poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 29.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Numer
Cześć Nemeczek
Kto jeszcze przekroc...
Dziękuję i Bajkowy
Czym czy kim?
Spektrum
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Wiersz - tytuł: lekcja




domykam zdania z hukiem szuflad i,

wylot na dworzec gdzie mimo dwóch kaw
peron S - bahnu - betonem ściska senną jaźń
a lekkość dwunastu lat obok z teczką i nutami
peroruje o detalach motoryzacji


gdzieś z głębi tunelu tęskna dumka w crescendo
przenika co już wyparte gdy jak zjawy nadchodzą
R o s j a n i e - jeden dyskutuje i tylko oczy muzyka
ciężkie od błękitu płyną za akordeonem wzdłuż torów

m e l a n c h o l i a

ta dürerowska - ma wzrok kobiety ale w Rosji
męskie źrenice reflektują bezmiar przestrzeni hen
po jeziora tundry i step Krymu (a) obrazy je żywią
i głodzą na przemian z ideami

nagłe nieeee, jeśli oni nie mają z czego żyć,
to nie mogę być muzykiem
sprawia że chwilę później
to MNIE wiosna na polach topi jak Marzannę
szykując na Dzień Matki manatki

ale póki co
ciepła dłoń wybija teraz tryl wysoko na klawiaturze
dziecko powtarza

o Rosji czyta z czyjejś twarzy
Dodane przez Ragna dnia 22.03.2024 17:37 ˇ 17 Komentarzy · 371 Czytań · Drukuj
Komentarze
Ragna dnia 22.03.2024 17:44
SzPM4 - na privie poprosiłam o dokonanie maleńkiej zmiany tekstu - będę wdzięczna, gdy się ją uda wprowadzić🍀:)), dziękuję!
( Natomiast na końcu, w ostatnim wersie poproszę : o Rosji czyta z czyjejś twarzy- 🤗, pozdrówki ;)
moderator4 dnia 22.03.2024 17:49
Poprawiłem. Pozdrawiam.
jacekjozefczyk dnia 23.03.2024 13:04
Rosjanie kochają muzykę, tak jak kochali Annę German. Z ich twarzy można wyczytać to samo, co z twarzy Polaków w latach 1945 - 1980 (90), czyli zadumę, smutek, troskę i strach. Szkoda, bo prości ludzie są tam życzliwi i uczynni (w większości). Wyrzekają się prawdy, aby przeżyć. Pozdrawiam.
Ragna dnia 23.03.2024 15:34
panu Jackowi Józefczykowi, bardzo dziękuję za ciekawą refleksję, która skierowała tekst na właściwie tory - ludzkie.
Tradycja w Rosji godzenia się z losem i znoszenia go bez sprzeciwu - przez tzw.szarego człowieka ( czy to wobec cara- pomazańca, czy wszechwładnych reżimów ), jest długa ale tym razem chciałam zadać pytanie, czy uwzględnienie oddziaływania polityki ( czy też uwarunkowań historycznych) ma prawo do tego stopnia formować naszą osobistą kondycję ludzką, że w / drugim / widzimy jedynie obciążonego stereotypami Moskala ?

To pytanie prowokuje dalsze - o : obcość drugiego nawet we własnym kraju, gdzie toczy się wciąż konflikt domowy ( nawet tutaj na portalu padały fanatyczne pohukiwania o / przechrztach / 🙄wobec oponentów politycznych .. ..
a ja, tak jak PL - ka ;)- uważam że Naszym największym zobowiązaniem jest CZŁOWiECZEŃSTWO i to miałam szczęście prywatnie dostrzec zarówno u wybitnych muzyków -Rosjan jak i u muzyków skromniejszych.
Imponowała w nich nie tylko pasja dla wielkiej tradycji muzycznej, ale też etos / kształtowania młodzieży ponad wszelkimi podziałami, w imię sztuki/ ; tak, jakby paradoksalnie system komunistyczny i jego materializm przekonał ich o głębokiej zasadności pogłębiania wartości duchowych, słowem - sztuka jako depozytariusz nadziei.. .. 🌷

pozdrawiam serdecznie :)
jacekjozefczyk dnia 23.03.2024 16:40
Niedawno czytałem powieść Sergiusza Piaseckiego - Zapiski oficera Armii Czerwonej. Ta książka potwierdziła pewne fakty, które znałem z opowiadań rodziców, znajomych. Większość tych ludzi, a mówimy tu o oficerach, nie była zdolna do samodzielnego myślenia. Posługiwali się schematami narzuconymi przez Sowietów - a ci, którzy wykazywali jakąś "inwencję twórczą" - zwykle źle kończyli. Nie znali np. masła, a uwielbiali maślankę. Pluli do pojemnika, gdzie przechowywane były brudne naczynia do mycia itp. To tylko kilka przykładów. Oczywiście, żyli tam i wspaniali ludzie, ale tych "Batiuszka" miał stale na oku i z czasem musieli się zasymilować z tą gorszą resztą, w trosce, po prostu, o swoje rodziny.
Ragna dnia 23.03.2024 18:24
Panie Jacku, dziękuję bardzo za ciekawy powrót!
Oczywiście S.Piasecki to klasyka👌🏻, ja sama absolutnie (!) nie mam złudzeń co do roli A. Czerwonej w naszej historii, czytałam o / cywilizacji turańskiej / F. Konecznego, / - tam wspomniany był kulturowy fenomen / niechęci do indywidualnego myślenia krytycznego / niewykształconych mas; później Listy z Rosji/ A. de Custine; / Imperium/ Kapuścinskiego; pamiętam opowieści Pań Rusycystek - (a były to nietuzinkowe osoby ) na temat obyczajów wówczas panujących w niektórych kręgach.. .. jednak najpiękniej mi o Rosji opowiedzieli muzycy, poprzez muzykę - i choć tutaj muszę przyznać, że niektórzy z nich faktycznie uciekli na Zachód, byli dysydentami - to jestem przekonana iż dziś, na poziomie jednostkowym, międzyludzkim powinniśmy sobie wciąż dawać szanse, bo pięknych ludzi jest więcej 🌷natomiast ( jakkolwiek przerażające byłyby działania reżimu Putina😞, to zamykanie się w historycznych schematach i szukanie odpowiedzi na własną tożsamość tylko w podgrzewaniu ich bieżącą polityką - jest redukcją i teraźniejszości, o jutrze nie wspominając; redukcją naszej / osoby/. Pozdrawiam serdecznie🍀
silva dnia 23.03.2024 20:09
W każdej grupie ludzi, społeczności i w każdym narodzie są dobrzy ludzie i "swolocze", ale nawet ci najgorsi, zdaniem ks. Twardowskiego, mogą w sobie odnaleźć człowieczeństwo... Na pytanie, co dobrego można powiedzieć o diable, ks. Twardowski odpowiadał: :"Że ma dzisiaj ładnie wyczesany ogon"... Pozdrawiam.
Ragna dnia 23.03.2024 21:21
Silvo, dziękuję za komentarz i refleksję; cóż, na pewno system komunistyczny miał doprowadzić do stępienia nie tylko sumienia i wzbudzenia bezwzględności,( skoro jesteśmy jedynie materią ) ale i pozbawić tęsknot / wyższych/, jedni to zalewali alkoholem, inni nie popadając w zwątpienie - próbowali jednak ratować piękno, czy poprzez sztukę, pasję pedagogiczną, czy duchowość - seminaria były wówczas pełne.. ..
Ten cytat z Ks.Twardowskiego - brzmi jak strategia / pelnej szklanki/ lub Pollyanny, (natomiast ogon diabła chyba jednak nie będzie wyczesany, bo ten zbyt lubi brzydotę ;) pozdrawiam
RokGemino dnia 24.03.2024 09:27
bym się odwołał do Księgi Kaznodziei Salomonowego (swobodnie) wszystko ma swój czas pod słońcem. jest czas przyjaźni prawdziwej, jest czas przyjaźni przymuszanej. jest czas pokoju taktycznego, jest czas pokoju wymęczonego. jest czas całowania, jest czas gryzienia.. i tak to między sąsiadami od wieku wieków się obraca. mówią "muzyka łagodzi obyczaje, ale też muzyka zagrzewa do walki i też od wieku wieków. ech doloż ty ludzka.

pozdrawiam, propagującą muzykę łagodzącą
Robert Furs dnia 24.03.2024 13:45
Bardzo dobry konceptualnie, z wyobraźnią, spójny, dobra puenta.
Ciekawie skomponowałaś 😊 wymowne obrazy w wiersz, i z tego co obserwuję, wypracowałeś charakterystyczny dla siebie styl i formę,,, gratuluję i pozdrawiam,,
Ragna dnia 24.03.2024 14:07
RokuGemino:), dzięki za Twój dowcipny (m komentarz;
Jeśli Czas, ( w którym przez chwilę uczestniczymy jako wiecznym atrybucie Boga ) miałby być jedyną determinantą naszego rozpoznania ( nie lekceważę tutaj doświadczenia ), to wszyscy - starsi
z założenia musieliby być mądrzy, a bywa różnie ;) rozdzielmy też poziom jednostkowy ( decydującego o aktach woli ), od poziomu grupowego - organizowanego politycznie.

Stachura mówił, że kto : nie rozumie, musi być katorżników myślenia.
Przy muzyce klasycznej nie trzeba myśleć ( pomijam atonalną) ; ją się / partycypuje / poprzez transcendent nieuświadomionej głębi w nas która ją rezonuje, przewodząc sensy wiecznego ładu, kosmosu. Przeczuwał to już Pitagoras, ( choć swoją muzykę sfer bardziej sprowadzał racjonalnie pojmowanych stosunków liczbowych).. ..
Nieświadomość transcendentna czyli wieczny Logos w nas, jest przed logiką, racjonalizmem i intelektualizmem i najbardziej chłonie piękno i harmonię, BRONIĄC się przed brzydotą; dysonansem, przy czym muzyka (określając ją kolokwialnie ) - językiem duszy - jest też bardziej neutralna by łączyć, nawet bardziej niż poezja tak obciążona odniesieniami semantycznymi, kulturowymi.
Fakt, że klasyka muzyki niezmiennie uwodzi Azjatów, i inne egzotyczne nacje odwołując się do elementu / wiecznego / ; a nie doraźnych uwarunkowań - mówi o jej uniwersalnej wartości,🌷pozdrówki miłe, przepraszam że skrótowo - ale z drogi 🍀


Robertowi - dziękuję bardzo, krótko, bo z drogi;), pozdrawiam miło.. ..
Hardy dnia 26.03.2024 17:21
Zaglądnąłem i... chociaż rzadko czytam wiersze białe czy wolne - ten przeczytałerm z uwagą, ze względu na treść...

Znam trochę Rosjan, tak wykształconych, jak i prostych, z interioru (lata temu przeżyłem miesiąc ( pracując) na wsi syberyjskiej pod Nowosybirskiem. Nie z pozycji turysty, tylko zwykłego życia (wyszła mi z tego pierwsza ze wspomnieniowych książek).
Są tam zwykli ludzie, są wspaniali, jest i, nioestety, władza. To często dwa odrębne światy, a ludzie starają się dostosować, aby przeżyć. Tak jak w każdym innym kraju, tyle że występuje tam duży rozdźwięk cywilizacyjny oraz mentalny między prowincją a wielkimi miastami.

Mam tam dwie znajome osoby na FB (jedna prowadzi dom kultury, druga zajmuje się opieką nad ptakami). 2 lata temu, 24 lutego te osoby wstawiły tylko dramatyczne wiersze... i od tego czasu mało korespondujemy, tylko neutralnie. Nie chcę im przypadkiem zaszkodzić.

PS. A w moim mieście mam znajomego Ukraińca - muzyka, rzeźbiarza, malarza, pieśniarza (głos lepszy, bardziej ochrypły niż jego idol - Włodzimierz Wysocki). Ożenił się z Polką i mieszka u nas już ponad 30 lat. Na jego prośbę przetłumaczyłem na język polski rosyjską pieśń łagierników z Magadanu... jak ją zaśpiewał i zagrał na gitarze, to ciarki przechodziły.

...niepotrzebnie się rozpisałem. Ale wiersz mnie poruszył. Tak przenika nas wspólna historia trzech narodów.
Ragna dnia 27.03.2024 09:59
Hardy, jakże mi miło, że podzieliłeś się tak interesującą refleksją, pięknie dziękuję🍀👌, bo właśnie, najbardziej frapuje mnie kontekst jednostkowy; tyle się w nim zawiera odcieni 🥹 podczas gdy tyle mitów - odtrąbionych przez / wielkie narracje / upada .. ..choć, oczywiście powstają one znowu w obliczu konfliktów, bo rządzące na wojnie instynkty są łatwe do zakwalifikowania w schematy ( fałszywy Niemiec, brutalny Rosjanin) lub gorzej.
I dlatego napisałam ten prosty tekst, by wyrazić, że : uproszczenia bezmyślnie przejęte w czasie pokoju - hamują rozwój przyszłości, siejąc bezpłodną i destrukcyjną niechęć ( a przecież jednocześnie nikt nie każe nam się wyrzec korzeni ( !), pamięci dla męczeństwa, etc.)

Ale przyszłość nie może być protezą przeszłości, ją się tworzy, wykuwa w tylko w teraźniejszości,.
Szkoda natomiast że ci, którzy chcą się zdobyć na przemyślenia, krytycznie wykrzesać obiektywizm by dojść do nowych(?) refleksji choćby w oparciu o codzienne doświadczenie - są prostacko piętnowani jako / pożyteczni idioci/, opcja, ruska, niemiecka etc./.

Krytyczny ogląd - czyli taki, w którym spoglądamy również na siebie ( kończąc z nawykowym samousprawiedliwieniem krwawą historią) , pozwoliłby sobie zadać pytanie - dlaczego tak było ? Co U NAS nie funkcjonuje ?
Narody ościenne są historycznie przyzwyczajone do działania w grupie, co ma swoje plusy ( siła) i minusy ( bezkrytyczne podążanie za ideologią ) ale na poziomie państwowości funkcjonują stabilniej niż my, skłóceni, a konfliktujemy się 😫 dalej.. ..

Chętnie też kiedyś przeczytam Twoją książkę, to musi być cenna i żywiołowa ( znając pisanie Hardego ;) - relacja.
Ciepły jest już sposób, w jaki się wyrażasz o tych znajomych, Syberia - fascynujące doświadczenie :))

pozdrawiam serdecznie 🍀
Hardy dnia 27.03.2024 21:05
Tak ciągle wnaszym życiu następuje zderzenie - wielkiej polityki i naszych osobistych doświadczeń. Aby zneutralizować to rozwarstwienie, musi nastąpić zmiana nastawienia tej polityki- demokratyzacja państwa nadaje temu bieg. Tak pogodziły się Francja i Niemcy, później my - Polska i Niemcy. Można żyć w pokoju ,wyzbyć się uprzedzeń wielowiekowych stereotypów, otworzyć granice? - Można.

Również pozdrawiam :)
Olgierd J dnia 10.04.2024 20:57
Ten text przegapiłem, trochę ciężko, bo ßczerze to razi mnie trochę wysokokulturowośc, wolę komixy Todda McFarlane'a, uważam, że są po prostu obiektywnie lepsze, to znaczy teraz głowy nie dam, ale tak kiedyś zauważyłem... Muzyki zachodniej po średniowieczu nie lubię wcale, więc to obcy świat trochę. Potem wrócę na formalizmy.
Olgierd J dnia 10.04.2024 21:30
A, od Durera miało być komixy Todda, ale teraz spojrzałem, że z bliska obaj nie bronią się. Są komiksiarze amerykańscy kaligrafi, każda kreska musi żyć, a nie być równa. Więc cofam o Durerze to konkretnie, zresztą reprodukcje sztuki powinny być zabronione, choć niby grafiki da się oddać, nieważne.
Olgierd J dnia 11.04.2024 09:37
Dokańczam, dworzec betonem ściska jaźń r11; to fajne, a potem zjawy r11; Rosjanie... Zwykle właśnie takie rzeczy mnie interesują w wierszach, jak wstęp do przygody, która jednak się nie wydarza, a z drugiej wydarza się tragedja, przecież peelka zostaje utopiona Marzanną... Ja jest człowiek fantasy, do poezji trafiłem bo tu pierwotnośc i animizm nie dziwi. Czyli jednak text Twój był dla mnie warty uwagi, kupa reflexyj...
Pozdrawiam :)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67105770 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005