poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 02.12.2008 14:58
Marek - oboje traktowaliśmy i tyle w tym temacie. Ten wątek jest o czym innym.


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 02.12.2008 13:30
Magda, to znaczy, ja traktowałem z góry?
Niech będzie, co mi zależy. Niezmiennie uważam,że na portalach nie ma miejsca na uczciwe opinie, ale to tylko moje zdanie)))
Pozdrawiam


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 02.12.2008 13:27
Reteska, ależ ja nie o Tobie. W życiu.
Chodzi mi o zwyczaj wygłaszania poglądów, które - o ile pamiętam- na ćwiczeniach z poetyki, na pierwszym roku budziłyby wesołość.
Ostatnio spotkałem się z pojęciem, brak wartości dodanej, to chyba ze słownika pojęć ekonomicznych, a nie z literaturoznawstwa.
Sam przestałem komentować, bo zazwyczaj nie mam nic do powiedzenia, a po wtóre, coś przestałem lubić to jałowe zajęcie. To oczywiście moja sprawa i nie dotyczy innych.
Pozdrawiam serdecznie)))


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 02.12.2008 13:26
marek - dokopywaniem raczej nazwałabym co innego, wyrażanie własnej opinii a krytyka literacka to, jak zauważyła Tess dwie różne sprawy, my tu wyrażamy opinie a nie pretendujemy do roli krytyków
A kolaboranci ponieśli porażkę bo to właśnie kolaboracja była napastliwa i traktowała przedmiot "z góry" przynajmniej po czasie dochodzę do takich wniosków i i taki sam owo traktowanie miało wpływ jak niemożność przyswajania krytyki przez komentowanych - czyli fifty fifty i nie ma sensu do tego wracać.
Natomiast to, co piszecie Ty i Pan Jerzy dla mnie zahacza o cenzurę.
Na szczęście mamy wolny kraj i wolność słowa.
Z ukłonami.


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 02.12.2008 13:09
Pisania wierszy nie można sie nauczyć, Brodski )), mówił i to przed sądem,że to od Boga. W USiA niby uczą, ale skutek mizerny.
Żeby kogoś pouczać , nie wystarczy napisać wiersza, tak myślę. To za mało, kryteria muszą być , w pewnej mierze, stałe. Inaczej lądujemy w , mnie się podoba, mnie się nie podoba.
Dyskusja , na zasadzie, mnie się podoba, jest ok, na inną dyskusję nigogo tu nie stać. Był kiedyś taki nick "nie jestem tobą", ten ktoś wiedział ,co mówi.
Amatorszczyzna kolaborantów nie podlega dyskusji. Problem w tym,że nikt, albo prawie nikt, nie radził sobie z tym ,co czytał pod swoim wierszem;)))
Sens jest jak zawsze gdzie indziej, na pewno poza chęcią dokopania komuś.
I to by było na tyle)))


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 02.12.2008 12:47
marek kołodziejski - tym tropem idąc możemy również zastanowić się kto ma kwalifikacje do pisania poezji? skoro amatorzy nie mają krytykować to może w ogóle przestańmy pisać? przecież nikt z nas nie jest "profesjonalistą" w tej dziedzinie (o ile w ogóle można nim być w tym przypadku). Przywołałam dział Sukcesy tylko dlatego, by pokazać, że są osoby na PP które dobrze piszą, które mogą się swoją wiedzą i doświadczeniem podzielić, a kolaboracja? również była pisana przez amatorów więc ten argument nie ma tu racji bytu.
Powtarzam: nikt tu nikogo nie piętnuje.
Twoja i Pana Jerzego postawa wygląda mniej więcej tak: o muzyce i filmie również nie będziemy rozmawiać jeśli nie jesteśmy zawodowymi muzykami, filmowcami lub krytykami w tych dziedzinach.
No i gdzie tu sens?
Odpozdrawiam


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 02.12.2008 10:13
Niestety, rację ma Pan Ierzy. Nikt nie ma kwalifikacji. Rzecz oprze się na kryterium indywidualnych opcji estetycznych.Pojawi się łopata, banał albo trzewia, czyli kilka moich ulubionych pojęć krytycznych.
Uprawianie krytyki wymaga wielu rzeczy, warsztat i rozległa wiedza ogólna to podstawy, bo i talent jest tu wymagany.
Ambitna próba zwana "kolaboracją" skończyła się klęską, bo nikt, albo prawie nikt nie jest gotowy na dyskusję o włanym tekście. Większości brak dystansu i krytycyzmu.
Przywołany dział sukcesy, nie gwarantuje niestety niczego,oprócz samego działu. Dobrze,że jest , ale nic więcej z niego nie wynika.
Współczuję wyciągniętemu Autorowi wiersza, ten wątek zostanie tu na zawsze, a nicka na PP nie zmienia się tak łatwo jak gdzie indziej.
Kolejna daremna dyskusja z pozorami obiektywizmu i sensu.
PS
Miałem nie pisać, a napisałem, ech konsekwencja nie jest moją mocną stroną.
Pozdrawiam)))


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 02.12.2008 01:14
Wcale nieźle, rzeczowe wskazanie co i jak kuleje w wierszu i dlaczego.

Jerzy BZ - odpowiem ci na pytanie kto chce dyskutować o warsztacie. To jest wprawdzie jasne skoro założyłem ten wątek ale powtórzę - ja, haiker.

Nie rozumiem, co ma do rzeczy ilość wydanych książek czy praca naukowa? Dowolne książki? Czy tylko z poezji? Na uniwersytecie czy dopuszczalne także gminne ośrodki kultury, wydawnictwa kościelne, poligrafia AGH itp.?

Może wystarczy jednak zdrowy rozsądek i po prostu chęć?

Rozumiem, że pp odzwierciedla stan poezji polskiej (bo takich wierszy jest właśnie tyle ile jest). Czyli tzw. demokracja zwycięża. Natomiast wolałbym by złe przykłady były tępione poprzez wskazywanie jak można to czy tamto napisać, przedstawić lepiej. Bo w antycznej demokracji tylko ateńczycy mogli głosować.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
Rafał B
Użytkownik

Postów: 50
Miejscowość: Neverland
Data rejestracji: 16.08.07
Dodane dnia 02.12.2008 01:12
Panie Jerzy:
I kto tutaj chce dyskutować o warsztacie poetyckim? Pytam, kto?

to nie było zbyt uprzejme.

Naprawdę Pan myśli, że aby dyskutować tutaj o poezji to trzeba mieć na swoim koncie publikacje, prace naukowe, kwalifikacje itp itd? A cóż to są owe 'kwalifikacje'? Gdzie je można uzyskać, jaki egzamin zdać i jaki papier potem posiadać?

No właśnie - czytamy i oceniamy - co zostało własnie uczynione w tym wątku z wierszem Pantery.
Więc o co chodzi? Że ten kto skomentował nie ma kwalifikacji?

Halo, tu Ziemia!


I Am The Lord And Master Of The Sword
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 01.12.2008 23:50
Panie Jerzy - na życzenie mogę ułożyć listę nicków z PP wraz z osiągnięciami tych konkretnych osób, ale wystarczy zajrzeć do działu Sukcesy a poza tym ten wątek nie powstał po to, by kogokolwiek szykanować, czy traktować z góry
pozdrawiam


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 01.12.2008 23:44
+Nie powinno się pisać jak pisał sławetny Jim Morrison, bo o czym są jego wiersze? Chyba o łażeniu po ciemnej dżungli. Miał ładne piosenki a wiersze w większości okazały się miernotą, ramotą i nędzą do wyrzucenia.

Nie wolno pisać smutno.


"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 01.12.2008 23:17
I kto tutaj chce dyskutować o warsztacie poetyckim? Pytam, kto? Jakie ma kwalifikacje ku temu, jaki ma dorobek krytyczno-literacki. Ile wydał książek samodzielnych? Nie mówiąc o pracy naukowej w tym zakresie. Wszyscy piszemy, wszyscy się uczymy, i wszystkim nam się zdarza patos, licha metafora itd.
Nasuwa się pytanie: jakie lisy, i kto będzie je wyciągał z worka PP, w celu odarcia ze skóry? Jedna wielka manipulacja z tego wyjdzie. Na początek, jak na ironię losu, poszła Pantera. Dalej.....???
Czytamy i oceniamy ale nie mam nic przeciwko temu aby ten wątek zadziałał. Zmienię tylko swój profil uczestnictwa na PP. To będzie bardzo ciekawe zajęcie.

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
Karolina Kułakowska
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 34
Miejscowość: Rachowice
Data rejestracji: 29.04.08
Dodane dnia 01.12.2008 21:57
skrawek miŁości - no wŁaśnie. tutaj trzeba
też powiedzieć, że pisanie o miŁości jest bardzo
trudne i na początku dobre są wszystkie
inne tematy.


"Poczernieje płomień bezpańskiej zapalniczki, poczernieją sprawy kina i sprawy świata." T.R.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NIE należy pisać.
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 01.12.2008 21:34
haiker - walka z wiatrakami ale co tam - popieram, może się uda :)
(zakładając, ze zaraz nie będziesz tu miał bandy popleczników cytowanego z tzw. odsieczą)
niewątpliwie ten wątek może być przyczynkiem do dyskusji o warsztacie i oby tak się stało
od siebie dorzucę, że ilość patosu jest większa od zawartej w tekście treści
a archaiczna składnia nie pomaga - wręcz przeszkadza
metafory też na poziomie żenującym: uśmiech szczerości perłami wyszywany, czy słowa mordujące duszę itd itp




http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: c.d.
Rita2008
Użytkownik

Postów: 3
Miejscowość: Lódz
Data rejestracji: 15.09.08
Dodane dnia 01.12.2008 20:52
to prawda...dlaczego nie moze byc prosto? Poezja to tylko patrzenie na wszystko przez osobisty-"skrzywiony" pryzmat, ale musi byc czytelny i jasny. Te wymyslone zawilosci zaciemniaja postac wiersza...no chyba, ze autor chce byc NIEZWYKLE TAJEMNICZY I NIEZROZUMIANY przez wspólczesnych...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Jak NIE należy pisać.
haiker
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 268
Data rejestracji: 12.09.08
Dodane dnia 01.12.2008 20:03
Moi Drodzy

Ponieważ pieniądz lepszy jest wypierany przez gorszy proponuję tu, na forum, opisać na przykładzie jednego wiersza, najczęśćiej popełniane błędy, które powodują, że sporo osób albo pomija podobne wiersze, albo wpisuje, że tak nie wolno pisać. Wówczas autor się obraża i otacza np. grupą podobnych "twórców".

Wybrałem jeden wiersz - z dziś - autor Pantera, tytuł Przyjmij (dla jasności - nic osobistego, dziś było kilka takich wierszy):

Przyjmij w darze łzę moją,
mieniącą się srebrem na nocy czarnej wstędze,
za tej tęsknoty bezdenne jezioro.

Kolejną weź za słowa,
mordujące duszę obojętności sztyletem,
kielich goryczy pełniące po brzegi.

Jedną za uśmiech Ci daję,
szczerości perłami wyszywany,
co nie we mnie spłynął czułością.

I za bezkres oczekiwania,
gdy chodząc po linie nad obietnic przepaścią,
strąciłeś mnie w ich niespełnienie.

A tę ostatnią dla mnie pozostaw,
by mógł jedyną we mnie być pamiątką,
wyblakły skrawek miłości.


Pozwolę sobie zacząć - użycie wytartych, wiele razy używanych połączeń (czarna wstęga, bezkres oczekiwania, wyblakły skrawek miłości), dodatkowo dziwne dopełnienia (obietnic przepaścią, obojętności sztyletem), stylizowana składnia (obietnic przepaścią, obojętności sztyletem).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66807802 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005