"Dni Gutenberga w Łodzi" - 3-4.06.2011
Dodane przez moderator2 dnia 18.05.2011 17:48
"Dni Gutenberga w Łodzi" zaplanowane zostały jako dwudniowa impreza (3-4 czerwca 2011 r.) z różnorodną ofertą kulturalną dla mieszkańców Łodzi i regionu łódzkiego. Celem projektu "Dni Gutenberga w Łodzi" jest promocja książki jako ważnego narzędzia przekazywania informacji i wartościowego składnika kultury. Projektodawcy chcą zwrócić uwagę na różne aspekty czytelnictwa. Czytanie jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również sposobem czynnego udziału w kulturze np. poprzez dyskusje o książkach i spotkania autorskie. W różnych formach niekonwencjonalnych działań ukazana zostanie przemiana książki: od tradycyjnej (drukowanej) do elektronicznej (w postaci e-booka).

"Dni Gutenberga w Łodzi" to niezwykłe przedsięwzięcie łączące elementy edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe. Program obchodów "Dni Gutenberga w Łodzi" jest adresowany do szerokiego kręgu odbiorców w różnym wieku, o odmiennych gustach czytelniczych i preferujących różnorodne formy aktywności - od wystawy po paradę. Niektóre z imprez będą realizowane równolegle, co daje uczestnikom możliwość indywidualnego wyboru oferty. Wśród propozycji znajdą się spotkania z popularnymi pisarzami dla dzieci i młodzieży (Joanną Olech i Marcinem Pałaszem) i dla dorosłych czytelników (Sylwią Chutnik, Anną Brzezińską, Marcinem Wolskim, Marcinem Świetlickim oraz reportażystą Wojciechem Jagielskim). "Dni Gutenberga w Łodzi" uświetni swym występem jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów - Leszek Długosz. W piątkowy wieczór dobrą zabawę zagwarantuje grupa kabaretowa PUFA.

Sobota, 4 czerwca, to dzień "Parady Czcionek" na ulicy Piotrkowskiej - barwny pochód, z Janem Gutenbergiem na czele, przejdzie spod kamienicy "Pod Gutenbergiem" do pasażu Schillera. Podczas happeningu przeprowadzona zostanie akcja bookcrossingu, czyli "uwolnienie" książek podarowanych wcześniej przez czytelników. Prezentowane będą także interaktywne stanowiska ukazujące ewolucję książki na przestrzeni wieków. Paradę zwieńczy ogłoszenie Manifestu Ortograficznego, któremu poświęcona będzie również konferencja prasowa w Pubie Biblioteka.

Tematyce przemian formy i wizerunku książki poświęcona będzie wystawa oraz sesja popularnonaukowa "Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek". Podczas sesji prelekcje wygłoszą: Tadeusz Serocki (Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin) - "Pelplińskie wydanie faksymilowe Biblii Gutenberga", Błażej Feret i Małgorzata Rożniakowska-Kłosińska (Biblioteka Politechniki Łódzkiej) - "Z e-bookiem na wakacje" oraz odbędzie się panel dyskusyjny "Sztuka i wartości czytania" z udziałem prof. Michała Seweryńskiego (Uniwersytet Łódzki), Łukasza Gołębiewskiego (pisarz, publicysta, wydawca, prezes zarządu Spółki "Biblioteka Analiz"), Jacka Ladoruckiego (Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ), wprowadzającego i moderującego dyskusję. Koneserów pięknej książki organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy prezentującej eksponaty z Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP. Znajdą się tu m.in. wyjątkowo cenne, rzadko udostępniane szerszej publiczności najstarsze druki, XV-wieczne inkunabuły (najstarszy z nich to liczący 536 lat Institutio de arte grammatica Pryscjana z Cezarei, wyd. 1475) oraz unikatowe klisze drukarskie wybitnego artysty książki z okresu Młodej Polski - Jana Bukowieckiego.

Na książkę, ale już "okiem kamery", spojrzą uczestnicy konkursu "New look na druk" na najlepszy film o książce i czytaniu wykonany telefonem komórkowym (rozstrzygnięcie nastąpi na początku września w czasie Jarmarku Wojewódzkiego w Łodzi).

Z okazji "Dni Gutenberga w Łodzi" ukaże się okolicznościowy numer czasopisma "Atraktor" redagowanego przez Stowarzyszenie Grupa Biblioteczna.

Współorganizatorami przedsięwzięcia są WiMBP im. J. Piłsudskiego w Łodzi oraz Stowarzyszenie Grupa Biblioteczna, działające przy Pubie Biblioteka. Partnerem jest Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny nad "Dniami Gutenberga w Łodzi" objęli: TVP Łódź, Radio Łódź, Radio Żak, Gazeta Wyborcza, Kwartalnik Artystyczno-Literacki "Arterie", serwis kulturalny "Reymont.pl".


PROGRAM:

Miejsca imprez:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego (ul. Gdańska 100/102)
Pub Biblioteka (róg Al. Kościuszki i ul. Andrzeja Struga)
ul. Piotrkowska (od kamienicy pod nr 86 "Pod Gutenbergiem" do Pasażu Schillera)

Dzień pierwszy - 3.06.2011 (piątek)

10.00-12.00 - spotkanie z Joanną Olech, ilustratorką i autorką książek dla dzieci (WiMBP im. J. Piłsudskiego)

12.00-14.00 - spotkanie z Marcinem Pałaszem, pisarzem dla dzieci i młodzieży (WiMBP im. J. Piłsudskiego)

17.00-19.30 - sesja "Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek" (WiMBP im. J. Piłsudskiego)
- prelekcja Tadeusza Serockiego (Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin) "Pelplińskie wydanie faksymilowe Biblii Gutenberga"
- panel dyskusyjny "Sztuka i wartości czytania" z udziałem prof. Michała Seweryńskiego (Uniwersytet Łódzki), Łukasza Gołębiewskiego (pisarza, publicysty, wydawcy, prezesa zarządu Spółki "Biblioteka Analiz"), Jacka Ladoruckiego (Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ), wprowadzającego i moderującego dyskusję
- prelekcja Błażeja Fereta, Małgorzaty Rożniakowskiej-Kłosińskiej (Biblioteka Politechniki Łódzkiej) "Z e-bookiem na wakacje"

20.00-21.00 - występ kabaretu PUFA ; tematyka występu związana z „Dniami Gutenberga w Łodzi” (WiMBP im. J. Piłsudskiego)

Wystawa "Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek", prezentująca wyjątkowe i cenne XV-wieczne druki ze zbiorów biblioteki (WiMBP im. J. Piłsudskiego).

Ogłoszenie konkursu "New look na druk" na najlepszy film o książce i czytaniu wykonany telefonem komórkowym. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku września w czasie Jarmarku Wojewódzkiego w Łodzi.


Dzień drugi - 4.06.2011 (sobota)

12.00-13.30 - Parada Czcionek ulicą Piotrkowską (rozpoczęcie spod kamienicy "Pod Gutenbergiem" do Pasażu Schillera, Manifest Ortograficzny, akcja bookcrossingu, stanowiska ukazujące ewolucję książki na przestrzeni wieków)

14.00-15.00 - konferencja prasowa nt. Manifestu Ortograficznego w Pubie Biblioteka

14.00-16.00 - spotkanie z Anną Brzezińską, pisarką książek fantasy / Sylwią Chutnik, pisarką, działaczką społeczną, (WiMBP im. J. Piłsudskiego)

16.00-18.00 - spotkanie z Wojciechem Jagielskim, publicystą, pisarzem (WiMBP im. J. Piłsudskiego)

18.00-20.00 - spotkanie z Michałem Ogórkiem, dziennikarzem i satyrykiem (WiMBP im. J. Piłsudskiego) / Marcinem Świetlickim, poetą, wokalistą (Pub Biblioteka)

20.00-22.00 - spotkanie z Leszkiem Długoszem, poetą, kompozytorem (WiMBP im. J. Piłsudskiego)


Harmonogram spotkań autorskich może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.


(nadesłane)
Rozszerzona zawartość newsa