poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 17.06.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
slam?
Chimeryki 2
Poezja dla dzieci
"Na początku było sł...
FRASZKI
Chimeryków c.d.
Limeryki
,, limeryki"
Co to jest poezja?
playlista- niezapomn...
Ostatnio dodane Wiersze
wyścig
Rekapitulacja
Drapki
Tak ciepło i Chwytliwy
dokąd
Tam-tam
Paprocie
Niektóre pseudomisty...
Frasobliwy
Ciemność
Wiersz - tytuł: Nie drażnić kukułek
Jeśli jajko jest symbolem życia
To jakie znaczenie ma jakikolwiek rytuał
Dodane przez marzenna52 dnia 21.05.2024 12:38 ˇ 37 Komentarzy · 556 Czytań · Drukuj
Komentarze
silva dnia 21.05.2024 15:24
Miniatura - aforyzm o ważnym znaczeniu. Ab ovo per aspera ad astra... Pozdrawiam.
Grain dnia 21.05.2024 23:40
Wyskoczy z zegara jak Filip z Konopielki.
Pzdr..
Ragna dnia 22.05.2024 08:26
.. ..taaaa, skoro u sąsiada w koszyku jest takie piękne kocie macierzyństwo, to PO CO ludziom świętować Dzień Matki, a chrześcijanom Dzień Świętej Rodziny.. ..🙄ot, pokłosie zrównania międzygatunkowego i zaorania metafizyki wraz z korzeniami, w ramach kolejnych wiosennych / przebudzeń/.
Istota ludzka, ma w sobie NIEZBYWALNY pierwiastek boski, niezależny on od aktualnych poglądów głosiciela,,,to on pozwala orientować się już za życia na transcendencję, a nie poszukiwać jedynie ( jak stare rekiny i wieloryby ) odludzia, gdzie można bezmyślnie zczeznąć,,,
Ragna dnia 22.05.2024 08:26
.. ..niezależny od ;)
Ragna dnia 22.05.2024 08:29
rytuały, tradycje, są zdobyczami cywilizacji i wymiernym przełożeniem poszukiwań ducha - na obyczajowość; (ale nawet jako mała prowokacja - ten tekścik się zupełnie nie broni):,,,pozdr.
marzenna52 dnia 22.05.2024 09:52
Ragna ,,Istota ludzka, ma w sobie NIEZBYWALNY pierwiastek boski, niezależny on od aktualnych poglądów głosiciela,,,to on pozwala orientować się już za życia na transcendencję, a nie poszukiwać jedynie ( jak stare rekiny i wieloryby ) odludzia, gdzie można bezmyślnie zczeznąć,,," Rozumiem. Jednak zastanawiam się nad Paktem Migracyjnym, który Polska podpisała. Nad pewnym zdarzeniem o którym przeczytałam. W ciężarówkach pakuje się uchodźców i wywozi na pustynię. Oczywiście, że żadne państwo które uruchamia ten proceder nie przyzna się do powyższych praktyk. Wśród mężczyzn były dwie kobiety w ciąży. Jak tutaj zastosować NIEZBYWALNY pierwiastek boski Albo ciążą która jest wynikiem gwałtu. Taka niezależna sytuacja, nie mająca wiele wspólnego z poglądami głosiciela, a może gwałciciela. Metafizyka? :) No pięknie, jest pięknie do pewnego momentu. Metafizyka moralności Kanta została podważona przez teorię polityków, którzy okrzyknęli ideał wieczystego pokoju - naiwnym urojeniem. Zastanawiam się ile tej naiwności jest w pani komentarzu?

rytuały, tradycje, są zdobyczami cywilizacji i wymiernym przełożeniem poszukiwań ducha - na obyczajowość; (ale nawet jako mała prowokacja - ten tekścik się zupełnie nie broni):,,,pozdr. Oczywiście ma pani rację. Tylko proszę nie zapominać o rytuałach, które powodują zagrożenie życia i pozostawiają blizny. Na przykład okaleczanie żeńskich narządów płciowych. I nie w tym rzecz aby z jednej skrajności przechodzić w drugą. Ma pani rację - ten tekścik się zupełnie nie broni):,,,pozdr :) Nawet czasami myślę, że wyzwala w innych dziwne emocje. :)) Cóż zawsze możemy więcej dowiedzieć się o sobie :))
marzenna52 dnia 22.05.2024 10:56
Ragna Szanuję Twoją inwencję i czas, który poświęcasz dla moich tekstów, mniej lub bardziej rozważnych :) Zasadniczo łączę świat ludzi i zwierząt, przyrody. Ale w tym przypadku mogłam pomyśleć o humanitarnym uśmiercaniu i zamrażaniu jednodniowych piskląt. :) Skąd w Tobie obudziły się inne zamysły? Ja tego nie wiem. :))
marzenna52 dnia 22.05.2024 10:59
silva Dziękuję. Posiadasz umiejętność wychwytywania drobnych i znaczących szczegółów. Oraz umiejętność komentowania, tak aby wilk był syty i owca cała. :) Pozdrawiam serdecznie. :)) Potraktuj moje słowa jak komplement.
marzenna52 dnia 22.05.2024 11:01
Grain Nie mogę wczuć się w Twoje poczucie humoru :)) Ale też pozdrawiam :)) Dobrze, że zajrzałeś.
Grain dnia 22.05.2024 12:36
Pisanie na aferę. Wrzuć tekst np. o wyższości stolca alpinisty nad Mount Everest, a pojawią się wpisy. Nawet cytaty z kanonu jak pięść do zapachu. I wtedy na przykładzie bicia murzynów w Dublinie, udowodnisz nawet, że w tamtym stolcu brakowała suplementów diety. A tego nie łykam.
marzenna52 dnia 22.05.2024 13:08
Grain Ja to napisałam dla ,,jaj" myślałam że znasz się na żartach :) ktoś Cię prosi abyś się spuszczał? Ale mam wierszyk, inny wierszyk może polkniesz:))

Wkleić się nie chce :)
marzenna52 dnia 22.05.2024 13:11
Połkniesz miało być:))) a może dopisz jakąś śmieszną historyjkę, wiesz tutaj nie jest źle, pachnie poezją a szczególnie Twoją. Tylko że wszyscy tacy nadęci Ty też.
marzenna52 dnia 22.05.2024 13:27
Grain znasz ten wiersz?

Chciałabym tylko biec
biec po nic
biec do nic
samo biec
żeby biec

biec
Zatrzymasz mnie... niby jak
RokGemino dnia 22.05.2024 16:26
jajko ma dwie możliwości zakończenia istnienia, jako jajecznica, albo zbuk. nawet jak zapylone wyewoluuje w kurę to skończy w rosole, albo w dole.
rytuał zaś jest to sfera myśli dobrej czy też złej, i dostępna tylko ludziom o jasnej intencji, ale też i nie jasnej.

pytanie kto było pierwsze jaje czy nioska jest z tych nieodpowiedzialnych. zaś pytanie o znaczenie tej zagwozdki na rytuał jest raczej z tych ; czego jak beczka jest dziurawa to woda się wyliwo, a jak gumiak jest dziurawy to się naliwo.
Gloinnen dnia 22.05.2024 21:02
Od kilku lat podglądam na kamerkach internetowych życie boćków w gniazdach.
One też mają swoje rytuały, bez których...

... nie byłoby jaj.

Biorąc pod uwagę ścisłe znaczenie słowa, to rytuały (jako symboliczne czynności, zmierzające do wywołania pożądanego efektu) są wpisane w przyrodę, której jesteśmy częścią.

Rytuałem jest np. używanie języka przez ludzi, choć mało kto tak to postrzega.

Ta sentencja nawiązuje, według mnie, do rytuału w znaczeniu religijnym, może społecznym, co jest chyba sporym uproszczeniem, i stąd te "dziwne emocje".

Bo chyba chodzi w powyższej miniaturze o wolność, o zrzucenie imperatywów, konwenansów, ponieważ liczy się po prostu życie jako wartość najwyższa. Uznanie tej prawdy unieważnia całą moralną nadbudowę, narzucaną człowiekowi przez różne grupy, do których przynależy

Peel większe zaufanie pokłada w instynktach (niepodlegających ocenie etycznej), niż w nabytych w procesie socjalizacji instrukcjach obsługi... życia właśnie.

Pozdrawiam,
Glo.
Robert Furs dnia 23.05.2024 00:46
w sumie ciekawy (ten) dystych, i pewno nie chciałbym,
aby dopisywać do niego coś więcej, bo sam w sobie jest wartością,
pozdrawiam,,,
Grain dnia 23.05.2024 05:17
To staje się rozkoszne

Och pani Zuziu, jak pani to cudownie robi. Kubuś fatalista i jego pan. D. Diderot.

Zołzanna wrzuca do internetu posta o wyższości
erotyki alpinistki od szczytowego ataku na Mount Everest.
Jest odzew, cytat z kanonu pięści trafiającej
w punkt wznoszącego smrodu życia.
Fruzia nie lubi kasztanów na Pigalle
i wieśniaków z Placu Broni.

Zołzanna poprzez omłot murzynów udowadnia,
że jest sekserką kukułek więzionych w zegarach.
Na minutę przed północą nie porzucam wiary.
Z czystej głupoty w obłędny zapach lizolu
przywleczony ze szpitala w kobiecych włosach.
Pierwszych w koronie wielkie lipy.
marzenna52 dnia 23.05.2024 07:31
Grain Wiesz z czego się cieszę? Cokolwiek byś napisał, myślał i wymyślił. Cokolwiek, rozumiesz? I nie wiem jak bardzo starał się. Usilnie i wbrew prawom natury drażnił kukułki. Nie jesteś w stanie nic zmienić i to w tym wszystkim jest najlepsze. :))
marzenna52 dnia 23.05.2024 07:44
RokGemino ::))))) tok rozumowania godny podziwu :))) równocześnie możemy w ten sposób mówić i myśleć o wszystkim i zamiast słowa jajko wstawić inne, na przykład plemnik :))) dopisać do jego roli życiowej odpowiednią sentencję, może być o gumiakach :)) i nagle okażę się, że rytuał który otacza życie plemnika jest ponad podziałami i rolami które mu przypisujemy :) także bardzo pana proszę o kolejne komentarze, które zapewne wniosą w moje życie, życie jajka i plemnika :) kolejne jasne, proste i niezbite dowody wyższości albo nie wiem, może mniejszości dziury powstałej w kosmosie. Na marginesie, czy dziura w kosmosie się naliwa, czy wyliwa? :)))
marzenna52 dnia 23.05.2024 08:09
Gloinnen Jest coś takiego, co peel chce zrozumieć. Doskonale to ująłeś - instrukcja obsługi życia. Człowiek pojawia się na świecie, nie ma wpływu na swoją płeć, kolor skóry, mowę i język, którego go uczą. Dojrzewa i bywa, że nadal na nic nie ma wpływu. Bociany... pięknie. Później następuje naturalna selekcja, tak przynajmniej dzieje się w przyrodzie. I w jakiś sposób wszyscy to akceptujemy. Zabijamy aby przetrwać. Zwierzęta także, jesteśmy głodni i potrzebujemy nowej energii aby znów powstało nowe życie. To paradoks ale dzieje się codziennie. A może to tylko rytuał, który ktoś nam przypisał i jeszcze mnóstwo innych zależności. Zastanawiam co stanie się z życiem jeśli odrzucimy rytuały? Czy wtedy będziemy wolni? Dziękuję za Twoje słowa.
marzenna52 dnia 23.05.2024 08:15
Robert Furs Życie jest wartością. Pozdrawiam
marzenna52 dnia 23.05.2024 08:56
Robert Furs życie jest wartością? Chyba, nie jestem tego pewna. Rytuały mają większe znaczenie. Musimy je posiadać?! To wygląda tak, jakbym chciała być duchem tutaj na ziemi :)) zabawne. Kolejny rytuał i kolejny dogmat, to obietnica że kolejne życie, niby duchowe od czegoś mnie uwolni. Od czego? Od życia tutaj? Na ziemi? Urodziłam się aby uwolnić się od życia?! Przejdę przez te wszystkie etapy, które mi przypisano? Będę matką, bo jest Dzień Matki :) będę kobietą, bo jest Dzień Kobiet. Może pojadę na wojnę? Może obraz który zostawi we mnie wojna zmieni mój sposób myślenia? Chyba przestanę pisać sentencje :) Nie wiem skąd mam takie myśli.
RokGemino dnia 23.05.2024 10:04
każda dziura ma w swojej konstrukcji stronę aktywną przez którą się naliwa i stronę bierną przez którą się wyliwa, najczęściej przerobione.
a każdy plemnik który napotka jaje po jakimś czasie w niepogodę będzie chodził w gumiakach, bez względu (a może ze względu) na obowiązujący z urzędu rytuał użytkowania gumiaków i kierunku padania kropli. wobec tego każdy wiatr niesie zagrożenie (nawet śmiertelne) dla ustalonych kanonów
co do dziur kosmicznych, są tacy którzy mówią uczenie, że te dziury wchłaniają.
Ewka64 dnia 23.05.2024 10:10
Witaj w Kukułstanie.Sama nie wiem skąd mi to ,do głowy przyszło,ale nie mogłam powstrzymać się przed tym komentarzem.
Pozdrawiam autorkę.Ewa.
marzenna52 dnia 23.05.2024 10:38
RokGemino już Cię lubię :) napisałam ostatnio wiersz o dziurze w gaciach, dziwnym trafem też wchłania :) wchłania właściciela i później ciemność zamienia się w jasność i chyba się nie pomyliłam. Dzisiaj rano stwierdziłam, że Islam, Muzułmanie ta religia też wchłania, jak dziura i niby później będziemy oślepieni słońcem, sobą albo Bogiem. No w każdym razie coś nas oślepi. Nie wiem czy to dobre? Wolę jak rolety są opuszczone i ta mała nadzieja, że można je unieść i zobaczyć coś czego się bardzo pragnie :)
Grain dnia 23.05.2024 10:53
Kompleksy.
Kompleksy również poetyckie. Po wypowiedziach pod tekstem zastanawiam się, czy jakiś samczyk jeszcze bzyka te kury i kukułki. Niepotrzebny. Do wora i zegara! Pewnie to już dzieworóki. Śmiechy śmiechami. Parze gejów z Berlina, w trzy miesiące po ślubie urodziły się bliźnięta czterojajowe. Można? Można. Do przodu Alleluja.
marzenna52 dnia 23.05.2024 10:56
Grain Bardzo podoba mi się wiersz o Zołzannie - Fruzi. Wychwytuję elementy zazdrości ale nie szkodzi. Może nie masz pojęcia, bo niby skąd... ale zapach lizolu w kobiecych włosach działa na mnie bardzo mocno. Myślę, że przeżyję i poczekam na Twoją poezję, jak przejdzie w kolejny etap. Bo to co teraz piszesz dla mnie jest dobre ale niejadalne. Jak to kiedyś napisałam...

To nie jest dylemat

ten mały punkt działa jak zapalnik
za mocno nie poruszaj słowem

trzymasz dłoń na rozporku i
pytanie czy wrócę
rozbija pęcherzyki powietrza

ciepła sperma czy herbata
czasami mylę smaki albo ich nie mam

W Japonii facet zakochał się
w lalce

jej smakuje wszystko :)
marzenna52 dnia 23.05.2024 11:10
Ewka64 Uwielbiam neologizmy. Te dobre ubarwiają świat, i to takie cudowne jak możemy nazwać niezrozumiałe rzeczy po imieniu. :) I tylko my znamy tajemnicę ich znaczeń.

Na płytko stromej kopułce
rozchodzą się ścieżko dróżki

zielone ważki zielone ślimaki
niebeskie oczy szarej wróżki

wszystko pod tęczą złoci
srebrzy wiatr

most niebu, niebo mostem i ptak

i gdyby bajka była bezą
a bez
bez bajki chciałby trwać

zjadłbyś nieskromnie kruchą chmurę

i poszedł szybko spaćpozdrawiam :)
marzenna52 dnia 23.05.2024 11:37
Grain przepraszam


a gdy tak noc była tobą
niewidzialny i niesłyszalny odruch
strącanie gwiazd

pod poduszkę

potem dzień nadal samotny
ale pełen rudych wiewiórek
właściwie tylko jedna

podeszła blisko, ta bliskość
zniewala i to ciepło

Ptak, właściwie mały ptaszek
którego nie znam, zatrzymał się
na chwilę odpoczynku


Widzisz, on cały dzień stara się istnieć
ponad wszystko

Potem czytam wiersze
o zagubionych kobietach
wiatr usuwa lizol i nagle czuję

jak kroplówki pomniejszają świat


A gdyby tak noc była tobą
Powiedz ile mógłbyś strącić gwiazd
Grain dnia 23.05.2024 12:04
Bardzo dobre.
Grain dnia 23.05.2024 12:38
Napisałem to po twoim wierszu

Port

Kobiecie wlewa się więcej niż pomyśli,
dokarmia się jeszcze przez okno.
Pomachała chustką na głowie mężczyźnie,
po wyjściu od niej zataczał się na przystanku.
Czeka na jej rude włosy, które zawstydzały każdą jesień.
Grain dnia 23.05.2024 12:53
lepsza wersja

Port

Kobiecie wlewa się więcej niż pomyśli,
dokarmia się jeszcze przez okno.
Machała chustką na głowie mężczyźnie,
po wyjściu od niej zatacza się na przystanku.
Czekają na jej rude włosy,
które zawstydzały każdą jesień.
marzenna52 dnia 23.05.2024 14:09
Grain po moim wierszu powiadasz, to miłe

Kobiecie wlewa się więcej niż pomyśli- napisałam rano boję się ciebie i wiem, że amen nie oznacza końca

Otwierasz okna, dokarmiasz się jeszcze

- w ogrodzie jest tysiąc kwiatów, przyniosłam ale wciąż nie znalazłam
usprawiedliwienia dlaczego ktoś ukradł księżyc

Pomachałaś chustką na głowie mężczyzny
Po wyjściu od ciebie zataczał się na przystanku

- napiłam się twoich snów, teraz już nic nie będzie
podobne do mnie


Czekam na twoje rude włosy które zawstydzą każdą jesień
Grain dnia 23.05.2024 14:22
Wolę ciebie w takich formach. Niekonfrontacyjną. Robisz to niby od niechcenia. Czytałbym, to jest dobre do bólu, a jednak po ludzku.
Miło się pisało.
Ewka64 dnia 23.05.2024 14:23
Dziękuję za wiersz-niebeski.
Z wiatrem,Ewa.
Ragna dnia 24.05.2024 07:37
Ooooo i tutaj się zadziała prawdziwa Poezja , brawo Marzenna52 i Grain😄👌, analitycy za to niech dumają / w jakim wymiarze i w jakim aspekcie się ujawiniła /😆; plagiatorzy zagryzają (cudze) srebrne palce; wypaleni strzepują popioły z dawnej chwały.. ..a mnie, ot, nawet zainspirowaliście i przez pół nocy gniotłam się z niewiernym Tomikiem, poprawiając poduszkę i wiersze ha, ha, pozdrówki.

P.S.
te długie / brody / pod wierszem, jednak obciach, ale i mnie się ciągle wciąż zdarza ;)
moderator4 dnia 27.05.2024 00:09
Wymuszona koniecznością utrzymania kontaktu techniczna uwaga pozawierszowa:

Dobry wieczór.

Ma Pani, Autorko przepełnioną skrzynkę pw. Moja odpowiedź na Pani prośbę o korektę nie może drogą pw dotrzeć. Proszę więc rozluźnić tą skrzynkę. Oczywiście korekta zostanie w momencie publikacji dokonana. Proszę w następnej pw nadesłać drugą część korekty. Najlepiej w ujęciu całościowym. Tak będzie zapewne najbardziej praktycznie. Czekający na publikację wiersz zostanie opublikowany 28 maja, najprawdopodobniej wkrótce po północy.

Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 26
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67901783 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005