poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Noc Poezji Ukraińskiej - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, 18.05.2009
Imprezy, spotkania, wydawnictwaMuzeum Archeologiczne w Poznaniu (ul. Wodna 27) zaprasza na Noc Poezji Ukraińskiej okraszoną muzyką DAGADANA i wizualizacjami Serhija Petluka. Impreza odbędzie się 18 maja 2009, w godzinach 21:00-23:00.

Spotkania z literaturą od samego początku istnienia Festiwalu stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń Ukraińskiej Wiosny. W tym roku będzie to impreza szczególna, nad którą pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół ludzi. Oprócz klasycznej debaty literackiej, która odbędzie się w sali multimedialnej w Muzeum Archeologicznym, organizatorzy przygotowali Noc Poezji. Debatę poprowadzi prof. Bogusław Bakuła. Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego dojdzie do rzadko spotykanej syntezy sztuk - jak w dzikim tańcu, huraganie emocji zawirują wspólnie muzyka, słowa, obrazy i gesty. Jak to tego dojdzie? Specjalnie na "Ukraińską Wiosnę" przyjadą do Poznania Lidia Stefanowska, Marianna Kijanowska oraz Mykoła Riabczuk. Na spotkaniu z czytelnikami, które poprowadzi Bogusław Bakuła, opowiedzą m.in. o tym, jak to jest być poetą na Ukrainie, w kraju nękanym przez kryzysy gospodarcze, polityków-naciągaczy i konflikty społeczne.

Najważniejszą część wieczoru stanowić będzie jednak Noc Poezji. Podczas koncertu polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA jego wokalistki będą nie tylko wykonywać własne utwory, ale i przeplatać je recytowaniem wierszy wspomnianych poetów. Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Serhij Petluk - plastyk ze Lwowa, który wprowadził w osłupienie mieszkańców swego miasta, kiedy to na jednej z dzielnicy Lwowa zamienił jedną ze ścian wieżowca w ogromną krzyżówkę. Ten sam Serhij Petluk zaskoczy zapewne również poznańską publiczność, ponieważ wizualna oprawa koncertu zostanie powierzona właśnie jemu. Nie zapominajmy przy tym, że w czasie występów na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego wciąż jeszcze będą zainstalowane rzeźby Wiaczesława Boreckiego. Czy można wyobrazić sobie pełniejszą syntezę sztuk?

Wejście jest bezpłatne - rezerwacja pod adresem: info@polska-ukraina.org.pl
Odbiór w Konsulacie przy ul. Grobla 27A.

Mykoła Riabczuk (ur. 1953) - ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta (tematyka społeczno-kulturalna i polityczna), poeta. W młodości zafascynowany Hryhorijem Czubajem, najoryginalniejszym poetą tamtych czasów, zaprzyjaźniony z Wiktorem Neborakiem i Jurijem Andruchowyczem, twórcami grupy literackiej Bu-Ba-Bu. Za publikację wierszy w almanachu Skrzynia (Skrynja) został relegowany ze studiów. Ukończył Instytut Literacki im. M. Gorkiego w Moskwie, posiada dyplom doktora teorii literatury. W 1999 otrzymał nagrodę POLKUL Fundation za działanie na rzecz dobrych stosunków ukraińsko-polskich, a w 2002 został laureatem polsko-ukraińskiej Nagrody Pojednania.

Lidia Stefanowska - literaturoznawca, jej obszar badań naukowych to literatura ukraińska, polska i rosyjska; zwłaszcza wiek XX oraz polsko-ukraińskie i ukraińsko-rosyjskie związki kulturalne. Członkini takich gremiów naukowych jak American Association for the Advanced of Slavic Studies (AAASS) czy Instytutu Ukraińskiego przy Uniwersytecie Harvarda (Harvard Ukrainian Research Institute). Autorka wielu przekładów z języka ukraińskiego, m.in. Inne dni Anny Tarasa Prochaśki, Ostatnie terytorium. Esej o Ukrainie Jurija Andruchowycz czy Wozzek Jurija Izdryka.

Marianna Kijanowska (ur. w 1973) - poetka, tłumaczka, absolwentka filologii ukraińskiej. Autorka tomików: Inkarnacija (1997), Winky sonetiw (1999), "Mit otworennia" (2002), "Kochannia i wijna" (wspólnie z Marjaną Sawką; 2002), Knyha Adama (2004), Zwyczajna mowa (2005). W 2003 r. była stypendystką Ministra Kultury RP (program Gaude Polonia). Tłumaczy poezję polską (m.in. wiersze Bolesława Leśmiana, Juliusza Tuwima, Stanisława Barańczaka, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Romana Honeta, Jacka Dehnela, neolingwistów warszawskich). Mieszka we Lwowie. W Polsce jej wiersze były drukowane w "Literaturze na Świecie" i w "Studium".

Dagadana - powstanie zespołu to efekt trzyletniej znajomości muzyków z Polski i Ukrainy. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych - od folku po breakebeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na międzynarodowych warsztatach "International Summer Jazz Academy in Cracow".

Serhij Petluk - plastyk, malarz ze Lwowa, członek grupy artystycznej KOMA. Laureat programu stypendialnego Gaude Polonia Anno Domini 2009.

Prof. dr hab. Bogusław Bakuła - historyk literatury, slawista, komparatysta. Profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. W roku 2003 otrzymał doktorat honoris causa Kijowskiego Uniwersytetu Slawistycznego za działalność na polu zbliżenia polsko-ukraińskiego i za badania nad ukraińską literaturą. Kierownik Pracowni Komparatystyki Literackiej w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Obszary naukowej działalności: literatura polska XX wieku; związki literatury polskiej z ukraińską, rosyjską, czeską, słowacką; komparatystyka literacka i kulturowa; historia i kultura Europy Środkowo-Wschodniej; kultura emigracji polskiej i diaspory; związki literatury z innymi dziedzinami sztuki; literatura a życie społeczne. Swoje prace naukowe publikował wielokrotnie za granicą, w tym także na Ukrainie.

(za: www.nieszuflada.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 13.05.2009 13:45 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1428 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 12
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67064825 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005