to jest jakieś odkrycie to intelektualnie ubogi kraj może za tysiąc lat znajdzie się w ich miliardach prób jedno coś co będzie miało sens myśmy to przeszli i skończyliśmy z tym w epoce kamienia po co do tego wracać

pozdrawiam -:))


autor
brak brak brak brak Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.11.2020 10:28
Do niedawna znałam tylko Koniec świata według Emeryka, opowieść hipertekstową Radosława Nowakowskiego, ale świat pędzi do przodu...

Aneta Kamińska: czary i mary (hipertekst)

Pod tytułowym zaklęciem kryją się poetyckie czary i senne mary. Kompozycyjną klamrę tworzą cytaty ze znanych wierszy dla dzieci, a między nimi są sny i wiersze autorki, a także kilku innych poetów, m.in. Białoszewskiego.(...)
Książka sprawia wrażenie chaotycznej; sama autorka zachęca do dość dowolnego po niej nawigowania, w czym mają pomóc [umieszczone w kwadratowych nawiasach] komendy typu: czytaj niżej/ albo wyżej; wróć do/ początku/ lub nie/ wracaj. Teksty są bowiem nieuporządkowane, wiersze i sny wzajemnie przeplatane, pewne sekwencje się powtarzają niczym déja vu, ale w różnych kontekstach... I, mimo że ten rozbity na kawałki tekst jest połączony ze sobą odsyłaczami, hiperłączami, to tyle w nim dróg, tyle wyrwanych z kontekstu wątków, że nie trudno się pogubić. Przyznaje to sama poetka pisząc: co z tego jest znakiem wskazówką/ gdzie iść/ gdzie przejść/ na drugą stronę i które to/ światło. Czy wręcz: nie wiem co dalej. A: tekst nie kończy się. Trudno się łudzić, że jest to chaos pozorny, a ta układanka w gruncie rzeczy jest misternie skonstruowana jak sieć pająka. O inną sieć powiązań tu chodzi. Forma zapisu, a więc ta dowolność, operowanie różnymi czcionkami, stosowanie pogrubień, kursywy i przede wszystkim - hiperłącza przypominają największy system hipertekstowy, jakim jest Internet. Ale czy, poza oryginalną formą, to tylko słowa, słowa, słowa; czy jest w tym szaleństwie metoda?

To fr. recenzji Anny Jawor w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym. Pozdrawiam
Edytowane przez silva dnia 16.11.2020 10:35
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 18.06.2020 23:40
Mariusz Szczygieł udostępnił na fb to, co Juliusz Erazm Bolek zawiesił na budynku przy Wiejskiej - parafrazę konkretystów. Warto zobaczyć, nie udało mi się tu wkleić. Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: EKSPERYMENTY
silva
Użytkownik

Postów: 1676
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 02.06.2020 11:31
Adaszewski podrzucił nam (przynajmniej mnie) świetną lekturę Białą książkę Bianki Rolando . Jest to nie tylko zadziwiające osiągnięcie jako współczesna wersja Boskiej Komedii, nienapisanej jednak tercyną, ale także dzieło pełne eksperymentów formalnych, choćby konkretystycznych. Oto wybrane fragmenty:

Piekło
Pieśń trzydziesta ósma. Pieśń interpunkcyjna Bruny

rondo
na końcu nie ma kropki
na końcu jest przecinek
na końcu nie ma kropki
na końcu jest przecinek
na końcu nie ma kropki
na końcu jest przecinek
(...)

Piekło
Pieśń ostatnia. Czarne confetti

............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
............................................................................................... .
(...)

Niebo
Pieśń ostatnia. Pusta plaża


(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((()))))))))))))))))))))))))))))))))
)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

(...)


Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 02.06.2020 11:39
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 3 z 18 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67028973 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005