poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Autor RE: Dzięki
Bernadetta33
Użytkownik

Postów: 84
Miejscowość: inna
Data rejestracji: 28.12.14
Dodane dnia 13.01.2019 12:55
W imieniu swoim, ale też przede wszystkim mojej wspaniałej uczennicy, dziękuję za odzew. Wiem, że czytuje ona moje wiersze i felietony, zresztą - nie tylko ona. Będzie jej na pewno miło, tym bardziej, że zarówno ona, jak i jej Rodzice, zostali poinformowani, na jakich portalach zamieszczę swój felieton z wierszem Kasi.

Wiem też, że jest dumna z tego, że doceniłam ją, ponieważ jest to jej pierwszy wiersz w życiu. Wcześniej nigdy tego nie robiła. Nie wiedziała nawet, że potrafi.

Początkowo chciałam zamieścić jej teks bez podpisu autora. Ale ona bardzo chciała, aby jej nazwisko się pojawiło. Co uczyniłam z ogromną satysfakcją.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
silva
Użytkownik

Postów: 1684
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 13.01.2019 11:50
Berbadetto33, poruszyłaś ważny i ciekawy temat. Wiersz tej 15-latki bardzo mi się podoba z powodu szczerości i bezpretensjonalności wypowiedzi. Ogromny potencjał poetycki dzieci i młodzieży znam od lat. W pewnej szkole w Ostrołęce (ZS nr 4, obecnie SP nr 4) już w roku 2004 wydano pierwszy tomik poetycki uczniów i absolwentów r11; Spacery wśród słów. W ubiegłym roku ukazały się Spacery wśród słów 2, oczywiście także z ilustracjami wykonanymi przez uczniów. A że i proza ma się całkiem nieźle, z okazji stulecia szkoły wyszedł zbiór wspomnień Na ścieżkach pamięci. 100 lat Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostrołęce jak w kalejdoskopie, ta ostatnia w formie liberackiej, odpowiadającej podtytułowi. Są na mapie Polski i nie tylko miejsca wyjątkowo poezjogenne, gdzie nawet dzieci piszą z potrzeby serca świetne wiersze, tylko ważne, żeby ktoś to dostrzegł i talentu nie zgasił, lecz pozwolił mu rozkwitać, umiejętnie podsycając. Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 13.01.2019 13:29
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
Edyta Sorensen
Użytkownik

Postów: 242
Miejscowość: Warszawa/Kopenhaga
Data rejestracji: 24.07.11
Dodane dnia 13.01.2019 10:28
Bardzo ciekawe spostrzeżenia i refleksje.
Do młodzieży świat należy, oczywiście z odpowiednim ciałem pedagogicznym.
A swoją drogą, połowa wierszy na PP nie dorównuje pracy tej piętnastolatki.

Pozdrawiam:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Zasiewanie, czyli o pisaniu bez zadęcia
Bernadetta33
Użytkownik

Postów: 84
Miejscowość: inna
Data rejestracji: 28.12.14
Dodane dnia 13.01.2019 09:22
Długo zastanawiałam się, od czego zacząć mój kolejny felieton, bo, jak to w życiu bywa, początki są zawsze najtrudniejsze.

Czy od Seneki Młodszego, który swego czasu powiedział był, że Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia? Czy może od zadęcia polonistycznego, o którym dowiedziałam się całkiem niedawno?

Jakkolwiek bym zaczęła, jedno jest pewne - żadna nauka, żaden postęp, żadna praca nie przyniesie owoców, jeśli nie zasiejemy ziarna.
Banalne? Rzeczywiście. Ale za to, jakże ważne w przypadku pewnej historii, do której zmierzam w moim felietonie.

Dzień jak co dzień. Klasa, lekcja i niepohamowane apetyty młodych adeptów sztuki konwersacji. Bo mówić to oni potrafią - zawsze i bezustannie, ale rzadko, kiedy potrzeba. Gdyby tak jeszcze apetyty na wiedzę... Jakiż piękny byłby wtedy świat.

Przyszedł więc czas na poskromienie "obżarstwa", aby od nadmiaru nie spuchł język, a głowa nie świeciła pustką. Rzuciłam dwa ziarna na żyzną glebę, jaką okazały się możliwości młodego człowieka.

W ramach, nazwę to, rekompensaty albo zadośćuczynienia za "nadmierny apetyt na gadanie", dwie zdolne panny otrzymały zadanie napisania wierszy o szkole lub "wokół niej".

I zakiełkowało - jedno bardzo szybko i dorodnie, co wywołało u mnie, i nie tylko, najpierw konsternację, a potem podziw. Okazało się bowiem, że nawet z niewielkiego ziarenka może wyrosnąć wspaniały, soczysty owoc. Jak ten, po który i ja, co rusz, sięgam z ochotą:

Cisza*

Słychać tylko szelest przewracanych stron
Tylko powiew wiatru uderza o drzewa
Kołysząc kolorowe liście
Namalowane na twarzach tajemnicze spojrzenia
Milkną
Krew zaczyna mocniej tętnić w żyłach
Nauczycielskie spojrzenie obraca się pomału w kierunku tablicy
Już nawet kreda znacząca białe smugi
Zdaje się być głośna
Mucha latająca wokół głów nie daje chwili spokoju
Najcichszy szelest okazuje się być słyszalny
Moment
I cisza z prędkością światła ulatnia się wydając dźwięk
Niczym grom spadający z nieba
Szum zaczyna narastać
Uczniowskie ławki dudnią a oni skrzeczą jak domagające się ziarna
kruki
Trzask
Uderzający o biurko nauczycielskie
Wskaźnik oswaja hałas niczym bicz nieposkromione lwy
I znów powróciła
Grobowa
Cisza **


- Katarzyna Sitek-***

I jak tu nie kochać sztuki? Jak nie kochać dzieci, o których wiemy tyle, ile chcemy wiedzieć, choć wypadałoby więcej.

Z zadęciem czy bez, była to dla mnie dobra szkoła i czysta przyjemność. Bo czy odkrywanie talentów nie smakuje tak samo, jak soczysty, słodki owoc?




* wiersz ten został podany w oryginale, bez poprawek
** zgoda na opublikowanie wiersza z nazwiskiem Autorki została wyrażona na piśmie
*** Katarzyna Sitek, lat 15, uczennica gimnazjum
Edytowane przez Bernadetta33 dnia 13.01.2019 12:48
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 14
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67062579 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005